Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ve znamení oprav a optimalizací: Google uvolnil nový TalkBack!

26. 1. 2016

Google se nám pomalu probouzí ze zimního spánku a v tichosti uvedl novou aktualizaci svého odečítače pro operační systém Android, která se nese především v duchu tolik potřebných optimalizací výkonu a opravy mnoha dlouhotrvajících chyb.

Nový release má číselné označení 4.4.1.0 a v tuto chvíli by již měl být k dispozici na portálu Google Play.

Sami vývojáři ale upozorňují, že update se na zařízení bude dostávat postupně, takže se nelekejte, jestliže jej váš Android prozatím neobdržel.

Pokud nechcete čekat na oficiální aktualizaci skrze obchod Googlu, můžete si nejnovější verzi stáhnout prostřednictvím následujícího odkazu ve formě instalačního APK balíčku.

Poznámka: Odkaz byl odstraněn z důvodu uvolnění oficiální verze.

A teď už dost úvodních řečí a pojďme se společně podívat na to, co se s příchodem tohoto minoritního updatu vlastně změnilo.

•Konečně byl vyřešen problém u hlasových TTS enginů, který zapřičiňoval kolizi v aplikacích, které fungují jako tzv. samoozvučovací (self-voicing) a k tomuto účelu využívají stejný hlasový výstup, jaký aktuálně pouužívá i TalkBack.

Docházelo tak často k jevu, kdy se o komunikaci snažily obě aplikace současně, což mělo za následek buďto špatné předávání informací uživateli nebo dokonce i pády hlasového enginu.

•Bylo zapracováno také na optimalizaci odezvy odečítače, což se pozitivně projevilo zejména během psaní na virtuální dotykové klávesnici, kde se již prakticky nesetkáme s lagováním odečítače.

•Byl odstraněn dlouhotrvající problém s funkcí audio-ducking, která se stará o utlumení ostatních zvuků, jestliže chce TalkBack uživateli něco sdělit.

Toto má za následek i možnost opětovně využívat funkci „OK Google“ a to přímo z domovské obrazovky zařízení Nexus.

Otestováno na Androidu 6.0.1 Marshmallow, ostatní „nexusáci“ prosím vyzkoušejte!

Stejně tak by již nemělo docházet ke konfliktům během hlasového zadávání, takže diktování by nyní mělo být komfortnější.

Jediné, co pro správnou funkčnost musíte udělat, je zaškrtnout si v nastavení odečítače volbu „zvýraznit zvuk řeči“, která sníží hlasitost ostatních zvuků během hovoru.

•Konečně se dostalo i na čím dál více oblíbený telefon LG Wine Smart, se kterým, jak mnozí asi víte, měl až donedávna TalkBack poměrně velké obtíže, hlavně co se psaní na fyzické klávesnici týče.

Nevím, co všechno se podařilo Googlu opravit, nicméně od toho jsou tu majitelé tohoto zařízení, kteří mohou nejnovější TB odzkoušet v reálném provozu!

Pokud se tedy z jakéhokoli důvodu chcete vrátit zpět k odečítači od Googlu, neměla by vám aktuální verze působit žádné výraznější obtíže.

Happy TalkBacking!