Jdi na obsah Jdi na menu
 


TalkBack se vrací v plné síle: Google opravoval i vylepšoval!

2. 12. 2012

 

Mnozí z vás jistě zaregistrovali nebývalou aktivitu společnosti Google, která v minulých dvou týdnech úspěšně otestovala a následně i oficiálně uvolnila novou verzi svého odečítače pro operační systém Android, tentokrát již s označením 3.2.1. Před několika dny se na portálu Google Play objevilo finální sestavení, kterému předcházely pouze dvě testovací Beta verze. Kromě již zaběhnutých standardů v podobě odstranění známých chyb jsme se tentokrát dočkali i přídělu značného množství užitečných inovací a vylepšení.

V dnešním článku si je podrobně představíme a popíšeme si i způsob jejich použití.

V první části se společně podíváme na kompletní seznam změn, ve druhé se budeme podrobněji věnovat ovládání nových funkcí.

Již nyní si ale můžeme prozradit, že nejvýraznějším tahákem této nové verze je zpřístupnění některých novinek i pro majitele starších verzí systému. Až doposud totiž platilo, že rozšíření v podobě funkce globálního kontextového menu bylo dostupné pouze uživatelům Androidu Jelly Bean. To se s příchodem nové verze odečítače mění a toto rozšíření si mohou užívat v podstatě všichni příznivci Android zařízení. Nutno ještě podotknout, že nový TalkBack s sebou přinesl jednu podstatnou změnu v podobě úprav minimálních systémových požadavků, neboť je nyní dostupný jen pro Android ve verzi 2.2 a vyšší. Z toho vyplývá, že Android 2.1 Eclair je již jaksi mimo hru. Na druhou stranu se není vzhledem k jeho stáří a omezené použitelnosti asistivních technologií čemu divit. Počet zařízení, na kterých ještě tento stařičký Android běží, je dnes opravdu mizivý.

Podrobný seznam změn

*Přidáno Globální kontextové menu

*Přidáno menu pro vyčítání celé obrazovky (pouze Android Jelly Bean)

*Vylepšena podpora skrolovacích gest

*Vylepšena zpětná vazba odečítače při změnách textu

*Dlouhému stisku vyhledávacího tlačítka lze přiřadit otevření globálního kontextového menu

*Přidána funkce dočasného vypnutí TalkBacku včetně potlačení režimu Explore by touch

*Přidána možnost rychlého otevření nastavení odečítače


Poznámka: Obě posledně jmenované funkce je možné vyvolat skrze globální kontextové menu

*Opraven problém s uvíznutím hlasitosti vyzvánění na nízkých hodnotách

*Přidáno nastavení hlasové odezvy pro vkládání znaků

*Nově se před vypnutím funkce Explore by touch zobrazí potvrzovací dialog

*Odstraněna funkce ztišení vyzvánění z důvodu značné nespolehlivosti

*Opravena zpětná vazba odečítače při odemykání displeje na Androidu Jelly Bean

*Opraven problém s fokusem u zatrhávacích tlačítek v položkových seznamech

*Přidána hlasová indikace otevření menu na Androidu 4.0 a vyšším

Global Context Menu (GCM)

Nyní se konečně dostáváme k popisu jedné z nově implementovaných funkcí, která byla donedávna přístupná pouze uživatelům, jejichž přístroje běží na Androidu Jelly Bean. Google však velmi rychle přispěchal s implementací i pro starší verze systému. Majitelé Androidu Jelly Bean mohou globální kontextové menu vyvolat jednoduchým gestem v podobě rychlého škrtnutí po displeji, které má dvě fáze. Nejprve je nutné švihnout směrem dolů a poté doprava. Prst však musí být ve stálém kontaktu s obrazovkou zařízení, jinak nebude gesto korektně rozpoznáno. Proto jej v žádném případě nezvedejte a škrtnutí proveďte dvoufázově tj. nejprve pohyb směrem dolů, na který ihned navažte posunem vpravo.

Nastavení odečítače je obohaceno o možnost konfigurace všech dotykových gest, takže si jejich podobu může uživatel plně přizpůsobit k obrazu svému. Zde popisovaná gesta jsou předdefinována samotným Googlem.

Na starších verzích systému k otevření globálního kontextového menu slouží tlačítko, které spouští hlasové vyhledávání. Jeho delším přidržením by se měla objevit systémová obrazovka pro přiřazení výchozí akce. Zde pak stačí vybrat ze seznamu Global Context Menu a vše by mělo být připraveno.

Globální kontextové menu prezentuje dostupné funkce ve formě jakéhosi kruhu. Interakce s GCM funguje následovně:

Položte prst na displej zařízení a přejížděním můžete prozkoumat seznam nabízených voleb. Jakmile naleznete tu vámi požadovanou, prst zvedněte a příslušná položka se aktivuje. Kromě kruhového menu se vám dostupné volby objeví také v rozích obrazovky, což výrazně ulehčuje jejich rychlé nalezení. Jestliže se po otevření GCM rozhodnete neprovádět žádnou akci, můžete toto menu velmi jednoduše opustit. Přesuňte prst doprostřed kruhového menu, kde naleznete položku „cancel“. Po jejím dohledání prst zvedněte a GCM se ihned uzavře.

Nyní následuje seznam voleb, které jsou aktuálně v GCM dostupné:

*Repeat last utterance – horní okraj kruhového menu:

Zopakuje odečítačem naposledy ohlášenou informaci, vyjma textových instrukcí pro použití GCM.

*Spell last utterance – spodní okraj kruhového menu:

Pracuje obdobně jako předchozí funkce avšak s tím rozdílem, že je informace hláskována po znacích.

*Pause feedback – levý horní roh displeje:

Dočasně pozastaví hlasovou odezvu a zakáže režim Explore by touch na zařízeních s Androidem Jely Bean.

Funkčnost odečítače lze obnovit dvěma způsoby. První možností je klepnutí na ikonku „resume“, která se nachází v notifikační liště. Uživatelé s vadou zraku však zcela jistě sáhnou po druhé variantě, která je pro ně mnohem jednodušší a nevyžaduje žádnou interakci se zařízením bez aktivního screen readeru. Stačí pouze zhasnout a opětovně rozsvítit displej, čímž TalkBack automaticky obnoví svůj provoz. Tato funkce může být užitečná v případě, kdy si chce vaše zařízení půjčit osoba bez handicapu, kterou by aktivní odečítač mohl obtěžovat.

*TalkBack settings – pravý horní roh displeje:

Otevře nastavení odečítače, ke kterému jinak vede poměrně složitá cesta.

Full-screen reading menu

Dostáváme se k absolutně nejnovější vychytávce, která je však prozatím dostupná pouze v Androidu Jelly Bean.

Z názvu funkce je jistě patrné, že TalkBack konečně potěší i uživatele, kteří již dlouhou dobu volali například po možnosti plynulého čtení textu, která nám až doposud výrazně chyběla.

To se však s příchodem této nové verze mění a čtení delších textů se tak stane pohodlnou záležitostí.

Rozšíření uživateli nabídne možnost lineárního vyčítání všech položek dostupných na obrazovce zařízení. Menu pro vyčítání obrazovky můžete otevřít opět pomocí dvoufázového švihnutí po displeji, tentokrát směrem nahoru a doprava.

Nabídka se velmi podobá globálnímu kontextovému menu avšak s tím rozdílem, že zatím nemá volby rozmístěny i v rozích obrazovky, setkáme se zde pouze s dříve popisovaným kruhovým uspořádáním.

Následuje seznam všech dostupných voleb:

*Read all from top – horní okraj kruhového menu:

TalkBack přečte celý obsah aktuálně viditelné obrazovky.

*Repeat current item – pravý okraj kruhového menu:

Odečítač opětovně ohlásí položku, která je aktuálně pod fokusem.

*Read all from next item – levý okraj kruhového menu:

Zahájí čtení obsahu displeje pod místem, na kterém aktuálně stojí fokus.

Více voleb prozatím k dispozici není, ale pevně věřím, že se jejich nabídka v dalších verzích bude dále rozšiřovat.

Dlužen jsem vám ještě přímý odkaz do Google Play.

Stahovat tedy můžete odtud:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.marvin.talkback&feature=search_result

 

Pár slov závěrem

Z předchozích odstavců jste se sami mohli přesvědčit, že toto nové vydání TalkBacku přináší opravdu mnoho nových a velmi užitečných funkcí. Díky implementaci rozšíření pro komfortnější vyčítání textového obsahu se nebojím tuto verzi označit jako přelomovou.

Až dosud bylo pravidlem spíše odstraňování známých bugů a nové funkce byly přidávány jen velmi pozvolna.

Příjemná je rovněž skutečnost, že Google nezapomíná ani na uživatele předchozích verzí systému a snaží se i do starších zařízení přinést maximum nových funkcí. Je ale zcela pochopitelné, že nebude nikdy moci integrovat úplně všechno a hlavně to takto díky neustále se rozvíjejícím technologiím nepůjde do nekonečna.

Budoucnost je zcela jistě v posledním Androidu Jely Bean, neboť ten je díky implementaci výrazně zjednodušeného dotykového ovládání již velmi přívětivý i k úplně nevidomým uživatelům.

Navíc jeho poslední větší vydání s označením 4.2 přináší také nové funkce v oblasti zvětšování textu, takže i lidé se zbytky zraku s ním nyní mohou pohodlně pracovat.

Na úplný závěr bych rád poděkoval panu Caseymu Burkhardtovi, který je jedním z hlavních inženýrů majících v Googlu na starost právě vývoj asistivních technologií. Pro mnoho uživatelů bylo totiž použití nově implementovaných funkcí zezačátku lehce matoucí. Díky podrobnému instruktážnímu mailu se ale mnoho věcí objasnilo, takže jsem se s vámi mohl podělit o jejich odborný popis.

Přeji vám bezproblémové používání značně vylepšeného odečítače!