Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jelly Bean 4.2 Keyboard: Komfortní psaní i pro nevidomé

5. 1. 2013

 

V nedávné době se v naší české Android konferenci objevilo několik dotazů na téma nepřístupné systémové klávesnice vašich „chytrých miláčků“. S tímto problémem se bohužel uživatelé potýkají velice často, neboť mnohá zařízení jsou vybavena grafickými nástavbami, jejichž chapadla dosáhnou opravdu velmi daleko. Nezřídka je tak člověk překvapen i úplnou nebo částečnou nepřístupností virtuální klávesnice, která je u plně dotykových zařízení primární metodou pro vkládání znaků. I v případě telefonů s klávesnicí hardwarovou se její dotyková forma může leckdy hodit, zejména to platí v případech, kdy je nutné z přístroje mechanickou klávesnici vysouvat, což bývá v mnoha situacích dosti nepraktické.

Dalším důvodem, proč vyměnit virtuální klávesnici za jinou, může být i delší reakční čas při procházení jednotlivých řad se znaky, případně také méně přesná vibrační zpětná vazba při psaní. Mnozí z vás si ještě jistě vzpomenou na alternativní aplikaci ICS Keyboard, kterou bylo možné poměrně dlouhou dobu bez potíží používat, což se bohužel změnilo s příchodem nejnovější verze odečítače TalkBack. Klávesnice se z neznámého důvodu stala v podstatě nepoužitelnou, jelikož screen reader přestal oznamovat jednotlivé znaky, které má uživatel aktuálně pod svými prsty.

Přiznám se, že i já jsem byl nucen se tímto problémem více zabývat, jelikož momentálně testuji jeden velmi nadějný smartphone z čínské produkce, u kterého je sice systémová klávesnice přístupná, avšak nebyl jsem spokojen právě s jejími reakcemi. Dnes se na mě usmálo štěstí a objevil jsem další kompletně přístupnou klávesnici, která je navíc vyextrahována z nejnovější verze Androidu 4.2, takže se tento poslední počin Googlu může dostat i k uživatelům, kteří zařízení s touto verzí systému ještě nevlastní. Kompatibilita je garantována s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich a vyšším.

Stažení a instalace

Aplikace Jelly Bean 4.2 Keyboard je k dispozici ve dvou verzích. Já momentálně testuji tu volně dostupnou a pro potřeby běžného uživatele je bezplatná varianta zcela dostačující.

V základu je implementováno i několik slovníků, ale ty méně obvyklé si uživatel musí doinstalovat sám formou jazykových balíčků, které lze taktéž nalézt na Google Play. Stačí do vyhledávacího pole zadat řetězec klíčových slov „ICS language packs“a tím by mělo dojít k zobrazení odpovídajících výsledků. Potěšující skutečností je fakt, že k dispozici jsou slovníky pro češtinu i slovenštinu.

Jediná vychytávka placené verze, která by mohla eventuelně někoho oslovit, je možnost pohybu kurzoru pomocí tlačítka pro regulaci hlasitosti. Odzkoušené to osobně nemám, takže těžko říct, jak moc použitelné to v praxi bude, na druhou stranu je možné aplikaci vyzkoušet a případně ji do patnácti minut zase odinstalovat. Tím bude objednávka zrušena a zákazníkovi bude vrácena finanční částka v plné výši.

Cena placené verze činí 44,50 Kč.

Bezplatnou variantu pak naleznete na této adrese:

https://play.google.com/store/apps/details?id=jellybeankeyboard.f.g&feature=search_result

 

Aktivace klávesnice

Postup byl již několikrát popsán i na mém blogu, ale je povětšinou přímou součástí několika recenzí, takže je těžší jej dohledat. Proto si zde celý proces rozebereme ještě jednou.

Pokusím se rovněž o větší zobecnění postupu, aby jej bylo možné aplikovat na jakékoli zařízení. Bohužel se mohou názvy některých položek mírně lišit v závislosti na tom, zda výrobce podrobil svým úpravám i samotné nastavení systému.

Krok 1. Otevřete volbu „nastavení“ a dohledejte položku „jazyk a vstup, případně „jazyk a zadávání“.

Krok 2. Poklepejte na položku „výchozí klávesnice“ a ťukněte na volbu „nakonfigurovat metody vstupu“.

Krok 3. Objeví se seznam aktuálně dostupných klávesnic, z nichž vás bude zajímat ta s názvem čeština, klávesnice Android AOSP, kterou vyberete.

Krok 4. Objeví se upozornění o shromažďování informací souvisejících s vkládáním textu, které potvrdíte klepnutím na tlačítko „OK“.

Krok 5. Tlačítkem „zpět“ se vraťte na předchozí obrazovku a znovu klepněte na položku „výchozí klávesnice“. Zde rovněž vyberte výše jmenovanou klávesnici Android AOSP. Poznámka: Tento postup platí jen pro Android Ice Cream Sandwich, Jelly Bean může mít způsob konfigurace mírně odlišný.

Tímto by měla být aktivace hotova a vám by se tak po najetí do jakéhokoli editačního pole s možností vkládání textu měla objevit nová a kompletně přístupná náhrada defaultní systémové klávesnice.

Užijte si přesné a rychlé psaní!