Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příznivci Gboard klávesnice mohou slavit, ta je po půroční pauze opět plně použitelná!

6. 12. 2017

Ti z vás, kteří jako primární vstupní metodu používají klávesnici od společnosti Google, si jistě všimli, že posledního půl roku s ní nebylo něco v pořádku a na mnoha zařízeních se tak chovala velmi podivně.

Na vině bylo množství nových funkcí, které vývojářský tým aplikace Gboard v létě implementoval. Bohužel v záplavě novinek tak trochu pozapomněl na odladění pro přístupnost, což se velice negativně podepsalo především na nás, nevidomých.

Prvním problémem, který se Googlu podařilo relativně rychle vyřešit, byla pomalá odezva při použití klávesnice s odečítačem obrazovky Talkback.

Daleko palčivější byla ale skutečnost, že během psaní začalo docházet k častým překlepům a to díky nedotaženému průzkumu dotykem v rámci klaviatury Gboard klávesnice.

Jestliže jste totiž chtěli napsat například písmeno T a po jeho nalezení jste na něm zvedli prst, téměř vždy došlo k zapsání znaku sousedního, případně toho na stejné pozici, ale zpravidla o řadu níže.

Tento problém zapřičiňoval velice nepřesné psaní, neboť jste museli klávesnici hodně pomalým přejížděním nejprve několikrát přesvědčit, aby zareagovala podle vašich představ.

Tento neduh ukázal se býti značně komplikovaný a vývojový tým tak nejprve spíše tápal.

Na mnoha beta verzích si naslepo odzkoušel několik opravných řešení, bez úspěchu.

Několikrát jsem tak i já uvedl Androidí veřejnost v omyl, neboť ze zahraničních reakcí se zdálo, že je již vše v pořádku.

Bohužel za nějakou dobu se ukázalo, že tomu tak není a my jsme tak byli nuceni dál čekat a trápit se s neposlušnou klávesnicí.

Nakonec došlo k tomu, že vývojový tým aplikace Gboard naznal, že je vyřešení nastalé situace nad jeho schopnosti a spojil tak své síly s vývojovým týmem TalkBacku, což po šesti měsících práce konečně přineslo své ovoce.

Pátého prosince tak spatřila světlo světa oficiální verze s číselným označením 6.8.5, která je opět plně použitelná a k výše popisovaným potížím již nedochází.

Aktualizace se prozatím skrze portál Google Play šíří velmi pomalu, takže pokud vezmete zavděk instalačními apk balíčky, zde jsou přímé odkazy pro stažení.

Verze pro 32-bitová CPU

Verze pro 64-bitová CPU

Další novinkou, která nesouvisí s opravou chyb a vylepšením výkonu, je přímá integrace funkce psaní rukou, což ocení spíše uživatelé vidící.

Dříve k tomu bylo nutné doinstalovat externí aplikaci (Psaní rukou Google), nyní je možné si tuto funkcionalitu aktivovat přímo v rámci Gboard klávesnice.

Pojďme si nyní ukázat, jak na to.

*Aktivace funkce psaní rukou

•Otevřete aktualizovanou Gboard klávesnici,.

•Přidržte déle klávesu mezerník.

•Jakmile se objeví seznam přepínačů s různými klávesnicemi, najděte a klepněte na volbu "jazyky" v levé dolní části obrazovky.

•Zvolte vámi preferovaný jazyk.

•V levé horní části obrazovky (poblíž jejího středu) pak naleznete funkci psaní rukou, na tu klepněte, následně ťukněte na tlačítko "přidat", které se nachází v blízkosti spodního okraje displeje.

•Nyní můžete okno s nastavením zavřít.

*Jak přepnout vstupní metodu na psaní rukou

•Přidržte déle klávesu mezerník.

•Ve vyskočivším menu s přepínači klepněte v seznamu na psaní rukou.

•Pro opětovné přepnutí na standardní klávesnici znovu déle přidržte klávesu mezerník a poté klepněte na tlačítko klávesnice QERTZ (platí pro jazyk Čeština.)

To je vše, nyní by vám v úspěšném použití nemělo už nic bránit.

Vidící uživatelé si zcela jistě povšimnou i drobné změny u emotikon, které jsou nyní rozměrově větší.

Klávesnici jsem odzkoušel na několika zařízeních s Androidem Marshmallow/Nougat a vše opravdu šlape tak jak má.

Google si tedy konečně napravil pošramocenou reputaci a utišil tak nářky trpících uživatelů.

Happy Gboarding!