Jdi na obsah Jdi na menu
 


Motorola Moto G 2015: nekompromisní přístupnost za lidovou cenu

22. 4. 2016

Přesně před týdnem se mi dostal do rukou velice zajímavý přístroj a vzhledem k tomu, že sekce recenzí a testů je již dlouho bez nových příspěvků, rozhodl jsem se toto zařízení pro vás důkladně otestovat.

Přispěla k tomu i skutečnost, že je to přístroj můj vlastní, jenž jsem si vybral po prodeji Xperie M4 Aqua od Sony, která mi zajistila mnoho bezesných nocí:-)

Bylo to podrobně rozebráno v naší Android konferenci, takže zde jen ve zkratce nastíním.

Stalo se, že po aktivaci a instalaci všeho potřebného byla milá Xperia velmi pomalým telefonem a to i navzdory tomu, že uvnitř tepe osmijádrový procesor na taktu 1,5 GHZ a dostatečné dva gigabajty operační paměti.

Toto lze částečně přičíst na vrub Androidu 5.0 Lollipop, který se dle mého soudu Googlu vůbec nepovedl, co se optimalizace týče.

Špatná správa operační paměti, chybné ukončování aplikací.

To je jen malý výčet toho, co je v pětkovém Androidu problematické.

Tím mám na mysli jen verze 5.0x, od Androidu 5.1 je už vše v naprostém pořádku.

Zapátral jsem tedy na internetových fórech, zda se i uživatelé nevyužívající asistivní technologie potýkají s nedostatkem výkonu.

A ejhle, byl jsem překvapen, kolik jich bylo..

Sony se totiž patrně proto, aby předešlo velkému množství reklamací, uchýlilo k postupnému snižování taktu procesoru s každou opravnou aktualizací systému.

V současné době je tak výsledkem velmi pomalý telefon, který je s TalkBackem v podstatě nepoužitelný.

Na přehřívání asi bude něco pravdy, jelikož jsem se pokusil systém ponížit na jeden z prvotních firmwarů, který byl k dispozici.

Výkon byl sice o dost lepší, ale k přehřívání skutečně docházelo a dost znatelnému.

Asi po dvou měsících mi s milou „vodnicí“ (M4 Aqua je odolná proti vodě) došla trpělivost a putovala k jinému majiteli:-)

Bez ozvučovacího softwaru mobil samozřejmě použitelný je, nedostatek výkonu se projeví až při hraní náročných her.

Potvrzeno! Motorola je oficiálně zpět v Česku

Začalo to nenápadným článkem na Mobilmanii SK, kde se před krátkým časem psalo o tom, že Lenovo se chystá se značkou Moto na slovenský trh.

To se opravdu stalo a několik modelů se již oficiálně prodává, což s sebou přineslo i kompletní slovenskou lokalizaci. V případě zařízení od Motoroly je to v historii snad vůbec poprvé.

Vlastně pardon, ona už to není Motorola, produkty nově prodává její nový vlastník, čínská společnost Lenovo, který ale světově proslulou značku Moto naštěstí prozatím zachová.

Původně to sice vypadalo, že Motorola bude odsouzena k zániku a Lenovo se bude soustředit pouze na své portfolio, no nakonec je to díky bohu zcela jinak.

A proč to díky bohu?

Přístroje od Motoroly jsoutotiž známé skvělou podporou v oblasti aktualizací, neboť ty má pod svými křídly, stejně jako v případě Nexusů, sám americký Google.

Ten totiž v minulosti Motorolu rovněž vlastnil a tak je jeho ruka v oblasti updatů stále velmi citelná.

Není proto divu, že model Moto G třetí generace, nebo chcete-li Moto G 2015, obdržel již koncem ledna upgrade na nejnovější Android 6.0 Marshmallow a během týdne, po který zařízení vlastním, dorazila aktualizace dokonce na úplně poslední verzi 6.0.1.

Android je zde předinstalován pochopitelně ve své čisté podobě, doplněný jen o několik aplikací z dílny Motoroly.

Pokud tedy někdo touží po nízkorozpočtovém Nexu, může si jej nyní zakoupit a to i v ČR. Před několika dny totiž Lenovo oznámilo vstup s modely řady Moto i na náš trh.

Já ji před týdnem zakoupil ještě v EU distribuci, avšak plně lokalizovanou do Češtiny ji mám rovněž.

Dalším pozitivem je totiž skutečnost, že všechny modely z roku 2015 nově obsahují českou i slovenskou lokalizaci a to i navzdory tomu, že se v té době k nám pouze dovážely z okolních zemí a česká distribuce oficiálně neexistovala.

Chybějící lokalizace byla u přístrojů od Motoroly vždy velkým kamenem úrazu, proto je to krok tím správným směrem!

Cena Moto G třetí generace osciluje okolo částky 4.000 Kč v případě EU distribuce, ta česká bude patrně o něco dražší, spekuluje se o částce 5400 Kč.

Jak jsem ale napsal výše, EU distribuce se vůbec nemusíte bát.

Ušetříte nemalé finanční prostředky a systém je hned od počátku plně lokalizovaný do Češtiny, spuštění TalkBacku svépomocí při prvotním zapnutí zařízení je pak naprostou samozřejmostí, ostatně u Googlu tomu ani nemůže být jinak.

Prodejní balení: jen nezbytný základ

V případě Moto G 2015 je kladen důraz na co nejlepší poměr ceny, výkonu a použitých materiálů, takže snižování nákladů odneslo chudší balení.

Nic podstatného pochopitelně nechybí, nehledejte však žádný bonus navíc.

Dostanete sympatickou obdélníkovou krabičku, ve které se hned nahoře nachází samotné zařízení, jehož displej je chráněn transportní fólií.

Ta je ale potištěna různými obrázky a nápisy, takže ihned doporučuji sundat:-)

Po odklopení kartónového lůžka se pak objeví dutina, ve které je ukryto zbývající příslušenství.

Bohužel, zde se úsporná opatření projevila nejvíce, protože Motorola se rozhodla nepřibalit USB datový kabel. Je přítomna pouze nabíječka do zásuvky s neoddělitelným kabelem, takže ten datový budete muset dokoupit.

Balení se patrně mohou lišit v závislosti na regionu distribuce, jelikož jsem měl původně informaci, že datový kabel obsažen je a chybí naopak nabíjecí adaptér do zásuvky.

Dále naleznete už jen uživatelskou příručku, záruční kartu a základní pecková sluchátka.

Zpracování a design: hádali byste vyšší cenovku

Motorola vždy patřila k výrobcům kladoucím důraz na design a kvalitu zpracování. Nejinak je tomu i u tohoto modelu a to i navzdory skutečnosti, že má značku již nějakou dobu pod svými křídly čínské Lenovo.

Přední straně zařízení dominuje pětipalcový HD displej, který je kryt odolným sklem Corning Gorilla Glass 3. Kromě funkce ochranné plní toto sklo i funkci účelovou, jelikož jako jedno z mála příliš nezachytává mastnotu ani otisky prstů. Navíc má příjemně hladký povrch, což usnadňuje ovládání, neboť prsty po obrazovce kloužou velmi lehce a bez zadrhávání.

Součástí displeje je samozřejmě i trojice softwarových tlačítek „zpět“, „domů“ a „přehled“. Nad a pod ním jsou situovány dva reproduktory, ten horní vnitřní slouží k uskutečňování hovorů, spodní vnější pak zajišťuje vysílání zvuku do prostoru. Jeho zvukový projev je v dané cenové kategorii nadprůměrný. Opět chválím designéry za tento konstrukční návrh, protože si jej prakticky nikdy nezakryjete a máte tak za všech okolností k dispozici plný a čistý zvuk. Dokonce se setkáte s velkým rozdílem i v hlučném prostředí, neboť tam mnohdy repráčky umístěné na zádech telefonů zkrátka nestačí.

Pojďme se detailněji podívat na zadní stranu, ta je totiž mnohem zajímavější.

Je vidět, že designéři při navrhování konstrukce opravdu přemýšleli. Záda jsou totiž krásně zaoblená, lehce pogumovaná a mají zdrsněný povrch, což přispívá k velmi pohodlnému a jistému úchopu. Ruku v ruce s ergonomickým designem jde taktéž velikost přístroje, jelikož ten je oproti jiným pětipalcovým telefonům podstatně menší. Zvláště je to patrné na výšce zařízení, která je o celý jeden centimetr nižší, než jak je tomu u drtivé většiny přístrojů s pětipalcovou obrazovkou. Nemusíte tak mít obavy,že se vám dostane do ruky nějaké přerostlé pádlo. Je tomu právě naopak.

Díky Zaobleným zádům a od středu k okrajům ztenčujícímu se designu, padne Moto G třetí generace opravdu do každé ruky.

Zadní kryt, ač snímatelný, drží na svém místě perfektně a při kroucení ani promačkávání neuslyšíte žádné nepříjemné zvuky.

K odolnosti konstrukce přispívá i skutečnost, že baterie je napevno integrována do těla přístroje, takže ještě umocňuje celistvost provedení.

Tloušťka Moto G 2015 je vyřešena velmi zajímavým způsobem, neboť v její prostřední části dosahuje až na 11,6 mm, avšak jak už jsem nastínil výše, směrem k okrajům strmě klesá a v rozích přístroje se tak setkáte zhruba se šesti milimetry.

Záda jsou v horní části rozdělena zapuštěným kovovým logem výrobce a hned nad ním si našel místo kvalitní 13MPX fotoaparát s dvoutónovou přisvětlovací LED diodou.

Horní strana pak ukrývá standardní 3,5 jack konektor pro připojení sluchátek a sekundární odhlučňovací mikrofon. Na spodní hraně naleznete už jen mikrofon hovorový, konektor micro USB a výřez pro nehet, jehož prostřednictvím můžete sejmout zadní kryt. Ačkoli drží na těle velmi pevně, jeho sejmutí je hračka. Jedním z nešvarů první generace tohoto modelu byla právě obtížnost sejmutí zadního krytu, z čehož se výrobce poučil a nyní to má konstrukčně zvládnuto na jedničku.

Levý bok je pak zcela prázdný, na pravé straně je situováno tlačítko pro zapnutí/odemknutí zařízení a standardní kolébka pro ovládání hlasitosti.

Zapínací tlačítko je odlišeno opět zdrsněným povrchem, takže jej vždy rychle a snadno nahmatáte.

Pod zadním krytem se pak ukrývá nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 2470 mAh a dvojice slotů na micro SIM a micro SD kartu.

Celá konstrukce je k dovršení všeho ještě vodotěsná, konkrétně můžete počítat s krytím IPX7, které zajišťuje odolnost proti ponoření do hloubky jednoho metru po dobu 30ti minut a taktéž proti stříkající vodě, takže telefon bez úhony přečká i prudký liják.

V této cenové hladině jde tak o naprosto bezkonkurenční zpracování a já designu nemám absolutně co vytknout, mohu jen chválit a chválit. Ostatně v tomtéž duchu se ponese i celý zbytek recenze.

Displej a fotoaparát: úsporně ale důstojně

Osazený pětipalcový zobrazovač je typu TFT IPS, což zajišťuje poměrně dobré pozorovací úhly a to i při náklonu zařízení. Rozlišení je typu HD, což v řeči čísel znamená hodnoty 1280 × 720 pixelů, jemnost se pak zastavila na přijatelné hodnotě 294 ppi.

Co se dvojice fotoaparátů týče,tak přední kamerka má rozlišení 5 MPX a lze ji rovněž využít k focení i záznamu videa, ta zadní pak nabídne velmi dobrých 13 megapixelů.

Je sice pravdou, že dle dostupných informací jsou fotografie spíše průměrné, avšak vzhledem k ceně to lze telefonu bez potíží odpustit.

Zadní fotoaparát disponuje i množstvím zabudovaných funkcí, zmínit mohu například autofocus, touch focus, makro režim, detekci obličeje, kompenzaci expozice, panoramatický režim, digitální 4x zoom a kontinuální zaostřování.

Natáčení videa pak probíhá v rozlišení 1920 × 1080 pixelů, snímkovací frekvence je standardních 30 FPS.

Pro záznam jsou k dispozici formáty mp4 a 3gp.

Citlivost obrazovky je bezproblémová, k pohodlnému ovládání jednoznačně přispívá i výše popisované odolné sklo, které má vůči prstům velice přátelský povrch.

Výkon a hardware: na běžnou práci postačí

Srdcem zařízení je již mírně postarší CPU od Qualcommu, konkrétně jde o model Snapdragon 410 MSM8916. Tomu sekunduje 1 GB operační paměti a grafický čip Adreno 306. Procesor obsahuje čtyři jádra, která běží na taktu 1,2 GHZ. Chipset disponuje i LTE modemem, jenž nabízí teoretických 150 MB pro download a až 50 pro upload.

Nemám to osobně odzkoušeno, ale na internetu jsem objevil informaci, že Moto G 2015 nepodporuje frekvenci 900 MHZ, kterou využívá náš Vodafone zejména na venkově.

V poslední době ji ale začal opouštět a postupně přechází na výhodnějších 800 MHZ.

Hodnota interní paměti se pak zastavila na pro někoho již nedostatečných osmi gigabajtech, z čehož tři zabírá samotný systém.

Telefon si ale naštěstí poradí až se 128 GB paměťovou kartou, takže místa bude víc než dost.

A to i díky tomu, že po upgradu na Android marshmallow můžete využít i jednu z jeho nových funkcí, která umí z přidělené části micro SD karty vytvořit vnitřní úložiště, do kterého pak lze instalovat i aplikace a namapovaný prostor se tak chová jako klasická interní paměť.

Wi-Fi a Bluetooth jsou naprostou samozřejmostí, NFC v rámci úspory nákladů chybí.

Telefon funguje výborně jak s TalkBackem, tak i s odečítačem ShinePlus. Dobře použitelná je jak Eliška od Acapely, tak i hlasy Vocalizeru (Iveta, Zuzana). S výkonem tak nebudete mít sebemenší problém, na extrémní multitasking však raději zapomeňte. 1 GB operační paměti je na čistý šestkový Android sice dostatečný, avšak při spuštění mnoha aplikací se pochopitelně velmi rychle zaplní.

Ani CPU nepatří k „trhačům asfaltu“, nicméně pro uživatele, který potřebuje přístroj hlavně na práci, je Moto G 2015 skvělou volbou.

Prostředí a ovládání: tady vládne Google!

Pokud už máte stejně jako já plné zuby neustále bobtnajících a výkon omezujících nadstaveb, bude pro vás tato Motorola to pravé ořechové:-)

Přítomen je totiž naprosto čistý Android, tak jak jej vytvořil přímo Google a je doplněn pouze hrstkou nástrojů od Motoroly, které přidávají několik užitečných funkcí navíc. Tyto nejsou bohužel lokalizované, takže se o nich podrobněji rozepisovat nebudu. Jinak výbava koresponduje se zařízeními Nexus, takže kromě standardních aplikací od Googlu není přítomen žádný zbytečný balast.

To se velmi pozitivně projevuje na chodu celého zařízení, které je tak navzdory slabšímu hardwaru mnohem svižnější, než mnohé telefony z dílny Samsungu nebo LG.

Další devizou je pak okamžitá dostupnost aktualizací operačního systému, neboť ty zastřešuje samotný Google. Vždy tak budete mezi prvními, kdo obdrží nejnovější aktualizace Androidu. Z výroby je přítomna verze 5.1.1, avšak při kontrole aktualizací je vám okamžitě nabídnut update na Android 6.0 Marshmallow.

Samozřejmě jsem tak ihned učinil a díky tomu se mi konečně dostal do rukou šestkový Android, jehož funkcionalitu si nemohu vynachválit.

Vše je krásně přehledné, prostředí je čisté, oproštěné od veškerých zbytečností a navíc i úžasně přístupné a rychlé.

Nejvíce nadšen jsem z notifikací na pohotovostní obrazovce, které můžete rovnou odtud otvírat, aniž by bylo nutné odemykat celé zařízení.

Tato funkce je samozřejmě dostupná již od pětkového Androidu, ale mně patrně i díky nějaké modifikaci způsobené nadstavbou systému nešly nikdy notifikace korektně otevřít.

Další výbornou věcí je báječně jednoduché přijímání/odmítání hovorů, kdy přejetím vpravo hovor přijmu, přejetím vlevo pak odmítnu.

Na krkolomná dvouprstá gesta tak můžete s klidem zapomenout. Patrně se vám to bude zdát úsměvné, ale není to tak dlouho, kdy se v Androidu musela tak triviální věc, jakou je nastavení budíku, řešit skrze nějakou externí přístupnou aplikaci.

V předešlých verzích systému totiž Google integroval pro nastavení času nové kruhové posuvníky, ale jaksi nám je zapomněl ozvučit:-)

Netuším, jak tomu bylo v případě Androidu 5.1.1, ale na Marshmallow se s nimi pracuje naprosto úžasně a já tak konečně mohu pro buzení využívat standardní systémovou aplikaci. Další vychytávkou, která mě nejen hodně potěšila, ale v dané situaci mi výrazně ulehčila život, je inteligence této verze systému. Potřeboval jsem skrze prohlížeč Chrome dohledat telefonní číslo na jednu instituci a telefon mi hned ve výsledcích vyhledávání automaticky zpřístupnil možnost volání a to ani nebylo nutné rozkliknout danou stránku.

Musím taktéž potvrdit, že nově implementovaný režim Doze opravdu funguje.

O co jde?

Nový Android je schopen pomocí senzorů integrovaných v mobilu rozpoznat, zda je telefon aktivně používán, tj. je v pohybu, nebo leží na stole a je v klidovém režimu.

Pokud je aktuální druhá popisovaná situace, dojde k automatickému uspání všech aplikací a k potlačení datových přenosů na pozadí.

Vtip je ale v tom, že pokud zařízení vezmete do ruky, tak ještě před jeho odemčením je vše zase v původním stavu a vy tak hned můžete pokračovat v práci, aniž byste cokoli zpozorovali.

Dříve jsem byl zvyklý vnutit telefonu na noc režim letadlo, aby úbytek energie byl co nejnižší.

Teď už se tomu mohu jenom usmívat, protože s funkcí Doze, která mimochodem funguje zcela automaticky, mi během noci baterie klesne jen o tři procenta.

Když už jsme u té výdrže, tak mobil nijak výrazně nešetřím a bez problému se dostanu i na tři dny.

Denně půl hodiny sledování Youtube, dvě hodiny poslech hudby (offline i skrze hudbu Google), hodina telefonování, komunikace přes WhatsApp messenger, půlhodina brouzdání na webu, neustálá automatická synchronizace elektronické pošty, občasné zjišťování aktuální polohy během cestování.

S výdrží jsem tak maximálně spokojen a mohu ostatním jenom doporučit.

Technické parametry Motoroly Moto G 2015

Rozměry a hmotnost: 142,1 × 72,4 × 11,6 mm, 155 g

Displej: TFT IPS, 5" (1 280 × 720 pixelů), dotykový: kapacitní

Fotoaparát: 13 Mpx (4 160 × 3 120), LED dioda, autofocus, video (1 920 × 1 080 pixelů, 30 FPS)

Chipset: Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916, CPU: 4×1,2 GHZ, GPU: Adreno 306

Paměť: RAM: 1 GB, vnitřní úložiště: 8 GB, paměťové karty: microSDXC

Datová konektivita: HSPA: 21 / 5,76 Mb/s, LTE: 150/50 MB/s, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0

Operační systém: Android 5.1.1 Lollipop, možnost aktualizace na 6.0.1 Marshmallow

Navigace: vestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy, elektronický kompas

Kapacita baterie: 2470 mAh

Orientační cena: 4200 Kč

Slovo závěrem

Po dlouhé době mohu s čistým svědomím konstatovat, že vlastním telefon, který splňuje podmínku přístupného zařízení na 100 procent. K tomu pochopitelně přispívá fakt, že disponuje naprosto čistou verzí systému Android, která jako jediná garantuje plnou použitelnost pro osoby s postižením zraku.

Vše je plnohodnotně ozvučené, v rámci celého prostředí nenarazíte ani na jedno nepojmenované tlačítko či ikonku.

Devizou této sympatické „Motorky“ je i skutečnost, že se hodí nejen pro uživatele s handicapem, ale velmi dobře poslouží i těm naprosto zdravým.

Příslibem pro ně je 13 MPX fotoaparát nebo kvalitní HD displej se slušným rozlišením.

Já osobně jsem moc rád, že se v minulém roce Motorola rozhodla zpřístupnit ve svých modelech i českou a slovenskou lokalizaci, jelikož toto bylo trnem v oku nemalému počtu potencionálních zájemců, kteří by se jinak pro koupi patrně rozhodli.

Navíc, značka Moto, ačkoli teď již pod Lenovem, je nově zpět i na našem trhu, což s sebou přináší kvalitní podporu, standardní dvouletou záruku a doufejme, že i komfortní servis.

Negativa se mi hledají opravdu jen velmi těžko, napadá mě snad jen malinko horší citlivost na příjem signálu v místech se slabým pokrytím.

Každopádně lze nákup Moto G 2015 jednoznačně doporučit, neboť za takto nízkou cenu jen těžko seženete lépe zpracovaný a odladěný telefon.