Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ice Cream Sandwich: Přístupnost pod drobnohledem

10. 12. 2011

V současné době netrpělivě očekávám příchod zatím jediného přístroje s nejnovější verzí systému Android, který by se na náš trh měl dostat v nejbližších dnech.

Jeho pořizovací cena je poměrně vysoká (asi 14000 Kč), snažím se však vše přizpůsobit tomu, abych si jej mohl pod stromeček nadělit.

Jedná se o model i9250 Galaxy Nexus, který pro Google vyrábí společnost Samsung. Předem bych rád zdůraznil, že vše co v dnešním příspěvku zazní se váže výhradně k tomuto přístroji. Galaxy Nexus nabídne svým uživatelům výkonný dvoujádrový procesor na taktu 1,2 GHZ, 1 GB paměti RAM a 16 nebo 32 GB úložného prostoru. S paměťovými kartami telefon vůbec nepočítá. Přístroji dominuje Super AMOLED displej s rozlišením 720 x 1280, jehož rozměry jsou 58 x 103. Akumulátor je typu Li-Ion s nadstandardní kapacitou 1750 MAh, která by mohla i telefonu s takto velkým displejem poskytnout velice slušnou provozní výdrž.

Hlavní fotoaparát má dnes již klasické rozlišení 5 MPX a nabídne i diodový blesk. Ve výbavě samozřejmě nechybí WI-FI 802.11 B/G/N, Bluetooth ve verzi 3.0 nebo integrovaná GPS. O službách a aplikacích Google asi netřeba mluvit, když se jedná o zařízení této společnosti.

V tomto pojednání se ale nechci detailně věnovat parametrům a designu této horké novinky, ten správný okamžik přijde až v momentě, kdy ji budu mít doma. Důvod, který mě inspiroval k napsání těchto řádků je fakt, že posledních několik týdnů svůj veškerý volný čas trávím u internetu vyhledáváním všech dostupných informací ohledně přístupnosti Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich.

Jak již určitě mnoho z vás ví, tento systém přináší revoluční uživatelské rozhraní, které sjednocuje prostředí tabletů a mobilních telefonů. To znamená, že ICS se umí automaticky přizpůsobit velikosti displeje, takže vypadá dobře jak na velkých tabletech, tak i na mobilních telefonech s menšími displeji.

Rád bych se s vámi podělil o vše podstatné, co jsem se dozvěděl z různých videí, audio ukázek a recenzí telefonu Galaxy Nexus.

Nejsem si úplně jist, zda níže popisovaná přímá integrace odečítače/hlasového výstupu bude přítomna i u přístrojů od jiných výrobců, každopádně se prý Google snaží vyjednávat s co největším počtem firem a operátorů ohledně přímé implementace ozvučení do jejich modifikovaných verzí systému.

U telefonu společnosti Google se samozřejmě setkáme s TZV. Čistým Androidem bez úprav výrobců, takže logicky i s předinstalovanými nástroji přístupnosti. Jestliže si ale pořídíte přístroj např od společnosti HTC, není důvod k zoufání. Jedna z mnoha nových funkcí je i možnost deaktivace aplikací, takže bude možné nežádoucí grafické rozhraní (v tomto případě Sense) zcela vypnout a systém se bude tvářit jako čistý Android.

                   Android 4.0 a nástroje přístupnosti

Jak již bylo zmíněno výše, Google vyslyšel nářky nevidomých uživatelů a konečně se vydal cestou společnosti Apple, která se svým modelem přímé integrace screen readeru do systému iOS slaví již dlouhá léta veliký úspěch.

Podotýkám, že všechny zde prezentované informace se objevily v zahraniční Eyes-Free konferenci, kde nám byly poskytnuty přímo inženýrem Googlu, který má na starost oddělení accessibility.

Při pořízení přístroje Galaxy Nexus již není potřeba asistence vidící osoby kvůli stažení/instalaci ozvučení, tak jak tomu až doposud bylo.

Veškeré nástroje jsou nyní integrovány přímo v systému Ice Cream Sandwich a uživatel je může při prvním spuštění telefonu aktivovat jednoduchým gestem. To zpočívá v nakreslení obdelníku na displej telefonu, kdy pohyb prstu začíná v levém horním rohu obrazovky a kreslí zmiňovaný útvar po směru hodinových ručiček. Kresba se zakončí v bodě, který byl pro tento úkon výchozím, tedy levý horní roh displeje. O požadované velikosti nakresleného obdelníku zdroje mlčí.

Následně je spuštěn jednoduchý tréninkový mód, který uživatele krok za krokem provede principy ovládání dotykového displeje, specifickými pro speciální režim „explore by touch“, který se pochopitelně také automaticky aktivuje. Bez tohoto režimu se totiž dotykový displej chová naprosto standardním způsobem, tak aby neomezoval při práci vidící uživatele Androidu.

Jak jeto s hlasovým výstupem?

Dle informací z diskusní skupiny Eyes-Free je TalkBack v současnosti lokalizován do mnoha jazyků včetně češtiny, takže by systém měl na základě jazykového nastavení přístroje automaticky zvolit odpovídající hlasový výstup. Pro české uživatele samozřejmě nemůže být nikdy nic jednoduché, takže v našem případě se setkáme nejspíše jen s anglickým hlasem. Dle vyjádření Googlu totiž vestavěný hlas podporuje pouze několik světových jazyků, kterými jsou angličtina, němčina, francouzština, italština a španělština, takže nám nezbývá nic jiného, než se při úvodním nastavování spokojit s anglickou syntézou. Následně jsme odkázáni opět na Android Market a nám dobře známý český hlas od společnosti Svox. Ten byl před dvěma dny updatován a dle reakcí v konferencích to vypadá, že je již plně přizpůsoben nejnovější verzi systému.

Díky tomu, že bude odečítač od začátku aktivní, si můžeme tento jediný nedostatek vyřešit sami. Odečítač TalkBack samozřejmě lokalizován je, takže jakmile si jako jazyk telefonu zvolíte češtinu, automaticky se spustí i odpovídající mutace odečítače.

Další posun je v oblasti prvotního nastavování přístroje, kdy je po dokončení výše zmíněného tréninkového módu možné již s plnohodnotnou asistencí screen readeru dokončit základní nastavení, kterým je např přihlášení se k účtu Google, záloha nastavení nebo import aplikací/kontaktů z vašeho účtu.

Tyto kroky v dřívějších verzích systému bez pomoci vidící osoby nebylo možné provést. Důležité je si připomenout několik informací, které jsou zcela specifické pro nastupující éru nového Androidu a budou identické u tabletů i telefonů.

U zařízení s ICS se již nepočítá s přítomností fyzických tlačítek pro ovládání systému, takže si vystačíte pouze s dotykovým displejem. Samozřejmě nemám na mysli tlačítka pro zapnutí/zamknutí přístroje a regulátor hlasitosti, s těmi se budeme setkávat v klasické hardwarové podobě.

Pryč jsou ale nenávratně tlačítka domů, zpět, hledat a menu. Byla nahrazena dotykovou lištou, kterou velmi dobře znají uživatelé tabletů s Honeycombem.

Klávesnice TalkBack, která tu je s námi poměrně dlouhou dobu a slouží pro nepříliš pohodlné ovládání dotykových přístrojů nemá v nejnovějším Androidu již žádný význam. Nesetkáme se tedy s nutností přepínání režimů sloužících pro navigaci či psaní. Vše má nyní na povel zmiňovaný režim „explore by touch“, který uživateli umožňuje procházet obsah displeje pomocí prstů a veškerá interakce se systémem je tak realizována pouze dotykem.

Tato nová technologie je integrována přímo do systému a zapnout nebo vypnout ji můžeme pod položkou usnadnění. Ozvučení je v současnosti realizováno pouze přepracovaným odečítačem TalkBack, Spiel zatím novému prostředí přizpůsoben není. Autor však přislíbil plnou podporu Ice Cream Sandwiche, stejně tak i brzkou funkčnost braillských řádků. Další inovací je možnost zvětšit si font písma v celém prostředí systému, takže i uživatelé s vadou zraku, kteří potřebují velká písmena mohou s novým Androidem bez problému pracovat.

                   Inovovaná metoda vkládání znaků

Jak jsem nastínil výše, v nejnovější verzi systému se již nesetkáme s doplňkovým modulem v podobě virtuální TalkBack klávesnice. Je to dáno především faktem, že se Google snažil integrovat co největší množství asistivních technologií přímo do prostředí systému, aby tak minimalizoval nutnost dodatečné instalace potřebných nástrojů. Nově je tedy zpřístupněna standardní systémová klávesnice, která vychází ze zaběhnutého způsobu pro vkládání znaků.

Jak tedy psaní funguje?

Jakmile vstoupíte do jakéhokoli editačního pole pro vkládání textu, ve spodní třetině displeje se automaticky objeví virtuální qwerty klávesnice. Dostupné znaky lze procházet pomocí jednoho prstu. Jakmile naleznete požadované písmeno, je nutné následně prst z displeje zvednout, čímž dojde k vložení vybraného znaku.

Jestliže by chtěl na klávesnici psát vidící uživatel, který není závislý na speciálním dotykovém režimu, může znaky vkládat pomocí dvou rychlých klepnutí. Odpadá tak nutnost vyhledávání znaků přejížděním prstu po obrazovce telefonu, tím pádem se dá psát velmi rychle.

Výrazných změn se dočkal i způsob editace textu. Nyní je možné napsaný text procházet po znacích rychlým šviháním prstu vlevo či vpravo. Odečítač automaticky ohlašuje znak, na kterém se aktuálně nacházíte. Není tedy žádný problém nalézt chybně zadaný znak, klávesou delete jej odstranit a zapsat ten správný.

                   Pohled na základní domovskou obrazovku systému

Jak jsem dříve uvedl, prostředí systému má velkou podobnost s tabletovou verzí Androidu. Něco převzal i z mobilní větve Gingerbread, ale není toho mnoho. Proto i základní pracovní plocha vypadá úplně jinak, než jak je tomu u mobilních telefonů. Notifikační oblast se nachází v horní části displeje a kromě zmeškaných událostí zde můžeme zjistit i intenzitu signálu, úroveň nabití baterie nebo aktuální čas a datum.

Vše je pochopitelně dostupné v exploračním režimu s podporou hlasové odezvy odečítače.

Naopak ve spodní části obrazovky se nachází zmiňovaná dotyková lišta, která obsahuje virtuální tlačítka.

Jestliže si je prohlédneme zleva, tak jsou jimi tlačítka zpět, domů, recent apps a v některých případech i tlačítko menu.

Toto je další zvláštností systému Ice Cream Sandwich. Tlačítko menu se objevuje pouze v některých aplikacích, které tuto možnost podporují. V prostředí systému se s ním téměř nesetkáme.

Novinkou je tlačítko recent apps, které nám formou vizuálních náhledů poskytuje informace o naposledy spuštěných aplikacích. Jeho prostřednictvím se tak můžeme lehce vrátit k nedávno používané aplikaci, aniž bychom ji museli znovu spouštět.

Nad lištou s tlačítky je dále dostupná základní sada zástupců, mezi kterými můžeme nalézt ikonu aplikace, SMS zprávy, aplikaci lidé nebo webový prohlížeč. U aplikace Lidé bych se rád na chvilku zastavil. Google se zřejmě v názvu inspiroval společností HTC, ale tím díky bohu veškerá podobnost končí. Jedná se o kompletně přepracované kontakty, které tak jako konkurenční aplikace sdružují konečně vše na jednom místě. Proto zde můžete narazit i na své kontakty ze sociálních sítí.

Invenci se samozřejmě meze nekladou a uživatel si na plochu může přidat cokoli dalšího. Pokud se stane, že na výchozí obrazovce už není místo, systém o tom informuje a vy můžete zvolit plochu jinou. Mezi jednotlivými obrazovkami lze přecházet šviháním dvou prstů zleva doprava a zpět. Jestliže klepnete na zástupce aplikací, zobrazí se vám všechny programy, které jsou v systému nainstalovány. V horní části displeje se nacházejí ikonky pro přepínání seznamu aplikací/widgetů, takže si můžete vybrat, kterou kategorii chcete procházet.

                   Jak funguje režim „explore by touch“

Tato revoluční funkce nám umožňuje plnohodnotně ovládat dotykové displeje a to bez nežádoucího efektu, kterým je nechtěné klepnutí na obrazovku a aktivace nějaké položky. Tato metoda byla navržena speciálně pro potřeby zrakově postižených uživatelů, takže od klasického ovládání se odlišuje použitím jiných dotykových gest.

Základní princip tkví v tom, že uživatel klouzáním prstu po displeji může bez obav procházet jeho obsah a přitom nedojde k nechtěné aktivaci nějakého prvku. Jakmile je nalezena požadovaná položka, je zapotřebí prst zvednout a následně klepnout na totéž místo. Tím dojde k odkliknutí zvolené položky, které je indikováno zvukovou signalizací. Pohyb prstu po displeji je samozřejmě doprovázen hlasovým komentářem odečítače a také tichým zvukem v podobě cvaknutí.

Dalším ovládacím prvkem je vyvolání kontextové nabídky (funkce známá jako long press). Tu je možné aktivovat nalezením položky, která ji podporuje, zvednutím prstu a opětovným položením na stejné místo. Je však nutné prst ihned ne zvednout, ale chviličku jej přidržet na zvolené položce. Tím je indikován „long press“ (dlouhý stisk), telefon krátce zavibruje a objeví se kontextová nabídka.

Posledním, avšak velice důležitým mechanismem je TZV. Skrolování. Používá se v případech, kdy procházíme nabídku s mnoha položkami a všechny se nám nevejdou na jednu obrazovku. Vidomí uživatelé tento způsob často využívají, pro nás byl až do vydání Androidu 4.0 nepřístupný. Opět je zde ale jisté specifikum oproti běžnému skrolovacímu gestu.

Model pro nevidomé vypadá takto:

Otevřeme si např nabídku „nastavení“, kde se nachází 23 položek. Na displej se vejde pouze 12 prvků a zbývající momentálně nevidíme. Procházíme tedy obsah displeje klasickým způsobem, tedy pomocí jednoho prstu. Jakmile prozkoumáte všechny položky a chcete si prohlédnout  i ty zbývající, položte dva prsty na levý a pravý okraj displeje v jeho spodní části a klouzejte s nimi směrem nahoru. Tento pohyb je doprovázen zvukovou signalizací a hlášením odečítače, který oznamuje zhruba toto:

Strana 1, ukazuji položky 1 až 12 z 23. Tato informace znamená, že se nacházíte na první stránce seznamu položek, celkem jich je 23 a vy aktuálně vidíte první až dvanáctou.

Z toho vyplývá, že při výše popisovaném pohybu nahoru se ohlašují přechody na další stránky s novými položkami a rovněž jejich aktuálně zobrazovaný počet, který je momentálně viditelný. Pohybem směrem dolů se pak seznamem vracíte zpět.

Uznávám, že vysvětlení je poněkud kostrbaté, ale těžko se taková věc popisuje pouze teoreticky. Reálná ukázka použití bude rozhodně přínosnější, ale jako nástin způsobu ovládání by to snad mohlo stačit.

Doufám, že jsem alespoň někoho dostatečně navnadil na další informace a že budete netrpělivě očekávat zprávy z reálného testování. Snad se mi podaří někoho také přesvědčit ke koupi nějakého přístroje a zahájení práce s platformou Android, která ve své nejnovější verzi konečně přináší plnohodnotné dotykové ovládání.

Budu se snažit natočit i nějaké audio ukázky z praktického používání, ať si můžete udělat reálnou představu o manipulaci s čistě dotykovým přístrojem.

                   Zajímavé odkazy k tomuto příspěvku

Video demonstrující aktivaci přístupnosti v Androidu 4.0

http://www.youtube.com/watch?v=3DeprwFkl3U

Video ukazující procházení plochy systému pomocí prstů, v režimu „explore by touch“

http://www.youtube.com/watch?v=yx_8xUjC_xU

Video zachycující reálné použití inovované klávesnice v aplikaci Gmail

http://youtu.be/y2tT4jDRfWs