Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obchod Google Play

V zásadě platí, že každá mobilní platforma má svůj obchod s aplikacemi a nejinak je tomu i u operačního systému se zeleným robotem ve znaku.

Jedná se o jednu z nejdůležitějších součástí celé platformy, jelikož díky obchodu si svá zařízení můžete rozšířit o řadu dalších užitečných aplikací. Přesné statistiky k dispozici bohužel nemám, ale odhadoval bych, že je v současné době dostupných více jak jeden milion aplikací.

Sortiment je opravdu široký a vybere si tak skutečně kdokoli. Aplikaci pro přístup na portál s aplikacemi můžete znát buďto jako Obchod Play, což je název, který je používán přímo v zařízeních se systémem Android a nebo také pod názvem Google Play Store, či jen zkráceně Google Play.

K tomu, abyste z obchodu mohli stahovat aplikace, je potřeba splnit jednu důležitou podmínku, kterou je založení nového nebo přihlášení se k vašemu stávajícímu Google účtu, což v podstatě není nic jiného, než e-mailová schránka od Googlu.

Můžete si ji vytvořit klasickou cestou skrze osobní počítač třeba ještě před tím, než si zařízení s Androidem zakoupíte, avšak můžete to nechat i na přístroji samotném. Ten vás totiž při jeho prvotním spuštění bude sám nabádat k tomu, abyste si Google účet vytvořili. Nemá smysl se tomu vyhýbat, jelikož jak jsem uvedl výše, bez této věcičky vám přístup k aplikacím zůstane oficiální cestou zapovězen.

K vytvoření nového účtu se váže ještě jedna dodatečná informace, kterou je možnost přiřazení vaší platební karty. Každá transakce je chráněna heslem, takže riziko zneužití je velmi nízké. Jestliže se ptáte, k čemu by Google mohl chtít vaši platební kartu, tak vězte, že je to kvůli případným nákupům placeného obsahu. Ne vše je totiž k dispozici zcela zdarma.

I zde platí, že kartu si můžete přiřadit při prvním spuštění zařízení, ale je zde pochopitelně i možnost pozdějšího přidání, které se hodí například v situaci, kdy již účet Google dávno založený máte.

V takovém případě je nutné navštívit následující webovou stránku:

http://wallet.google.com

 

Zde se v její horní části přihlásíte ke svému účtu Google a poté kliknete na odkaz „přidat platební metodu“.

Následně vložíte veškeré požadované údaje a potvrdíte tlačítkem „uložit“.

Tím je vaše platební karta automaticky spárována s vaším Google účtem a vy tak můžete začít využívat i placený obsah.

Stejně tak je možné do samotného obchodu přistupovat jak skrze k tomu určenou aplikaci ve vašem zařízení, tak i prostřednictvím webového prohlížeče na osobním počítači.

Adresa pro přístup je následující:

http://play.google.com

 

Zde se opět v horní části přihlásíte a okamžitě pak můžete zahájit instalaci čehokoli. Výhodou je skutečnost, že jestliže máte zařízení připojené k internetu a je přihlášeno k vašemu Google účtu, instalace aplikací i po aktivaci na počítači, proběhne zcela automaticky bez jakéhokoli zásahu uživatele. Proto těm z vás, kterým z nějakého důvodu nebude vyhovovat rozhraní Androidí aplikace, mohu s klidným svědomím doporučit instalaci pomocí webového prohlížeče.

Obsluha aplikace v Androidím zařízení je taktéž velmi jednoduchá a intuitivní. Po jejím spuštění stačí jen klepnout na tlačítko se symbolem lupy, pro nás je odečítačem prezentováno jako „hledat v Google Play“ a po zobrazení klávesnice můžete ihned vepsat název, který hledáte. Jestliže vůbec nemáte ponětí o tom, co vlastně chcete najít, můžete začít procházením jednotlivých kategorií a případně si nechat doporučit ty nejvíce populární aplikace přímo samotným obchodem.

Obchod s aplikacemi se stará nejen o jejich korektní instalaci, ale zajišťuje rovněž i jejich aktualizaci tj. stahování nových verzí. V současné době je to nastaveno tak, že pokud jste se svým zařízením připojeni skrze mobilní data operátora, v oznamovací liště se vám pouze objeví notifikace informující o dostupnosti nové verze dané aplikace. Je pak zcela na vás, zda ji nainstalujete či nikoli. V případě, že jste připojeni pomocí bezdrátové WI-FI sítě, probíhají ve výchozím nastavení aktualizace zcela automaticky.

Doufám, že jsem ve výčtu toho nejdůležitějšího na nic podstatného nezapomněl, pokud by vám i tak bylo něco nejasného, můžete kontaktovat buďto přímo mě a nebo se přihlásit do některé ze specializovaných mobilních konferencí, kde vám jejich členové s čímkoli ochotně poradí.