Jdi na obsah Jdi na menu
 


CamFind - Visual Search Engine: identifikace předmětů pomocí fotoaparátu

17. 3. 2014

 

Jistě si mnozí z vás vzpomenou na dobu, kdy jsem krátce zrecenzoval aplikaci MySmartEye, kterou jsem funkcionalitou přirovnal k obdobnému produktu s názvem TapTapSee, jenž určitě zná a používá početná skupina uživatelů konkurenční platformy iOS.

V nedávné době se ale na Google Play objevil nástroj, který mé srovnání poněkud degraduje.

Rád bych vám proto představil novinku v podobě aplikace camFind, která pochází od vývojářského uskupení Image Searcher, Inc., které stojí i za zmiňovanou aplikací TapTapSee. Známé jméno vývojářů s bohatými zkušenostmi v této oblasti by nás mělo dostatečně přesvědčit o kvalitách dané aplikace.

A o co že se vlastně jedná?

Aplikace CamFind dovoluje svým uživatelům identifikovat jakýkoli předmět pomocí fotoaparátu daného zařízení.

A zde přichází první rozdíl, který lze při porovnání s aplikací MySmartEye okamžitě odhalit. MySmartEye je totiž primárně závislá na okruhu dobrovolníků, kteří online pomáhají s identifikací nafocených předmětů. Tento přístup má bohužel za následek dvě věci. Tou první je dlouhý čekací čas (může se jednat i o několik minut), tou druhou je pak situace, kdy k rozpoznání prostě vůbec nedojde. Taktéž ovládání prostředí není příliš intuitivní a aplikace trpí neduhem v podobě nepojmenovaných prvků.

Od doby, kdy jsem ji na tomto blogu recenzoval, uběhlo již několik měsíců a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by vývojáři s přístupností někam pokročili.

Naproti tomu aplikace CamFind sice v současnosti rovněž disponuje nepojmenovanými tlačítky, avšak vzhledem ke koncepci prostředí to nevnímám jako zásadní problém.

Důležité je, že snímky jsou zřejmě odesílány na speciální servery, kde dochází k jejich vyhodnocování. Tuto teorii podporuje i reakční čas, který nepřesáhne 30 vteřin od vyfocení předmětu.

Pozitivní zprávou je také skutečnost, že před nějakým časem se do zahraniční Eyes-Free konference přihlásili vývojáři aplikace a přislíbili pojmenování tlačítek v příští aktualizaci. TapTapSee v sobě však ukrývá jednu velkou konkurenční výhodu. Narozdíl od aplikace Camfind totiž své výsledky rozpoznávání prezentuje v českém jazyce, což pro někoho může být stěžejním bodem. Jestliže se ale přenesete přes anglické pojmenování identifikovaných předmětů, můžete se směle začíst do popisu prostředí, které vám přiblíží následující řádky.

Dlužen jsem vám ještě přímý odkaz do Google Play, který přikládám níže.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.msearcher.camfind

 

Prostředí a ovládání: v duchu minimalismu

Jak jsem již nastínil výše, CamFind má prozatím také nepojmenovaná tlačítka, ale díky minimalistickému designu je to omluvitelný handicap.

Pro ovládání aplikace slouží trojice tlačítek, která jsou umístěna ve vodorovném uspořádání a naleznete je kousek nad spodním okrajem displeje. Obsluha aplikace je pak velmi jednoduchá. Asi nejfrekventovanějším tlačítkem bude to přesně uprostřed, jelikož slouží k vyfocení daného předmětu. Přiznám se, že funkčnost tlačítka u pravého okraje obrazovky mi poněkud uniká, protože na něj můžete ťukat jak chcete a nic se nestane. Možná, že někdo z konference pomůže s rozluštěním této záhady.

Netrvalo dlouho a ochotní členové se skutečně našli. Po ťuknutí na pravé tlačítko se objeví menu aplikace, které reprezentuje pás tlačítek, tentokrát řazených ve svislém směru. Tlačítka se nacházejí u pravého okraje obrazovky a Shora disponují těmito funkcemi:

Spuštění hlasového vyhledávání, přepnutí jazyka (Čeština nechybí) a konečně jsou to informace o aplikaci.

Tlačítko úplně vlevo vás pak přenese do historie rozpoznaných předmětů, které jsou řazeny v přehledném seznamu od nejnovějšího po nejstarší.

Jakmile tedy zaměříte příslušný předmět, stiskněte prostřední tlačítko a nechte aplikaci pracovat. Do třiceti sekund pak dostanete požadovanou identifikační odpověď. Ta je vám přečtena vestavěnou hlasovou syntézou. Často se ale setkáte se situací, kdy do toho začne mluvit ještě samotný TalkBack, takže doporučuji výsledek vyčíst ještě jednou s pomocí odečítače. Výslednou identifikaci naleznete pod horním okrajem displeje, zhruba uprostřed. Nalevo od prezentovaných výsledků se pak rovněž v horní části obrazovky nalézá tlačítko „CamFind“, které vás z výsledků rozpoznávání přenese zase zpět do hlavního okna aplikace.

Mimo identifikace samotného předmětu vám ještě aplikace nabídne spousty relevantních odkazů na internetu. V případě mnou rozpoznaného notebooku to byly například různé zahraniční eshopy, kde bylo možné daný model zakoupit, nebo stránky s produktovými fotografiemi. Nabízené internetové výsledky se různí v závislosti na typu rozpoznávaného předmětu.

A to je v podstatě vše. Žádné další speciální dovednosti nejsou k ovládání aplikace potřeba.

Co říci závěrem?

Snad jen tolik, že konečně máme i na Androidu plnohodnotnou rozpoznávací aplikaci, která již snese i přímé srovnání s iOS konkurencí v podobě TapTapSee.

Jedinou vadou na kráse tak zůstávají nepojmenovaná tlačítka a prozatím jen anglické prostředí.

I tak ale věřím, že si CamFind mezi Android komunitou své příznivce určitě najde.