Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vstříc moderním technologiím: přichází Android 8.0

29. 7. 2017

Před šesti týdny představil Apple na vývojářské konferenci svůj nový iOS 11, který se mezi veřejnost dostane patrně někdy v září, kdy je naplánováno i uvedení nových iPhonů.

Také Google ale rozhodně nezahálí a dle dosavadních informací to vypadá, že s nejnovějším Androidem 8.0 přispěchá už o měsíc dříve, v kuloárech se hovoří o prvním nebo druhém týdnu měsíce srpna.

Alespoň tomu tak má být u zařízení rodiny Pixel, v případě Nexusů si prý budeme muset maličko počkat. No uvidíme, jisté je ale to, že americký gigant na novém systému již poměrně dlouho velmi intenzivně pracuje. Důkazem je už v pořadí čtvrtá a zároveň poslední vývojářská beta verze, která byla uvolněna před několika dny a pokud se podaří dodržet původní plán, měli bychom se té finální dočkat během měsíce srpna.

Samozřejmě je také možné, že celý vývoj nakonec nabere nějaké časové zpoždění, tak se nechme překvapit.

Naštěstí pro tento článek vydání finální verze není stěžejní.

Dle dostupných informací se Google v předposlední testovací verzi zaměřil na drobné změny v oblasti notifikací a některých svých aplikací (Hodiny, Fotoaparát), důraz byl ale kladen zejména na finalizaci API, které je tak nyní konečně kompletní a vývojáři mohou začít se závěrečným odlaďováním svých produktů. Nedávno uvedená Developer Preview 4 pak upravuje pouze výkon a výdrž baterie, tyto významné prvky totiž ve třetí testovací verzi obdržely poměrně značnou kritiku ze strany testerů.

Časový harmonogram vývoje Google nastínil již před několika měsíci.

První, ještě neveřejná testovací verze byla uvolněna v březnu, avšak byl to produkt v opravdu rané fázi vývoje, který se mezi testery pochopitelně nedostal. Developer preview 2 pak už ano a stalo se tak v rámci vývojářské konference Google I/O, která proběhla v polovině května. Z kraje června nás Google oblažil třetí testovací verzí a měsíc červenec to pak celé završil příchodem již avizované poslední release candidate, ze které by už měl vzejít finální produkt. V podstatě lze konstatovat, že nynější sestavení je oproštěno od veškerých vývojových chyb a dolaďovat se budou již jen drobnosti.

V dnešním článku se podíváme na obecný seznam novinek a vylepšení, který nakonec rozhodně není krátký. Ačkoli se původně spekulovalo, že půjde spíše jen o minoritní aktualizaci, opak je nakonec pravdou. Nahrává tomu i skutečnost, že ve třetím testovacím buildu nás Google ujistil, že nadcházející Android O ponese číselné označení 8.0, což by mělo být zárukou toho, že nepůjde jen o zanedbatelnou aktualizaci.

Ostatně důvodů, proč by měli jak uživatelé tak i výrobci chtít přejít na nový Android, je hned několik a jsou opravdu dosti zásadní.

Rozepíši se o nich níže.

Tento text bych rád rozčlenil do dvou částí. V té první si povíme o oněch zmiňovaných zásadních výhodách nově přicházející platformy. V té druhé si pak již poněkud stručněji shrneme seznam změn, které nás s příchodem „óčka“ čekají. Pochopitelně, i kolem kódového označení se rojí spousta spekulací, prozatím se jako nejpravděpodobnější jeví opět cukrovinkový název, dosavadní úniky prozatím ukazují na v mléce máčenou sušenku jménem Oreo

Proč bychom měli chtít nový Android O

Tuto otázku si pravděpodobně klade každoročně nemálo uživatelů, zvláště pak proto, že nejaktuálnější verze „zeleného robůtka“ je velmi často spojena i s pořízením nového telefonu, jelikož většina těch současných buďto update dostane velmi opožděně a nebo v horším případě od něj výrobci úplně upustí a raději vyrobí zcela nový model, který má nejnovější OS rovnou na palubě.

Zvláštní kategorii pochopitelně tvoří majitelé zařízení rodiny Pixel a Nexus, popřípadě modelů Moto, těch se výše zmiňované až tolik netýká.

U svých referenčních telefonů si softwarovou podporu zajišťuje sám Google, v případě modelů Moto zase v oblasti rychlých aktualizací těží Lenovo z dlouhodobého partnerství právě s americkým gigantem.

Pojďme se nyní zaměřit na dvojici zásadních inovací, které by měly nejen uživatele, ale i výrobce přimět, aby na nový Android přesedlali co možná nejdříve.

1. Project Treble

A začneme hned hezky zostra, tedy tím nejpalčivějším, co trápí uživatele Androidu již řadu let.

Google si je svého největšího problému vědom a konečně snad nalezl řešení, které by jej mohlo do značné míry eliminovat.

Ti zasvěcenější již asi tuší, že řeč je o velké roztříštěnosti systému Android, přesněji řečeno fragmentaci celé platformy, má-li to být z odborného hlediska naprosto správně.

A pochopitelně, ruku v ruce s tímto nešvarem jde také velmi pomalý nástup nových verzí OS, který mají na svědomí v drtivé většině případů samotní výrobci mobilních zařízení.

Často se totiž rozhodnou aktualizaci pro stávající modely vůbec neuvolnit, jelikož je vývoj dle jejich vyjádření velice nákladný a komplikovaný.

Není divu, když na čistý Android musí většina z nich ještě naroubovat své grafické prostředí, což představuje dodatečný vývoj navíc, který pochopitelně stojí peníze.

A tak producenty mobilních zařízení napadlo, že bude lepší a ekonomičtější vyvinout raději úplně nové zařízení, které opustí výrobní linku již s nejnovějším Androidem na palubě.

Že jsou ale uživatelé, kteří vlastní jen o něco starší model, o nový update ochuzeni, to už asi nikomu na srdci neleží.

Naštěstí se zdá, že alespoň Googlu ano a proto na vývojářské I/O konferenci představil právě Project Treble, který by měl výrazně dopomoci k rychlejším a jednodušším aktualizacím u stávajících zařízení.

Jednu malou vadu na kráse to však má.

Tento bonus budou moci naplno využít teprve přístroje, které opustí továrny s nejnovějším Androidem 8.0. U dřívějších verzí tento nový model aplikovat nelze, stejně tak ani u starších zařízení, jež budou na Android O aktualizována.

Důvod je poměrně prostý.

U dosavadních verzí systému aktualizace probíhají následujícím způsobem:

První fází je vydání nového Androidu Googlem, následně ho pro své čipsety upravují hardwarové firmy, od kterých jej poté získají výrobci zařízení. A ti ho po náležité úpravě a přidání vlastních funkcí pošlou operátorům k otestování. U nového Androidu O se Google rozhodl rozdělit systém na dvě vrstvy – Android OS framework a Vendor implementation. O první část se postará sám Google a část druhou dostanou na starost výrobci zařízení.

Google a partnerské firmy si od této změny slibují výrazné zrychlení aktualizačního procesu, neboť po vydání nové verze Androidu se aktualizuje jen jeho část, nikoliv celý systém. Žádné nadstavby výrobců tak už nebudou aktualizace zpomalovat.

Paměť zařízení však musí počítat s vícero oddíly, což od těch současných pochopitelně chtít nemůžeme. Výjimku tvoří pouze zařízení rodiny Pixel, která již s novou implementací počítají, budou tak schopna Project Treble po finálním uvolnění Androidu O naplno využívat.

Jisté ale je, že je to konečně krok správným směrem a Google se aktivně snaží další fragmentaci platformy zamezit.

Jak to bude vypadat v praxi, ukáže až čas.

2. Vitals

Tímto souhrnným názvem Google označuje trojici dalších vylepšení, která má taktéž výrazně přispět ke komfortnějšímu používání systému Android.

Pod tímto názvem se ukrývá optimalizace výdrže baterie, celkové zrychlení prostředí a v neposlední řadě také nové možnosti zabezpečení.

Pojďme se nyní na jednotlivá odvětví podívat podrobněji.

Čím ještě Google mohl zlepšit výdrž?

Jak jistě drtivá většina z vás ví, v Androidu 6.0 byl poprvé představen režim Doze, který dokáže chytře reagovat na pohyb nebo klidový stav zařízení a tak ušetřit drahocennou energii.

Tímto to ale nekončí a Android O přichází s další optimalizací, která by měla výdrž na jedno nabití posunout zase o hezký kus dál.

Nová technologie tkví v inteligentním ukončování služeb běžících na pozadí, které sám systém vyhodnotí jako momentálně nepotřebné a zbytečně čerpající energii z baterie.

Toto vylepšení by se mělo výrazně podepsat na celkové spotřebě systému, přičemž nebude ohrožena denní produktivita uživatele v podobě ukončování a opětovného zavádění potřebných služeb. Vše probíhá naprosto plynule a uživatel tak nemá šanci poznat, že se nějaké takové věci v systému vůbec dějí.

Už ve vývojářských verzích je „zabíjení“ běžících procesů na pozadí hodně znát, zvláště pak při spotřebovávání energie v klidovém stavu.

Ta z baterie téměř neubývá.

Co se vylepšení výkonu týče, bylo zapracováno zejména na technologiích „concurrent computing“ a „garbage collection“.

Prvně jmenovaná se dá zjednodušeně vyložit jako paralelní zpracování několika úloh najednou v témže časovém úseku, druhá se potom týká memory managementu, což je správa operační paměti. Konkrétně se jedná o algoritmus, jenž inteligentně vyhodnotí, které objekty již nejsou v operační paměti potřebné a ty pak automaticky odstraní. Tím by mělo dojít k nižšímu zaplnění paměti RAM, což přispívá k rychlejšímu chodu celého systému.

Zkrátka a dobře pro finální uživatele je důležitá skutečnost, že nový Android poběží ještě rychleji, než verze předchozí.

Zapracováno bylo také na rychlejším spouštění aplikací a komponentě android system webview, takže by se optimalizace měly dotknout i práce s webovým obsahem.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že aplikace se opravdu spouštějí rychleji a u zařízení Pixel byl dokonce zkrácen bootovací čas systému na polovinu.

Co se bezpečnosti týče, nově se můžeme setkat se zabudovaným skenerem, který testuje aplikace přímo během stahování z obchodu Google Play, což by mělo přispět k nižšímu riziku napadení vašeho zařízení škodlivým kódem.

Další změny a vylepšení

Fluid Experiences

Tato novinka byla poprvé ohlášena na Google I/O a jedná se o soubor několika vylepšení, která by měla přispět k vyšší produktivitě uživatelů systému Android.

Prvním je rychlejší a na systémové prostředky méně náročný multi-tasking, druhým pak takzvaný TensorFlow Lite, což je výrazně přepracovaná verze strojového učení, takže nový Android by měl být mnohem inteligentnější.

Lite v názvu záměrně, jelikož došlo k výrazné optimalizaci, tak aby mohly být tyto úlohy prováděny i na slabších zařízeních. Android O disponuje novým frameworkem, který bude práci s neuronovými sítěmi hardwarově akcelerovat, což by mělo přispět k výrazně nižšímu využívání webových serverů pro potřebné výpočty. Za souhrnným označením Fluid Experiences se ukrývá také řada nástrojů, které se nám budou snažit ulehčit život. Jsou jimi například režim Picture-in-Picture, Smart Text Selection nebo funkce Auto-Fill (viz dále).

Picture-in-Picture

Tento režim by se měl v budoucnu týkat multimediálního softwaru, ve kterém lze sledovat video, nicméně prozatím se s ním setkáváme v rámci aplikace Youtube. Během přehrávání stačí stisknout tlačítko "domů" a video skočí do malého okénka, které může zůstat na obrazovce po dobu, kdy pracujete se svým zařízením, aniž byste museli přerušit sledování. Video si můžete tažením prstu po displeji umístit na pro vás nejvýhodnější pozici, potažením mimo obrazovku pak okno s videem zavřete.

Smart Text Selection

Prozatím jsme se v rámci Androidu setkávali jen se základními funkcemi, co se práce s textem týče (kopírování, označování, vkládání).

Android O nám tyto možnosti díky umělé inteligenci Googlu značně rozšíří a můžeme se tak těšit na chytré reakce u některých slov a frází. Například, pokud označíte telefonní číslo, zpřístupní se volba pro okamžité zavolání. Jestliže vyznačíte kontaktní adresu, můžete jedním klepnutím ihned spustit navigaci.

Přepracovaná nabídka nastavení

Grafických změn se v novém systému odehrálo opravdu dost, zejména pak v rámci oznamovací lišty. Čeho si ale na první pohled všimne i uživatel, který pro interakci s prostředím využívá odečítač obrazovky, je kompletně reorganizovaná nabídka nastavení. O novém barevném schématu asi mluvit netřeba, ale co už bude nejednoho androidího průzkumníka zajímat je skutečnost, že Google se odhodlal k poměrně razantním změnám, tak aby ještě více dostupné volby zpřehlednil.

Co se tedy stalo?

První věcí, které si bez pochyby všimnete, bude méně položek v rámci základní nabídky. Je tomu tak proto, že spousta dříve se samostatně vyskytujících voleb je nyní sdružena do jedné větší skupiny.

Příkladem budiž záložka "systém", ve které nově naleznete datum a čas, jazyky a zadávání, aktualizaci systému, zálohování a obnovení nebo informace o zařízení.

Zkrátka a dobře, základních nabídek je méně a jsou organizovány ve větších, tematicky zaměřených seskupeních. Celkově je tak menu mnohem přehlednější, protože základní seznam položek není tak obsáhlý, jako tomu bylo v případě dřívějších verzí Androidu.

Audio

Sony poskytlo Googlu pro přímou implementaci svůj LDAC kodek, což znamená, že pokud vlastníte bluetooth sluchátka s podporou LDAC, můžete očekávat jejich maximální využití a s ním spojenou i mnohem vyšší kvalitu zvuku.

Tímto kodekem to ale nekončí, pamatováno bylo i na zařízení s podporou aptX a aptX HD, stejně tak jako SBC a AAC, takže i v oblasti bezdrátového audia dojde k výraznému posunu vpřed.

Kromě výše popsaných vylepšení přidává Android O i nativní API pro aplikace, jež vyžadují co nejvěrnější podání zvuku a minimální latence během přenosu, takže nám konečně svítá naděje v podobě nulových prodlev při používání našich miláčků s bezdrátovými sluchátky.

Neznámé zdroje

Instalace aplikací z jiných zdrojů byla dlouhá léta podmíněna aktivací volby "neznámé zdroje", která se nacházela v nastavení zařízení pod položkou zabezpečení.

Android 8.0 však mění i tento zaběhnutý kolorit.

Nyní k tomuto Google přistupuje způsobem značně odlišným.

Nejde totiž o to, primárně povolit instalaci z jiných zdrojů, ale udělit oprávnění aplikaci, skrze kterou se k instalačnímu apk balíčku dostáváte.

Jestliže se například rozhodnete pro stažení pomocí prohlížeče Google Chrome, budete jím nejprve vyzváni k udělení oprávnění pro instalaci aplikací z jiných zdrojů, než je portál Google Play. Sloužit k tomuto účelu má přepínač "důvěryhodné aplikace", který se nachází v sekci speciálního přístupu v nastavení aplikací a oznámení.

Slovo závěrem

Android 8.0 přináší samozřejmě ještě mnoho dalších vylepšení, ale ta jsou buďto vizuálního charakteru nebo nejsou pro naši komunitu až tolik zajímavá.

Snažil jsem se o zmapování těch podstatných, která lze velmi dobře lokalizovat a taktéž ověřit v praxi.

Ostatně, mým cílem ani nebylo přinést opravdu ucelený seznam změn, od toho zde máme jiné servery a recenzenty.

Pokud tedy prahnete po detailním přehledu grafických úprav, sáhněte například po pětidílném seriálu na serveru Dotekománie.cz s názvem "Novinky v Androidu O".

Čtenáře tohoto blogu jsem tímto článkem chtěl uvést do světa přicházejícího "Óčka" a jako bonus jim nabídnout více techničtější pohled pod kapotu systému samotného, neboť detailnější analýzou technologií, jež přispívají ke stále lepší optimalizaci Androidu se české servery příliš nezaobírají.

Doufám, že i méně odborně ladění lidé si zde najdou rovněž něco zajímavého a budou s napětím očekávat příchod finální verze, tak jako mnoho dalších fanoušků "zelené platformy".

Mělo by se tak stát už během několika týdnů, takže se můžeme společně těšit na oficiální uvedení. Uvidíme, zda Google odhalí i druhou generaci svých telefonů Pixel, která je taktéž v přípravě.