Jdi na obsah Jdi na menu
 


Android 5.0 Lollipop: jen postupná evoluce

28. 3. 2015

Vážení čtenáři,

Úvodem dnešního příspěvku mi dovolte osvětlit vám důvody, které mě vedly k tomu, že jsem se nakonec původně neplánovaný článek rozhodl uveřejnit.

Jak jistě mnozí z vás zaznamenali, příchod Androidu 5.0 Lollipop byl doprovázen mnohými obtížemi a přístupnost systému trpěla ve své rané fázi velkými „porodními bolestmi“. Hlavními příčinami byly nedostatky v rámci samotného uživatelského prostředí, avšak z části byl na vině i nedoladěný TalkBack.

Dalším faktorem, který přispěl k neuveřejnění tohoto článku byla také skutečnost, že změny týkající se přístupnosti nejsou nijak závratné, takže jsem původně měl pocit, že samostatný příspěvek ani nemá smysl.

Poté, co se ale v našich konferencích rozběhla poměrně rozsáhlá diskuse na téma KitKat či Lollipop, jsem se nakonec rozhodl svůj názor přehodnotit a přinést vám tak souhrn všeho podstatného, co s novinkami v oblasti přístupnosti souvisí.

Berte prosím tento text jako takové vodítko, které by vám mělo pomoci s rozhodováním ohledně případného updatu vašeho stávajícího zařízení, případně rovnou pořízení nového, přímo s Lollipopem na palubě.

Mnoho zásadních nedostatků se již podařilo odstranit a proto dle mého soudu nastal ten správný čas zaměřit se na nové Lízátko podrobněji.

Tolik tedy na úvod a nyní se již pojďme společně podívat, co nového nám pětkový Android může nabídnout.

Na začátek si v krátkosti zopakujeme, jaké možnosti se vlastně dnes pod volbou usnadnění ukrývají. Většina se od verze 4.4 nijak zásadně nezměnila, takže Androidu znalí zde naleznou standardní položky jako TalkBack, gesta pro přiblížení obrazovky, popisky nebo velký text.

Nicméně Google přidal i některé nové prvky, jejichž výčet najdete níže.

•Vysoký kontrast – přispívá k jasnějšímu zobrazování textu na displeji zařízení

•Inverze barev – funkce, která umožňuje rychlé prohození barev textu a pozadí

Poznámka: Zde Android Lollipop konečně získává alespoň drobnou konkurenční výhodu oproti nástavbám ostatních výrobců, jelikož Google implementoval okamžitý přístup k této funkci skrze rychlá nastavení, která lze jednoduše vyvolat stažením notifikační lišty pomocí dvou prstů.

•Korekce barev – navrženo pro pomoc lidem s problémy při rozlišování specifických barevných kombinací, typicky modrá a žlutá nebo červená a zelená

O dalších novinkách, které by mohly přispět k lepší manipulaci s uživatelským rozhraním Lollipopu, se Google zmiňuje jen okrajově, ale v kompletním výčtu by rozhodně neměly chybět.

Obě vylepšení jsou směřována především na uživatele s pohybovým handicapem, kdy z nějakého důvodu nejsou schopni provádět některá gesta na dotykové obrazovce.

Prvním z nich je přepracované odemykací gesto, kdy již není nutné dohledávat prstem posuvník zámečku, jehož prostřednictvím jste v dřívějších verzích Androidu provedli odemčení displeje. Nyní stačí jen přejet dvěma prsty zespoda nahoru, není tak nutné dohledávat konkrétní oblast.

Druhá vychytávka pak také úzce souvisí s odemykací obrazovkou, jelikož se po vzoru iOS na ní taktéž nově zobrazují veškeré notifikace, takže k nim má uživatel okamžitý přístup. Ve většině případů tak není vůbec nutné uplatnit klasické gesto pro stažení notifikační lišty.

Navíc, notifikace, které se mají na odemykací obrazovce zobrazovat jsou volitelné, takže uživatel si toto chování může sám konfigurovat.

Sami vidíte, že výčet nových funkcí je skutečně dosti hubený, na druhou stranu bylo prioritou Googlu zlepšit hlavně design uživatelského rozhraní, výdrž na baterii a celkovou optimalizaci systému. Je rovněž zřejmé, že dostupná vylepšení mají význam zejména pro uživatele se zbytky zraku, pro zcela nevidomé tu nic nového v podstatě nenajdeme, tedy až na jednu věc, kterou jsem si nechal až na konec.

Oním důležitým prvkem je systémová komponenta WebView, na kterou se nyní podíváme podrobněji.

Jednou s nových funkcí Androidu 5.0, o které jsem až donedávna vůbec nevěděl, je možnost přímé aktualizace systémové komponenty WebView. Drtivá většina aplikací je totiž pro Android vyvíjena pomocí webových technologií, takže je možnost nezávislé aktualizace této systémové komponenty nesmírně důležitá. Dříve totiž bylo možné implementovat nová vylepšení teprve s příchodem nové verze operačního systému, což nyní konečně odpadá. Komponenta Android System WebView je postavena na JavaScriptovém a HTML enginu, který se v Androidu primárně využívá pro zobrazování webového obsahu. Průlomem v této oblasti byl Android 4.4 KitKat, ve kterém Google poprvé upustil od dosti problematických webových skriptů a přešel na Chromium, což znamená, že využívá stejný JavaScript engine, jako ve svém webovém prohlížeči Chrome.

A právě toto mělo zásadní dopad na razantní vylepšení práce s webovým obsahem, které jsme poprvé zaznamenali právě s příchodem KitKatu. V Androidu 5.0 pak Google komponentu WebView ještě vylepšil a hodlá v tom pokračovat i nadále, ovšem bez nutnosti upgradu celého operačního systému. Google s touto součástí neustále pracuje i na úrovni přístupnosti, takže je velmi důležité, aby uživatelé asistivních technologií měli pokud možno ve svých zařízeních nejaktuálnější verzi této webové komponenty.

Bohužel, tohoto mohou docílit až s Androidem 5.0 a vyšším.

Aktuálnost Android System WebView a jeho kompatibilitu s vašimi zařízeními si můžete ověřit po přihlášení na následující webové adrese:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.webview

 

Je zřejmé, že Google na vylepšování této součásti stále intenzivně pracuje, neboť poslední aktualizace pochází z 24. března.

Nový Android System WebView ale přináší i několik dalších vylepšení v obecné rovině použitelnosti, viz níže:

•WebRTC - komunikace v reálném čase – probíhá skrze API rozhraní JavaScriptového jazyka

•WebAudio - výkonný a univerzální systém pro ovládání audio funkcí na webu

•WebGL - Web API obdoba standardu OpenGL, který má na starost 3D grafiku

A co říci závěrem?

Je zcela evidentní, že od Androidu 4.3 Jelly Bean jsme se nedočkali nijak zásadních vylepšení, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že od dob přelomové verze 4.0 Ice Cream Sandwich, prošla přístupnost Androidu opravdu bouřlivým vývojem.

Proto není až takovým překvapením, že v současné době ustoupila přístupnost lehce do pozadí a Google se soustředí především na dotažení optimalizace své platformy, neboť Androidu je nejčastěji vytýkána právě jeho nepříliš dobrá plynulost. Z opačného tábora skalních příznivců Applu ale letos poprvé zaznělo něco podobného, když se snesla vlna kritiky na aktuální verzi iOS8, která také nepatří mezi nejrychlejší systémy.

V tomto ohledu si troufám tvrdit, že je nejdále operační systém od Microsoftu, který běží velmi plynule i na slabším hardwaru.

Vraťme se ale ke stěžejní otázce dnešního příspěvku. Má smysl aktualizovat na Lízátko nebo se bez výraznějších problémů spokojíme s KitKatem?

Domnívám se, že neexistuje zcela jednoznačná odpověď. Je pravda, že Lollipop ještě stále prochází dolaďovacím procesem, kdežto KitKat je již dosti dlouho používanou verzí, takže všechny závažnější nedostatky již byly odstraněny.

Na druhou stranu, ti z vás, kteří svá zařízení obsluhují spíše zrakem, by měli vzhledem k novým možnostem případný upgrade minimálně zvážit.

Ovšem i pro uživatele úplně nevidomé přináší pětkový Android jednu podstatnou výhodu, kterou je neustále se zlepšující práce s webovým obsahem.

Je tedy na každém uživateli, aby zvážil, zda se mu update či pořízení nového stroje s Lollipopem vyplatí, či nikoli.

A na čem by měl Google rozhodně zapracovat?

Určitě na práci s ikonami v rámci domovské obrazovky, jelikož v tomto ohledu má Apple jasnou konkurenční výhodu. Viděl jsem manipulaci s ikonkami v prostředí iOS za asistence VoiceOveru a musím říct, že jsem byl doslova ohromen tím, jak komfortně toto Apple vyřešil. Zde má Google skutečně značné rezervy. Samozřejmě ani prohlížení webu stále není zcela ideální, na tom se ale velmi intenzivně pracuje a znatelná vylepšení registrujeme poměrně často.

Budu rád, když se o své dojmy a poznatky z používání Androidu 5.0 podělíte v našich konferencích, stejně tak vám budu vděčný za jakoukoli jinou zpětnou vazbu.

Pokud jsem na něco podstatného zapomněl, určitě mi to dejte na vědomí a já případné nedostatky co nejdříve odstraním.