Jdi na obsah Jdi na menu
 


Android N developer preview: slibný začátek

17. 3. 2016

Vážení čtenáři mého blogu,

dnešní článek píši s velkou radostí v srdci, jelikož to vypadá, že Google se konečně začíná ubírat tím správným směrem.

O co přesně jde, nastíním v řádcích níže, pokusím se vyhnout přílišnému množství technických pojmů, tak aby tento příspěvek byl čtivý a poutavý opravdu pro každého.

Nechme nyní v klidu spát všechny odečítače obrazovky, hlasové výstupy, obecnou problematiku přístupnosti, případně další odborná témata a ponořme se nyní do světa Googlu jako takového, který si pro nás v letošním roce připravil řadu pozitivních změn.

Tento text může být přínosem nejen komunitě uživatelů Androidu se zrakovým hendikepem, ale i těm zcela běžným, kteří se chtějí dozvědět vše podstatné pěkně na jednom místě.

Google I/O 2016: letos o měsíc dříve

První novinkou je posun v konání každoroční vývojářské konference Googlu, která se zpravidla pořádá až na konci června, tentokrát proběhne již v termínu 18. až 20. května.

Zde by kromě jiného měla být samozřejmě představena i nová verze operačního systému Android a právě v tom tkví tajemství dnešního příspěvku!

Dle dostupných informací to prozatím vypadá, že se konference tentokrát uskuteční přímo v sídle amerického giganta, tedy v oblasti nazývané Silicon Valley, v překladu to znamená křemíkové údolí.

Oblast se takto nazývá od roku 1971, jelikož zde začala budovat svá sídla spousta firem, které se zabývají výrobou křemíkových mikročipů.

Nový Android N: dostupný již nyní!

Konečně se dostáváme ke stěžejní informaci, která vlastně stojí za vznikem tohoto článku.

Ano, nejedná se o překlep v textu, vývojářská alfa verze Androidu N je skutečně k dispozici ke stažení, Google ji po ročním vývoji před několika dny uvolnil pro účely testování.

Rozhodně se nejedná o verzi použitelnou ke každodenní práci, takže její instalace má smysl snad jen pro vývojáře aplikací, kteří si na novém API mohou dopředu odzkoušet funkčnost svých produktů a tím začít pracovat na jejich postupném odladění pro finální verzi systému. Nicméně, aktuální zkušenosti uživatelů potvrzují, že i současná preview alfa verze je víceméně použitelná, můžete se však setkat s nestabilitou nebo dokonce pády některých aplikací třetích stran a taktéž s potížemi souvisejícími s výkonem některých funkcí.

Jak jistě víte, developer preview nové verze Androidu byla prozatím vždy uvolněna až po vývojářské konferenci Google I/O, letos je tomu zcela jinak.

Důvodem je mimo jiné i skutečnost, že americký gigant chce vydat finální verzi nejpozději ve třetím čtvrtletí letošního roku, takže k výrobcům hardwaru by měl hotový systém zamířit již v letních měsících.

Google se tak přiklonil k modelu, který využívá například Microsoft se svým programem Windows Insider a to doslova, jelikož vývojářské vydání Androidu N můžete poprvé v historii do svých zařízení nahrát jako aktualizaci „over the air“, tedy update vzduchem.

Neznamená to nic jiného, než že po úspěšném přihlášení k nově vytvořenému Android Beta programu obdržíte update na Android N prostřednictvím centra aktualizací ve vašem přístroji, takže od letošního roku již žádné komplikované flashování!

Google tímto krokem vyšel vstříc i méně pokročilým uživatelům, takže nyní si může nové preview Androidu N vyzkoušet opravdu každý.

Funguje to obdobným způsobem, jako když se v Google Play přihlásíte do testovacího beta programu nějaké standardní aplikace.

Pomocí svého Google účtu se takto můžete přihlásit i do testovacího programu nového Androidu a dokonce už během několika minut obdržíte klasickou notifikaci s dostupností nové verze systému, navíc, aktualizace ve vašem zařízení ponechá i veškerá uživatelská data.

Jestliže se budete chtít vrátit zpět ke své stabilní verzi, můžete tak učinit velmi jednoduchým způsobem!

Stačí se jen z testovacího beta programu odhlásit a stejnou cestou popsanou výše obdržíte oznámení o dostupném updatu na poslední stabilní verzi OS Android pro vaše zařízení.

Tento krok Googlu já osobně velmi vítám a konečně tu máme způsob, jak rychle a hlavně jednoduše přecházet mezi testovacím sestavením nových verzí a stabilním základem těch stávajících. Ti, kteří se do testovacího beta programu přihlásí, by měli každý měsíc obdržet nový update s dalšími vylepšeními a to až do doby, než bude uvolněna finální verze nového systému. Ovšem pozor, při přechodu zpět ke stabilní verzi dojde ke kompletnímu vymazání dat ze zařízení, takže se obnoví do továrního stavu. Je potřeba toto mít na paměti a počítat se ztrátou všech dat.

K Android Beta Programu se můžete přihlásit prostřednictvím odkazu níže.

https://www.google.com/android/beta

 

Bravo, Google!

Prozatím se možnost testování týká zařízení Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Pixel C, Nexus 9 a Nexus Player.

Nicméně před několika hodinami se objevila jedna velmi zajímavá informace hovořící o možnosti uvolnění minimálně této testovací verze i pro již postarší Nexus 5, jelikož při analýze zdrojového kódu byl objeven řetězec odkazující na zařízení s kódovým označením „hammerhead“, což je právě označení tohoto ještě pořád velmi dobře vybaveného Nexusu.

Ačkoli je toto zařízení již dávno mimo 18ti měsíční aktualizační cyklus, může se nakonec klidně stát, že update na novou finální verzi Androidu N obdrží také.

Vše je pochopitelně ve stádiu spekulací, ale třeba tomu nakonec tak opravdu bude!

Co je nového

Tuto závěrečnou sekci bych rád rozčlenil do dvou částí.

V té první si shrneme novinky obecné, tedy ty, o kterých již něco víme, předpoklad je však takový, že do finálního sestavení jich ještě pěkná řádka přibude.

Druhá pak bude krátce pojednávat o tématu, které je velmi blízké hlavně osobám zrakově znevýhodněným. Asi už správně tušíte, že na přetřes přijdou vylepšení v oblasti přístupnosti, která, jak to prozatím vypadá, udělá konečně zase pěkný krok vpřed.

Takže pojďme na to, nejprve obecně!

Hamburger menu v nastavení systému

Jedná se o implementaci levého postranního tlačítka s třířádkovou ikonkou, pomocí kterého je nově možné přejít do jiné nabídky nastavení, aniž budete muset opustit tu právě otevřenou.

Toto menu je již standardem v mnoha aplikacích Googlu, nyní se objeví i v rámci nastavení nového Androidu.

Odpovídání na zprávy přímo z panelu oznámení

Tuto funkcionalitu dobře znají uživatelé konkurenční platformy iOS, nově se tedy dostává i do systému se zeleným robůtkem ve znaku.

Na došlé zprávy můžete nyní odpovídat přímo v rámci notifikační lišty, takže vůbec není nutné opouštět právě otevřenou aplikaci nebo odemykat obrazovku zařízení.

Víceokenní multitasking

O této funkci se spekuluje již řadu měsíců, takže Android N developer preview v podstatě jen potvrdil to, co mnozí techničtí experti předpovídali dlouhou dobu.

Jak jsme si mohli všimnout v developer preview Androidu Marshmallow, Google započal již tehdy práce na nativním a hlavně efektivním multitaskingu, který se v plně použitelný přetaví právě v nadcházející verzi systému, jenž pravděpodobně ponese kódové označení Nutella nebo Nougat.

Zjednodušeně řečeno jde o to, že nově můžete mít souběžně spuštěné dvě aplikace v jednom okně a to dokonce nemusí být rozděleno na dvě přesné poloviny, ale sami si můžete určit, která z aplikací bude mít na displeji více prostoru. Toto by mělo být využitelné jak na mobilních telefonech, tak i tabletech, kde je samozřejmě význam této inovace výrazně vyšší.

Nový panel oznámení

Centrum notifikací bylo výrazně přepracováno, ubylo grafiky a přibylo textu.

Ikonky jednotlivých upozornění jsou nyní mnohem menší a větší prostor tak dostávají textové informace, kterých bude v notifikačním panelu víc než kdy dřív.

Na pravém kraji pak nově nalezneme přepínač, kterým můžeme panel rozbalit.

Jak již bylo nastíněno výše, Google implementoval možnost přímého odpovídání na zprávy, kterou disponuje už i platforma Android Wear.

Výrazně zmodernizovaný režim Doze

Tento mód úspory energie známe již z Androidu Marshmallow, ovšem tam se aktivoval jen v případě, kdy jste zařízení odložili na delší dobu například na desku pracovního stolu.

Telefon pomocí senzorů vyhodnotil, že zařízení se nachází v klidové poloze a uspal veškeré aplikace, čímž došlo k výraznému uspoření energie.

Nově však bude Doze Mode schopen pracovat vždy, když uzamknete obrazovku, bez ohledu na to, zda je zařízení delší dobu v klidu, či nikoli. Systém však bude nově rozlišovat klidový režim vašeho přístroje, takže pokud jej budete mít například v kapse, dojde k lehčímu uspání aplikací. Jestliže ale zařízení odložíte na dlouhou dobu a zůstane bez pohybu, ke slovu se dostane druhá hlubší úroveň hibernace, která uspoří ještě více energie.

Vylepšený Project Svelte

Jedná se o soubor optimalizací, které umožňují Androidu hladce běžet i na starších zařízeních, která jsou výkonnostně velmi slabá. Typicky jde o přístroje s půlgigabajtovou operační pamětí a jedno nebo dvoujádrovým procesorem.

Práce na těchto vylepšeních započaly již s příchodem Androidu KitKat, doposud jsme však neměli téměř žádné informace o tom, jak ony zmiňované optimalizace fungují.

Pokud (a je to pravděpodobné) Google v případě Androidu N dotáhne vše dokonce, mohli bychom se konečně dozvědět další podrobnosti.

Vyšší úspora dat

Asi každý ví, že mobilní data nejsou ani dnes úplně levnou záležitostí a proto je vhodné jimi plýtvat co nejméně.

Toho si je vědom i Google a spořivějším uživatelům se snaží vyjít vstříc novou funkcí Data Saver, jejíž konfigurace se nachází v nastavení systému.

Tento režim je aktivní jen v rámci placeného mobilního připojení, totéž platí i v případě zpoplatněných WI-FI sítí.

V rámci nastavení si pak můžete vytvořit i seznam aplikací, u nichž z nějakého důvodu nechcete, aby byl tento spořící režim aktivován.

Jestliže Data Saver aktivujete, systém bude automaticky blokovat veškerá data na pozadí a k tomu navíc „nabádat“ aplikace v popředí, aby „sosaly“ data co nejúsporněji.

Ikonka úspory dat se zobrazuje i v rámci notifikační lišty a pomocí roletkového menu s rychlým nastavením se okamžitě dostanete i k přepínači pro její aktivaci/deaktivaci.

Vylepšený nativní správce souborů

Android 6.0 byl první verzí systému, do které Google přímo integroval tolik potřebný souborový manažer.

Byl ale takříkajíc nedospělým dítkem, takže kvůli složitějším souborovým operacím jste se stejně instalaci manažeru třetích stran nevyhnuli.

Android N toto ale mění a přichází s podstatně vylepšenou verzí, která má už i své prosté pojmenování „Explorer“.

V Androidu Marshmallow byla tato funkcionalita ukrytá hluboko v systému, u verze N už ji budete mít více na očích, konkrétně správce najdete pod volbou „nastavení/úložiště/prozkoumat“. Může se to zdát úsměvné, ale dospělý manažer od Googlu se konečně naučil přesouvat/přejmenovávat soubory a vytvářet nové složky, takže ti méně nároční si již s touto základní aplikací mohou vystačit.

Blokování čísel na systémové úrovni

Sami jistě znáte téměř každodenní otravné telefonáty různých společností, nabízejících to či ono.

Pro blokování nechtěných telefonních čísel bylo dříve nutné využívat aplikace třetích stran, i tento nedostatek nový Android eliminuje. Jestliže tedy v rámci aplikace Telefon zablokujete nějaký kontakt, nebude vám moci volat ani psát napříč všemi komunikačními aplikacemi v rámci systému Android.

Jestliže vám kontakt zanechá zprávu v hlasové schránce, bude tato automaticky vymazána.

Potěšující je rovněž skutečnost, že všechna takto zablokovaná čísla se ukládají do vašeho Google účtu, takže dokud jej budete používat, seznam blokací se vždy obnoví a to i po resetu zařízení do továrního nastavení.

Co víme o přístupnosti

Informací je zatím poskromnu, přesto si dovolím tvrdit, že je tu posun k lepšímu.

První věcí, kterou Google po vzoru ostatních výrobců zapracoval, je možnost rychlé aktivace veškerých voleb usnadnění, (včetně zvětšovacích funkcí), přímo na úvodní obrazovce, která se objeví při prvním spuštění systému.

Můžete si tak spustit nejen samotný TalkBack, ale okamžitě zapnout i další podpůrné funkce přístupnosti.

Toto již delší dobu využívá zejména výrobce LG a v poslední době se přidal i Samsung.

Byla výrazně zredukována časová prodleva mezi dotykem a reakcí odečítače, což znamená, že TalkBack reaguje ihned po interakci prstu s dotykovým displejem.

Dle zkušeností uživatelů je nyní odezva srovnatelná s VoiceOverem na přístrojích konkurenčního Applu.

Dále se výrazně zlepšila podpora komponenty Android System Webview ato tím způsobem, že se již nesetkáte s nemožností aktivovat odkazy na některých webových stránkách.

Toto samozřejmě platí i pro ostatní HTML elementy.

TalkBack nově v nastavení automaticky vyčítá informaci o aktuálním připojení k síti WI-FI, takže pro zjištění podrobností již není nutné danou síť nejprve rozkliknout.

Závěr

Ačkoli do vydání finální verze Androidu N zbývá ještě mnoho měsíců, je dle mého soudu důvod se domnívat, že letošní systém po mírném útlumu minulých let vdechne opět zelené platformě nový život. S tím, jak budou přicházet nová vývojářská sestavení, dočkáme se jistě mnoha dalších vylepšení a budiž našim přáním, aby se týkala i oblasti přístupnosti. Na druhou stranu, toto je teprve začátek, takže buďme optimisté!

Nutno uznat, že Google již nyní přišel s mnoha uživatelsky přívětivými funkcemi, které nám snad používání Androidu ještě více zpříjemní.