Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvodní informace

Vážení příznivci mobilních technologií,

Právě začínáte číst několik úvodních informací, které si kladou za cíl přiblížit vám obsah tohoto blogu a pomoci vám s orientací v základních pojmech užívaných na tomto webu.

Tyto webové stránky se primárně věnují přístupnosti operačního systému Google Android, který je v současné době nejpoužívanější platformou v chytrých telefonech. V oblasti přístupnosti se zaměříme především na možnosti používání tohoto operačního systému osobami s těžkým postižením zraku, které díky novým technologiím mohou v dnešní době již bez větších problémů používat chytrý mobilní telefon či tablet.

Google Android je pak poměrně mladou otevřenou platformou, jejíž filosofie počítá s přímou integrací asistivních technologií do prostředí operačního systému. To s sebou přináší jednu podstatnou výhodu, která může být stěžejním bodem při rozhodování, zda si Android pořídit či nikoli.

U speciálních pomůcek jsou povětšinou uživatelé zvyklí na model, který počítá jak s pořízením samotného zařízení, tak i s nákupem speciálního softwaru, který zrakově handicapované osoby nutně potřebují pro plnohodnotné využití nejen mobilních telefonů. Pořízení takto koncipované pomůcky se tak stává poměrně nákladnou záležitostí a mnohdy je uživatel nucen požádat si o finanční příspěvek příslušný státní orgán. Mnohdy se ale stává, že úřad z nějakého důvodu nechce nebo nemůže příspěvek žadateli poskytnout. Co ale v takovém případě zbývá, když nejlevnější mobilní telefon konkurenčních platforem začíná na částce 10000 Kč? Ne každý si totiž může dovolit pořídit tuto speciální pomůcku z vlastních zdrojů.

V takovém případě se zrakově handicapovaná osoba může začít zajímat právě o zařízení se systémem Android, která tento speciální ozvučovací software nabídnou uživateli zcela zdarma. Potěšující je pak skutečnost, že velmi solidně vybavený telefon s Androidem se dá pořídit již od pěti tisíc korun.

Android je vysoce variabilní operační systém, který dovoluje svým uživatelům provádět spousty dodatečných úprav a přizpůsobit si tak uživatelské prostředí k obrazu svému. Jelikož se jedná o platformu běžící na chytrých mobilních telefonech, umožňuje také vylepšení funkcionality pomocí instalace dodatečných aplikací, které možnosti použití smartphonu ještě dále rozšíří.

Proto kromě klasických funkcí v podobě telefonování a posílání SMS zpráv můžete rovněž surfovat na internetu, spravovat elektronickou poštu nebo komunikovat se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí. Použití se opravdu meze nekladou, takže je zcela v rukou uživatele, co všechno bude se svým chytrým zařízením provádět.

Jakým způsobem je Android ozvučen?

Základem asistivních technologií je odečítač obrazovky (screen reader), který předává další komponentě (hlasovému výstupu) informace, jež se zobrazují na displeji zařízení. Hlasový výstup je pak převádí do mluvené řeči, díky čemuž může se zařízením pracovat i úplně nevidomý uživatel. Odečítač se jmenuje TalkBack a najdete jej předinstalovaný v téměř každém zařízení se systémem Android.

V současné době jsou k dispozici ještě další dva screen readery, z nichž jeden je placený a pochází od španělské firmy Code Factory, kterou jistě mnozí z vás znají jako výrobce odečítače Mobile Speak pro platformu Symbian. Konečně poslední alternativou je pak aplikace ShinePlus, která je unikátní tím, že kromě funkce odečítání rovnou v základu nabídne i zvětšovací funkce.

Od Androidu 4.2 mají pak uživatelé nově k dispozici i softwarovou lupu, která tak výrazně ulehčí práci lidem, jež mohou se zařízením pracovat s pomocí zrakové kontroly. Výhodou je skutečnost, že se jedná o samostatně fungující modul operačního systému, takže osoba se zbytky zraku není nucena používat i odečítací software. Pokud se spokojí pouze se zvětšováním, může nechat TalkBack takříkajíc u ledu.

V posledních jeho verzích ale byla zapracována nová funkce „select to speak“, která rovněž může tiše běžet na pozadí, aniž by bylo nutné spouštět odečítač samotný. V případě, kdy například uživatel se zbytky zraku potřebuje číst delší úsek textu a je to pro něj příliš namáhavé, může si jednoduše označit daný úsek, který je mu následně přečten pomocí hlasového výstupu. Tato funkcionalita může být velmi užitečná, jelikož telefon toto provede jen na pokyn uživatele a jinak se chová jako standardní zařízení bez aktivovaných asistivních technologií.

V systému je dále možné aktivovat volbu „velký text“, která několikanásobně zvětší font písma v celém uživatelském prostředí.

Rychlý přehled odečítačů a hlasových výstupů

•TalkBack – výchozí odečítač obrazovky, který je vyvíjen přímo společností Google.

Poskytuje uživateli hlasovou, zvukovou i hmatovou zpětnou vazbu, takže jeho využití je velmi komplexní, uživatel si může vše snadno sám přizpůsobit a nakonfigurovat.

Jeho dalším doplňkem je pak modul s názvem BrailleBack, který nově od Androidu 4.1 přináší také podporu braillských řádků disponujících připojením přes rozhraní bluetooth.

Počet podporovaných modelů zatím není nijak vysoký, avšak jejich seznam s každou novou verzí aplikace neustále narůstá.

Přímé odkazy do Google Play:

Odečítač obrazovky TalkBack

 

Aplikace BrailleBack

 

•ShinePlus – konkurenční screen reader, který je rovněž nabízen zcela zdarma.

Disponuje obdobnými funkcemi jako TalkBack, avšak k mnoha věcem autoři přistupují lehce odlišným způsobem. Jak již bylo zmíněno výše, kromě odečítacích funkcí nabízí ShinePlus i další režimy, jež mohou pomoci nejen uživatelům se zbytky zraku, ale také například dislektikům. Při prvním spuštění odečítače si uživatel vybere požadovaný mód, ve kterém pak následně aplikace operuje.

Přímý odkaz do obchodu Google Play

 

•Mobile Accessibility – placený produkt, nabízející i speciálně upravené prostředí.

Kromě samotného odečítače totiž aplikace disponuje zjednodušeným uživatelským rozhraním, které si klade za cíl uživateli maximálně zjednodušit práci s jeho zařízením. V podstatě tak nemusí vůbec přijít do styku se standardními nabídkami operačního systému a může k práci využívat deset speciálně navržených aplikací, které v sobě integrují nejpoužívanější funkce mobilního telefonu.

Jsou tak zahrnuty moduly pro správu kontaktů, odesílání textových zpráv, správu elektronické pošty, jednoduchý diář, budík, hudební přehrávač a v neposlední řadě také speciálně upravený internetový prohlížeč. Podpora braillských řádků je pak naprostou samozřejmostí. Celé prostředí je ozvučeno českým hlasem Zuzana společnosti Nuance.

Odkaz na 30ti denní zkušební verzi:

 

•Hlasový výstup eSpeak - portovaný na Android vývojářem vystupujícím pod hlavičkou Cainteoir Technologies.

Jedná se o minimalistickou hlasovou syntézu, která se může pochlubit velmi nízkými hardwarovými nároky, avšak tomu také odpovídá kvalita hlasu, jehož zvuk je výrazně robotický.

Mnoha lidem ale tento nedostatek vůbec nevadí, neboť jim jej kompenzuje vynikající odezva při práci.

Jeho další nespornou výhodou je podpora velkého množství jazyků, čeština ani slovenština mezi nimi nechybí.

eSpeak je velmi rychlý a můžete jej bez obav používat i na hardwarově slabších zařízeních. Ze všech dostupných hlasových výstupů je také suverénně nejlevnější, při jeho pořízení počítejte s částkou 30 Kč.

Přímý odkaz do Google Play

 

•Hlasový výstup Eliška – velmi kvalitní český hlas, vyvinutý společností Acapela Group.

Mnozí z vás jej jistě znají z operačního systému Microsoft Windows. Není to tak dlouho, co se Acapela rozhodla jej portovat i na Android. Tato hlasová syntéza je zpoplatněna částkou CCA 110 Kč.

V současné době je hlas již velmi dobře odladěn, avšak vzhledem k jeho vysoké kvalitě je nutno počítat s mírně náročnějšími požadavky na hardware. Kupříkladu přítomnost čtyřjádrového procesoru má při použití tohoto hlasu na celkovou odezvu systému výrazný vliv, stejnětak se pozitivně projeví alespoň dva gigabajty operační paměti.

Instalace je oproti předchozímu hlasu mírně odlišná, neboť skrze portál Google Play si nejprve stáhnete hlasový manažer, přes který pak můžete zakoupit vámi požadovaný hlas. Platba již ale probíhá standardní cestou, tedy skrze obchod Google Play.

Podrobnější informace naleznete

zde.

 

•Vocalizer TTS – další z řady vysoce kvalitních hlasů, který má obdobnou pořizovací cenu jako Eliška, avšak v rychlosti odezvy ji předčí. Zvolit si můžete ze dvou hlasů a to Ivety a Zuzany.

Rovněž je možné vybrat také odpovídající variantu hlasu, kdy máte k dispozici verzi Compact a Plus. Více pak najdete v samostatném článku pod

tímto odkazem.

 

•Google TTS – nováček mezi dostupnýmihlasovými výstupy, avšak i tak má rozhodně co nabídnout.

Jeho předností je rychlá odezva a kvalitní řečová syntéza. V některých případech má počin od Googlu sice mírné obtíže s interpretací českého textu, ale jinak se jedná o naprosto plnohodnotný hlasový výstup. Bohužel je občas znát, že jej vyvíjí americká společnost, neboť mnohdy se nám snaží vnutit anglickou výslovnost i tam, kde to není úplně žádoucí. Jestliže narazíte na výraz, který je napsán velkými písmeny, připravte se na to, že vám jej Google TTS bude hláskovat. Někdo může mít drobné obtíže se správným rozeznáním výslovnosti písmen „I“ a „U“ během procházení virtuální klávesnice, ale vše je o zvyku.

Na druhou stranu je ženský hlas velmi příjemný a nevtíravý, kromě toho i zajímavě intonuje.

Jestliže si chcete poslechnout, jak se s tímto hlasem pracuje, navštivte

přiložený odkaz.

 

Doplňující informace pak najdete v sekcích

„začínáme s Androidem“

a

„základy ovládání systému“