Jdi na obsah Jdi na menu
 


Accessible SMS: posílejte textovky rychle a pohodlně

15. 6. 2014

 

Dnešní recenzi začínám psát s opravdovým nadšením, jelikož vám v ní chci představit aplikaci, která je dle mého soudu velice užitečná a mě osobně velmi zaujala. Jedná se o počin mladé ambiciózní izraelské firmy Philosoft, která vyvíjí speciální aplikace s ohledem na potřeby zrakově hendikepovaných uživatelů. CEO Philosoft LTD, Shmuel Naaman, aktivně vystupuje v zahraniční Eyes-Free konferenci, kde mimo jiné poskytuje i technickou podporu k produktům Philosoftu a v neposlední řadě také reaguje na podněty uživatelů, které následně do svých aplikací zapracovává. Ta dnes představovaná okupuje pomyslnou druhou příčku v hierarchii vývoje, jelikož prvenstvím se chlubí aplikace Accessible |Editor, ke které se alespoň okrajově taktéž dostaneme. Dnes však budeme mluvit především o produktu s názvem Accessible SMS, který je takovou malou revolucí v možnosti odesílání textových zpráv. Rád bych ještě upozornil na jednu skutečnost, která dozajista přijde k duhu těm, kteří nevládnou cizím jazykem, v tomto případě Angličtinou. Díky úzké spolupráci s vývojáři jsem pro aplikaci připravil i český překlad a lokalizovaná verze je tak od úterka k dispozici na portálu Google Play.

Pojďme si ale nyní povědět, v čem že je tahle nová aplikace tak výjimečná. Dnešní recenze je zároveň odpovědí na dotaz pana Kaisera, který se objevil v naší konferenci minulý týden a souvisel s možností vytvářet textové zprávy pomocí hlasových příkazů.

Ano, je to tak. Hlavní síla Accessible SMS tkví ve schopnostech hlasově nejen zprávy diktovat, ale i ovládat prostředí samotné aplikace.

V čem se aplikace odlišuje od běžných SMS klientů?

•“Pick and Speak“ (vezmi a mluv) – jakmile se nacházíte na obrazovce s konverzacemi, můžete vytvořit textovou zprávu, aniž se dotknete displeje zařízení:

Přiložte telefon k uchu a po zaznění krátkého zvukového signálu začněte zprávu diktovat. Po dokončení telefon zase od ucha oddalte a celý text bude nahlas přečten. Pokud budete chtít v diktování pokračovat, opakujte výše popsané stejným způsobem. Jestliže z nějakého důvodu nebudete s textem spokojeni, můžete jej hlasovým příkazem „odstranit“ úplně vymazat a nadiktovat jej znovu. Jakmile bude text vyhovovat vašim potřebám, stačí pro odeslání zprávy vyslovit příkaz „odeslat“. A tím je hotovo, aplikace zbytek obstará sama. Samozřejmě je zde také možnost zprávu zcela standardním způsobem napsat, tedy využít klasickou virtuální klávesnici, rovněž funkce editace v rámci Androidu jsou taktéž zachovány. Mnozí si již možná domysleli, že aplikace pro svou činnost využívá služeb senzoru přiblížení, který řídí onen začátek (přiložení) a konec (oddálení) naslouchacího režimu. Při diktování se pochopitelně nemusíte bát použít naši mateřštinu, protože aplikace využívá engine hlasového vyhledávání od Googlu.

•Po obdržení SMS zprávy je tato automaticky přečtena a objeví se také okno s příslušnou konverzací, ze kterého můžete ihned na zprávu zareagovat.

•Toto chování je možné upravit v nastavení aplikace, takže zpráva přečtena vůbec být nemusí a okno s příslušnou konverzací může zůstat skryto.

Tímto ale možnosti Accessible SMS zdaleka nekončí, následující funkci ocení zejména uživatelé, kteří využívají na svých mobilních telefonech například služby internetového bankovnictví.

•Editace a čtení pomocí aplikace Accessible Editor:

Accessible SMS je úzce, nikoli však podmíněně, provázána s další aplikací izraelské firmy, která se jmenuje Accessible Editor.

Díky ní tak můžete každou došlou zprávu okamžitě prohlížet nebo rovnou editovat, což znamená, že si můžete její obsah například nechat vyhláskovat, nebo si jej procházet po libovolných úsecích (slova, věty atd.) Dále máte také možnost uložit si zprávu do textového souboru k dalšímu zpracování. Accessible Editor je rovněž zcela samostatnou aplikací a dokumenty v něm pochopitelně můžete také vytvářet a to buď prostým psaním jak na virtuální, tak i fyzické klávesnici (pokud ji máte) a nebo můžete opět sáhnout pro možnost diktování hlasem. Aplikace se ovládá sadou několika intuitivních gest a s textem tak můžete velmi rychle pracovat.

Další funkce aplikace jsou následující:

•Filtrování obsahu zobrazením jen nepřečtených zpráv.

•Jestliže se ve zprávě nachází e-mailová adresa, telefonní číslo nebo webové URL, je v závislosti na konkrétním případě možné vytočit číslo, odeslat e-mail nebo otevřít internetový prohlížeč.

•Konfigurace vlastních hlasových povelů pro funkci „Pick and Speak“

V menu aplikace se nachází sekce „nastavení příkazů“, která uživateli umožňuje nadefinovat si vlastní sadu hlasových povelů pro ovládání aplikace.

Novinky aktuální Lite verze:

•Přidána česká, italská a rumunská lokalizace

•Opraven problém se zdvojováním zpráv na Androidu 4.3

•Přidána možnost uložení čísla mezi kontakty

•Nové nastavení pro povolení/zakázání funkce potvrzení o doručení

•Přidána možnost resetovat nastavení do výchozího stavu

Novinky ve verzi Pro:

•Možnost zcela zakázat funkci „Pick and Speak“ – vypne hlasové ovládání

•Možnost invertovat barvy prostředí – černá na bílou

•Přidána možnost pro odeslání zprávy skupinám kontaktů nebo více příjemcům najednou

•Přidána podpora MMS

Aplikace se i nadále bude pochopitelně vylepšovat a funkce budou s ohledem na požadavky uživatelů rovněž přibývat. Určitě je to nutné, jelikož jak se dozvíte dále, vývojáři si za své produkty nechají náležitě zaplatit.

Kde a za kolik?

Jak Accessible SMS, tak i Accessible Editor jsou již k dispozici na Google Play a to hned ve dvou verzích.

Jak jste si mohli povšimnout výše, existují varianty s označením Lite a Pro. Prvně jmenovaná je zcela zdarma, avšak její funkce jsou limitovány. U aplikace Accessible SMS nebudou k dispozici některé funkce a hlavně hlasové ovládání bude funkční jen po dobu 14 dnů, čímž aplikace ztratí svůj hlavní význam. Accessible Editor zase funguje jen v režimu prohlížení, takže text nelze upravovat ani vytvářet. Ptáte-li se na ceny, tak ty nejsou bohužel vůbec nízké. Accessible SMS stojí CCA 370 Kč a za Accessible Editor si pak vývojáři řeknou o přibližně 250 Kč. V hledáčku Philosoftu je však spousta dalších témat, kdy jedním z nich je například připravovaná inovativní klávesnice, založená taktéž na hlasových povelech. Nutno jedním dechem dodat, že podpora Philosoftu je příkladná a reakce bleskové. Do budoucna se počítá i s variantou tzv. balíčků, kdy pokud si zakoupíte více aplikací najednou, dostanete je výrazně levněji, než když je budete kupovat samostatně.

Přiložím zde pouze odkazy na obě varianty Accessible SMS, pokud si budete chtít vyzkoušet i editor, stačí do vyhledávacího pole v obchodě Play zadat klíčové slovo Philosoft a hned se vám objeví relevantní výsledky.

Verze Lite:

https://play.google.com/store/apps/details?id=il.co.philosoft.accessibleSMS.lite

 

Verze Pro:

https://play.google.com/store/apps/details?id=il.co.philosoft.accessibleSMS

 

Co říci závěrem? Asi jen tolik, že ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, tak práce s aplikací je velmi intuitivní a díky hlasovým povelům i velmi rychlá. Není tak problém na došlou zprávu zareagovat do deseti vteřin, což je v případě klasického psaní/ovládání nemyslitelné. Myšlenka je to tak bezesporu skvělá a nevidomým může hodně ulehčit a hlavně zpříjemnit textovou komunikaci. Já jsem SMS zprávám nikdy příliš neholdoval a mohl zato především dotykový displej. Když ale teď mohu zprávu rychle namluvit, případně smazat a ihned znovu přediktovat, začal jsem i já SMS více preferovat. Je sice pravdou, že klasická SMS komunikace je spíše na ústupu, neboť ji vytlačují různé messengery, i tak si ale myslím, že uplatnění si aplikace určitě najde, zvláště přihlédneme-li k jejímu případnému spárování s produktem Accessible Editor, který vám do rukou vloží poměrně mocný a sofistikovaný nástroj pro editaci nejen textových zpráv.