Jdi na obsah Jdi na menu
 


Voice Speed Dial: komfortní vytáčení hlasem klasického střihu

18. 3. 2013

 

V dnešní recenzi bych vám rád představil aplikaci, která se svým zaměřením řadí mezi početnou skupinu prográmků pro realizaci hlasového vytáčení, přesto je však Voice Speed Dial něčím unikátní. Možná mnozí z vás zaznamenali, že drtivá většina aplikací tohoto typu je v případě Androidu založená na hlasovém vyhledávání Google. To s sebou však mnohdy přináší nesnáze v podobě nepřesného rozpoznání českého hlasového povelu nebo zobrazení většího množství výsledků, ze kterých si stejně sám uživatel musí vybrat ten správný. Z toho je tedy zřejmé, že na klasickou formu hlasového vytáčení, kdy uživatel jen vysloví jméno požadovaného kontaktu a proces se ihned automaticky spustí, můžeme ve většině takto koncipovaných aplikací zapomenout.

Aplikace Voice Speed Dial společnosti CYBERON CORP. Na to jde ale poněkud jinak. Funguje totiž právě na bázi klasického hlasového vytáčení, které mohou znát například majitelé telefonů Nokia s operačním systémem Symbian. Princip funkčnosti je velmi jednoduchý a přitom geniální. Uživatel si ke každému kontaktu přiřadí vlastní hlasový povel, čímž je zajištěna nejen přesnost rozpoznání hlasového příkazu, ale i odstranění jazykové bariéry. Poslední velkou výhodou je samozřejmě skutečnost, že vše probíhá v offline režimu, takže není nutné mít zařízení připojené k internetu, jako je tomu v případě hlasového vyhledávání od Googlu.

Voice Speed Dial navíc spolupracuje také s bluetooth hands-free rozličných výrobců, takže využití má opravdu komplexní. Já sám jej již nějakou dobu používám a nemohu si jeho schopnosti vynachválit. Pro potencionální zájemce zmíním skutečnost, že je program kompletně lokalizován do češtiny.

Dlužen jsem vám ještě informaci, že se jedná o aplikaci placenou, takže si na její pořízení připravte CCA 58 Kč. Jestliže s aplikací nebudete z nějakého důvodu spokojeni, může vám být na základě zaslání čísla objednávky vrácena zpět plná částka. Toto je možné realizovat maximálně do dvou dnů od zakoupení aplikace.

Učinit tak můžete na e-mailové adrese info@cyberon.com.tw.

Stažení a instalace

Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o placenou aplikaci, takže bude nutné ji před samotnou instalací uhradit platební kartou. Po zadání nezbytných údajů budete nově vyzváni k potvrzení hesla vašeho Google účtu, což je dle mého názoru dobrý bezpečnostní prvek. Dále již vše probíhá klasickým způsobem, takže není třeba dalšího popisu. Voice Speed Dial je možné také nainstalovat prostřednictvím webového rozhraní portálu Google Play, konkrétně pak na této adrese:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cyberon.cvsd&feature=search_result

 

Prostředí a ovládání

Uživatelské rozhraní aplikace je velmi intuitivní, takže si troufám říci, že s jeho ovládáním nebude mít nikdo sebemenší problém. Při prvním spuštění se objeví hláška, že dosud nebyl nahrán žádný hlasový příkaz a uživatel je rovnou přemístěn do klasického seznamu kontaktů, v němž si musí nalistovat ten, ke kterému chce přiřadit hlasový příkaz. Následně je nutné na požadovaný kontakt klepnout, čímž se zobrazí jeho detail, ve kterém nás bude zajímat položka s telefonním číslem. Jakmile prstem naleznete údaj s telefonním číslem, posouvejte jej směrem doprava ve vodorovném směru, dokud nenaleznete jedno nepojmenované tlačítko, které slouží pro spuštění záznamu hlasového povelu. Po jeho aktivaci máte bohužel jen dvě vteřiny na zahájení řeči, takže doporučuji zbytečně neotálet. K tomuto se váže jedna důležitá poznámka. Během nahrávání se občas TalkBack pokouší cosi sdělit a mnohdy tak hlasový výstup nepříjemně komplikuje záznam vašeho hlasu. Proto doporučuji po odklepnutí výše popisovaného tlačítka ihned TalkBack umlčet prostřednictvím senzoru přiblížení, jenž se nachází u horního okraje displeje, takže jej stačí jen přikrýt rukou. To samé platí i v případě, kdy je aplikace v naslouchacím režimu a čeká na vyslovení vašeho příkazu. Vraťme se ale k nahrávání. Po aktivaci onoho tlačítka zazní krátký zvukový signál a vy můžete začít mluvit. Po skončení vaší řeči vám bude záznam automaticky přehrán, znovu pustit si jej můžete identickým tlačítkem, které se po nahrání záznamu přemění na spuštění přehrávání. Tímto je záznam hotov a vy můžete zavřít aplikaci a opět ji spustit, aby se provedené změny projevily. V této chvíli se vám již nezpřístupní seznam vašich kontaktů, ale ozve se jen krátké pípnutí, které vás vyzývá k vyslovení jména požadovaného kontaktu, které jste si před tím do aplikace zaznamenali. Máte na to CCA dvě vteřiny, poté bude aplikace automaticky ukončena. Nevyslovení žádného nebo chybného povelu je indikováno dvojím pípnutím a v obou případech se aplikace automaticky uzavře. Pakliže je vše v pořádku, dojde k přehrání vysloveného jména kontaktu a následně k okamžitému vytočení daného telefonního čísla, takže žádná další interakce s aplikací není nutná.

Jestliže chcete Voice Speed Dial spustit opět za účelem záznamu dalších hlasových povelů, je nutné po úvodním pípnutí stisknout tlačítko menu, díky kterému se dostanete k volbě nastavení aplikace, kde se vám opět otevře seznam kontaktů a vy můžete vytvářet další záznamy.

Konfigurace aplikace pro bluetooth hands-free

Aby bylo možné komfortně využívat služeb bezdrátového sluchátka, je nutné splnit následující kritéria a provést tyto kroky:

•Ujistěte se, že vaše zařízení běží minimálně na Androidu ve verzi 2.2 a že vaše náhlavní souprava podporuje profil bluetooth hands-free

•Nainstalujte aplikaci Voice Speed Dial do paměti telefonu, nikoli na paměťovou kartu

•Po instalaci aplikace restartujte telefon

•I když máte již své hands-free spárováno se svým zařízením, tak jej po instalaci aplikace zrušte a proveďte párování nové

•Na Androidu Jelly Bean se nejprve ujistěte, že máte instalovánu nejnovější verzi vyhledávání Google a poté přejděte do „nastavení/aplikace/vše“, najděte vyhledávání Google a v detailech aplikace zvolte položku „vymazat výchozí“

Závěr

Opravdu velmi dlouho jsem hledal aplikaci, která by se svým použitím alespoň přiblížila klasickému hlasovému vytáčení, které je mezi mnoha uživateli opravdu velmi oblíbenou záležitostí. Hlasové vyhledávání Google mě v tomto ohledu příliš neuspokojovalo a tak jsem rád, že vývojáři z Cyberonu se dali poněkud jinou cestou a vyvinuli aplikaci, která je jednoduchá, rychlá a hlavně umí přesně to, co od ní uživatel očekává. Díky možnosti nahrát si vlastní hlasové povely se aplikace přizpůsobí jakémukoli jazyku, takže s ní může pracovat opravdu každý. Myslím si, že investice do tohoto programu rozhodně stojí za zvážení.