Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sony Music znovu a lépe, novější Android je nutností!

Hodně vody uplynulo od doby, kdy jsem se na svém blogu o této aplikaci poprvé podrobněji rozepsal.

Jak šel čas, objevilo se mnoho problémů, které mě postupně nutily příspěvek neustále upravovat.

Dospělo to do fáze, kdy jsem byl nakonec nucen kapitolu přehrávače od Sony definitivně uzavřít a spokojit se s publikováním staré verze aplikace, kterou bylo možné zprovoznit na drtivé většině dostupných zařízení.

Jak si možná mnozí pamatujete, obtíže se spuštěním aplikace se vyskytovaly na zařízeních s Androidem 6.0 a nižším.

Těžko říci, co je příčinou, když dle slov "patchera" by mělo být možné přehrávač provozovat na Androidu 4.1 a vyšším.

Autorem je pochopitelně společnost Sony, ale ačkoli je aplikace vyvíjena pod licencí open source, nechává si japonský gigant přehrávač výhradně pro své telefony.

Nicméně se před nedávnem objevily informace, že divize Sony Mobile končí, takže se třeba v budoucnu hnou ledy..

Naštěstí se přehrávače chopil jeden schopný vývojář z XDA fóra, který ho upravil tak, aby fungoval i na zařízeních ostatních výrobců.

Předpokládám, že v dnešní době snad nikdo archaický systém ve verzích 4 a 5 už neprovozuje. Nad šestkovým Marshmallow se už také pomalu stahují mraky.

Google před nedávnem oznámil, že jej přestane podporovat i samotný TalkBack, respektive aplikace Android Accessibility Suite.

Předpokládám tedy, že v blízké době zbývající uživatelé šestkové verze přejdou na něco novějšího, takže i díky těmto okolnostem jsem se rozhodl článek kompletně přepracovat a se starým příspěvkem se navždy rozloučit.

Aplikaci Hudba již usilovně propaguji několik let, především díky její jednoduchosti, praktičnosti a bohatým možnostem přizpůsobení výsledného zvuku.

V době, kdy jsou na vzestupu různé audio streamovací služby typu Spotify už sice hudební přehrávač nikoho příliš neohromí, nicméně si myslím, že se najdou stále lidé, kteří dávají přednost playlistu, jenž je přímo uložen v paměti zařízení a není tak nutné internetové připojení.

Jak jsem již nastínil výše, s Androidem 6.0 a nižším se mohou objevit potíže se spouštěním přehrávače, u verzí novějších je už ale situace mnohem lepší.

Nemohu nikomu zaručit kompatibilitu s konkrétním zařízením, ale mně se prozatím podařilo aplikaci rozběhnout všude tam, kde je systém alespoň v sedmičkové verzi.

Nutno na úvod ještě podotknout, že tento přehrávač může být samozřejmě vhodnou alternativou i pro hudební nadšence, kteří nemají žádné zrakové omezení.

Možná si nyní pokládáte otázku, proč zvolit právě aplikaci od Sony.

Níže tedy soubor vlastností, díky kterým jsem si tento přehrávač oblíbil.

•Malá velikost aplikace a její téměř okamžitý start.

•Přehledné menu s intuitivními nabídkami.

•Nepřeplácané uživatelské rozhraní.

•Bohaté možnosti přizpůsobení zvuku.

•Praktická lišta se všemi tlačítky pro ovládání přehrávání.

•Třídění hudby dle interpretů, alb, žánrů nebo složek.

•Schopnost přehrávat hudbu z cloudu (Disk Google).

•Funkce časovač spánku.

•Kompletně přístupné rozhraní aplikace, včetně posuvníků pro ovládání ekvalizéru.

Uživatelské rozhraní

Dostáváme se k tomu nejpodstatnějšímu, takže si v krátkosti popíšeme, jak se s aplikací pracuje a jaké je základní rozložení ovládacích prvků.

Během prvního spuštění jste vyzváni k udělení oprávnění pro přístup k médiím, což je vzhledem k zaměření aplikace naprosto pochopitelné.

Doporučuji pro jistotu hudbu ukládat do složky "music", která je k tomuto účelu přímo určená a systém ji vytváří zcela automaticky, jak v interním úložišti, tak i na paměťové kartě.

Další roztřídění už je plně ve vaší režii, rozvětvená stromová struktura nečiní aplikaci žádné obtíže.

Jakýmsi středobodem přehrávače je tlačítko "otevřít nabídku navigace" v levém horním rohu displeje, které vás odkudkoli ihned vždy přemístí do hlavní nabídky.

Ta je řazena vertikálně a setkáte se v ní s následujícími položkami.

•Domovská stránka

•Fronta přehrávání

•Seznamy skladeb

•Interpreti

•Alba

•Skladby

•Žánry

•Složky

•Disk Google

•Nastavení

•Nápověda

Kromě tří posledních položek vás v podstatě každá zbývající nějakým způsobem přenese do seznamu zvukových souborů, jestliže je máte v zařízení nahrány.

Samozřejmě se předkládaný playlist bude lišit v závislosti na tom, jakou kategorii řazení si v menu zvolíte.

Nyní ale zbystřete, jelikož základní nabídka přehrávače se ovládá malinko jiným způsobem, než jak tomu bylo u starších verzí.

Sony totiž z neznámého důvodu přikročilo k úpravě aktivace voleb na základní obrazovce, o které jsem neměl ani tušení.

Dokonce jsem Japonce neprávem nařknul z toho, že udělali zase jakousi úpravu uživatelského rozhraní, díky které nemůžeme přehrávač s TalkBackem plnohodnotně ovládat.

Naštěstí to byla jen má nevědomost a díky Michalu Jelínkovi, kterému bych tímto chtěl ještě jednou oficiálně moc poděkovat, se záhada s ovládáním nakonec vyřešila.

Fígl tkví v tom, že v hlavní nabídce musíte jakoukoli volbu aktivovat dvojím poklepem s přidržením, jenž se využívá například pro vyvolání kontextové nabídky v rámci některých aplikací, případně se jím přesouvají zástupci na domovskou obrazovku.

Dejte však pozor, jelikož v tomto případě nedostanete žádnou zpětnou vazbu v podobě krátké vibrace, neozve se ani charakteristický doprovodný zvuk.

Musíte se tak spolehnout výhradně na zvukový signál odečítače, jenž vám otevření dané nabídky bude indikovat. Jde o zvuk, který můžete slyšet například v situaci, kdy dojde k aktualizaci obsahu obrazovky.

Jakmile již vstoupíte do konkrétního podmenu, ovládá se přehrávač klasickým způsobem, tak jak tomu bylo doposud.

Dvojitý poklep s přidržením je nutné uplatnit pouze v základní nabídce aplikace.

Jestliže se vám na obrazovce objeví seznam skladeb, v pravé spodní části displeje naleznete lištu s tlačítky, která slouží pro intuitivní ovládání přehrávání.

Poslední věcí, u které se ještě krátce zastavím, je nabídka nastavení, respektive podmenu zvukové efekty.

Zde je nutno poznamenat, že dostupné volby se mohou lišit v závislosti na typu přístroje, neboť každý telefon/tablet má zvukové schopnosti poněkud odlišné.

Pomocí přepínače je nejprve nutné aktivovat ekvalizér, jehož prostřednictvím se zpřístupní další možnosti pro vylepšení kvality zvuku.

Nemá cenu se o nich více rozepisovat, jelikož jak jsem uvedl výše, co zařízení, to zcela odlišné možnosti i vzhled obrazovky s konkrétní nabídkou dostupných voleb.

Zde už tedy bude zcela na vás, jak si zvuk finálně vyladíte a co všechno vám vaše zařízení umožní.

Instalace a závěr

Asi jste pochopili, že se nejedná o oficiální verzi aplikace, takže ji nelze instalovat z obchodu Google Play.

Je nutné stáhnout si její apk instalační balíček a ten pak přesunout do cílového zařízení.

V něm potom provedete klasickou instalaci pomocí libovolného správce souborů. Při prvotním spuštění instalace dojde pravděpodobně k jejímu zablokování, jelikož se jedná o aplikaci z tzv. neznámého zdroje.

Nejprve tedy instalaci z neznámých zdrojů povolte, platí pro Android 7 a nižší.

U verzí novějších již Google s touto blokací nakládá poněkud jiným způsobem a telefon/tablet by vás měl o této skutečnosti pouze informovat. V instalaci je možné ihned pokračovat stisknutím tlačítka OK.

V seznamu aplikací se vám přehrávač ukáže, na ploše však nikoli.

Je to daň za instalaci z neznámých zdrojů.

Umístit ikonku na domovskou obrazovku už ale není žádný problém.

Nejnovější verzi přehrávače z 24. května si můžete stáhnout prostřednictvím

tohoto odkazu.

Zhruba každé tři měsíce vychází nová stabilní verze, takže můžete očekávat pravidelné aktualizace.

Co říci závěrem?

Ačkoli je cesta k tomuto přehrávači poněkud trnitá a aplikace nemusí fungovat každému, patří rozhodně mezi stálice v rámci OS Android.

Je velká škoda, že ji Sony doposud neuvolnilo do obchodu Google Play, jelikož by se tak předešlo nutnosti přehrávač patchovat.

Jde sice jen o podepsání aplikace generickým certifikátem, ale zásah to je.

Je spousta playerů, které samozřejmě mohou aplikaci přinejmenším nahradit a nebo jí dokonce konkurovat, Sony má však v oblasti zvuku dlouholeté zkušenosti.

Přehrávač je vyvíjen od doby, kdy japonský gigant začal produkovat zařízení s Androidem 4.1, takže urazil opravdu dlouhou cestu.

Věřme, že tu s námi bude i nadále, i když by Sony Mobile mělo v brzké době zaniknout a sloučit se se zbytkem korporace.

Happy listening!