Jdi na obsah Jdi na menu
 


Android jako robotická sekretářka

21. 5. 2011

 

Po delší odmlce vám přináším velmi zajímavý tip, který i mě hodně zaujal a sám jej často využívám. Jedná se o vkládání textu pomocí hlasového vstupu. To znamená, že v jakékoli aplikaci, kde je potřeba vložit text (SMS zprávy, E-mail, kontakty) můžete vše zařídit prostřednictvím svého hlasu. Ano, opravdu to funguje, mluvím z vlastní zkušenosti. Systém rozpoznává češtinu bez větších problémů a poradí si i s diakritikou.

Telefon používá online službu pro rozpoznávání hlasu, za kterou stojí společnost Google. Vypadá to, že jde o celkem propracovaný a sofistikovaný nástroj. I přes mou počáteční nedůvěru jsem zkusil telefonu nadiktovat krátkou SMS zprávu a výsledek předčil má očekávání.

Jak celá věc funguje?

Pro nás je funkce dostupná přes virtuální TalkBack klávesnici, která musí být přepnuta do „typing“ režimu.

Použití si ukážeme při psaní textové zprávy.

Otevřeme aplikaci a zvolíme položku „nová zpráva“.

Nyní pomocí dlouhého stisku tlačítka pro ovládání hlasitosti přepneme klávesnici do režimu pro vkládání textu.

Kurzor se nachází na editačním poli pro zadání telefonního čísla příjemce. Můžeme zadat buď telefonní číslo nebo přímo jméno adresáta, které máme uloženo v kontaktech.

V levé dolní části klávesnice (kousek od spodního okraje displeje) se nachází tlačítko „voice imput“.

Po jeho aktivaci telefon krátce zavibruje a čeká na hlasové zadání.

Text je vhodné zadávat po větách, aby systém poznal, kam má umístit interpunkční znamenka.

Jakmile skončíte s diktováním, chvilku vyčkejte a odečítač automaticky přečte text, který byl zapsán do editačního pole. Lze jej samozřejmě dodatečně upravovat obvyklým způsobem.

Takto je tedy možné vložit jak číslo příjemce, tak i samotný text zprávy.

Hotovou SMS odešlete klasickou cestou.

Vzhledem k tomu, že se jedná o online službu, doporučuji pro její používání aktivaci alespoň základního datového tarifu.

Myslím si, že se jedná o velice zajímavé řešení, kterým si lze v některých situacích zpříjemnit či ulehčit práci. Zvláště by to mohli ocenit uživatelé dotykových přístrojů, kde zadávání delších textů není úplně pohodlné. Psaní dlouhých textů na dotykovém displeji vyžaduje vyšší koncentraci a s tím je pochopitelně spojen i rychlejší nástup únavy.

Android disponuje i systémem hlasového vyhledávání, ten však zatím nepracuje příliš spolehlivě.