Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souboj odečítačů nekončí, trumfy vytahuje i Google!

4. 9. 2015

Posledních několik měsíců jste se dovídali především novinky o alternativním odečítači obrazovky ShinePlus, nyní však přichází opět i Google, aby se znovu popral o pomyslnou první příčku na poli screen readerů.

Patrně si mnozí z vás vzpomenou, že posledních inovací jsme se dočkali ke konci dubna a pak se na velmi dlouhou dobu americký gigant odmlčel!

Bohužel, když jsem viděl, jak je možné během několika málo měsíců vyvinout a zdokonalit ShinePlus natolik, aby byl víceméně plně použitelný, pochopil jsem, že Google možná TalkBacku nevěnuje až tolik úsilí, které by si dle mého soudu rozhodně zasloužil.

Co do velikosti se směle může rovnat s konkurenčním Applem, nevidím tedy sebemenší důvod, proč by taktéž nemohl mít přístupnost na seznamu priorit.

Tolik malé zamyšlení na úvod a nyní se pojďme podívat, co nám nový TB vlastně přináší.

Jedná se o první testovací verzi vývojového cyklu s označením 4.3.1 a jak za chvíli uvidíte, Google se tentokrát zaměřil zejména na vylepšování při práci s textem a psaní na klávesnici.

Jestliže dosud nejste v beta programu přihlášeni, můžete tak učinit prostřednictvím následujícího odkazu:

https://play.google.com/apps/testing/com.google.android.marvin.talkback

 

Nutností je účast v zahraniční diskusní skupině Eyes-Free, kterou je podmíněna možnost stát se testerem.

Zaregistrovat se můžete zde:

https://groups.google.com/forum/#!forum/eyes-free

 

Pokud jste jazykově zdatnější a disponujete alespoň základními znalostmi Angličtiny, návrhy na vylepšení a odhalené problémy můžete reportovat tady:

https://code.google.com/p/eyes-free/issues/list

 

Jak jsme si již řekli výše, Google se odmlčel zhruba na pět měsíců, což by mohlo naznačovat, že se ve vývoji událo mnohé.

Není to až tak docela pravda, jde spíše o vylepšení drobná, nicméně je jich poměrně dost.

Nemalý počet zahraničních uživatelů hlásil problémy se stažením, proto přikládám i instalační APK balíček.

Poznámka: Odkaz byl odstraněn z důvodu uvolnění oficiální verze.

Seznam změn a vylepšení v aktuální testovací verzi

•Přepracován český překlad některých výrazů

Je možné si tohoto jevu povšimnout například v nastavení odečítače, sekce „správa gest“, kde byl konečně výraz „přepínání úrovní podrobností čtení“ nahrazen o mnoho lidštější variantou „nastavení navigace“, což je rozhodně srozumitelnější. Namátkou mohu dále jmenovat volbu, která je nově přeložena jako „hlasitost řeči, shodná s hlasitostí médií.

Dále přibyla nová položka „vyslovovat fonetická písmena“, o které bude řeč níže. Takto by se dalo pokračovat, ale jsou zde mnohem zásadnější změny.

Nicméně lze konstatovat, že se konečně i korektní Češtinou někdo za „velkou louží“ zabývá.

•Přidána funkce foneticky vyslovit aktuální znak

Ano, toto je možnost, po které i čeští uživatelé volali drahnou dobu, především pak kvůli vyčítání došlých SMS kódů v rámci internetového bankovnictví.

Jak to celé funguje?

Nejprve si navolíte v textu pohyb po znacích (viz k tomu určené gesto) a poté jestliže máte v nastavení odečítače zatrhnutou volbu „vyslovovat fonetická písmena“, budete tuto informaci dostávat při běžném pohybu, tedy při krátkých opakovaných stiscích tlačítek pro regulaci hlasitosti.

Nejprve je ohlášen aktuální znak v klasickém znění a teprve potom jeho fonetický tvar.

Toto lze provádět i během psaní na klávesnici, kdy si například nejste jisti, zda máte pod prstem písmeno „n“ nebo „m“.

Stačí na daném znaku o něco déle přidržet prst a taktéž dojde k jeho fonetickému přečtení.

Dejte si ale pozor, při dlouhém stisku vám místo fonetického hlášení vyskočí miniaturní řádeček s alternativami k danému znaku.

Naštěstí to lze v rámci Google klávesnice vypnout, takže pak můžete na znaku držet prst libovolnou dobu a nestane se vůbec nic.

Jedinou vadou na kráse je skutečnost, že fonetická hlášení (realizováno pomocí určitých slov nebo jmen( jsou prozatím kompatibilní pouze s Angličtinou, proto očekávejte výrazy jako „o“=Oscar nebo „h“=hotel.

Nicméně i tak si myslím, že pro porozumění danému znaku, je i toto poměrně dostatečným řešením.

Je ve hvězdách, zda se někdy dočkáme i českých výrazů.

•Opraveny problémy během psaní na externí hardwarové klávesnici

Další palčivá nesnáz, kvůli které mnozí uživatelé TalkBack zatratili.

Google si však konečně vzal ponaučení a tento problém odstranil. Nově je odezva při psaní mnohem rychlejší a rovněž korektně funguje i navigace. A to nejen po znacích (pohyb pravou/levou kurzorovou klávesou), ale dokonce i po slovech, kdy k dané šipce stačí přistisknout klávesu „control“.

Ovšem pozor, nemůžete jej pouze držet, tak jak je tomu například na počítačích, ale je nutné jej vždy zmáčknout opakovaně při přechodu na následující/předchozí slovo.

Další zkratkové klávesy pro ovládání odečítače (a není jich málo), naleznete pod volbou „nastavení“, v sekci „spravovat klávesové zkratky“, kde je můžete i libovolně upravovat, totéž platí také v případě gest pro dotykové ovládání, jejichž konfigurace je možná v sekci „správa gest“.

Stačí jen na dané gesto či klávesovou zkratku ťuknout a hned můžete ze seznamu dostupných možností zvolit tu, která vám pro ovládání nejlépe vyhovuje.

Nutno poznamenat, že v této oblasti je TalkBack mnohem pružnější a přizpůsobivější, než konkurenční ShinePlus.

•Opravena práce s posuvníky

Nyní je možné se korektně posouvat vpřed/vzad v rámci přehrávání hudby i videa, taktéž ostatní posuvníky fungují korektně.

TB ohlašuje jejich stav v procentech a můžete s nimi manipulovat pomocí tlačítek pro ovládání hlasitosti.

•Jestliže vám někdo zašle textovou zprávu s telefonním kontaktem, můžete nově navolit navigaci po odkazech a na dané číslo kliknout, čímž dojde k okamžité realizaci spojení.

Velmi užitečné!

Závěrem snad jen dodám, že se jedná o první testovací verzi, takže nemusí vše fungovat správně na jakémkoli zařízení, mohou se tedy vyskytnout problémy.

Já jsem testoval na Androidu 5.1 Lollipop a vše běželo bez jakéhokoli zádrhelu.

Happy testing!