Jdi na obsah Jdi na menu
 


ViaOpta Nav: jednoduchá pěší navigace pro nevidomé

2. 11. 2014

 

Zdravím všechny čtenáře portálu blind-android a doufám, že mu i nadále zachováte svou přízeň.

V poslední době jsem své „androidí dítko“ poněkud zanedbával, takže je načase se mu zase trochu věnovat:-)

V dnešní recenzi bych vám rád představil aplikaci, která v sobě dle mého soudu ukrývá značný potenciál, ačkoli s vámi v naší mateřštině prozatím komunikovat nebude.

Jistě mi dáte zapravdu, že jednou z největších předností dnešních smartphonů je integrace GPS čipu, který značně ulehčuje život i nám nevidomým. Často se totiž ocitáme na místech, která vůbec neznáme a pokud zrovna není na blízku člověk, který by nám mohl poradit, je často navigace v mobilu jediným pomocníkem.

V současné době je na trhu již celá řada navigačních aplikací, které jsou více či méně vhodné i pro uživatele bez zrakové kontroly, nicméně mně osobně stále scházela opravdu jednoduchá pěší navigace, která by zároveň nabídla i nějaké doplňkové funkce.

Na platformě iOS je situace mnohem jednodušší – tam zřejmě vládne aplikace BlindSquare, za kterou si ale musíte náležitě zaplatit. Nepopírám však, že má své nesporné kvality.

Naproti tomu na Androidu se věc má tak, že navigačních prográmků je celá řada, bohužel těch uživatelsky přívětivých zase až tolik není.

Před nějakým časem jsem zde recenzoval aplikaci NotNav Accessibility, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby uživatelů se zrakovým hendikepem a na ovládání je to opravdu znát. Nicméně tato aplikace se hodí jen jako doplněk například k mapám od Googlu, protože ty jak známo velmi rády operují se světovými stranami, ovšem ozvučený kompas už jim jaksi chybí.

Dále tu máme třeba produkt české firmy ACE Design s názvem DotWalker, který sice nabízí mnoho užitečných funkcí, ale mně jeho uživatelské rozhraní příliš k srdci nepřirostlo.

Teprve před krátkým časem mi svitla naděje a prozatím to vypadá, že se konečně objevil produkt, který uspokojí mé navigační potřeby:-)

Aplikace se jmenuje ViaOpta Nav a její vývoj má na starosti společnost Novartis Pharmaceuticals Corporation.

Jedná se o zdravotnickou firmu, která byla založena roku 1996 a její hlavní sídlo je ve Švýcarsku. Na konci září letošního roku se na portálu Google Play poprvé objevil jejich nový počin, nicméně mnoho nadšených uživatelů záhy zjistilo, že je aplikace v jejich zemích nepoužitelná. Při zadání jakékoli destinace se objevila hláška „address not found“ a tím bylo hotovo.

Naštěstí se dva vývojáři přihlásili do Eyes-Free konference a celou situaci začali řešit v rámci androidí komunity. Výsledkem je tak verze nová, která tento problém odstraňuje. Tato komplikace se týkala i České republiky, takže jsme si na plnou funkčnost v našich končinách museli rovněž počkat.

Pojďme si nyní v krátkosti nastínit, jaké využití a funkce nám ViaOpta Nav může nabídnout.

Aplikace si klade za cíl umožnit co možná nejjednodušší pohyb osobám nevidomým i slabozrakým s přihlédnutím k jejich specifickým potřebám. Informace jsou prezentovány přehlednou formou a uživatelské rozhraní je velmi jednoduché, díky čemuž se software snadno používá.

Stačí jen zadat cíl vaší cesty a aplikace vás začne automaticky navigovat od místa, na kterém se právě nacházíte. Pro efektivnější výpočet trasy si uživatel může libovolně přidávat také body zájmu.

Během přesunu na místo určení je ohlašována vzdálenost, směr chůze včetně křižovatek.

Uživatel se může jednoduchým povelem aplikace kdykoli dotázat, kde se aktuálně nachází. Veškeré informace jsou prezentovány textovou formou a předčítány aktuálně nainstalovanou hlasovou syntézou. Aplikací se můžete nechat navigovat i v případě, kdy potřebujete, aby běžela jen na pozadí, nemusíte tak mít její okno neustále aktivní.

Stažení a instalace

Aplikace je distribuována bezplatně a naleznete ji v obchodě Google Play.

Pro svůj běh vyžaduje operační systém Android a to v minimální verzi 4.1.

Instalovat můžete prostřednictvím následujícího odkazu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.novartis.blind

 

Uživatelské prostředí

Rozložení ovládacích prvků je velmi intuitivní. Začneme tlačítkem „settings“, které slouží k základnímu nastavení aplikace, nutno však poznamenat, že za povšimnutí stojí snad jen možnost měnit rychlost řeči a volba grafického tématu prostředí.

Tlačítko je situováno v pravé horní části obrazovky. Zhruba uprostřed displeje se pak nachází dvojice tlačítek „new address“ a „your favorites“. První zmiňované slouží pro zadání cílové destinace, druhým tlačítkem pak můžete vyvolat seznam oblíbených míst. A konečně ve spodní části rozhraní aplikace naleznete tlačítko „your position“, které vás informuje o pozici, na níž se momentálně nacházíte. Aktuální polohu můžete uložit do archivu, případně si nechat zobrazit také okolní ulice.

My se ale budeme podrobněji věnovat tlačítku „new address“, jehož prostřednictvím se můžeme dostat k samotnému procesu navigace. Po kliknutí na toto tlačítko se objeví editační pole, do kterého vložíte požadovanou destinaci. Šlo mi to dokonce bez uvedení města, takže stačí jen ulice a číslo popisné. Vše potvrdíme tlačítkem „OK“ a aplikace by nás následně měla informovat o nalezení požadovaného místa. Zde je možné cíl ještě blíže specifikovat (pokud je výsledků několik) a nebo se vrátit zpět k vyhledávacímu dotazu, jestliže nejste s dohledaným místem spokojeni. Zobrazí se celá cílová adresa včetně směrovacího čísla, městské části a odpovídající vzdálenosti. Po klepnutí na zvolenou destinaci se vás aplikace dotáže, jak chcete dále postupovat. Opět si zvolený cíl můžete uložit do archivu a nebo přikročit již k samotné navigaci. Učiníte tak stisknutím tlačítka „go there“, které vám zpřístupní informace o dané trase a také body zájmu, pokud jsou již definovány. Konečně tlačítkem „route“ se dostanete k textovému náhledu trasy, takže si můžete instrukce nejprve přečíst, než odstartujete hlasovou navigaci. Po stisknutí tlačítka „start navigation“ se spustí naváděcí režim a aplikace vás již sama vede pomocí hlasových povelů. A to je v podstatě vše. Jak jsem již napsal dříve, rozhraní je velmi jednoduché a intuitivní.

Co říci závěrem?

Určitě doporučuji aplikaci alespoň vyzkoušet. Pokud hledáte jednoduchou a rychlou pěší navigaci, může být ViaOpta Nav pro vás dobrou volbou.

Pochopitelně nenabízí tak široké spektrum funkcí, jako jiné navigační aplikace, na druhou stranu vás nezdržuje rozvláčnými nabídkami a jde takříkajíc přímo k jádru věci.

Mezi negativa tak lze zařadit snad jen absenci české lokalizace, i tak by si ale s uživatelským rozhraním měl poradit téměř kdokoli.

Dobrou vychytávkou je i hlášení o přesnosti navigace, takže ihned víte, s jakou přibližnou odchylkou můžete počítat. Tuto informaci získáte vždy po klepnutí na tlačítko „your position“.

Jsem zvědavý na vaše komentáře, neváhejte se o své zkušenosti podělit prostřednictvím našich konferencí.