Jdi na obsah Jdi na menu
 


TalkBack 6.2 v přípravě, vyzkoušejte první veřejně dostupnou testovací verzi!

24. 4. 2018

Americký gigant se 20. dubna konečně probudil ze zimního spánku a naservíroval nám novou testovací verzi svého odečítače pro OS Android.

Nadcházející release se ponese hlavně v duchu přepracovaného zaměřování fokusu, ke kterému TalkBack od nynějška přistupuje zcela jinak.

Mnozí po těchto změnách volali už dávno, nyní je Google konečně vyslyšel.

Jak ale obr z Mountain View sám upozorňuje, jedná se teprve o první veřejně dostupnou beta verzi, takže nabádá k opatrnosti při instalaci na zařízení, která každodenně používáte.

Jak je již tradičně zmiňováno, mohou se objevit různé chyby nebo pády aplikace.

Pokud se i přesto rozhodnete zapojit do programu testování, učinit tak můžete prostřednictvím tohoto odkazu.

Dále Google dodává: „Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá, neboť nám pomáhá včas odhalit chyby a další nedostatky, které s sebou nově připravovaná verze odečítače povětšinou přináší. Dbejte prosím na to, aby se při komunikaci s námi využívalo pouze vlákno k tomuto určené, tj. Oficiální oznámení od Google v naší Eyes-Free konferenci. Můžeme tak snáze monitorovat vaše postřehy a připomínky.“

Pojďme se nyní společně podívat, co nového nám první testovací verze s označením 6.2 přináší.

•Stěžejní novinkou je zcela přepracovaná strategie práce s fokusem, kterou bude nově TalkBack používat napříč celým prostředím operačního systému Android, výjimku tvoří pouze aplikace, jež pro svou práci využívají komponentu Android System Webview, zde zůstává vše přistarém.

*TalkBack se pokusí zapamatovat si naposledy zaměřenou položku napříč různými obrazovkami a pokud je to možné, vždy na ni po návratu fokus automaticky přesune.

*Nedojde-li k nalezení poslední zaměřené pozice nebo je-li otevřeno nové okno, bude fokus automaticky umístěn na první aktivní prvek.

*V dialogových oknech, kterými jsou například globální a místní kontextová nabídka, bude nejprve přečten název dialogu, nicméně fokus bude automaticky umístěn na první aktivní prvek, což uživateli ušetří zbytečné švihání prstu po obrazovce.

•TalkBack již nebude oznamovat „zobrazuje se položka x z y“ v případech, kdy se odehrávají změny v reálném čase, například probíhající operace uvnitř aplikací nebo během překreslování animací. Tato hlášení často působila rušivě a mohla být pro uživatele matoucí až dezorientující. Nicméně, pokud budete rolovat v rámci vícepoložkových seznamů nebo využijete navigaci po stránkách, hlášení o počtu položek zůstanou zachována.

*Mezi novým a starým chováním hlášek při rolování se lze přepínat v rámci nastavení výřečnosti.

•Dále bylo opraveno několik problémů týkajících se Android TV.

Uvítám jakoukoli zpětnou vazbu ohledně nové strategie práce s fokusem, prozatím je uživateli v zahraničí přijímána velice kladně.

Happy TalkBacking!