Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkuste dát TalkBacku druhou šanci, Google se pokouší o reparát

10. 3. 2015

Posledních několik týdnů se na zahraniční Eyes-Free konferenci nese ve znamení velké kritiky, která se nutno říci po právu snesla na hlavy vývojového týmu TalkBacku, jenž za poslední měsíc vyrobil víc chyb, než během svého celého dosavadního působení.

Všechno to začalo vypuštěním prvního testovacího vydání, jehož uvolněním se započal vývojový cyklus ostré verze s číselným označením 4.1.0.

Již první Beta verze přinesla mnohým uživatelům lehké rozčarování, jelikož se Google z nepochopitelného důvodu začal šťourat v jazykových překladech, z čehož následně rezultovaly nedostatky v Češtině i dalších lokalizacích.

Asi nejpalčivějším problémem je skutečnost, že nový TalkBack začal interpretovat tečku slovem „období“, takže si asi dovedete představit, jak vypadá čtení textu, ve kterém se tečka hojně vyskytuje.

Následné Beta verze pak začaly kupit chybu za chybou a toto nezůstalo dlouho bez odezvy. Zmínit mohu například potíže s ovládáním kruhových posuvníků během nastavování času v Androidu 5.0 Lollipop, rapidní zhoršení odezvy odečítače během psaní na hardwarové klávesnici, problémy s navigací v prohlížeči Firefox a mnohé další.

Google tomu všemu pak nasadil korunu tím, že některé problémy sice odstranil, avšak rozhodl se vydat finální verzi TalkBacku i navzdory skutečnosti, že ne všechno se mu podařilo vyřešit.

Toto se v historii vývoje stalo vůbec poprvé a komunitou kolem Androidu to bylo velmi negativně komentováno.

Dokonce se našli tací, kteří pod tlakem posledních událostí Android opustili a přešli k „jablečné“ konkurenci.

Nic však není tak horké, jak to ve skutečnosti vypadá a Google se pod palbou kritiky všem uživatelům oficiálně omluvil. V dnešních ranních hodinách pak znovu vypustil oficiální verzi 4.1.0, která řeší několik zmiňovaných problémů a přidává i něco navíc.

Abychom ale byli objektivní, je nutné přihlédnout rovněž ke dvěma skutečnostem, které mohly tuto situaci zapříčinit.

První z nich je fakt, že vydání finální verze se patrně uspíšilo kvůli významnému summitu ohledně přístupnosti Androidu, který se konal minulý týden a týkal se kupodivu i Evropy.

Proto možná Google vypustil TalkBack do světa, aniž by byl finálně doladěn. Dalším faktorem může být i to, že v posledních týdnech prošel vývojový tým výraznou personální obměnou a je evidentní, že noví členové se asi teprve zapracovávají..

Níže přikládám oficiální znění omluvného e-mailu, který od Googlu dorazil dnes ráno.

„Dobrý den všem.

TalkBack 4.1.0 bude k dispozici na portálu Google Play v průběhu dnešního dne.

Toto vydání přináší plnou podporu pro nově představený Android 5.1 a další změny, které jsou komentovány níže.

•Vylepšena podpora vyčítání webového a posuvného obsahu

•Snížena latence odečítače

•Opraven problém s pádem hlasové syntézy při čtení delšího textu

•Přidáno ohlašování stavu baterie po připojení nabíječky

•Vylepšena navigace mezi různými okny, týká se například přepínání ploch v rámci domovské obrazovky

Naše práce však není v žádném případě dokončena, velice si vážíme vašich podnětů, jimiž přispíváte k úspěšné finalizaci této verze, která je pro nás důležitá z hlediska podpory nového Androidu 5.1.

Vaše hlasy k nám doléhají dostatečně jasně a hlasitě, proto nadále tvrdě pracujeme na odstranění všech reportovaných problémů.

Všem děkujeme za odvedenou práci, trpělivost a zpětnou vazbu.

Nápravu můžete očekávat v nejbližších vydáních odečítače.

Váš TalkBack team“

Závěrem dnešního článku vás budu lehce nabádat ke shovívavosti. Myslím si, že je předčasné TalkBack odsoudit a proto mu dejme ještě šanci. Konkurence v podobě Spielu sice existuje, ale co do funkčnosti se stále screen readeru od Googlu nemůže rovnat.