Jdi na obsah Jdi na menu
 


Google navigace: Nechte se vést svým Androidem

30. 6. 2011

 

Jak jsem již napsal dříve, Google oficiálně spustil navigaci i pro Českou republiku, takže je ten správný čas představit si její funkce podrobněji.

Navigační aplikace disponuje poměrně strohým vzhledem, to však výrazně ulehčuje práci odečítačům, jež se v uživatelském prostředí cítí jako doma.

Toto je první podstatný rozdíl při srovnání s aplikacemi, které jsou dostupné na Android Marketu a drtivá většina z nich je placená. Grafické prostředí těchto aplikací láká uživatele svým vyšperkovaným vzhledem, který je samozřejmě pro naše potřeby zcela nevhodný. Ovládání je přizpůsobeno pouze dotykovým displejům, takže touto cestou se opravdu vydat nemůžeme.

Předem upozorňuji na fakt, že se v tomto příspěvku budu zabývat pouze aplikací s názvem Navigace, neboť tato je nyní přímo určena pro spuštění hlasové navigace společnosti Google. Nevím z jakého důvodu tomu tak je, ale přes aplikaci Mapy se mi nepodařilo navigační službu spustit. Je to však velmi zvláštní, protože v menu se nachází položka „trasy“. Jejím prostřednictvím je rovněž možné zadat cílový bod, ale samotná navigace se potom nespustí a cestu lze procházet pouze na mapě.

Ve starších verzích aplikace toto fungovalo bez problému.

Dalšími důležitými faktory pro správnou funkčnost navigace jsou tři následující věci:

(a) Nutná přítomnost nainstalované hlasové syntézi Svox (český hlas Iveta). Navigace sice disponuje nahranými hlasovými povely, ty se však omezují na velmi stručný výklad trasy. V kombinaci s hlasem od společnosti Svox je aplikace mnohem hovornější a pokyny jsou detailnější.

(B) V přístroji je nutné mít nainstalovanou poslední verzi aplikace Mapy, kterou je možné stáhnout přes Android Market, konkrétně zde.

    https://market.android.com/details?id=com.google.android.apps.maps&feature=search_result

    (C) V nastavení telefonu, pod položkou „poloha a zabezpečení“ je nutné aktivovat volbu „používat satelity GPS“. Pokud jste splnili všechny tyto podmínky, nemělo by korektnímu fungování navigace již nic bránit.

Jak Google navigace pracuje?

Na úvod je třeba si říci, že se svými technologiemi výrazně odlišuje od konkurenčního systému Ovi Mapy, který se snaží uživateli nabídnout především použití navigace v offline režimu. Toto může být pro někoho nespornou výhodou, protože pro používání této navigace od Nokie bude potřebovat připojení k internetu jen občas.

Mapy je možné uložit na paměťovou kartu, takže se telefon při navigování k internetu nemusí vůbec připojovat.

U Googlu je situace zcela jiná.

Navigace je založena na mapových podkladech, které si aplikace stahujev reálném čase dle potřeby. Je ale pravdou, že většinou si naplánovanou trasu stáhne předem, včetně blízkého okolí. Stažená data jsou uložena do mezipaměti, takže jsou pro aplikaci k dispozici offline. Zjednodušeně řečeno to znamená, že pokud si naplánujete trasu v pohodlí svého domova či kanceláře např. Prostřednictvím WI-FI, tak můžete bez obav všechna datová připojení před zahájením navigace vypnout. Data jsou v té době již nacachována, takže je aplikace může čerpat. Pokud náhodou sejdete z cesty, tak by ani toto nemělo navigaci rozhodit a měla by být schopna navigovat nadále bez připojení k internetu.

Co se týče přenesených dat, není navigace na internetový provoz nijak náročná. Z uživatelských fór jsem vyčetl, že pro trasu o délce CCA 20 km si navigace musí stáhnout přibližně 250 kb dat. Z toho vyplývá, že i při použití v režimu online vás aplikace rozhodně nepřivede na mizinu. Nepopírám však, že vlastnit některý z internetových tarifů je více než vhodné. Vzhledem k současným cenám a nabízeným balíčkům si každý určitě vybere a pryč jsou na štěstí doby, kdy bylo nutné za mobilní internetové připojení platit 800 Kč a více. Toto bych rozhodně doporučil všem současným nebo budoucím uživatelům telefonůs Androidem, protože tento systém bez přístupu k internetu nelze plnohodnotně využít a zařízení je s tímto omezením poloviční.

Vzhled a ovládání

Dá se říci, že aplikace disponuje pouze několika tlačítky a záložkami. Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Začneme tím, že si zvolíme způsob přepravy. Navigace od Googlu nabízí dvě základní možnosti, kterými jsou volby „autem“ a „pěšky“.

Abychom se na tuto volbu dostali, je nutné v aplikaci přemístit kurzor na první položku základní nabídky, kterou je tlačítko „mapa“. Levou kurzorovou klávesou se pak dostaneme na záložku s volbami přepravy. Primárně je přednastaveno „autem“. Jestliže chceme naplánovat pěší trasu, jednoduše na záložce stiskneme klávesu enter a pomocí kurzorových šipek vybereme možnost pěšky. Opět potvrdíme a stiskem dolní kurzorové klávesy se dostaneme na položku „vyslovit cíl“. Jak asi mnozí z vás tuší, Google nabízí možnost zadat cílový bod také prostřednictvím hlasu. Mně osobně se tato možnost příliš neosvědčila, protože vyhledávání je zatím orientováno spíše na konkrétní objekty, kterými jsou např. Restaurace, banky nebo muzea. Při vyslovení konkrétního názvu ulice jsem ve většině případů požadovaný výsledek nedostal. Nejsem si rovněž zcela jist jak je na tom vyhledávání s podporou českých institucí. Použití v praxi jsem viděl pouze na youtube a to bylo samozřejmě v Americe. My se budeme soustředit spíše na položku „napsat cíl“. Její odkliknutí nás přenese do editačního pole, kam je možné zadat požadovaný cíl trasy. Výchozí bod není potřeba zadávat, jelikož navigace automaticky předpokládá, že chcete vyrazit z místa, kde se právě nacházíte. Proto stačí po zadání cílové destinace pouze potvrdit a z telefonu zazní hláška „získávání pěší trasy“. Po chvíli se již ozve první navigační povel a vy se můžete vydat na cestu. Pro naplánování jízdy autem platí totožný postup.

Navigaci je možné kdykoli ukončit stiskem tlačítka „back“. Budete dotázáni, zda si skutečně přejete navigaci ukončit. Po odkliknutí tlačítka OK se aplikace automaticky zavře.

Dalšími dostupnými položkami jsou „kontakty“ a „místa s hvězdičkou“.

Pokud máte ve svých kontaktech uloženy také adresy, je možné prostřednictvím výše zmíněné položky vyhledat požadovaný cíl přímo ve vašich kontaktech a není tak potřeba jej zadávat ručně. Každý cíl, který do navigace zadáte je automaticky uložen a zobrazuje se v podobě dalších položek pod těmi výše zmíněnými. V budoucnu tedy stačí pouze sjet kurzorem dolů nabídkou a rovnou kliknout na zaznamenaný cíl. Telefon pak začne okamžitě navigovat.

Závěr

Sami jste si mohli udělat obrázek o tom, že aplikace se skutečně omezuje pouze na základní funkce, avšak to podstatné, tedy hlasovou navigaci, nám nabídne také. Mapové podklady jsou samozřejmě poskytovány bezplatně, drobnou nevýhodou může být nutnost internetového připojení. Z Googlu ale prosakují informace, že by snad během léta mohla být uvolněna i offline verze. Toto je zatím pouze ve stádiu spekulací. Plusem je naopak fakt, že navigace ohlásí nejen dosažení vašeho cíle, ale navíc připojí ještě informaci, zda se cíl nachází na levé nebo pravé straně. To určitě velmi oceníte, jelikož mnohdy u konkurenčních řešení člověk nepozná, jestli se cíl nachází na té straně ulice po které právě jde nebo zda musí přejít na stranu druhou.