Jdi na obsah Jdi na menu
 


Talking Caller ID: Hlasová identifikace volajícího

11. 11. 2011

 

Dnešním příspěvkem reaguji na požadavek několika uživatelů, kteří se na mě obrátili ohledně zjišťování informací o volajícím u příchozích hovorů.

Přiznám se, že jsem tento problém nikdy příliš neřešil, neboť jsem se vždy spoléhal na informace poskytnuté odečítačem. Spiel I TalkBack mají totiž ve svých nastaveních volbu pro vyčítání identifikace volajícího. Je ale pravdou, že ne vždy je informace screen readerem reprodukována. Moje zkušenost je taková, že Spiel je v tomto ohledu mnohem spolehlivější než TalkBack. Nevím čím to je, ale u odečítače od Googlu se mi často stává, že není informace vůbec přečtena.

Na základě těchto poznatků jsem začal pátrat po nějaké jednoduché aplikaci, která by kontrolu nad ohlašováním údajů o volajícím řídila samostatně nezávisle na jakémkoli odečítači. Jedinou podmínkou pro provoz takového programu je korektně nastavený hlasový výstup (TTS), který bude mít většina z vás díky užívání hlasu Iveta nastaven správně.

Používání aplikace tedy nic nebrání.

Objevil jsem opravdu velmi jednoduchý program z dílny společnosti Kashifz Studio, který nedisponuje žádnými možnostmi nastavení, neobsahuje dokonce ani vlastní menu.

Jediným prvkem tak zůstává zatrhávací tlačítko, jehož prostřednictvím je možné řídit aktivaci/deaktivaci aplikace.

Primárně je pochopitelně nastaveno na volbu „zapnuto“, takže není nutné nic konfigurovat.

Aplikaci stačí pouze jednou spustit a od té doby i po uzavření okna běží na pozadí systému, takže je schopná při příchozím hovoru spolehlivě oznámit jméno, které je uloženo v kontaktech, případně pouze telefonní číslo volajícího, který v seznamu uveden není.

Hlasitost je možné regulovat jakmile je poprvé ohlášeno jméno nebo číslo volajícího. Učinit tak můžete pomocí hardwarového tlačítka pro ovládání hlasitosti.

Aplikace je pochopitelně v angličtině a před vyslovením samotného jména se ozvou ještě dvě slova „call from“.

Hlášení může tedy vypadat např takto: Call from Pavel.

Informace je vyčítána opakovaně zhruba po pěti vteřinách.

Tato užitečná utilitka je dostupná skrze službu Android Market, konkrétní odkaz na aplikaci je zde:

https://market.android.com/details?id=com.kashif.TalkingCallerID&feature=search_result

Sám aplikaci od rána používám a jsem s ní velmi spokojen. Nenabízí sice žádná rozšířená nastavení, je však velmi jednoduchá na obsluhu a plní přesně to co má.

Rovněž velikost po instalaci a spotřeba systémových prostředků je naprosto zanedbatelná.

Doufám, že bude dobře sloužit i vám.