Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tajemný Google: Android 4.0.3 je plný inovací?

18. 2. 2012

Jak jste si jistě všimli, je to již poměrně dlouho, kdy jsem svůj blog o přístupnosti Androidu obohatil o nějaký ten zajímavý příspěvek.

Není to rozhodně tím, že bych na tento mobilní systém zanevřel. Může za to několik okolností, které mi v současné době nedovolují příliš se psaní nových článků věnovat.

Především se jedná o několik veřejných přednášek na téma přístupnosti OS od Googlu, na které jsem pochopitelně nucen se řádně připravit. Dále je to rovněž neuvadající snaha přimět Google potažmo Svox k rychlému řešení absence stabilního českého hlasového výstupu pro nejnovější Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

V neposlední řadě je to také aktuální testování nejnovějšího vydání čtyřkové řady, konkrétně se jedná o verzi 4.0.3, která je pro zrakově postižené uživatele veledůležitým krokem kupředu. Kromě běžných optimalizací systému a zlepšení výdrže baterie přináší také nemalá vylepšení v oblasti přístupnosti.

Na co se tedy můžeme těšit?

*Významně byla vylepšena podpora vyčítání obsahu displeje pro odečítače obrazovky, což s sebou přináší efektivnější dotykové ovládání. Režim „explore by touch“ byl vylepšen, takže nyní je pohyb mezi jednotlivými položkami nabídek daleko rychlejší a práce se systémem je tak mnohem komfortnější. Značně bylo vylepšeno i vyčítání informací u některých položek, zejména se jedná o popisky ovládacích prvků. V Androidu 4.0.2 se v určitých nabídkách nastavení vyskytoval problém v podobě přečtení stavu prvku (zaškrtávací tlačítko), uživatel se však již nedozvěděl, ke které funkci je tlačítko přiřazeno.

*Vypadá to, že je nyní odečítač TalkBack kompletně lokalizován do češtiny, včetně všech systémových hlášení.

*Přepracována byla rovněž virtuální klávesnice, která přichází se zásadní změnou způsobu vkládání znaků. Z mého pohledu jsou jednotlivá písmena o kousek větší než dříve, takže nalezení požadovaného znaku je rychlejší.

Obměněný způsob zadávání spočívá v tom, že u vylepšené klávesnice se již znaky nevkládají zvednutím prstu, ale jedním klepnutím na požadované písmeno.

Tedy pro ilustraci:

První fáze je stejná – klouzáním prstu po displeji lze procházet virtuální klávesnici a odečítač ohlašuje aktuální znak pod prstem uživatele.

Nyní ale nastává ten podstatný rozdíl. Jakmile uživatel nalezne požadovaný znak, prst musí zvednout a následně do vybraného znaku klepnout. Tím dojde k jeho zapsání. Nemůže se vám tedy stát, že omylem vložíte znak jiný, dejme tomu ten hned vedle.

Jestliže totiž klepnete na jiné místo než na kterém se nachází aktuálně prohlížený znak, jeho zápis se neprovede. Z tohoto způsobu zadávání můžeme odečíst další výhodu, která plyne z nemožnosti náhodného zapsání znaku při přejíždění prstem po klávesnici. Dříve stačilo, aby uživatel jen lehoulince prst nadzvednul z povrchu displeje a znak byl okamžitě zapsán. Toto se klidně mohlo stát úplně na jiném místě klávesnice, než jste původně zamýšleli.

Mně osobně se inovovaný způsob velmi líbí a zvykl jsem si na něj velice rychle.

*Poslední inovací je značně vylepšené TTS rozhraní, se kterým je spojena i funkce detailnějších chybových hlášení o pádu hlasových výstupů. Toto je důležité zejména pro vývojáře těchto aplikací, kterým by měl nový systém reportů významně ulehčit analýzu vzniklého problému.

Nejlépe je řídit se heslem „pomoz si sám“

Tento nadpis je možná trochu zavádějící, následující řádky však vše dostatečně objasní.

Jak asi většina z vás ví, Android 4.0.2 se zřejmě rozhodl trošku pozlobit uživatele, kteří ke své práci potřebují český hlasový výstup. Ten jediný, který je v současnosti k dispozici, vyvíjí švýcarská společnost Svox Mobile Voices a bohužel se postupem času ukázalo, že aktualizovaná verze 3.1.0, která je datována k 12. prosinci loňského roku, zase až tak úplně kompatibilní s novým systémem od Googlu není.

Můžete to pozorovat nejen při práci s odečítačem, kdy hlas v podstatě při jakémkoli jednoduchém úkonu ihned spadne a pro jistotu s sebou vezme na onen svět i odečítač, ale i v aplikaci Navigace, kdy Svox není schopen vyčítat hlasové navigační pokyny a je tedy zcela potichu.

Boj o nápravu této tristní situace mě v současnosti stojí spoustu úsilí a zatím se bohužel zdá, že nejsem schopen jej vyhrát.

Společnost Svox Mobile Voices pro jistotu nereaguje vůbec, Google po několika urgencích konečně odpověděl a slíbil, že se pokusí zjednat nápravu v dalším updatu odečítače TalkBack. Potíž je však v tom, že pro Android Ice Cream Sandwich se aktualizace odečítače vždy váže až na vydání nové verze systému, neboť je již jeho přímou součástí.

Navíc situace kolem aktualizací na novější ICS není tak úplně jednoduchá.

Android 4.0.3 byl oficiálně představen 16. prosince loňského roku a všichni se těšili na nový systém.

Jenže ouha. Google za několik týdnů zveřejnil informaci, že update pro Galaxy Nexus se pozdrží kvůli údajným problémům s výdrží baterie, které reportovali první betatesteři.

Nakonec to dopadlo tak, že oficiálně Android 4.0.3 pro Nexus uvolněn nebude a počítá se až s nasazením nedávno představené verze s označením 4.0.4. Aby to však bylo ještě složitější, tak ta je zdá se určena pouze pro CDMA přístroje prodávané v Americe, evropských GSM verzí telefonu se zřejmě tato aktualizace týkat nebude.

No a před několika dny se objevily spekulace o tom, že pro GSM Galaxy Nexus by měl být update systému k dispozici v březnu, avšak přístroje by měly dostat již verzi s označením 4.0.5.

Sami vidíte, že situace kolem aktualizací je poměrně složitá a navíc proces příchodu do Evropy je poněkud zdlouhavý. Vzhledem k tomu, že jsem měl již několik prezentací, kde jsem chtěl prakticky demonstrovat nové možnosti přístupnosti Ice Cream Sandwiche a pokaždé mě zradil hlasový výstup, rozhodl jsem se pro neoficiální způsob updatu, abych měl k dispozici všechny aktuální funkce a vylepšení, která nějak souvisejí s přístupností.

A jak se později ukázalo, byl to velmi dobrý tah, který s sebou přinesl kromě značně stabilnějšího fungování české Ivety také jedno velké překvapení, které si ale nechám až na úplný závěr.

Chceš-li novější systém, sáhni po alternativní ROM

Přátelé a je to tady. To co jsme již v dřívějších dobách diskutovali také na naší blind-android konferenci, tedy root zařízení a následný flash neoficiální ROM, jsem se rozhodl aplikovat i na můj Galaxy Nexus.

Musím se přiznat, že zezačátku jsem se zabýval především tím, jak si tento proces co nejvíce zjednodušit a kde sehnat nějaký sofistikovaný nástroj, který by mi tuto proceduru co nejvíce zpříjemnil a také zjednodušil.

V počátcích Galaxy Nexu bylo relativně složité tyto kroky provést nějakou automatizovanou metodou. Postup spočíval v odemknutí zařízení, následném rootu (přístup ke všem oblastem systému) a teprve potom přišlo na řadu samotné flashování.

Vzhledem k tomu, že zatím u nás asi nikdo z nevidomých uživatelů Galaxy Nexus nevlastní, nebudu se zde podrobněji rozepisovat o celém procesu, který je časově poměrně náročný a vyžaduje asistenci vidící osoby. Navíc jestliže by si přece jen v budoucnu někdo Nexus pořídil, bude dávno k dispozici oficiální update, jehož aplikování je dílem okamžiku. Já jsem se k tomuto kroku rozhodl pod tlakem nadcházejících událostí a zejména také proto, abych zjistil, zda Google alespoň nějaké stížnosti od českých uživatelů bere vážně a něco s nimi v novější verzi Androidu udělal.

K flashování řeknu jen tolik, že software, který toto umožňuje běží pod systémem Windows a je s odečítačem plně přístupný (testováno s NVDA). Prostředí se skládá pouze z několika tlačítek, přičemž každé z nich po jeho aktivaci zavolá určitý skript, který je uložen v bat souboru. Následně se tedy vždy otevře okno příkazového řádku, kde se nacházejí další instrukce v textové formě a rovněž zde probíhají jednotlivé operace. Aplikace je tedy ovladatelná velice dobře. Problém však nastává v případě, kdy je nutné některé kroky provádět přímo na samotném přístroji. Zde už se bez asistence vidícího neobejdete, jelikož se vše provádí v prostředí módu recovery, který pochopitelně není nijak ozvučený.

Alternativních ROM je k dispozici poměrně mnoho, existuje naštěstí jejich databáze, která je každý den aktualizována. Uživatel zde může nalézt odkazy vedoucí k detailním informacím o dané ROM a samozřejmě také linky pro jejich stažení. V současnosti se již objevují i první betaverze s Androidem 4.0.4, který je po provedených modifikacích použitelný i na GSM verzi Galaxy Nexu. V oblasti přístupnosti však nic zásadního nepřináší a protože jsem chtěl něco stabilního a prověřeného, vybral jsem si ROM postavenou na plné verzi Androidu 4.0.3, takže přítomnost nám tolik potřebných funkcí zde byla zaručena. Nemusel jsem se tedy obávat, že by je někdo ze systému odstranil, tak jak to bohužel dělají někteří výrobci levnějších zařízení.

Tento systém byl pouze doplněn o některé užitečné funkce a celkově byla optimalizována výdrž baterie. Rovněž autor zapracoval na rychlosti uživatelského rozhraní, takže zařízení s touto ROM je opravdu velmi svižné. Byla také přidána funkce DSP effects nebo rozšířena sada vyzváněcích tónů, která byla u Androidu 4.0.2 velmi chudá a navíc přítomné zvuky byly naprosto otřesné. Dalším vylepšením bylo pak zvýšení hlasitosti vnějšího reproduktoru, které je skutečně velmi znát. Rovněž mě potěšil fakt, že v této verzi systému již plně funguje zastavení mluvení odečítače pomocí senzoru přiblížení. Stačí tedy v průběhu čtení přiložit ruku k horní hraně přístroje a TalkBack okamžitě umlkne.

Ještě se krátce vrátím k programu pro odemčení a rootu přístroje. Jak jsem již zmínil výše, jedná se o velmi komplexní nástroj, který toho umí mnohem víc.

Dalšími užitečnými funkcemi jsou určitě možnosti jako zálohování/obnova aplikací uživatele jedním kliknutím nebo zpětné aplikování oficiální ROM výrobce, zrušení root práv a opětovné uzamčení přístroje. Tím se zařízení dostane do původního stavu a je tak možné bez problému uplatnit záruku. Toto řešení se hodí i v případě, kdy se vám něco nepovede a z vašeho mobilního miláčka se stane nefunkční elektronická cihla. Postup uvedení zařízení do tovární podoby by měl v drtivé většině případů obnovit i jeho funkčnost.

Pojďte se divit společně se mnou

Nyní se dostávám k posledním odstavcům mého příspěvku a tedy i k onomu překvapení, které jsem si nechal záměrně až na úplný závěr. Po přečtení následujících řádků si asi řeknete stejně tak jako já, že Google sice příliš nekomunikuje a dělá mrtvého brouka, na druhou stranu je ale Android 4.0.3 důkazem, že tomu až tak úplně není. Americký gigant se asi řídí heslem uživateli, zjisti si sám co nového jsme ti přinesli a teprve potom se nás můžeš zeptat na detaily. Jestli budeme mít dobrou náladu, na tvé otázky rádi odpovíme.

Alespoň já mám až dosud z Googlu takový pocit a to už s ním komunikuji více než rok. Nicméně to vypadá, že snaha, která se občas jeví jako naprosto marná asi k něčemu přece jen vede. No nebudu to déle protahovat. Po flashnutí ROM a prvním naběhnutí systému jsem si aktivoval TalkBack a režim „explore by touch“, abych mohl s telefonem pracovat prozatím alespoň v angličtině, než se dostanu k volbě českého jazyka a hlavně ke stažení Svox hlasu Iveta, který pochopitelně není v systému obsažen. No nedalo mi to a řekl jsem si, že schválně zkusím prostředí hned přepnout na češtinu, uvidíme jak si systém poradí s absencí českého hlasu. Zajímalo mě, zda nebude mluvit vůbec nebo bude alespoň předčítat české texty s anglickým výstupem. No a teď to přišlo. Telefon jsem málem pustil z ruky, když na mě promluvil mužský hlas, který byl hodně podobný Espeaku. Nejen, že mluvil česky, on dokonce i správně vyslovoval všechny znaky s diakritikou. V první chvíli jsem tomu nemohl uvěřit a vůbec jsem nechápal jak je to možné. Vždyť Google už více než rok bojuje s eSpeakem pro Android, u kterého není stále schopen dotáhnout k dokonalosti interpretaci diakritických znaků a teď najednou tohle.

Začal jsem tedy pátrat po zdroji onoho hlasu v systému. No a v tomto okamžiku přichází největší záhada, kterou se mi zatím nepodařilo rozluštit. Samozřejmě jsem ihned kontaktoval společnost Google, ale ta zatím mlčí. Napadá mě i myšlenka, zda Google vůbec ví o tom, že Android 4.0.3 již dokáže mluvit česky přímo, bez dodatečné instalace hlasového výstupu. Na druhou stranu si říkám, že o tom asi něco vědět musí. Když jsem totiž v Androidu 4.0.2 přepnul výchozí jazyk na češtinu bez předchozí instalace českého hlasu, systém ihned přestal mluvit.

Nejzajímavější je ale na celé věci fakt, že když jsem si otevřel podrobné nastavení TTS hlasového modulu od Googlu, češtinu jsem mezi podporovanými jazyky vůbec nenašel. Byla tam pouze britská/americká angličtina, němčina, francouzština, italština a španělština. No tady už přestává legrace, jelikož v systému žádný jiný hlas instalovaný nebyl. Jak je tedy možné, že telefon mluví plynně česky?

Ani do dnešního dne se mi to nepodařilo zjistit a novou verzi OS mám flashnutou od středy. Silně pochybuji o tom, že by v tom měl prsty sám autor této upravené ROM. Jednak podle mě ani neví co je přístupnost pro nevidomé a rovněž je krajně nepravděpodobné, že by implementoval hlasový výstup s podporou češtiny.

Každopádně mohu prohlásit, že výstup je velmi stabilní a žádné pády se již nekonají. Otestoval jsem nový systém i s hlasem Iveta, který v tomto prostředí padá o mnoho méně. Narazil jsem na dvě situace, u nichž dochází k pádům hlasu společnosti Svox. První oblastí je obrazovka s výběrem vyzváněcích melodií (zřejmě dochází ke kolizi mezi přehrávaným vyzváněním a hlasem Iveta), druhým místem je pak ona zmiňovaná virtuální klávesnice, kdy při rychlejším psaní Svox také spadne.

Jinak je ale víceméně použitelný a rozhodně je mnohem stabilnější než v Androidu 4.0.2.

Nezbývá než věřit, že společnost Svox Mobile Voices brzy vydá další update svých hlasů, který současné nedostatky zcela odstraní. Pozitivní je ale fakt, že pokud se uživatel spokojí s nižší kvalitou hlasu, může v novém Androidu konečně využívat bezplatný český hlasový výstup, který je pro Ice Cream Sandwich dobře odladěný.

Jestliže se mi podaří zjistit další podrobnosti, určitě se o nich v konferenci zmíním. Každopádně je to krok správným směrem.

Na závěr ještě přikládám odkaz pro stažení mp3 ukázky popisovaného hlasového výstupu. Jedná se o čtení emailové zprávy z mobilní konference.

http://dl.dropbox.com/u/15992542/Uk%C3%A1zka%20hlasu%20pro%20Ice%20Cream%20Sandwich.WMA