Jdi na obsah Jdi na menu
 


LG F60: nízkorozpočtové Lízátko pro každého

11. 4. 2015

Vážení příznivci tohoto blogu,

Dovolte mi, abych se s vámi podělil o svůj příběh, kterak jeden Androiďák k Lollipopu přišel:-)

Velmi dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, jak se dostat k nějakému cenově rozumnému přístroji, který buďto bude mít pětkový Android již přímo v sobě a nebo jej bude možné alespoň upgradovat.

I objevila se jednou na internetu informace, že LG přispěchalo s aktualizací svého velmi levného modelu F60, který mimo jiné disponuje i technologiemi LTE a NFC.

Uznávám, že nadpis dnešního příspěvku může působit poněkud zavádějícím dojmem, protože byste dle něj nejspíš očekávali recenzi zařízení. Dnes ale poruším zaběhnutou tradici a článek berte spíše jako soubor poznatků, co je nového v přístupnosti Androidu Lollipop z pohledu nevidomého uživatele a proložím to rovněž svými prvotními nesnázemi se získáním updatu.

Nicméně, všechno nakonec dobře dopadlo a já vás tak i lehce navedu, jak aktualizace docílit, kdyby náhodou někdo z vás po levném Lízátku zatoužil.

Na začátek se asi přeci jen sluší lehce naťuknout hardwarové parametry zařízení, ale za cenu CCA 3400 Kč nelze čekat nic převratného.

Nuže, o LTE a NFC již řeč byla, abychom zkompletovali konektivitu, tak se dále setkáte s rozhraním Bluetooth ve verzi 4.0 a WI-FI modulem s běžnými standardy.

Výbavu pak doplňuje fotoaparát s rozlišením 5MPX, akumulátor o kapacitě 2100 mAh a konečně 4,5“ palcový IPS displej s rozlišením 800x480 pixelů.

Bohužel, mnohé asi odradí jen 4GB interní paměti, ačkoli rozšiřující SD slot je pochopitelně k dispozici. Na závěr přehledu jsem si nechal procesor, kterým je starý známý Snapdragon 410 od Qualcommu a v této cenové kategorii standardní 1GB operační paměti. To vše pohání Android 4.4.4 KitKat, který je však od minulého týdne možno i v ČR povýšit na verzi 5.01 Lollipop.

Navigační tlačítka jsou po vzoru většiny zařízení přímou součástí displeje a prostředí je Jihokorejci upraveno jen minimálně, dokonce i ve specifikacích naleznete místo obligátního LG UX kolonku s údajem Google UI, což si zřejmě většina z vás dokáže přetransformovat do srozumitelné podoby:-)

Ano, změn v uživatelském rozhraní není mnoho a kromě odlišného grafického kabátku naleznete pouze pár voleb navíc v sekci nastavení a některé užitečné doplňky například v aplikaci Kontakty.

Jinak je prostředí téměř totožné s čistým Androidem a to v obou verzích.

Dost bylo ale úvodních řečí a pojďme se naplno věnovat tomu podstatnému.

Pořízení telefonu a jeho upgrade

Osud tomu chtěl, že když jsem se rozhodl přístroj zakoupit, zrovna jsem vychytal jeho akční cenu v jednom eShopu, takže mě nakonec stál jen 2999 Kč, což bylo naprosto luxusní.

Takhle levný telefon s nejnovějším Androidem, to se hned tak nevidí..

Balení je skromné, najdete v něm jen mobil samotný, síťovou nabíječku, obyčejná pecková sluchátka a datový USB kabel. Nezbytné manuály jsou pak už jen do počtu..

Jelikož telefon disponuje poslední revizí KitKatu, s aktivací ozvučení nebyl pochopitelně žádný problém a já se tak mohl hned pustit do aktualizace systému. Jenže ouha! Po odklepnutí volby pro kontrolu dostupnosti nové verze na mě jukla hláška „používáte aktuální verzi systému“.

Přiznávám, trošku mě to vyděsilo, nicméně jsem se s důvěrou obrátil na vyhledávač Google a ten opět nezklamal:-)

Dočetl jsem se totiž, že LG tuto aktualizaci neposkytuje formou OTA (update vzduchem), ale je potřeba si do počítače nainstalovat aplikaci LG Mobile Support Tool a updatovat jejím prostřednictvím.

Pomohla mi až Softpedia, kde jsem tento nástroj nalezl v jeho poslední verzi, bohužel jsem byl ještě donucen nainstalovat si moloch Lg PC Suite, jelikož se mi nikde nepodařilo najít samostatný instalační soubor s ovladači, které jsou pro upgrade potřeba.

LG PC Suite je obsahuje všechny, takže pak už nebyl s propojením žádný problém.

Pro ty z vás, kteří by se náhodou rozhodli si tímto způsobem levný Lollipop opatřit, přikládám níže odkazy pro stažení.

LG PC Suite

https://dl.dropboxusercontent.com/u/15992542/Tools/LGPCSuite_Setup.exe

 

LG Mobile Support Tool

https://dl.dropboxusercontent.com/u/15992542/Tools/B2CAppSetup.exe

 

Doporučuji nejprve nainstalovat PC Suite a až poté aktualizační nástroj, ale v zásadě je to asi jedno.

Nikde není potřeba nic dalšího nastavovat, jen připojíte mobil k počítači a spustíte Mobile Support Tool, jehož uživatelské rozhraní je kompletně v Češtině.

To, že je telefon správně připojen, poznáte okamžitě, neboť by se vám bezprostředně po spuštění aplikace měla objevit hláška informující o dostupnosti nového updatu.

Pak už jen stačí řídit se pokyny na monitoru a přibližně za 15 minut je hotovo.

Nevím, zda to bylo nutné, ale pro jistotu jsem zařízení po upgradu uvedl do továrního nastavení, tak jak je to po významných aktualizacích doporučováno.

Na závěr této části jedna perlička. Původně se mi ani v tomto nástroji informace o nové verzi neobjevila a tak jsem celý skleslý volal na technickou podporu LG, kde vše prověřili, ale pochopitelně na nic nepřišli..

Byl jsem už téměř rozhodnutý, že mobil vrátím, naštěstí večer před dnem D se najednou update objevil. Možná jsem byl v jiné aktualizační vlně, nevím.. Každopádně ale přístroj pochází z oficiální české distribuce, to prověřilo samotné LG.

Nyní by už ale update měl být dostupný pro všechny okamžitě.

Vylepšení jsou drobná, ale potěší

Před nedávnem jste si mohli přečíst příspěvek pojednávající o změnách v přístupnosti Lollipopu, avšak jednalo se o oficiální proklamaci Googlu, nikoli o reálné zkušenosti uživatele.

V tomto článku konečně přichází náprava a já bych se s vámi chtěl o těch pár vylepšení podělit.

Jde víceméně o drobnosti, ale řekl bych, že pro nás dosti podstatné.

Na úvod mi ještě dovolte krátkou analýzu výkonu nového systému.

Spousta uživatelů totiž na verzi 5.0 žehrá kvůli horší odezvě, než kterou měli ještě s KitKatem a já s nimi v tomto bodě musím souhlasit. V případě firmwaru od LG se tyto mírné lagy projevují ale jen při spouštění aplikací, kdy se telefon na chvilku zamyslí:-)

Těžko to časově odhadnout, ale někdy to mohou být i tři vteřiny.

Předesílám, že to rozhodně není způsobeno výkonem zařízení, protože obdobné chování bylo zaznamenáno například i u modelu G Flex2, který disponuje v podstatě tím nejlepším, co je aktuálně na trhu.

Tyto prodlevy zřejmě padají na vrub horší správě operační paměti a ne úplně vhodnému využívání všech procesorových jader.

Toto je ale jediný nešvar, který jsem u pětkového Androidu zaznamenal, práce v rámci aplikací je pak již velmi plynulá a prostředí stabilní.

Musím ale říci, že pozitiva toto jednoznačně převáží, takže co se týká LG, za mě má update palec nahoru. Ke čtyřkovému Androidu bych se určitě nevrátil a to, že si občas počkám na spuštění aplikace, mi v tomhle případě kupodivu vůbec nevadí, ba naopak.

Samozřejmě netuším, jaké dojmy máte například ze zařízení rodinky Nexus, ale já budu vycházet ze svých zkušeností na tomto LG.

•Utlumení vyzvánění již není problém

Vzpomínáte si na hroznou chybu, kterou se Google „parádně“ uvedl v Androidu KitKat?

Pokud vám někdo volal a vy jste skrze vyzvánění nebyli schopni zaslechnout jméno volajícího, logicky jste přikročili ke ztlumení vyzvánění.

Jenže ejhle, mobil se utlumil kompletně, včetně systémových zvuků, takže samozřejmě přestal mluvit i odečítač..

Bylo pak nutné vše uvádět do původního stavu. Tohle je zdá se minulostí a s hlasitostí vyzvánění si můžete nyní manipulovat jak chcete..

TalkBack stále mluví dál s nezměněnou hlasitostí, což velmi vítám.

•Vylepšené zaměřování fokusu

Tohoto jevu jsem si všiml v podstatě okamžitě.

V dřívějších verzích systému bylo pravidlem, že při otevření jakékoli aplikace, nabídky a já nevím čeho ještě, byl častokrát fokus jakoby mimo obrazovku a vy jste se úvodním švihem teprve přemístili na první položku.

Nyní však TalkBack na ni skočí zcela automaticky a ještě vám ihned sám oznámí její název.

Velice praktické a hlavně užitečné. Ačkoli je to pouze drobnost, velmi urychlí práci s uživatelským prostředím.

•Výrazné zlepšení vyčítání webového obsahu

Ano, toto bylo hojně diskutováno i v oficiálním souhrnu a skutečně je to znát.

Zjistíte to třeba už jen v aplikaci Gmail, pokud ji pro kontrolu elektronické pošty používáte.

Zapomeňte na hlášky typu „webové zobrazení“ nebo přehršel zvuků při průchodu webovým obsahem.

Vše se děje zcela automaticky a navíc, jestliže klepnu na e-mailovou zprávu, rovnou se mi fokus přesune na první řádek textu a TalkBack jej okamžitě začne předčítat.

S tímto úzce souvisí i pravidelné aktualizace komponenty Android System WebView, díky níž se neustále vylepšuje nejen detekce jednotlivých prvků na webových stránkách, ale především také jejich přístupnost samotná.

Poslední aktualizace tohoto modulu se projevila velmi výrazně například na přístupnosti stránek Facebooku nebo v rámci služby Servis24 od České spořitelny.

•Přesnější reakce na dotyk a rychlejší pohyb

Možná, že tohle je čistě subjektivní názor, ale já prostě ten pocit mám.

Dříve se mi občas stávalo, že nebyl správně interpretován například dvojitý poklep s přidržením a systém na něj vůbec nezareagoval.

U Lollipopu jsem toto nezaznamenal zatím ani jednou a celkově mi přijde, že přístroj velmi citlivě reaguje i na velmi jemné pokyny prstů.

Zřejmě se nějakých interních vylepšení dočkala i funkce Explore by Touch.

•Konečně ovládnete posuvníky

Sami jistě dobře víte, že dříve byl dost velký problém nastavit například jas displeje na vámi požadovanou hodnotu.

Když byl člověk hodně šikovný, tak alespoň donutil „hejblátko“ pohnout se žádaným směrem, nicméně přesnou hodnotu se většinou navolit nepodařilo.

Toto je nyní minulostí a v Lízátku si nastavíte vše dle svých potřeb.

Využijete k tomu gesto rychlého švihání po displeji zleva doprava nebo obráceně, závisí to na směru, kterým chcete posunovat. Pohyb je jednolitý a prst musí být neustále přitisknutý k displeji. TalkBack nejen, že ohlašuje aktuálně nastavenou úroveň v procentech, ale v závislosti na tom, jakým směrem posouváte, je slyšet i odpovídající zvuková signalizace, tak jako v případě scrollování.

Slovo závěrem

Google samozřejmě již zapracoval i na často zmiňované optimalizaci, která však přišla teprve s Androidem 5.1, jenž prozatím obdržely jen některé Nexusy.

I navzdory tomu se ale telefon dá bez problému používat a troufám si tvrdit, že uživatele toto nijak zásadně omezovat nebude.

Posun k lepšímu je pak viditelný i v oblasti spotřeby, kdy skutečně zařízení při provozu na akumulátor vydrží o něco déle. K tomuto tématu se váže ještě jeden poznatek, na který jsem zapomněl. Nastavil jsem si totiž jas displeje na nulu a velice mě překvapilo, jak výrazně se to podepsalo na celkové výdrži.

Mobil mi teď s přehledem vydrží tři dny bez nabíječky a to jej nijak výrazně nešetřím. Navíc je aktivní i přes noc.

Pokud je jen v pohotovostním režimu, tak ačkoli jsou zapnutá data i automatická synchronizace, procenta ubývají jen velmi pomalu.

To, že nemusím každý den hledat zásuvku, si moc užívám.

Příznivci jablíčka mi jistě dají zapravdu, že přehled všech notifikací na pohotovostní obrazovce je taktéž velice návyková záležitost, ještě, že to Google konečně pochopil:-)

Doufám, že některým z vás dnešní shrnutí alespoň trochu pomůže v rozhodování, zda si pořídit přístroj s novým systémem, případně, jestliže to výrobce umožňuje, povýšit své stávající zařízení.

Já se po svých dosavadních zkušenostech k updatu rozhodně přikláním, protože nakonec se novinky poměrně zásadně dotýkají i zcela nevidomých uživatelů.

Společně věřme tomu, že se brzy dočkáme dalších a mnohem znatelnějších vylepšení.