Jdi na obsah Jdi na menu
 


Revoluce přichází! Ovládejte svůj Android dotykem

22. 3. 2011

 

Konečně jsme se dočkali! Dnešní den se výrazně zapíše do dějin přístupnosti operačního systému Google Android.

Ano, jak je již z názvu příspěvku patrné, přichází éra dotykového ovládání.

Nutno podotknout, že právě včas. Přístrojů s hardwarovou klávesnicí je na trhu velmi málo a jejich počet se neustále zmenšuje. Výrobci jsou nuceni produkovat zejména dotykové telefony, jelikož mezi vidícími uživateli je tento způsob ovládání značně oblíben. My nevidomí jsme ve srovnání se zbytkem populace velmi malá komunita a tak se musíme nastoleným trendům přizpůsobit. Nová verze odečítače TalkBack od společnosti Google námto však významně ulehčí. Jak již mnozí asi vytušili, přichází doba, kdy není nutné vlastnit přístroj s hardwarovou klávesnicí, takže si konečně i nevidomý může vybrat telefon dle svých požadavků a nemusí se řídit pouze přítomností hardwarových prvků. Toto kritérium totiž velmi limituje portfolio modelů, ze kterých si nevidící osoba může vybírat. Jedinou podmínkou pro využívání nové verze odečítače tak zůstává nutnost vlastnit telefon s verzí Androidu 2.2 a vyšší, což v dnešní době splňuje prakticky každý přístroj.

Následující text vychází z překladu oficiální zprávy, vydané v dnešních ranních hodinách. Informaci uveřejnil jeden z členů skupiny Eyes-free Project, která má v Googlu na starost vývoj speciálního softwaru pro nevidomé.

Nová verze je dostupná přes Android Market. Ti, kteří mají již TalkBack nainstalován jej mohou rovněž přes Market aktualizovat. Pokud máte nastavenu automatickou aktualizaci, měl by vám ji telefon v blízké době nabídnout ke stažení.

Přehled nových funkcí

*Dotyková qwerty klávesnice – umožňuje zadávání textu s hlasovou odezvou, rovněž je dostupné prohlížení textu po znacích, slovech, větách i odstavcích.

*Virtuální D-Pad pro navigaci v uživatelském prostředí Androidu.

*Globální klávesové příkazy – umožňují jedním kliknutím přístup k často používaným funkcím.

 

TalkBack klávesnice

Jedná se o dotykovou vstupní metodu nazývanou Accessible IME, která po aktivaci umožňuje uživateli zadávat / editovat text pomocí dotykového displeje. Pro její využívání je nutná aktivace v nastavení telefonu, konkrétně pod položkou „jazyk a klávesnice“.

Zde vyhledejte volbu s označením TalkBack klávesnice. Prostřednictvím položky „“nastavení“ si klávesnici můžete přizpůsobit svým potřebám. Z rozšiřujících možností zmíním např nastavení zvukové odezvy při psaní, zvukovou indikaci velkých písmen nebo automatické přepnutí do „typing“ módu při vstupu do editačního pole. Posledním krokem k aktivaci je otevření libovolné aplikace pro zadávání textu, kde je nutné přesunout kurzor na jakékoli editační pole a pomocí funkce „long press“ z nabídky zvolit TalkBack keyboard jako výchozí vstupní metodu.

Poznámka: Toto nastavení je potřeba udělat pouze jednou, klávesnice zůstává nastavena jako defaultní i po vypnutí / restartování telefonu.

 

Zadávání textu prostřednictvím dotykového displeje

Jakmile je klávesnice aktivovaná, jsou k dispozici tři režimi, mezi kterými je možné přepínat dlouhým stiskem tlačítek pro ovládání hlasitosti.

*Skrytý – TalkBack klávesnice není zobrazena.

*Navigace – je zpřístupněn virtuální D-Pad pro pohyb v prostředí telefonu, včetně tlačítek „home“, „Back“, „menu“, „search“.

*Psaní – qwerty klávesnice na displeji telefonu.

Doporučuji mít zapnutou zvukovou odezvu při psaní (viz výše), k tomu rovněž součást SoundBack. V tomto režimu je dostupná zvuková odezva kláves, které procházíte. Zadávání textu probíhá následujícím způsobem:

Při vyhledávání určitého znaku přejíždějte lehce prstem po displeji telefonu. Prst však nezvedejte, musí být ve stálém kontaktu s plochou obrazovky. Jakmile naleznete požadovaný znak, teprve nyní prst zvedněte. V tomto okamžiku je znak, který byl prohlížen jako poslední napsán.

Virtuální klávesnice se nachází ve spodní třetině displeje. Pokud chcete vkládat text, procházejte prstem obrazovku, dokud nenarazíte na horní řádek klávesnice. Vzhledem k tomu, že se jedná o qwerty rozložení, ostatní řady kláves jsou lokalizovány pod ní.

Jakmile se dostanete nad první řádek, bude přečten text, který byl napsán.

 

Prohlížení textu po znacích, slovech, větách a odstavcích

Pro využívání těchto funkcí je zapotřebí klepnout na displej dvěma prsty současně. Postupným klepáním se lze přepínat mezi zmiňovanými režimi prohlížení. Rychlý dvojklep pak přepíná módy v obráceném pořadí. Jakmile máte zvolen režim prohlížení, můžete pro pohyb využít buďto fyzický track-ball / D-Pad nebo aktivovat virtuální D-Pad a pomocí rychlých tahů prstem nahoru / dolů posunovat prohlížený text. Prohlížení textu funguje tehdy, je-li klávesnice v režimu navigace nebo psaní. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že pro začínající uživatele je vhodné prohlížet text v režimu navigace, jelikož v režimu pro psaní hrozí reálná možnost vložení nechtěných znaků. Práce s dotykovým displejem vyžaduje jistou dávku trpělivosti a cviku, při větším nahuštění ovládacích prvků se nám snadno může stát, že vyvoláme funkci, která v dané chvíli nadělá víc škody než užitku.

 

Použití virtuálního D-Padu

Přepnutí TalkBack klávesnice do režimu navigace, zpřístupní na displeji virtuální D-Pad. Toto ocení zejména majitelé přístrojů, jež nedisponují fyzickým track-ballem nebo D-Padem. Po aktivaci se D-Pad nachází ve spodní třetině displeje. Rychlé švihání prstem v jeho oblasti simuluje pohyb fyzického D-Padu / track-ballu. Klepnutí na displej kamkoli v rámci D-Padu pak funguje jako kliknutí na zvolenou položku. V rozích D-Padu pak nalezneme tlačítka „menu“, „home“, „back“, „search“, která nám nahrazují chybějící hardwarové prvky. Virtuální D-Pad je možné zkoumat pohybem prstu v jeho vymezeném prostoru. Překročení horní části D-Padu je indikováno vybrační a zvukovou odezvou, která napomáhá uživateli v orientaci a správné indikaci tlačítek v jeho rozích.

 

Globální příkazy

Pokud si zvolíte TalkBack klávesnici jako výchozí vstupní metodu pro zadávání textu, dostanete další bonus v podobě zpřístupnění sady příkazů, které je zatím možné vyvolat prostřednictvím hardwarové klávesnice, v budoucnu je plánováno zahrnutí do klávesnice virtuální.

Následuje seznam dostupných příkazů:

Menu + B – přečte informace o stavu baterie

Menu + T – přečte aktuální čas a datum

Menu + O – zobrazí status aktivních připojení (Wi-Fi, 3G atd).

Menu + R – zopakuje poslední hlášení odečítače

Menu + S – hláskuje poslední hlášení odečítače

Seznam těchto zkratek je zobrazen v aplikaci Accessibility Preferences, kde může být libovolně upravován.

Tato aplikace zpřístupňuje možnosti nastavení odečítače TalkBack (pracuje i se staršími verzemi screen readeru) a je dostupná opět přes službu Android Market.

Jako modifikační klávesa může být nastaveno Menu / search, přiřazení zkratky je pak možné k libovolnému písmenu klávesnice.

 

Závěrem

Všechny nové funkce odečítače jsou dostupné v Androidu 2.2 a vyšším. Další vylepšení přístupnosti jsou plánována v následující verzi systému s označením Honeycomb, jejíž vydání se očekává v následujících týdnech.

Pracuje se především na kompletním zpřístupnění webového prohlížeče.

A vážení, vyrazím vám dech ještě jednou!

Po nainstalování jsem zjistil, že je již odečítač plně lokalizován do češtiny. Kdo v tom má prsty opravdu nevím, zjištění je ale velmi příjemné.

Pokud je to české zastoupení společnosti Google, tak si zaslouží nejvyšší uznání.

Důležité upozornění!

Kvůli chybě ve frameworku všech současných verzí OS Android není zatím možné virtuální D-Pad používat ve všech oblastech systému.

Mezi neovladatelné části patří veškerá menu, některé systémové obrazovky a notifikační lišta.

Google o tomto závažném problému ví, avšak dle prozatimních informací se opravy dočkáme až v nové verzi Androidu s označením Ice Cream Sandwich.