Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brave Browser: jednoduchý, rychlý, bezpečný

Rychlých a šikovných webových prohlížečů není nikdy dost a vzhledem k tomu, že už jsem hodně dlouho žádnou aplikaci nerecenzoval, podělím se s vámi o jeden, který by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti.

Google Chrome je v rámci OS Android taková jistota, ale jak se říká, není všechno zlato co se třpytí.

Na méně výkonných zařízeních se například můžeme setkat s pomalejším načítáním stránek, jelikož i Chrome postupem času modernizuje, přibývají nové funkce a s tím se pochopitelně zvyšují i nároky na hardware.

Vhodnou alternativou se zdá být Firefox Focus od Mozilly, který nabízí surfování bez reklam a sledování aktivit uživatele, nicméně existuje nemálo stránek, jež nelze zcela korektně zobrazit, jelikož Firefox Focus je očesaný místy až moc.

Takovým třetím do party může být Brave Browser, o kterém si dnes povíme více.

Narazil jsem na něj čirou náhodou a to jen díky tomu, že jsem se poohlížel po něčem svižném pro mé starší železo (myšleno stolní PC), které už oslavilo 5 let a místy už jeho výkon prostě nestačí.

Dáme-li dohromady poměrně nenasytné Windows 10 a současné verze desktopového Firefoxu, nedostaneme kombinaci, která by byla dostatečně vhodná pro slabší hardware.

Objevil jsem právě zmiňovaný prohlížeč Brave, jenž staví na populárním Chromu, avšak svižnost a bezpečnost je zde na prvním místě.

Samozřejmě mi to nedalo a musel jsem zjistit, zda je Brave k dispozici i pro OS Android.

Jak asi správně tušíte, je a funguje více než spolehlivě.

Jak už jsem zmínil výše, vzhledem i jádrem staví na prohlížeči od Googlu, takže s jeho přístupností nejsou absolutně žádné problémy.

To platí jak na mobilních zařízeních, tak i na běžných desktopových Windows.

Bohužel, prozatím jsem nezjistil, zda i na počítačích je lokalizován do Češtiny, jelikož nemám rád ty online installery, které vám mnohdy společně s prohlížečem nainstalují i ledacos jiného a vy to vlastně vůbec nechcete..

Proto jsem zapátral po standalone verzi, tzn. offline installeru, který vám žádnou paseku v počítači nenadělá.

Prohlížeč byl ale po instalaci v Angličtině a v menu nastavení, sekce přidat jazyk jsem bohužel českou lokalizaci nenašel.

Je ale možné, že pokud zvolíte klasický mini online instalační balíček, bude Brave po instalaci v Češtině.

Přecijen si tahá data aktuálně přímo ze serveru výrobce a je možné, že se zařídí podle výchozího jazyka v rámci operačního systému.

Je to ale pouze moje doměnka, jen takový předpoklad.

Opusťme nyní desktopová Windows a zaměřme se na Android, který je pro nás momentálně stěžejní.

Zde žádné lokalizační obtíže netřeba řešit, neboť po nainstalování aplikace z obchodu Google Play je vše automaticky v Češtině.

Dovolte mi ještě podotknout, že dnešní doporučení se netýká jen nás nevidomých, ale Brave Browser mohou s klidem otestovat i vidící, jelikož i pro ně může tento prohlížeč představovat vhodnou alternativu.

Aplikaci je možné najít pod

tímto odkazem.

Co Brave Browser slibuje?

Slovy autorů je Brave víc než jen webový prohlížeč. Velký důraz je kladen především na kvalitní uživatelský zážitek ze surfování, kdy zaznámenáte nejen mnohem vyšší rychlost načítání stránek, ale navíc nejste obtěžováni žádnými reklamami díky integrované funkci ad block.

Dle dostupných informací lze dosáhnout až osminásobného navýšení rychlosti oproti konkurenci, zmíněny jsou prohlížeče Chrome a Safari.

Hlavní zpravodajské servery jsou v rámci mobilních platforem načítány 2 až 8x rychleji než u konkurence, v desktopové říši pak lze počítat až s dvojnásobným navýšením výkonu během načítání webů.

Srovnávací video je k dispozici

pod tímto odkazem.

Brave dále slibuje i úsporu co se týče financí, samozřejmě v případě, kdy platíte za objem spotřebovaných dat.

Díky tomu, že prohlížeč automaticky zabraňuje stahování nežádoucího obsahu, je tak možné měsíčně uspořit nemalé finance, jestliže za přenesená data neplatíte paušálně nebo nejsou součástí vašeho mobilního tarifu.

Toho je docíleno jak blokováním reklam, tak i různých sledovacíh služeb, jež mnohdy monitorují aktivity uživatele během surfování.

Veškeré výše popsané funkce jsou po instalaci ihned aktivní, takže uživatel se nemusí už o nic starat.

Brave je vyvíjen jako open source, což znamená, že je všem k dispozici zcela zdarma.

Co se mobilního designu týče, ten je do značné míry podobný Chromu, takže žádné dlouhé zvykání na nové prostředí vás nečeká.

V horní části obrazovky je situováno pole pro vyhledávání či zadání webové adresy, vedle něj vpravo se nachází seznam otevřených karet, dále tlačítko pro aktivaci/deaktivaci štítů Brave a v neposlední řadě vstup do menu prohlížeče.

Vedle adresního řádku vlevo pak nalezneme tlačítko pro okamžitý přístup na domovskou stránku.

Jak už jsem nastínil výše, vše je kompletně lokalizováno, takže s prohlídkou prostředí nebude mít ani uživatel začátečník žádný problém.

Já za sebe mohu Brave Browser jen doporučit.

Je rychlý a bezpečný, poradí si s většinou běžného obsahu a jeho uživatelské rozhraní je přívětivé díky podobnosti s Chromem.

Ryhlejší načítání webů pocítíte nejen na svých mobilních miláčcích, ale také na počítačích s OS Windows, kde je nárůst výkonu opravdu znatelný zvláště na pomalejších sestavách.

Budu rád, když někdo nainstaluje klasickou cestou tzn. pomocí online instalačního balíčku, abychom se ujistili, jak je to s lokalizací na PC.

Jestliže se před instalací odpojíte od internetu, žádný nežádoucí software se vám do počítače nedostane.

Samozřejmě to nemohu tvrdit ani v případě, kdy zůstanete online, je možné, že Brave žádný dodatečný balast neobsahuje.

V poslední době je to ale častý jev, takže je dobré mít se na pozoru.

Může vás potom nemile překvapit jak nějaký ten toolbar, tak i antivirový program, jehož instalaci jste vůbec nezamýšleli.

Instalátor pro počítač s OS Windows je k dispozici

zde.

Happy browsing!