Jdi na obsah Jdi na menu
 


TalkBack 5.2.0.5 beta2 je venku, Google pokračuje v zásadních inovacích

6. 4. 2017

Sice s velkým zpožděním, ale přece!

Takhle nějak bych měl dnešní článek uvést, jelikož to, co dnes vypouštím do světa, se odehrálo již téměř před dvěma týdny.

Americká společnost Google na počátku března nenápadně informovala, že se pomalu nachyluje čas zahájení dalšího beta testování nové verze odečítače TalkBack, tentokrát s číselným označením 5.2.0.

V pátek 24. března se tak opravdu stalo a mezi registrované testery se dostala první veřejná beta verze nového screen readeru.

Hlavním důvodem, kvůli kterému jsem se rozhodl vydání tohoto článku pozdržet, je dosti problémová první testovací verze, jak se po započatých testech ukázalo.

Nejde ani tak o to, že by byla nějak výrazně zabugovaná, spíše mám na mysli objevivší se nekompatibilitu s některými výrobci modifikovanými systémy.

Já tak velké obtíže snad ani nepamatuji a proto mě to celkem překvapilo.

Z těch lehčích nedostatků mohu jmenovat například neohlášení naposledy zaměřeného textu, který si uživatel vložil do schránky nebo čtení teček a mezer navíc tam, kde vůbec nemají být..

Daleko zásadnějším problémem se ale ukázala velká nestabilita na zařízeních společnosti Sony/Samsung.

Někteří uživatelé nahlašovali dokonce samovolné pády aplikace při běžné práci v systému, či při práci s aplikací Google Play (platí pro zařízení Sony).

Majitelé Samsungů se pak potýkali především s velmi pomalou odezvou během psaní na defaultní klávesnici výrobce a pak také s tím, že po aktualizaci ze stabilní verze na tu testovací jim TalkBack úplně přestal mluvit a dokonce nějakým záhadným způsobem zmizel i ze služeb v rámci usnadnění.

Pomohla až kompletní reinstalace.

Další potíží, která byla hlášena, je nekonzistentní rolování v některých aplikacích – například Facebook.

Já bohužel nic z toho nejsem schopen potvrdit ani vyvrátit, jelikož žádné z dotyčných zařízení nevlastním a mně běželo víceméně vše bez problému už v první beta verzi, výjimkou je snad jen pomalejší načítání webových stránek v prohlížeči Google chrome.

Bohužel nemáme k dispozici seznam provedených oprav implementovaných v testovací verzi druhé, kterou Google uvolnil v pondělí 3. dubna.

Museli jsme tak postupně na opravené věci přicházet sami a s jistotou nyní víme, že byl opraven problém s nevyčítáním vloženého naposledy zaměřeného textu do schránky a nesmyslné čtení teček a mezer. Na obranu Googlu nutno ještě poznamenat, že jejich testování probíhá především na zařízeních s čistým OS Android, tj. nové telefony Pixel, zařízení z rodinky Nexus a možná i nějaká ta Motorola.

Ostatně na těchto strojích je systém v takové podobě, kterou americký gigant sám propaguje a prosazuje.

Neštěstím jsou desítky ostatních výrobců, kteří si díky otevřenosti platformy mohou prakticky dělat co chtějí a výsledkem pak může být částečně nepřístupné prostředí, špatná/chybějící implementace služeb souvisejících s možnostmi usnadnění přístupu nebo dokonce hroucení až nefunkčnost TalkBacku, viz třeba některá zařízení od Lenova. Není proto žádným překvapením, že odladění tak sofistikované aplikace, kterou odečítač obrazovky bez pochyby je, daná situace značně komplikuje. Zajistit stoprocentní kompatibilitu napříč podporovanými verzemi OS, potažmo jejich modifikacemi, je dle mého soudu téměř nemožné.

Zde nelze upřít jednu věc konkurenčnímu „jablíčku“ a sice, že uzavřenost platformy může mít i své nepopiratelné výhody.

Z textu výše jste možná získali dojem, že chyb se tentokrát našlo velice mnoho a že vlastně raději ani tu testovací verzi zkoušet nebudete..

V tomto ohledu vás ale musím vyvést z omylu.

K dispozici je již druhé sestavení, které největší nedostatky zdá se alespoň částečně napravuje a proto je čas zmínit se také o pozitivech, která připravovaná verze přináší.

Novinky v sestavení 5.2.0.5 Beta2

Ačkoli zde máme oproti předchozí verzi 5.1.0 jen malý číselný posun, podstatných změn se odehrálo opravdu dost a my začneme tou, která je patrná na první pohled, resp. Poslech a všimne si jí opravdu každý.

•Zvuky odečítače byly od základu přepracovány

Po několikaletém volání nás Google konečně vyslyšel a upustil od nově zavedeného schématu, které se datuje tuším k již velice staré verzi 3.0.8. Nevím, zda si ještě někdo pamatuje, jakými zvuky byl TB osazen dříve, každopádně až do nynějška používané schéma bylo mnohým jak se říká trnem v oku..

Nebo spíš v uchu?

To ať si přebere každý sám, nicméně i já musím konstatovat, že mě ty otravné Midi dosti iritovaly a došlo to dokonce až tak daleko, že jsem zvukovou odezvu musel úplně vypnout.

Nově TB využívá mnohem jemnější a diskrétnější zvuky, takže je vydržím poslouchat už i ve sluchátkách:-)

Navíc jsou všechny v audio formátu OGG, což se velmi příznivě podepsalo na odezvě screen readeru a celkovém nárůstu výkonu.

Nevím, jaké další optimalizační mechanismy ještě Google uplatnil, jisté je však to, že tak rychlý TB už zde nebyl několik let.

A potvrzují to i zkušenosti dalších uživatelů. Za všechny mohu jmenovat slečnu, která díky nové aktualizaci může plnohodnotně používat noční sestavení LineageOS, které s aktuální stabilní verzí prý běhalo strašlivě.

Já jsem obdobnou zkušenost udělal na tabletu dcerky. Je to úplně obyčejné Lenovo s postarším MediaTek procesorem, jedním gigabajtem operační paměti a především hrůzostrašně optimalizovaným Androidem 5.0.2, jenž nešel plnohodnotně ovládat ani v situaci, kdy byly zvuky odečítače kompletně vypnuté.

S nejnovější verzí ale jako by mu Google vdechl nový život a zařízení se nyní dá relativně dobře používat.

V tomto případě bude nejlepší, když si poslední beta verzi nainstalujete a posoudíte sami, jak dalece se mé tvrzení zakládá na pravdě.

•Do nastavení TalkBacku byla přidána možnost volit úroveň výřečnosti

Prozatím je trochu nešťastně přeložená jako „doslovnost“, ale již jsem u Googlu sjednal nápravu, tak věřím, že ve finální verzi bude vše OK.

Jinak je ale už teď překlad nové sekce kompletní a bez výraznějších nedostatků.

Volby výřečnosti jsou tyto:

◦Vlastní – ponechává veškeré možnosti nastavení na preferencích uživatele

◦Vysoká – automaticky přednastaví nejvyšší úroveň výřečnosti

◦Nízká – zcela deaktivuje všechny dostupné možnosti

Tím, že se v nastavení TB objevuje nová sekce pro výřečnost, došlo rovněž k přesunu všech souvisejících položek, které dříve byly volně ložené, právě sem.

•Přidána hlasová zpětná vazba pro nové události

◦TalkBack nově ohlašuje aktivaci/deaktivaci zvětšení obsahu displeje trojitým poklepáním a také zvětšování/zmenšování pomocí tzv. štípnutí dvěma prsty

◦Nově bude ohlašován počet vkládaných znaků při zadávání hesla všude tam, kde je využíváno webové zobrazení, jež používá prohlížeč Google Chrome od verze 56

◦U prvků, jež lze odmítnout – například notifikace, nově nedochází k ohlašování tohoto typu slovem, informace vám bude sdělena v rámci nápovědných tipů k použití

◦Vlastní akce se nově ohlašují jen jako akce

•Další vylepšení

◦Zkrácena časová prodleva mezi ohlášením zaměřeného prvku a přečtením nápovědného textu – co s ním lze dělat (tipy k použití)

◦Přidána funkce „select to speak“ – vyber pro přečtení

Volba „select to speak“ se vám po instalaci beta verze TB nově objeví jako služba v rámci nastavení usnadnění/přístupnosti (Android 6 a vyšší), kterou zde můžete aktivovat.

Pro koho je to vhodné a jak to funguje?

Služba může být užitečná například lidem, kteří ještě své zařízení jsou schopni ovládat bez podpory odečítače, avšak občas by se jim hodilo přečtení obsahu obrazovky hlasovou syntézou.

Jak používat:

◦Vypněte nebo pozastavte odečítač obrazovky a v možnostech usnadnění aktivujte funkci „select to speak“

◦ťukněte na tlačítko „activate speech“, které se nyní nachází na jakékoli obrazovce systému Android

◦Následně se dotýkejte prvků, jež si přejete hlasově předčítat nebo posouvejte prstem po obsahu (například text) a následně jej zvedněte, čímž se zahájí předčítání hlasem

◦Vždy, než vyberete další část textu k přečtení, musíte opět nejprve aktivovat ono tlačítko „activate speech“

◦Máte rovněž možnost si toto tlačítko přesunout a to do jakéhokoli ze čtyř rohů obrazovky, záleží čistě na vašich preferencích

Tímto bych chtěl poprosit/požádat všechny „zbytkaře“, kteří budou tento článek číst, aby případně vyzkoušeli a podělili se o své dojmy z používání.

Zajímalo by mě, jak dobře využitelné toto bude v praxi.

Seznam vylepšení pak uzavírá už jen blíže nespecifikovaný výčet opravených chyb lehčího charakteru. Poznámka: Tato nová služba ještě není lokalizována do naší mateřštiny, proto onen anglický popis.

Jak získat aktuální beta verzi

Způsoby, jimiž toho můžete docílit, jsou v podstatě dva.

První je ten řekněme oficiální a Google se před nějakým časem vyjádřil v tom smyslu, že by byl úplně nejraději, kdyby se ten druhý vůbec nepoužíval.

Americký gigant tak všechny nabádá, aby se do beta testování řádně zaregistrovali, čímž bude mimo jiné zajištěno, že obdržíte vždy nejnovější dostupnou testovací verzi zcela automaticky.

Podmínkou však je, že musíte svůj Gmailový účet, který využíváte ve svém zařízení, použít při registraci do zahraniční Eyes-Free konference, což je nezbytným předpokladem k uskutečnění druhého kroku.

Při registraci do diskusní skupiny si samozřejmě můžete vybrat i možnost nezasílat žádné e-maily, takže se nemusíte bát, že by tento úkon byl spjat s odběrem vámi nechtěných zpráv.

K registraci můžete přikročit pomocí následujícího odkazu:

https://groups.google.com/d/forum/eyes-free

 

Druhým a posledním krokem je samotné přihlášení se do beta testu prostřednictvím vašich údajů k účtu Google, jenž využíváte ve svém zařízení a který máte registrován v diskusní skupině Eyes-Free.

Můžete tak učinit skrze tento odkaz:

https://play.google.com/apps/testing/com.google.android.marvin.talkback

 

Druhou a pohodlnější možností je pak sehnat si instalační apk balíček a nahrát si jej do zařízení ručně, bez nutnosti registrace.

Respektuji přání Googlu a proto již zde oficiálně odkaz pro stažení souboru uveřejňovat nebudu. Pokud by měl někdo o tento způsob instalace zájem, mohu mu soubor pro manuální aktualizaci zaslat soukromě na vyžádání.

Co dodat závěrem?

Snad jen to, že dlouhodobě příšerné zvuky a nepříliš rychlá odezva TalkBacku byly v jistém období hlavní důvody, kvůli kterým jsem se od něj na nějaký čas odklonil a k práci používal ShinePlus. Teď, když Google tyto dvě pro mě zásadní bolístky konečně odstranil, jsem se k němu opět vrátil a naplno si užívám pocity z nově získané svižnosti.

Díky zcela přepracovaným zvukům je to jako nový a úplně jinak optimalizovaný odečítač.

Věřím, že výraznou změnu k lepšímu pocítíte během testování i vy.

Happy TalkBacking!

Aktualizováno 7.4.2017

Dnes v časných ranních hodinách vypustil Google v pořadí již třetí beta verzi, která opravuje mnohem více chyb, než ty dosavadní.

Tentokrát Victor Tsaran přispěchal i s detailním seznamem změn, který přikládám níže.

•Aktualizovány zvuky, na přání uživatelů pozměněna indikace rolování ve vícepoložkových seznamech

•Vyřešeno mnoho pádů aplikace, které byly reportovány uživateli konference, především na Androidu Lollipop a Marshmallow

•Odstraněn problém s pomalou odezvou odečítače, někdy až jeho zastavením, v aplikaci Google Play. Týká se spuštění hromadné aktualizace aplikací a automatického rolování v delších seznamech položek

V současné době to vypadá, že většina zásadních nedostatků je pryč, vyjma stále se vyskytujícího lagování při psaní na klávesnici společnosti Samsung.

Aktualizováno 27.4.2017

Je mi nesmírným potěšením, že vám mohu ohlásit finální vydání odečítače TalkBack ve verzi 5.2.0.

Po více jak měsíci intenzivního testování a opravování nedostatků je oficiální release konečně k dispozici na portálu Google Play.

Prozatím se ale update dostává na zařízení s Androidem velmi pomalu, proto těm z vás, kteří dychtí po aktuální verzi, exkluzivně nabízím ke stažení certifikovaný instalační apk balíček!

Stahujte prosím odtud:

Poznámka: Z důvodu uveřejnění stabilní verze na portálu Google Play byl link pro stažení odstraněn.

 

Níže následuje seznam oprav, které byly provedeny od naposledy avizované veřejné beta verze.

•Doladěna kompatibilita s některými editačními políčky

•Vylepšeno vyčítání textu v některých dialogových oknech

•Opraveno vyčítání tzv. toast messages, jako příklad uveďme informaci o průběhu odesílání zprávy v aplikaci AquaMail

•Odstraněn problém s neohlašováním přepínání úrovní textové navigace během záznamu audia/videa

•S přispěním aktualizace aplikace Google Play se definitivně podařilo odstranit problém se zamrznutím odečítače během hromadné aktualizace aplikací

Společně s Googlem věřím, že budete s novou verzí maximálně spokojeni a oceníte zapracované funkce a vylepšení.

Vývojářský tým TalkBacku odvedl velký kus práce a uvolnil dokonce osm testovacích verzí, než se konečně rozhodl vydat tu finální.

Odladění by tedy tentokrát mělo být snad bezproblémové.

Užijte si nový update!