Jdi na obsah Jdi na menu
 


DeaDBeeF Player: Přístupnost na výbornou!

1. 9. 2012

 

Přístupnost operačního systému Android jde v posledních měsících kupředu raketovým tempem a nejinak je tomu také v případě aplikací. V poslední době se totiž stále častěji můžeme setkat se zcela novým přístupem vývojářů, díky kterému máme konečně možnost plnohodnotně používat software, který je primárně určen pro uživatele bez jakéhokoli handicapu. Android 4.0 Ice Cream Sandwich kromě mnoha dalších inovací přinesl také kompletně přepracované API rozhraní, díky kterému je implementace podpory asistivních technologií mnohem jednodušší než v dobách minulých.

Stále častěji se tak objevují aplikace, jejichž uživatelské rozhraní bylo dodatečně přepracováno teprve na základě podnětu od samotných uživatelů se zrakovým postižením.

Začátek dnešního příspěvku jsem takto uvedl zcela záměrně, jelikož ještě poměrně nedávno bylo zvykem vytvořit aplikaci s designem určeným přímo nevidomým. Takto koncipovaný software muselo většinou vyvinout specializované uskupení lidí, které se zabývalo výhradně touto problematikou. Programátoři běžných aplikací mnohdy ani nepomysleli na fakt, že by jejich výtvor mohl být používán i osobou se zrakovým handicapem. Situace, kterou popisuji, se vztahuje výhradně na platformu operačního systému Android. V jiných oblastech je vývoj pochopitelně mnohem dál a díky lidem, kteří se neustále snaží problematiku přístupnosti rozšiřovat i do povědomí odborné veřejnosti, jsou na tom určitá odvětví již o mnoho lépe.

Někteří vývojáři ale možná konečně pochopili potřeby zrakově handicapovaných uživatelů a začínají nám tak v nezbytných úpravách uživatelského prostředí vycházet vstříc.

Jedním ze zástupců této nové kategorie aplikací je i hudební přehrávač DeaDBeeF Player, který si v dnešní recenzi představíme.

I když je vyvíjen již poměrně dlouho, podpora asistivních technologií je horkou novinkou posledních dní. Jeden z uživatelů zahraniční Eyes-Free konference se rozhodl vývojáře aplikace oslovit za účelem vylepšení přístupnosti. Autor přehrávače Alexey Yakovenko nejen, že použitelnost vylepšil, ale rozšířil ji dokonce na úplně celé prostředí aplikace. Díky tomu tak konečně máme opravdu plnohodnotný hudební přehrávač, který je možné za asistence odečítače TalkBack bez potíží ovládat. Kromě standardu v podobě všech řádně pojmenovaných prvků se zde setkáme i s příjemným překvapením ve formě ozvučených posuvníků sloužících pro komfortní pohyb v rámci aktuálně přehrávaného souboru.

Samozřejmostí je rovněž práce s ekvalizérem nebo možnost přehrávání celých složek.

Instalace aplikace

DeaDBeeF Player existuje ve dvou vyhotoveních, které lze stáhnout na portálu Google Play. Verze free o sobě dává vědět prostřednictvím známého prvku v podobě reklamy, placená varianta je pak od tohoto neduhu oproštěna. Navíc ještě přidává možnost umístění widgetu na domovskou obrazovku.

Verzi free naleznete na tomto odkazu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.deadbeef.android&feature=search_result

 

Placenou aplikaci pak stahujte zde:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.deadbeefpro.android&feature=search_result

 

Zpoplatněná verze vás přijde asi na 33 Kč, takže rozhodně stojí za zvážení. Minimálně už jen z toho důvodu, že autor by si za příkladnou podporu asistivních technologií určitě zasloužil nějaké to ocenění.

Další důležitou součástí, bez které se jistě mnozí z vás neobejdou je balík doplňkových kodeků, které dále rozšiřují možnosti přehrávače. Díky restrikcím v licenčních podmínkách některých z nich je totiž autor nemohl přímo integrovat do své aplikace a je tak nutná jejich samostatná instalace. Rozšíření se týká například i hojně využívaných formátů MP3 nebo Wav, takže instalaci balíčku rozhodně doporučuji.

DeaDBeeF Free Plugins Pack naleznete zde:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.deadbeef.android.freeplugins&feature=search_result

 

Dle dostupných informací by měl být přehrávač kompatibilní s Androidem 1.6 a vyšším, osobně jsem však přístupnost testoval pouze na Androidu Ice Cream Sandwich. Bohužel nemám možnost vyzkoušet jeho funkčnost na starší verzi 2.3 Gingerbread, takže vám nejsem v tuto chvíli schopen sdělit, zda bude aplikace dobře ovladatelná jen za použití klávesnice.

Můj test probíhal výhradně za asistence režimu Explore by Touch, takže jsem aplikaci ovládal pouze prsty.

Proto i můj následující popis prostředí a ovládacích prvků bude vycházet ze zkušeností na čtyřkovém Androidu, takže je dost dobře možné, že v jiných verzích systému bude situace zcela odlišná.

Pro pořádek ještě dodám, že při popisu prostředí aplikace zohledňuji orientaci displeje na výšku, proto je nutné počítat s faktem, že při používání zařízení v Landscape režimu bude rozložení ovládacích prvků odlišné.

Co vám DeaDBeeF Player může nabídnout?

Velkou devízou tohoto přehrávače je pochopitelně jeho kompletní zpřístupnění osobám, které jsou nuceny při práci s telefonem používat odečítač obrazovky TalkBack. Kromě toho však potěší také možnost přehrávání hudby roztříděné do složek nebo poslech audia na pozadí. Nezanedbatelnou výhodou je také výborná podpora ze strany autora v podobě téměř každodenních aktualizací.

Funkce přehrávače:

*Podpora mnoha multimediálních formátů

*Poslech internetových rádií založených na vysílací technologii shoutcast/icecast

*Desetipásmový ekvalizér

*Podpora funkce gapless playback

*Zobrazování ID3 tagů a jmen interpretů

*Implementace technologie replaygain

*Podpora náhodného přehrávání souborů

*Funkce * last.fm scrobbling

Podporované formáty:

mp3

ogg

aac/mp4

Flac

Ape

Wv

Wav

Tta

Mpc

Sid

Mod

S3m

Nsf

Prostředí a ovládání

Pojďme se nejprve společně podívat na základní obrazovku přehrávače. Troufám si tvrdit, že byť je zatím dostupný pouze v angličtině, uživatelské rozhraní je natolik intuitivní, že by s jeho ovládáním neměl mít problém ani méně jazykově zdatný uživatel.

Stěžejním bodem práce s aplikací jsou dvě záložky (main a playlists), které se nacházejí u horního okraje obrazovky (orientace zařízení na výšku). Záložka „main“ je výchozím bodem pro obsluhu aplikace. Nutno ještě poznamenat, že je zde filosofie přehrávání souborů založena na jejich přidání do vámi zvoleného playlistu. Teprve poté je možné spustit samotný proces přehrávání. Záložka „playlists“ vám pak nabídne možnost vytvoření vašeho playlistu s požadovaným názvem, případně vás informuje o aktuálně vybraném playlistu a počtu souborů, které jsou v něm aktuálně obsaženy.

My si ale pro názornou ukázku zvolíme již defaultně přednastavený playlist, do kterého si pomocí několika kliknutí můžete přidat své soubory a téměř okamžitě začít s jejich poslechem.

Jak na to:

Na úvod tohoto popisu jsme si již řekli, že primárně je aplikace přepnuta na záložku „main“. Celý proces přidání vámi požadovaných složek do výchozího playlistu je tedy možné zahájit klepnutím na tlačítko „add folders to current playlist“, které naleznete v pravé spodní části displeje. Po jeho aktivaci se zpřístupní souborový prohlížeč, s jehož pomocí můžete začít přidávat požadované složky. Tady bych však rád upozornil na jedno malé úskalí, které mě rovněž zaskočilo a chvíli jsem musel pátrat, jak se mohu dostat na obsah své paměťové karty. File browser mi totiž okamžitě ukázal obsah pouze interní paměti a při zběžném průzkumu dalších voleb jsem nenarazil na žádnou, která by mě přenesla do místa, odkud lze volit datová úložiště.

Až po zevrubném zkoumání jsem přišel na onu fintu, kterou je zde řešen přechod o úroveň výše. Oním magickým prvkem je tlačítko „previous folder“. Po stisku tohoto tlačítka, které je situováno pod horním okrajem obrazovky (zhruba uprostřed), se konečně dostanete k možnosti vybrat svou SD kartu. V aplikaci je toto úložiště prezentováno jako „external SD“.

Po odklepnutí této volby na vás již vykoukne seznam složek a souborů, které se nacházejí na paměťové kartě.

Po zvolení vámi požadované složky vás pak čeká poslední úkon v podobě klepnutí na tlačítko „add folder“, které je situováno ve spodní části obrazovky (zhruba uprostřed). Nyní máte ve výchozím playlistu přidány své soubory a můžete tak okamžitě začít s jejich poslechem.

Ten lze zahájit stiskem tlačítka „play or pause current track“, jež je součástí pětice tlačítek, která se nacházejí ve vodorovné liště v dolní části obrazovky. Popíšeme-li si je zleva, tak jsou to jmenovitě tyto položky:

*Show album cover – zobrazí obrázek alba, je-li k dispozici

*Play previous track – přehraje předchozí stopu

*Play or pause current track – spustí/pozastaví přehrávání aktuálně vybrané stopy

*Play next track – přehraje následující stopu

*Add folders to current playlist – funkce je popsána výše

Většinu prostoru displeje pak vyplňuje seznam všech souborů, včetně informací o jejich délce v minutách, údajích o kmitočtové frekvenci, hodnotě bitratu a dalších technických parametrech. Jestliže vám nepřijde příliš komfortní procházet celý obsah playlistu postupným přehráváním souborů, můžete se uchýlit také k přímému klepnutí na vámi požadovanou stopu.

Kromě toho se pak můžete setkat také s posuvníky, díky nimž lze přetáčet aktuálně přehrávanou stopu. Pozice je udávána v procentech a pro pohyb v rámci aktuální stopy lze využít krátké poklepy na zmiňovaný posuvník. Těsně pod hlavními záložkami aplikace (main a playlists) se pak nacházejí ještě dvě tlačítka „repeat mode“ a „shuffle mode“. První z dvojice tlačítek má na starost opakované přehrávání, druhé pak zpřístupňuje funkci náhodného výběru.

Menu aplikace

Krátce musím ještě zmínit menu přehrávače, do kterého můžete vstoupit stiskem k tomu určeného tlačítka, TJ. standardní systémové tlačítko „menu“.

Ve spodní části obrazovky se setkáte s šesticí tlačítek, která jsou rozdělena do dvou řádků pod sebou.

Popis je následující:

*Clear playlist – vymaže všechny stopy z aktuálně zvoleného playlistu

*Add location – umožňuje přidání URL streamu do aktuálně zvoleného playlistu, příkladem využití může být internetová adresa pro přímý poslech rádia.

*Sort – otevře další podmenu, kde je možné nechat si seřadit hudbu dle velmi rozmanitých kritérií. K dispozici je například třídění podle data, názvu, alba, interpreta nebo čísla stopy.

*Equalizer – zpřístupní okno s možnostmi nastavení vestavěného desetipásmového ekvalizéru

*Settings – otevře základní nastavení aplikace, v němž však z pohledu běžného uživatele není nutné nic měnit. Za povšimnutí však stojí funkce „resume after calls“, která zabezpečuje obnovení aktuálně přehrávaného souboru po ukončení telefonního hovoru. Přehrávač je totiž schopen detekovat příchozí hovor a přehrávání automaticky pozastavit.

*About – zobrazí informace týkající se licence a označení verze

Závěrečné zhodnocení

DeaDBeeF Player je dobře použitelný hudební přehrávač, který se může pochlubit i několika ne zcela běžnými funkcemi. Z pohledu nevidomého uživatele je pochopitelně nejvíce ceněna přístupnost celé aplikace, u které jsem nenarazil na žádné zásadní nedostatky.

Tento přehrávač je zástupcem kategorie aplikací, které se v sobě snaží zkombinovat dobrou funkčnost a použitelný design. Potěší rovněž vestavěný ekvalizér s bohatými možnostmi nastavení nebo schopnost přehrávání hudby na pozadí s tím, že do aplikace máte okamžitý přístup odkudkoli díky ikonce v notifikační liště. Máme před sebou jasný důkaz toho, že i pro operační systém Android se již začínají objevovat kvalitní a přitom skvěle přístupné aplikace.