Jdi na obsah Jdi na menu
 


Raikko USB AccuPack: Kapesní zdroj energie pro váš smartphone

25. 3. 2012

Dnešním příspěvkem opět poruším zaběhnutou tradici a představím vám velmi užitečné příslušenství, jehož služby si nemohu vynachválit. Vzhledem k tomu, že se jedná o téměř univerzální produkt, číst dál mohou nejen majitelé mobilních telefonů či tabletů, ale i uživatelé rozličných druhů kapesních přehrávačů nebo jiné drobné elektroniky.

Jistě jste se již mnohokrát dostali do situace, kdy vašemu elektronickému miláčkovi došla energie a v blízkosti se nenacházela žádná elektrická zásuvka ani PC nebo notebook s volným USB portem. Nemusím snad ani zmiňovat vycházky do přírody, kde je dostupnost takovýchto zařízení minimální. Sám jsem se již mnohokrát dostal do výše zmiňovaných potíží a proto jsem začal analyzovat dostupná řešení, která by mi s nedostatkem elektrické energie mohla pomoci.

Procházel jsem různé internetové obchody a zkoumal technické možnosti externích akumulátorů. Měl jsem jen dva zásadní požadavky, které by výrobek měl splňovat. Šlo mi především o výbornou mobilitu a vysokou kapacitu integrované baterie.

Přiznám se, že mě pochopitelně zajímal i poměr výkon/cena. Nakonec jsem sáhnul po produktu společnosti Raikko, která se specializuje výhradně na výrobu doplňkového příslušenství, které vám může zpříjemnit nebo ulehčit soužití s vaším elektronickým společníkem. Portfolio této německé společnosti je poměrně široké a v nabídce naleznete rozmanité doplňky pro mp3 přehrávače, mobilní telefony a další kapesní elektroniku. Raikko je proslulá především několika řadami svých extrémně mobilních reproduktorů, které lze velmi snadno přenášet, takže nejste nikdy ochuzeni o svůj hudební prožitek. Do sortimentu této společnosti spadají právě i ony zmiňované externí baterie. Konkrétně vyrábějí několik provedení, která se liší svou velikostí a také kapacitou. Já jsem si vybral model Raikko USB AccuPack 5200. Jak je asi mnohým z názvu patrné, baterie disponuje celkem slušnou kapacitou 5200 mAh, která je schopna nabít průměrný smartphone s baterií o kapacitě 1500 mAH více než třikrát, takže zásoba energie v tomto malém zázraku je naprosto dostačující.

Vybalení přístroje

Akumulátor mi dorazil v poměrně malé krabičce, kde se kromě něj samotného nacházela ještě pěkná řádka dalšího příslušenství. Vše bylo úhledně srovnané a samostatně zabalené. Kromě nezbytné knížečky s manuálem v několika jazycích (čeština pochopitelně nechybí) se může uživatel těšit na spoustu užitečných doplňků, které používání baterie mohou velmi zpříjemnit. Velice šikovnou věcí je transportní vak, do kterého můžete akumulátor umístit během přenášení, takže by měla být zajištěna jeho ochrana proti nárazům. S tímto vakem souvisí další část přibaleného příslušenství, kterou je popruh s karabinou. Tu lze jednoduše připevnit na šňůrku, kterou se vak uzavírá a bezpečně uloženou baterii tak můžete nosit třeba zavěšenou na krku.

Poslední částí příslušenství je malá samostatná krabička, která ukrývá asi to nejpodstatnější z celé doplňkové výbavy. V miniaturním plastovém pořadači naleznete přehledně uložené redukce různých typů a pochopitelně i nabíjecí kabel. Univerzálnost celého zařízení tkví v možnosti napojení rozličných koncovek, jejichž prostřednictvím tak můžete dobíjet různá zařízení mnoha výrobců. Standardem je samozřejmě dobíjení skrze Micro USB konektor, který se v dnešní době naštěstí stává hojně používaným prvkem. Z toho vyplývá, že tedy není problém dobíjet jakoukoli drobnější elektroniku, která disponuje tímto konektorem. Pamatováno bylo ale i na starší zařízení, jež v minulosti byla osazována rozmanitými typy nabíjecích konektorů. Setkáte se tak s šesti různými koncovkami, se kterými můžete nabíjet i starší modely telefonů značek Blackberry, HTC, LG, Motorola nebo Samsung. Zapomenout nesmím ani na zařízení od společnosti Apple, v jejichž výčtu nalezneme všechny generace iPhonů, iPodů či iPadů.

Design a první zkušenosti

Akumulátor je vyroben kompletně z plastu, nemyslím si však, že zrovna v tomto případě je to nějaký výraznější nedostatek. Tělo je pevné a nijak znatelně se při zatlačení neprohýbá. Jakmile sejmete transportní folii, která se nachází i na USB nabíječce, máte v rukou sympaticky malý a lehoučký kvádřík, který je opravdu velmi mobilní. O této skutečnosti vypovídá i údaj o hmotnosti, která se zastavila na krásných sto padesáti gramech. Ke kompaktnosti celého řešení přispívají i velmi malé rozměry, které jsou 13,6 x 4,85 x 1,8 cm.

Technické parametry:

Kapacita: 5200 mAh

Max. Vstupní proud: 1000 mAh

Vstupní napětí: 5,1 V

Max. výstupní proud: 2000 mAh

Výstupní napětí: 5,1 V

S dalším popisem budu hotov velmi rychle, jelikož je baterie až na jednu ze svých delších stran úplně holá. Na tomto místě se pak nacházejí všechny nezbytné konektory a ovládací prvky. Postupujeme-li od krajní oblasti, narazíme nejprve na Mini USB konektor, jehož prostřednictvím se akumulátor nabíjí. Dobíjet jej můžete skrze přiložený USB kabel, který je na jednom konci opatřen USB konektorem standardní velikosti, druhý konec pak okupuje speciální zásuvka, do které je možné dle potřeby zapojit jednu z přiložených redukcí. Z toho plyne další výhoda, kterou je pouze jediný kabel, jehož pomocí lze nejen dobíjet samotnou baterii, ale i nabíjet připojená zařízení. Napájecí kabel je možné zapojit do USB nabíječky, která je součástí balení, takže můžete akumulátor nabíjet klasickým způsobem z elektrické sítě. Druhou možností je pochopitelně dobíjení skrze volný USB port osobního počítače nebo notebooku. Nabíjení ale v takovém případě trvá mnohem déle a některá zařízení nejsou ani schopna prostřednictvím svých USB portů dodat baterii požadované množství energie. Jak jsem již zmínil výše, druhý konec napájecího kabelu je opatřen speciální zásuvkou, do které je možné v závislosti na typu dobíjeného zařízení zapojit jednu ze šesti přibalených koncovek. Samozřejmě je možné i použití USB kabelu, který byl přímou součástí dodávky nabíjeného zařízení, takže kabel, který je dodáván společně s baterií nemusíte k nabíjení koncových zařízení vůbec používat. To ale neplatí v případě dobíjení samotné baterie, kdy je nutné do výše popisované zásuvky zapojit jeden z přibalených konektorů, který si rozumí s portem Mini USB, jímž se akumulátor dobíjí.

Dalším ovládacím prvkem akumulátoru je pak samotné zapínací tlačítko, kterým se provádí hned několik úkonů.

Tím prvním je odblokování baterie, které se provádí v případě, kdy se chystáte využít její dobíjecí služby. Tlačítko je nutné stisknout a držet zhruba po dobu tří vteřin. Po jeho uvolnění by se proces nabíjení měl automaticky aktivovat. Jestliže v průběhu dobíjení tlačítko krátce stiskneme, baterie nám zobrazí svou zbývající kapacitu a nabíjení pozastaví. Dalším krátkým stiskem bude proces dobíjení pokračovat. Jestliže byl proces nabíjení dokončen, je vhodné dlouhým stiskem zapínacího tlačítka baterii opět zablokovat, aby nedocházelo k samovolnému vybíjení. Akumulátor si plnou kapacitu udrží po několik týdnů, takže jej není nutné těsně před použitím dobíjet. Pokud se rozhodnete, že nebudete baterii delší dobu využívat, je vhodné ji alespoň jednou za tři měsíce nabít.

Nabití na plnou kapacitu trvá přibližně 10 až 12 hodin, velmi záleží na tom, z jakého zdroje elektrické energie akumulátor dobíjíte. Veškeré provozní informace jsou bohužel indikovány pouze prostřednictvím LED diod, takže nevidomý s údaji operovat nemůže. Indikováno je úplné nabití, úplné vybití a zbývající kapacita. Posledním prvkem, který na plášti baterie můžeme nalézt, je standardní USB konektor, který slouží pro připojení koncových zařízení, do kterých má být distribuována tolik potřebná energie.

Zařízení mám od středy doma, teprve včera jsem měl ale možnost vyzkoušet jej v terénu. Byli jsme na procházce v přírodě a GPS byla v plné permanenci. To mělo samozřejmě za následek celkem rychlé vybití baterie a tak přišel na řadu externí akumulátor. Díky jeho malým rozměrům jsem mohl telefon dobíjet pohodlně v kapse bundy, což mi přišlo naprosto úžasné.

Zkušenost je taková, že plné nabití baterie v mém Nexusu trvalo přibližně pět hodin, přičemž jsem ale přístroj během dobíjení dost používal. Při nečinnosti zařízení se určitě dobíjecí čas výrazně zkrátí.

Závěr

Dnešní článek byl vzhledem k primárnímu zaměření tohoto blogu lehce netradiční, na druhou stranu mě tato šikovná věcička natolik nadchla, že jsem se musel o její přednosti s vámi podělit. Dnešní chytré telefony s energií svých baterií nezacházejí příliš hospodárně, takže mám pocit, že by se toto příslušenství mohlo hodit nejednomu uživateli smartphonu nebo tabletu. S tímto malým pomocníkem si už nemusím hlídat stav baterie svého telefonu a neustále přemýšlet nad přítomností elektrické zásuvky v místech, na která během dne zavítám. S naprostým klidem se tak mohu vypravit ven i s téměř vybitou baterií, jelikož si ji mohu díky kapesním rozměrům externího akumulátoru kdekoli pohodlně dobít.

Nesmím vám zůstat dlužen cenu, o které jsem se ještě nezmínil. Vězte tedy, že v českých obchodech se pohybuje jen lehce nad hranicí 1.000 Kč, což je dle mého soudu velmi příznivá částka v poměru k užitné hodnotě zařízení.

Zakoupit se dá například tady:

http://www.alza.cz/raikko-usb-accupack-5200-d213696.htm