Jdi na obsah Jdi na menu
 


Začínáme s Androidem

Jelikož se od vytvoření této sekce změnilo téměř vše, rozhodl jsem se ji kompletně přepracovat.

Mým cílem je nabídnout vám tak aktuální informace v co možná nejsrozumitelnější formě a bez zbytečného balastu. Doufám, že budete s novým pojetím spokojeni.

Neváhejte se ozvat s případnými návrhy či kritikou, jakákoli zpětná vazba je vítána.

Proč zrovna Android?

V dnešní době je na trhu několik mobilních platforem a každá může zrakově hendikepovanému uživateli nabídnout trošku něco jiného.

V případě systému se zeleným robůtkem ve znaku je to především přijatelná pořizovací cena, obrovská přizpůsobitelnost a variabilita ve výběru zařízení.

Od doby, kdy Google začal s uplatňováním přístupnostní politiky své platformy uplynulo pět let a dá se říci, že nezůstal kámen na kameni.

Záruka stoprocentně přístupného zařízení byla dříve jen u Googlu samotného, potažmo u jeho referenčních zařízení rodiny Nexus, která jsou takovou výkladní skříní Androidu.

Na nich vždy americký gigant demonstruje nejnovější inovace, které zpravidla přicházejí s novou verzí systému Android.

Dnes je ale situace odlišná v tom, že nadešla doba, kdy se i zbývající výrobci přístupnosti intenzivně věnují, z čehož můžeme jedině profitovat.

Proto, jestliže dnes zakoupíte některé zařízení společnosti HTC, Huawei, LG či Samsung, v žádném případě neuděláte chybu.

V posledních měsících tento čtyřlístek doplnilo i japonské Sony, takže modely Xperia jsou již taktéž plně použitelné.

Jak vybrat vhodné zařízení?

Již výše jsem nastínil, že v současnosti spíše opravdu záleží na preferencích samotného uživatele a ne na konkrétním výrobci, na což jsme v dřívějších dobách byli zvyklí.

Tolik kritizovaná roztříštěnost Androidu již v podstatě vymizela a v současnosti máme k dispozici dvě majoritní verze OS, kterými jsou Android 4.4 KitKat a nejnovější 5.0 Lollipop.

U obou těchto verzí je přístupnost na vysoké úrovni a ani s jednou nebudete mít výraznější problém, jestliže pořídíte zařízení od výše jmenovaných výrobců.

Ačkoli i ti používají nad systémem ještě svou grafickou nadstavbu, přístupnost tím není dotčena, právě naopak.

Konkrétně Jihokorejská dvojice LG/Samsung dokonce díky svým úpravám dodala do Androidu svá vlastní přístupnostní vylepšení, takže v mnohém překonávají i samotný Google.

Jediným drobným problémem je tak skutečnost, že v případě verze nižší než 4.4.4 narazíte ještě na občasné problémy s vyčítáním webového obsahu, použitelnost je ale i navzdory tomu slušná.

Od verze 4.4.4 je ale i toto dořešeno, takže získáte opravdu plnohodnotně využitelný systém.

Samozřejmě platí, že čím novější verzi systému budete ve svém zařízení mít, tím propracovanější přístupnost bude.

Bohužel ne každý výrobce vám garantuje aktualizaci na novější Android, proto je vhodné zvolit zařízení s co možná nejaktuálnějším systémem.

Shrnutí: Jestliže tedy sáhnete po jakémkoli zařízení s verzí systému 4.4.4 a vyšší, s přístupností nebudete mít žádné výraznější potíže.

Dokonce, jestliže je váš finanční rozpočet omezen, můžete přikročit i k pořízení exotické produkce v podobě kyperského Prestigia, které ač je nepříliš známou značkou, nabízí velmi podobné prostředí jako Nexusy od Googlu, takže kdo dává přednost čistému Androidu, může zvolit i modely tohoto výrobce.

Jak si mohu aktivovat ozvučení?

I v tomto směru se udál obrovský pokrok a nejen Google tak nabízí možnost aktivace asistivních technologií svépomocí, tj. bez asistence vidící osoby.

Opět platí následující. Jestliže zakoupíte zařízení s Androidem 4.4.4 a vyšším, stačí při jeho prvním spuštění přiložit dva prsty na obrazovku a vyčkat, než se spustí vše potřebné.

Jak to funguje?

Při stisku zapínacího tlačítka většina přístrojů krátce zavibruje a vy tak poznáte, že započal bootovací proces.

Mnohé přístroje po určité chvíli zahrají, což signalizuje, že se již brzy objeví úvodní systémová obrazovka s výběrem jazyka uživatelského rozhraní.

Proto po zaznění úvodní melodie stačí vyčkat CCA jednu minutu a poté přiložit dva prsty na displej, přibližně dva cm od sebe.

Přidržte je na obrazovce až do doby, kdy se ohlásí odečítač TalkBack, resp. než se objeví obrazovka s výukovým programem, který vás krok za krokem provede způsobem ovládání screen readeru.

Tréninkových obrazovek je několik a vy si na nich můžete v jednotlivých lekcích vyzkoušet práci se zařízením, aniž byste cokoli poškodili.

Jediným úskalím, na které můžete narazit, je přednastavený anglický jazyk, takže veškeré úvodní informace tak zazní v cizím jazyce.

Stačí ale výukového průvodce rychle odklikat tlačítkem „next“ v pravé spodní části displeje, čímž se dostanete zpět na úvodní obrazovku s výběrem jazyka.

Zde zvolíte Češtinu a tím pádem by se měla odpovídajícím způsobem přepnout i hlasová syntéza, bohužel se může občas stát, že k tomu nedojde.

V takovém případě zkuste zařízení restartovat, což by ve většině případů mělo pomoci.

Česká syntéza od Googlu se většinou v systému nachází, ale je někdy problém ji přimět ke spolupráci.

Samsung i LG navíc na úvodní obrazovce nabízejí rychlý vstup do možností usnadnění, kde se můžete rovněž pokusit o manuální přepnutí hlasové syntézy.

Můžete tak učinit pod volbou „výstup převodu textu na řeč“.

Kromě odečítače samotného zde ovlivníte ještě mnoho dalších voleb, kterými jsou například gesta pro přiblížení obrazovky (lupa), zvětšení textu v rámci celého prostředí systému, inverze barev, a mnoho dalších asistivních funkcí, které berou zřetel i na pohybová a sluchová postižení.

Jaký hlasový výstup zvolit?

I když budete mít štěstí a česká syntéza bude pracovat korektně, je i tak více než vhodné doinstalovat si hlas kvalitnější, kterých je k dispozici hned několik.

Ten, jenž je v Androidu k dispozici defaultně, je spíše taková nouzovka sloužící pro základní nastavení systému, pro běžnou práci se však příliš nehodí.

Proto doporučuji sáhnout po alternativních výstupech, které jsou k dispozici na portálu Google Play, o jehož používání se dočtete v příslušné sekci.

Návod na instalaci/zprovoznění nejpoužívanějších hlasových výstupů najdete pod odkazy níže:

Vocalizer TTS

 

Acapela TTS

 

Závěr

Od založení tohoto blogu došlo ve všech oblastech Androidí přístupnosti k výrazným změnám a nutno říci, že výhradně k lepšímu.

Sami jste se mohli přesvědčit, že aktivace ozvučení již nepředstavuje věc nikterak obtížnou a zvládne ji tak téměř kdokoli.

Samozřejmě se drobná klopýtnutí mohou objevit, ale v takovém případě je možné se obrátit na naši Android konferenci, kde vám její ochotní členové s čímkoli poradí, případně vám po dohodě budou osobně asistovat.

Informace o způsobu přihlášení naleznete v 

tomto článku.

 

Jestliže by se vám přihlášení z nějakého důvodu nezdařilo, máte rovněž možnost obrátit se přímo na mě, jelikož jsem správcem této diskusní skupiny.

Stačí mi zaslat e-mail a já přihlášení provedu za vás.

Takže Androidu se v dnešní době rozhodně nebojte a jestliže jej z nějakého důvodu preferujete, bez obav si zařízení s ním pořiďte.

Hodně štěstí!