Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nepřístupná hovorová obrazovka je minulostí, dejte šanci Telefonu od Googlu

24. 9. 2017

Vážení čtenáři,

dnes tu mám něco výhradně pro "Androiďáky", kteří stejně tak jako já používají své mobilní miláčky s asistencí odečítače obrazovky. Problém, kterému bych se v tomto článku rád věnoval již sice naštěstí není tolik rozšířen, přesto se ale i v dnešní době najdou přístroje, které se s tímto vážným nedostatkem stále potýkají.

Za všechny jmenujme například zařízení z dílny společnosti Sony nebo některé starší telefony značky Xiaomi.

Ti zasvěcenější již možná tuší, že řeč bude o přístupnosti takzvané "in-call screen", nebo-li obrazovky, která se uživateli smartphonu objeví při příchozím hovoru.

V poslední době jsem se tímto tématem celkem dost zaobíral, ale sami víte, že naposledy představená aplikace pro bezdotykové přijímání hovorů nedopadla úplně nejlépe.

Mnohým z vás nefungovala korektně a někomu dokonce vůbec.

Holt je to takové polovičaté a ne vždy funkční řešení.

To, které vám chci nabídnout dnes je ale zcela funkční a hlavně praktické, bez ohledu na to, jakým zařízením disponujete.

Jedinou podmínkou je Android 6.0 a vyšší, ale pevně věřím, že v dnešní době již není moc těch, kteří by fungovali na Lollipopu nebo dokonce něčem ještě nižším.

Řešení je to naprosto geniální a já jej objevil úplnou náhodou při brouzdání po XDA fóru.

Jeden šikovný developer totiž opatchoval aplikaci Telefon od Googlu, tak aby ji bylo možné nainstalovat na jakékoli zařízení a nejen na ty z rodiny Nexus.

Osobně jsem již odzkoušel na třech telefonech a funkčnost byla bezproblémová, avšak vzhledem k bezpečnostní politice Androidu je nutno počítat s některými omezeními, viz dále.

Není nutné zařízení rootovat ani jinak jakkoli upravovat.

Aplikace Telefon se může hodit dvěma skupinám uživatelů.

Tu první tvoří jedinci, jejichž telefon disponuje nepřístupnou hovorovou obrazovkou, do té druhé pak mohou spadat ti z vás, kteří nejsou z nějakého důvodu spokojeni s interní aplikací pro telefonování a nebo mají například špatně reagující případně neozvučený číselník.

Aplikace Telefon kromě výše zmíněného ale zaštiťuje právě i onu hovorovou obrazovku, která se při korektním nastavení opravdu přemění na tu od Googlu, takže více už žádné obtíže s přijímáním/odmítáním hovorů, vše bude najednou v režii čistého Androidu.

Jak tedy na to?

•Stáhněte a nainstalujte opatchovaný Google Phone.

Poznámka: Nově je k dispozici další modifikovaná verze, u níž se lehce liší proces instalace/aktivace, proto věnujte prosím pozornost aktualizaci tohoto článku, kterou naleznete na jeho konci.

•V nastavení systému udělte aplikaci veškerá oprávnění.

•V nastavení systému zvolte Telefon jako výchozí aplikaci pro volání.

•Pokud vám to systém umožní, zakažte původní telefonní aplikaci.

Poznámka 1: Během používání se vám může v notifikační liště objevit požadavek služeb Google Play na odsouhlasení přístupu k místům v okolí a kontaktům, určitě povolte.

Poznámka 2: Udělit potřebná oprávnění zpravidla lze v nastavení/aplikace, popř. správce/správa aplikací.

Poznámka 3: Pro deaktivaci původní telefonní aplikace opět otevřete nastavení/aplikace, zde pak rozbalovací menu "stažené, "na kartě SD, atd. Tady vybrat položku "vše", pokud je k dispozici.

Jestliže tomu tak není, zkuste ještě menu "další možnosti" a zde volbu "zobrazit systémové."

Poznámka 4: Některé výrobcem modifikované firmwary vám defaultní aplikaci vypnout nedovolí, nicméně ukázalo se, že toto není bezpodmínečně nutné za předpokladu, že korektně provedete všechna ostatní zmíněná nastavení.

A nyní ještě ta omezení.

•Není dostupná funkce Spam Caller ID.

•Není dostupná funkce místa v okolí.

•Z důvodu bezpečnostních omezení není na některých zařízeních možné přijmout/odmítnout hovor přímo z notifikační lišty.

•Na telefonech Samsung s Androidem 7.0 neuvidíte notifikace upozorňující na zmeškané hovory, po otevření aplikace Telefon již zmeškaná volání objevíte.

•Na zařízení, jejichž telefonní aplikace nese totožný název jako ta od Googlu, nelze tento modifikovaný balíček nainstalovat.

Ano, jsou zde samozřejmě určitá omezení, ale jestliže se obejdete bez některých funkcí, dostanete plně přístupnou telefonní aplikaci a lehce ovladatelnou obrazovku, která se objevuje během příchozího hovoru.

Myslím si, že alespoň za vyzkoušení to určitě stojí.

Budu rád, když někdo otestuje a dá všem ostatním zpětnou vazbu, jak je s tímto novým řešením spokojen.

Happy calling!

Aktualizováno 14.9.2018

Po čtyřech měsících se objevila další opatchovaná verze aplikace, nad níž již poměrně dávno převzal záštitu jiný vývojář, který se snaží držet krok s Googlem a průběžně uvolňovat nejaktuálnější verze Google Dialeru.

A jak jste si mohli sami všimnout, jde o velký posun k lepšímu.

Můžete posoudit sami skrze následující seznam změn a vylepšení (od verze 20 se prozatím nemění).

•Nový patch pro instalaci, aplikaci lze nyní korektně nainstalovat na jakékoli zařízení s Androidem 6.0 a vyšším, je tomu tak i v případě, kdy není zařízení aplikací primárně podporováno.

•Opatchovány kontakty.

•Opraven problém s nezobrazováním notifikací upozorňujících na zmeškané hovory.

•Aktivováno plovoucí tlačítko.

•Přidána podpora anglické T9.

•Zpřístupněna volba volání oblíbených kontaktů.

•Přepracovaná navigační lišta (nově se tlačítka nacházejí ve spodní části displeje), funguje jen na Androidu 7 a vyšším.

Jak nainstalovat:

•Odinstalujte předchozí verze aplikace.

•Nainstalujte tuto jako běžný apk balíček.

•V nastavení udělte aplikaci veškerá oprávnění, včetně možnosti změnit systémová nastavení.

•V nastavení zvolte nový Google Phone jako výchozí aplikaci pro telefonování.

•V nastavení udělte oprávnění pro překreslování obsahu aplikací. (nutné z hlediska funkčnosti plovoucího tlačítka)

Co nefunguje:

•Možnost označit nevyžádaný hovor jako spam.

•Seznam míst v okolí.

Vysvětlení:

Aby bylo možné aplikaci Telefon nainstalovat na jakékoli zařízení, musel ji vývojář podepsat svým klíčem a ne tím od společnosti Google. To znamená, že výše popsané funkce jsou právě z tohoto důvodu bohužel nefunkční.

Poslední velkou výhodou této nové verze je skutečnost, že je naprosto univerzální, lze ji tak instalovat na 32/64-bitová CPU. Architektura vašeho procesoru tak již nehraje žádnou roli.

Aktuální verzi s pořadovým číslem 30 můžete stahovat

z tohoto odkazu.