Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prestigio Multiphone 5454: i Nexus může mít levnou konkurenci

12. 1. 2015

Přiznám se, že si už ani přesně nepamatuji, kdy naposledy jsem zde recenzoval nějaké to Androidí zařízení, což mě přivedlo na myšlenku, že nastal čas tento nedostatek napravit. Zvláště proto, že náš trh se doslova hemží natolik zajímavými kousky, že by byl hřích se nějakému z nich podrobněji nevěnovat. Jako reakci na poptávku po levných zařízeních s podporou sítí čtvrté generace, která byla diskutována i v naší konferenci, jsem si vybral zástupce z kategorie těch nejlevnějších, nicméně již teď vám prozradím, že si v testu nevedl vůbec špatně, spíše až nad očekávání dobře. Od loňského léta intenzivně mapuji situaci na českém trhu a dospěl jsem k následujícím velmi příjemným poznáním.

•Výbava zařízení spadajících do střední třídy již pronikla do těch nejnižších cenových pater

•Zejména méně známí výrobci již pochopili, že čipy od MediaTeku nejsou vždy úplně to pravé a snaží se stále častěji nasazovat konkurenční Qualcomm

•Rovněž neutuchající snaha dostat podporu sítí LTE i do těch nejlevnějších telefonů je zcela zjevná

Ještě malá poznámka na závěr tohoto úvodu a pak se již budeme věnovat recenzovanému zařízení.

Další potěšující skutečností je zjištění, že Googlu se nejspíše konečně daří přesvědčovat výrobce, aby asistivní technologie nejen do svých zařízení předinstalovali, ale aby taktéž umožnili jejich aktivaci pomocí přiložení dvou prstů na displej při prvním spuštění, stejně tak jak je tomu u zařízení Nexus. Setkal jsem se již s několika telefony, které tuto možnost v sobě mají, mohu jmenovat například Samsung Galaxy Ace 4, LG F60 nebo Prestigio Multiphone 5454, kterého se bude týkat dnešní recenze.

Z výše uvedeného je vidět, že ani přítomnost grafických nadstaveb už v tomto ohledu nepředstavuje žádný výraznější problém, což je rozhodně potěšující. Jedinou podmínkou, aspoň to tak prozatím vypadá, je přítomnost Androidu minimálně ve verzi 4.4.4, tedy poslední revize KitKatu.

Jak jsem již lehce nastínil výše, v dnešní recenzi si podrobně proklepneme absolutní novinku kyperského Prestigia, která vstoupila na náš trh teprve v prosinci loňského roku. Jestliže se teď někdo ušklíbnul nad touto značkou, musím jej hned vyvést z omylu. Doby, kdy se jednalo o vyjukaného nováčka na poli mobilních technologií, který uměl oslnit maximálně tak nízkou cenou, jsou dávno pryč. Kypřané za ty roky urazili obrovský kus ve vývoji svých zařízení a dnes se mohou pochlubit integrací nejmodernějších technologií, skvělým zpracováním a odladěným prostředím, přičemž své produkty stále nabízejí za bezkonkurenční ceny. Samozřejmě, nějaké ty menší nedostatky se najdou, ale sami se jistě přesvědčíte, že se nejedná o nic dramatického a za cenu 3600 Kč to telefonu ještě rádi odpustíte. Navíc, když pozitiva jednoznačně převažují.

Za tyto peníze totiž dostanete 4,5“ palcový displej s qHD rozlišením, čtyřjádrový procesor od Qualcommu na taktu 1,2GHZ, 1GB operační paměti, 8GB interního úložiště, 8MPX zadní a 2MPX přední fotoaparát, podporu sítí LTE a tomu všemu dodává energii Li-Pol akumulátor s kapacitou 2000 mAh.

No uznejte sami, že to nezní vůbec špatně.

Klíčové vlastnosti

•4,5“ displej s qHD rozlišením, krytý odolným sklem Gorilla Glass 3

•Kvalitní konstrukce a příjemné materiály

•Nejnovější lowendový čip od Qualcommu Snapdragon 410 s podporou 64-bitových instrukcí

•8MPX zadní a 2MPX přední fotoaparát

•Podpora sítí LTE

•Kvalitní a hlasitý reproduktor, stejně tak i sluchátkový výstup

•1GB operační paměti

•8GB interní úložiště, plus podpora paměťových karet

•Čistý Android 4.4.4 KitKat s možností přímé aktivace asistivních technologií

•Odladěné a rychlé prostředí

Klíčové nedostatky:

•Rozlišení obou fotoaparátů je reálně jen 5MPX/0,3MPX

•Vzhledem k tloušťce zařízení čočka zadního fotoaparátu nepříjemně vystupuje z těla přístroje

•Ukazatel stavu baterie někdy skokově klesá

•Chyba v překladu informací o úrovni stavu signálu

 •Nesmyslné množství bloatwaru předinstalované samotným výrobcem

Vybalení přístroje: již krabička je nápaditá

Jestliže jsem hovořil o povedeném designu, tak s tím se můžeme setkat už v případě elegantní krabičky, ve které přístroj obdržíte.

Nejedná se totiž o tolik typický kvádřík, ale o velmi ploché provedení se čtvercovým půdorysem. Horní polovinu musíte tahem směrem nahoru sejmout, čímž se dostanete do útrob balení. Zde na vás čeká v papírovém lůžku usazený samotný telefon a po odklopení druhé části kartónového podkladu se dostanete ke zbývajícímu příslušenství, které tvoří nezbytná knížečka s návodem, síťová nabíječka, nabíjecí/datový USB kabel a samozřejmě 2000 mAh baterie. Sluchátka v prodejním balení nenajdete, ale to se snad vzhledem k výbavě za ty peníze ani nedá očekávat.

USB kabel je dostatečně dlouhý, což kvituji s povděkem.

Zpracování a design: tipovali byste vyšší cenovku

Samozřejmě nemohu plně posoudit, zda telefon působí hodnotným dojmem i na pohled, nicméně při úchopu okamžitě poznáte, že se nejedná o žádný laciný plasťák. Neubráním se přímému srovnání s přístrojem Ascend Y550 od společnosti Huawei, který za stejnou cenu nabízí obdobné parametry, nicméně kvalita zpracování je naprosto tragická. Plasty se kroutí a prohýbají, konstrukce silně povrzává. Navíc, zadní kryt po několikerém sejmutí začal vykazovat značnou vůli. Případ tohoto Prestigia je ale zcela odlišný. Při uchopení telefonu okamžitě získáte dojem, že plasty jsou poměrně hodnotné, přístroj se navíc díky soft-touch úpravě zadního krytu drží velmi dobře v ruce. Tloušťka 9,5mm sice v dnešní době není žádné terno, na druhou stranu alespoň víte, že držíte poctivě zpracovaný kousek elektroniky. Přední část zařízení téměř celou zabírá dotykový displej, který je kryt tvrzeným sklíčkem Gorilla Glass třetí generace, takže by měl něco vydržet. Pod ním našla místo trojice senzorových tlačítek, která jsou opatřena vibrační odezvou a mají trochu netypické řazení. Zleva jde o klávesu „menu“, uprostřed se nachází tlačítko „domů“ a úplně vpravo pak naleznete tlačítko „zpět“.

Osobně jsem rád, že Prestigio nepřikročilo k přímému zakomponování tlačítek do displeje, tak jak to dnes již většina výrobců dělá. Na rychlou manipulaci mi senzorová varianta přijde mnohem schůdnější, nicméně je to věc názoru. Na druhou stranu si dovedu představit, že většina nevidících uživatelů má raději TalkBackem ohlašovaná tlačítka přímo na displeji.

Nad ním se pak nachází mřížka interního reproduktoru, přední 2MPX kamerka a nezbytný zástup obvyklých senzorů.

Přesuňme se plynule na boky telefonu, které mají v rámci zpříjemnění úchopu mírně vroubkovanou úpravu. Levý bok je zcela prázdný, na pravém si pak našla své místo dvojice tlačítek pro zapnutí/uzamčení zařízení a kolébka pro ovládání hlasitosti. K provedení tlačítek nemám sebemenších výhrad. Jsou krásně hmatná, jejich stisk jistý a zpracování příkladné, na nějaké vyklání můžete rovnou zapomenout.

Horní hrana hostí jen 3,5mm konektor pro připojení sluchátek, dominantou strany spodní je pak micro USB konektor, který je trošku nezvykle posunut až k pravému okraji. Ve spodní části rámečku kolem displeje je rovněž zakomponován mikrofon. Druhý, redukující okolní hluk, na těle nenajdete. Konečně se dostáváme k zadní části, která jediná si zaslouží mírnou kritiku, jelikož se kyperským inženýrům i navzdory nepříliš tenkému profilu nepodařilo do těla přístroje zcela integrovat čočku zadního fotoaparátu, který tak hlavně svou horní polovinou výrazně vyčnívá. Naštěstí je chráněn masivním okružím, takže o jeho poškrábání se snad bát nemusíme. Pod fotoaparátem má své místo ještě přisvětlovací LED dioda, o kousek níž potom nalezneme plastické logo výrobce. Úplně dole se pak nachází perforovaná část zadního krytu, pod kterou se ukrývá hlasitý reproduktor. V pravém dolním rohu je výřez pro nehet, který slouží k pohodlnějšímu sejmutí zadní části zařízení. Zadní části říkám proto, jelikož zde zadní kryt není jen v podobě tenkého plastového výlisku, ale obepíná i boky telefonu, takže je do něj přístroj vložen jako do jakési vaničky. Počítejte tedy s tím, že po jeho sejmutí přijdete i o možnost manipulace s fyzickými tlačítky, jelikož ta jsou integrována právě v zadním krytu. Řešení zajímavé, ale zcela funkční a nijak neomezující. Po sejmutí zadního krytu se dostanete k uživatelsky vyměnitelné 2000 mAh baterii a pochopitelně také k dvojici slotů na SIM karty. Ano, telefon je dual SIM, co však mnohé z vás nepotěší je skutečnost, že oba sloty si poradí již jen s formátem micro SIM, který se pomalu stává běžným standardem. Poslední z trojice slotů je pak samozřejmě na paměťovou kartu, jejíž podpora se zastavila na kapacitě 32GB.

Osobně hodnotím design jako velmi povedený a nemám k němu větších výhrad, jen ten vyčnívající fotoaparát by si Prestigio mohlo odpustit.

První spuštění a úvodní nastavení

Jak jsem již předeslal výše, telefon Multiphone 5454 si může i zcela nevidící uživatel sám aktivovat, bez toho, aniž by se musel obrátit na vidící osobu. Při prvním zapnutí stačí po najetí úvodní obrazovky jen přiložit dva prsty na displej zařízení a vyčkat, než se ohlásí aktivace asistivních technologií, do té doby je potřeba držet prsty stále na obrazovce. Přístroj obsahuje i českou verzi Google TTS, takže úvodní nastavení bez potíží provedete, nicméně poté je určitě vhodné zvolit nějaký kvalitnější hlasový výstup.

Nastavení je standardního rázu, tedy výběr jazyka, založení či přihlášení se k účtu Google a povolení/zakázání služeb, které monitorují vaši polohu.

Následně vás již přivítá klasická úvodní obrazovka čistého Androidu, samozřejmě je možné, že grafika je mírně upravená, nicméně to se nás nevidomých nijak nedotýká. Ovládání je velmi podobné tomu na Nexusech s tím rozdílem, že si musíte zvyknout na senzorová tlačítka pod displejem. Jedinou úpravu, kterou tak musíte udělat, je přepnutí na klávesnici Google, která je již předinstalovaná, takže to není nic složitého. Primárně je totiž nastavena Prestigio Keys, ta je ale celkem očekávaně zcela nepřístupná. Další vaše kroky nejspíš povedou do sekce „nastavení/aplikace“, kde s hrůzou zjistíte, co všechno vám výrobce do telefonu předpřipravil. Drtivá většina z přítomných aplikací jsou naprosté zbytečnosti, naštěstí je možné většinu z nich odinstalovat klasickou cestou. Něčeho se ale nezbavíte, kupříkladu softwaru Prestigio Plaza nebo Prestigio eReader, nicméně to nepředstavuje žádný výraznější problém. Co by ale mohlo později nějakou patálii způsobit je bezpečnostní balík Mcafee security, který nejen, že může výrazně zpomalovat celé zařízení, ale navíc je schopen jej nesmyslně zablokovat a vyžadovat po vás heslo, které jste nikdy do svého přístroje nezadali. Proto důrazně doporučuji tuto aplikaci zablokovat, jelikož odinstalovat ji bez rootu není možné. Můžete tak učinit opět v sekci „nastavení/aplikace“, kde se přepnete na záložku vše, vyhledáte položku Mcafee Security, poklepete na ni a zvolíte možnost „deaktivovat“. Tím je problém vyřešen. Aplikace sice v zařízení zůstane, ale její funkčnost tímto krokem neutralizujete.

A to je vše, nic dalšího se systémem dělat nemusíte, prostředí je naprosto standardní, vše funguje jak má. Do nabídky nastavení výrobce přidal akorát sekci pro konfiguraci dvou SIM karet, za povšimnutí stojí také volby pro nastavení automatického zapnutí/vypnutí nebo možnost okamžité aktivace/deaktivace datových přenosů přímo v sekci bezdrátových sítí, která je v nastavení hned nahoře. Velmi praktické. Nesmím ještě zapomenout také na zvukové profily, takže ti z vás, kteří jsou zvyklí na stařičký Symbian si tuto vychytávku budou jistě pochvalovat. Je fajn, že pro každou SIM zvlášť si můžete nastavit jiné vyzvánění, za což výrobce chválím. Jediný neduh, se kterým se určitě potkáte, je vyčítání informací z notifikační lišty, přesněji řečeno údaj o stavu signálu. Nejen, že informace není vůbec přeložena do naší mateřštiny, ale navíc bude anglické hlášení ještě doplněno o pár výrazů, které bývají součástí řetězce překladů pro systém Android a vytvářejí se pomocí XML souborů. Nedokážu si vysvětlit, jak se tento přehmat výrobci povedl, nicméně toto samozřejmě ani neangličtináře nijak zásadněji limitovat nebude. Potřebný údaj si mezi tím balastem najdete, jen je to zbytečně zdlouhavé a trochu nepohodlné. Jinak je ale lišta naprosto standardní a otevřete ji klasicky potažením dvou prstů od horního okraje obrazovky směrem dolů.

Výkon a hardware: jsem poctivý pracant

V úvodu dnešní recenze jsem lehce nakousnul technické parametry zařízení, avšak nyní nastal čas se do specifikací ponořit poněkud hlouběji.

Nuže srdcem přístroje je relativně nové SoC od amerického Qualcommu, konkrétně jde o Snapdragon™ 410, který obsahuje inovovaný grafický čip Adreno™ 306, takže ani moderní hry vám nebudou zapovězeny. Jedná se o první lowendový čip s podporou 64-bitových instrukcí, což lze bohužel využít až v případě Androidu 5.0, nicméně dále je integrován Bluetooth ve verzi 4.0, Rozhraní WI-FI se standardy 802.11b/g/n, GPS s podporou ruského Glonassu a samozřejmě to hlavní, v tomto případě LTE modem.

Interní paměť má kapacitu 8GB, z čehož je uživateli reálně k dispozici rovných 5GB. Naštěstí se Prestigio neuchýlilo k vytvoření několika oddílů, takže tento prostor lze využít jak k instalaci aplikací, tak i pro různá vaše data. Navíc, pokud to aplikace podporují, lze je též přesouvat na paměťovou kartu. Je velmi pozitivní, že i méně známý výrobce, kterým Prestigio patrně ještě stále je, se rozhodl ve svých nových modelech využít také čipy od Qualcommu, jelikož ty jsou přeci jen výkonnější a hlavně mnohem úspornější, než lowendy od čínského MediaTeku. Díky inovovaným jádrům Cortex™ A53 je celé SoC výrazně úspornější, než jeho předchůdci, na druhou stranu byl ale citlivě navýšen i výkon.

Opět musím Prestigio pochválit, že i za tak nízkou cenu nabízí v podstatě nejmodernější lowendový hardware, který je v současné době k dispozici. Výkon je tak na běžnou práci zcela dostatečný a zařízení si bez potíží poradí i s nějakými těmi hrami. TalkBack v kombinaci s Eliškou je naprosto plynulý a reakce celého prostředí jsou příkladné. Surfování s Firefoxem taktéž nečiní telefonu žádné problémy.

Technická specifikace

Operační systém

• Android 4.4 Kit Kat

Procesor

• Qualcomm Snapdragon MSM8916, Quad Core 1,2GHz

Podpora sítě

• GSM: 850/900/1800/1900

• WCDMA: 900/2100

• FDD-LTE: EU 2600/1800/800 MHz

Podpora protokolů:

• 3G, 4G, EDGE, GPRS, GSM

Displej

• 4,5" IPS kapacitní multi-dotykový

• Rozlišení: qHD - 960x540 (16,7 milionů barev)

Paměť

• Interní 8GB

• RAM 1GB

• Možnost rozšíření vnitřní paměti o paměťové karty microSD(HC) až do 32GB

Fotoaparát

• Zadní - 8Mpx s pokročilým nastavením obrazu a AF

• Přední - 2Mpx

Připojení

• 4G

• Wi-Fi

• Bluetooth 4.0

Porty

• 3,5 mm jack

• micro USB

Další vlastnosti

• Dual SIM

• A-GPS, GLONASS, GPS

• G-Senzor

• FM přijímač

• e-kompas

Baterie

• Lithium Polymer

• Kapacita - 2000 mAh

Hmotnost

• 138g

Rozměry

• 135 x 67,5 x 9,5 mm

Displej a fotoaparát: někde se šetřit muselo

Jestliže si nyní pokládáte otázku, kde a jaké ústupky výrobce kvůli tak nízké ceně musel udělat, odpovím vám na ni právě teď. Nejslabším článkem celého zařízení jsou totiž oba fotoaparáty, jejichž specifikace sice na papíře vypadají velmi dobře, reálná skutečnost je však zcela odlišná. Výrobce se totiž zřejmě uchýlil k umělému navýšení rozlišení, čehož dosáhl u obou kamer použitím interpolace, toto alespoň tvrdí benchmarkový nástroj Antutu, který fyzické schopnosti obou fotoaparátů ohodnotil jen na 5 a 0,3MPX. I z reakcí na různých fórech vyplývá, že pokud si chcete pořídit telefon na focení, poohlédněte se raději po nějakém jiném zařízení. Co ale naopak nadchne, je použitý displej. Předně disponuje na tuto cenovou kategorii velmi dobrým qHD rozlišením. Konkrétně jde o hodnoty 960x540, které nabízejí hustotu zobrazení 245 pixelů na palec. K tomu si připočtěte technologii IPS pro lepší podání barev, odolné krycí sklo Gorilla Glass 3 a rázem před sebou máme jeden z nejlepších zobrazovačů v kategorii nízkorozpočtových zařízení. Displej je vyroben moderní technologií OGS (One Glass Solution), která výrobcům umožňuje vyrábět mnohem tenčí displeje díky odstranění jedné z vrstev krycího skla. Prestigio se v minulosti bohužel proslavilo právě velmi nekvalitními displeji, zejména co se kvality dotykové vrstvy týče. Reakce zobrazovačů tak byly často velmi nepřesné a uživatel musel mnohdy displej doslova přemlouvat, aby správně zareagoval. Toto již naštěstí neplatí a model Multiphone 5454 se může pochlubit velmi přesnými reakcemi i při velice jemném dotyku. Díky použitému sklu prst po displeji dobře klouže a i scrollování je s tímto přístrojem naprosto bezproblémové.

GPS a datová konektivita: LTE s plnou parádou

Qualcomm do svého SoC zakomponoval také LTE modem třetí generace, což znamená plnou podporu všech frekvenčních pásem, která se ve světě využívají. I u nás se na LTE připojíte hladce a bleskovému stahování dat už tak nic nebrání. Teoretické rychlosti integrovaného modemu jsou až 150MB download a až 50MB upload, čehož pochopitelně v reálných podmínkách nedosáhneme, nicméně oproti technologii 3G je rychlost úplně někde jinde. V naší mobilní konferenci se někteří uživatelé k síti LTE staví poněkud skepticky a tvrdí, že na takováto zařízení je ještě čas, nicméně já po svých zkušenostech zastávám zcela odlišný názor. Nevím, jak ostatní operátoři, ale kupříkladu T-Mobile před koncem roku pokrytí výrazně rozšířil a já si tak na 4G frčím už i v Brně. Mé dosavadní testování navíc přineslo i jeden zajímavý poznatek, který se týká náročnosti LTE na spotřebu baterie. Přijde mi totiž, že 4G je mnohem úspornější, než 3G a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je zjištění, že telefon se při datových přenosech mnohem méně zahřívá a jestliže je se zapnutými daty v pohotovostním režimu, vydrží mnohem déle, než v případě žravého 3G. Jsou to jen takové mé amatérské úvahy, ale třeba mi to někdo sítí znalý potvrdí. Je dost dobře možné, že při návrhu sítí čtvrté generace pamatovali inženýři i na nižší energetickou náročnost. Telefon samozřejmě podporuje i všechny standardy 2G/3G a data do zařízení dostanete buďto skrze USB 2.0 nebo pomocí Bluetooth ve verzi 4.0. NFC zde tedy bohužel nenajdeme, ale to už bychom za dané peníze chtěli opravdu moc. Součástí SoC je také integrovaná GPS, konkrétně se jedná o čip Qualcomm® IZat™ Gen8C, který se může pochlubit jak podporou klasické GPS, tak i stále více se rozmáhajícího ruského navigačního systému Glonass. Fixace polohy je velmi rychlá i přesná, k zafixování satelitů dojde ve vnitřních prostorách s aktivovanou AGPS do deseti vteřin, venku se tato doba ještě výrazně zkrátí. Telefon nemá s přesností určování polohy potíže ani v husté městské zástavbě. Zde se opět lehce dotknu tématu Mediatek, jelikož mnohé čipy tohoto výrobce mají s příjmem GPS signálu velké problémy. Proto jsem rád, že Prestigio sáhlo po řešení od Qualcommu, které je vždy zárukou kvality.

Výdrž baterie a závěr: ve štychu vás nenechá

U tohoto telefonu se musíme na výdrž baterie podívat ze dvou hledisek. Tím prvním je pohotovostní režim, kdy je přístroj jen na příjmu, avšak synchronizace dat je neustále zapnuta. Bezdrátové technologie jsou vypnuty, aktivní je pouze určování polohy a datovou konektivitu zajišťuje síť LTE. Toto byly alespoň mé podmínky testování v klidovém režimu, kdy jsem si chtěl ověřit, jak dlouho takto zařízení vydrží. Bylo to zrovna o víkendu, takže proběhly max. dva hovory denně a odeslal jsem asi šest textových zpráv a k tomu ještě CCA 20 minut brouzdal na webu. Vzhledem k tomu, že zařízení bylo převážně jen v pohotovostním režimu, dostal jsem se s výdrží až na tři dny a to byl telefon aktivní i v noci. Přičítám to jednak síti LTE, která je dle mého soudu skutečně energeticky méně náročná a pak také faktu, že použitý procesor disponuje adaptivním škálováním, což znamená, že v pohotovosti často běží jen jedno jádro na sníženém taktu 800MHZ, čímž je pochopitelně energetická spotřeba značně snížena. Jestliže to ale situace vyžaduje, mohou běžet všechna jádra na maximální výkon. Nyní se dostávám k ukazateli stavu baterie, který se v tomto režimu používání chová tak, že si velice dlouho drží určitou hodnotu a pak je schopen klesnout klidně i o deset procent. Při náročném používání ale pracuje celkem standardně a procenta klesají úměrně k vytížení zařízení. Jestliže budete telefon trápit neustálým prohlížením webu nebo častým používáním GPS, výdrž se samozřejmě rapidně sníží a z Prestigia se zřejmě stane klasický jednodenní smartphone. Nicméně při méně náročném používání vydrží výrazně déle.

A co říci závěrem?

Za cenu jen o málo převyšující tři a půl tisíce Korun dostanete skvěle namixovaný hardware, když nepočítám oba fotoaparáty a výborně odladěný a rychlý systém. Velkou devízou telefonu je rovněž možnost aktivace asistivních technologií během prvního spuštění a samozřejmě také podpora datových sítí čtvrté generace. Opomenout nesmím ani kvalitní displej, který lze označit za jeden z nejpovedenějších mezi lowendy. Jestliže bych se měl rozhodnout, zda si pořídím nějaký přístroj čínské provenience a nebo dám přednost tomuto kyperskému sympaťákovi, výsledek je jasný. Multiphone 5454 totiž narozdíl od svých čínských kolegů disponuje také velmi kvalitní konstrukcí, což se o zařízeních ze země draka říct bohužel nedá.

Konečný verdikt je tedy takový, že i přes několik drobných nedostatků lze toto zařízení komukoli doporučit. Je potěšující, že ačkoli svým zaměřením spadá do nižší střední třídy, rychlostně může konkurovat i mnohem dražším přístrojům.

Na úplný závěr přikládám krátkou audio ukázku, ve které jsem schopnosti tohoto Prestigia lehce demonstroval.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/15992542/Audio/Multiphone%205454.MP3