Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příznivci Gboard klávesnice mohou slavit, ta je po půroční pauze opět plně použitelná!

6. 12. 2017

Ti z vás, kteří jako primární vstupní metodu používají klávesnici od společnosti Google, si jistě všimli, že posledního půl roku s ní nebylo něco v pořádku a na mnoha zařízeních se tak chovala velmi podivně.

Na vině bylo množství nových funkcí, které vývojářský tým aplikace Gboard v létě implementoval. Bohužel v záplavě novinek tak trochu pozapomněl na odladění pro přístupnost, což se velice negativně podepsalo především na nás, nevidomých.

Prvním problémem, který se Googlu podařilo relativně rychle vyřešit, byla pomalá odezva při použití klávesnice s odečítačem obrazovky Talkback.

Daleko palčivější byla ale skutečnost, že během psaní začalo docházet k častým překlepům a to díky nedotaženému průzkumu dotykem v rámci klaviatury Gboard klávesnice.

Jestliže jste totiž chtěli napsat například písmeno T a po jeho nalezení jste na něm zvedli prst, téměř vždy došlo k zapsání znaku sousedního, případně toho na stejné pozici, ale zpravidla o řadu níže.

Tento problém zapřičiňoval velice nepřesné psaní, neboť jste museli klávesnici hodně pomalým přejížděním nejprve několikrát přesvědčit, aby zareagovala podle vašich představ.

Tento neduh ukázal se býti značně komplikovaný a vývojový tým tak nejprve spíše tápal.

Na mnoha beta verzích si naslepo odzkoušel několik opravných řešení, bez úspěchu.

Několikrát jsem tak i já uvedl Androidí veřejnost v omyl, neboť ze zahraničních reakcí se zdálo, že je již vše v pořádku.

Bohužel za nějakou dobu se ukázalo, že tomu tak není a my jsme tak byli nuceni dál čekat a trápit se s neposlušnou klávesnicí.

Nakonec došlo k tomu, že vývojový tým aplikace Gboard naznal, že je vyřešení nastalé situace nad jeho schopnosti a spojil tak své síly s vývojovým týmem TalkBacku, což po šesti měsících práce konečně přineslo své ovoce.

Pátého prosince tak spatřila světlo světa oficiální verze s číselným označením 6.8.5, která je opět plně použitelná a k výše popisovaným potížím již nedochází.

Aktualizace se prozatím skrze portál Google Play šíří velmi pomalu, takže pokud vezmete zavděk instalačními apk balíčky, zde jsou přímé odkazy pro stažení.

Poznámka: Aktuální verze je již globálně k dispozici na portálu Google Play, proto byly odkazy z textu odebrány.

Další novinkou, která nesouvisí s opravou chyb a vylepšením výkonu, je přímá integrace funkce psaní rukou, což ocení spíše uživatelé vidící.

Dříve k tomu bylo nutné doinstalovat externí aplikaci (Psaní rukou Google), nyní je možné si tuto funkcionalitu aktivovat přímo v rámci Gboard klávesnice.

Pojďme si nyní ukázat, jak na to.

*Aktivace funkce psaní rukou

•Otevřete aktualizovanou Gboard klávesnici,.

•Přidržte déle klávesu mezerník.

•Jakmile se objeví seznam přepínačů s různými klávesnicemi, najděte a klepněte na volbu "jazyky" v levé dolní části obrazovky.

•Zvolte vámi preferovaný jazyk.

•V levé horní části obrazovky (poblíž jejího středu) pak naleznete funkci psaní rukou, na tu klepněte, následně ťukněte na tlačítko "přidat", které se nachází v blízkosti spodního okraje displeje.

•Nyní můžete okno s nastavením zavřít.

*Jak přepnout vstupní metodu na psaní rukou

•Přidržte déle klávesu mezerník.

•Ve vyskočivším menu s přepínači klepněte v seznamu na psaní rukou.

•Pro opětovné přepnutí na standardní klávesnici znovu déle přidržte klávesu mezerník a poté klepněte na tlačítko klávesnice QERTZ (platí pro jazyk Čeština.)

To je vše, nyní by vám v úspěšném použití nemělo už nic bránit.

Vidící uživatelé si zcela jistě povšimnou i drobné změny u emotikon, které jsou nyní rozměrově větší.

Klávesnici jsem odzkoušel na několika zařízeních s Androidem Marshmallow/Nougat a vše opravdu šlape tak jak má.

Google si tedy konečně napravil pošramocenou reputaci a utišil tak nářky trpících uživatelů.

Happy Gboarding!

Aktualizováno 21.1.2018

Victor Tsaran, koordinátor vývoje Talkbacku a přístupnosti Androidu, před časem oznámil, že vývojový tým začal úzce spolupracovat s programátory Gboard klávesnice, což mělo za následek finální odstranění veškerých neduhů, které nás posledních několik měsíců sužovaly.

A jak je vidět, nově dohodnutá spolupráce nese své další ovoce.

Před čtyřmi dny Victor oznámil, že je k dispozici nová beta verze klávesnice Gboard, která uživatelům vrací několik let starou a hojně oplakávanou funkci.

Tou není nic jiného, než ohlašování návrhů slov přímo během psaní.

Nevidomý má tak plnou kontrolu nad tím, jaké slovo mu klávesnice nabídne, tak aby mohl být text vhodně doplněn. Tím je dosaženo rychlejšího a efektivnějšího psaní, jelikož uživatel napíše pouze část daného slova a po stisknutí mezerníku nebo interpunkčního znaménka je toto automaticky doplněno. Někdy vám klávesnice samozřejmě předloží návrhů více a ty, jak jistě víte, naleznete v pruhu nad horní řadou kláves. Jsou řazeny vedle sebe a TalkBack vám ohlásí, který je aktuálně klávesnicí vybrán. Můžete pochopitelně sami zvolit jiný, případně jej úplně odmítnout. Možnost Zrušení předloženého návrhu lze provést v levé části pruhu.

Klávesnice touto funkcionalitou disponovala v poměrně dávných dobách a pak ji Google z neznámých důvodů odstranil, nikdo dodnes neví proč.

Další novinkou, která se v aktuální testovací verzi objevila, je možnost změnit délku prodlevy, kdy se po delším přidržení prstu na určitém písmenu čeká na vyvolání nabídky alternativních znaků.

Pro někoho může být výchozí nastavení časového intervalu příliš dlouhé a proto si nyní můžeme dobu sami zkrátit, případně samozřejmě i prodloužit.

Prodlevu dlouhého stisknutí mohou uživatelé bez zrakového handicapu měnit již poměrně dlouho, pro nás nevidomé je to ale absolutní novinka.

Najdete ji v nastavení klávesnice v sekci předvolby, položka "prodleva dlouhého stisknutí pro přístupnost."

¨Kromě těchto dvou nových funkcí lze vypozorovat také o kousek lepší odezvu při psaní, takže i v tomto směru se klávesnice stále zlepšuje.

Jelikož se ale jedná o testovací beta verzi, uživatelé, kteří nejsou v programu zapojeni, se k ní prozatím oficiálně nedostanou.

Poznámka: Tento release je nyní nahrazen novou verzí, aktuální odkazy pro stažení naleznete v textu níže.

Aktualizováno 8.3.2018

Po třech týdnech testování americký gigant uvolnil další oficiální release své klávesnice, tentokrát nám číselné označení poskočilo už na sedmičku.

Ačkoli by se mohlo zdát, že jde o aktualizaci majoritní, opak je pravdou. Jedná se totiž jen o minoritní update, který přidává nové funkce pro japonské jazyky a také podporu pro odlehčený Android Oreo Go edition.

Jedna dílčí úprava ale přeci jen stojí za zmíňku. Došlo totiž k přesunu tlačítka hlasového vstupu, které se nově nachází v dolní levé části klávesnice, kousek od klávesy mezerník.

Osobně toto nové umístění vítám, jelikož dříve, jestliže jste měli vypnutý pruh návrhů, z nějakého důvodu se přestalo zobrazovat i tlačítko hlasového vstupu, jež bylo dříve situováno ve stejné oblasti (nad klávesou P). Nemám to sice ještě ověřeno, ale myslím si, že s přesunem hlasového vstupu na toto nové místo, nebude mít deaktivace pruhu s návrhy žádný negativní vliv.

V ČR se prozatím nová aktualizace nešíří, proto přikládám instalační apk balíčky, ze kterých můžete na nejnovější update přejít okamžitě.

Poznámka: K dispozici je nová verze klávesnice, více se dočtete níže!

Aktualizováno 23.5.2018

Google před několika dny uvolnil další update aplikace Gboard, tentokrát s číselným označením 7.2.9. Nebudu se nyní rozepisovat o dílčích novinkách, neboť ty jsou z hlediska přístupnosti zanedbatelné. Co však chci vyzdvihnout především, je obrovské navýšení rychlosti odezvy, kterou pocítí opravdu každý a to i na slabších přístrojích. Úzká spolupráce vývojového týmu TalkBacku a vývojářů Gboard klávesnice nese i nadále své ovoce a v této nové verzi můžete další čerstvé plody ochutnat i vy.

Sami jistě víte, že vylaďování nových verzí klávesnice vždy trpělo velkými porodními bolestmi, nyní se však konečně zdá, že vývoj nastoupil tu správnou cestu, co se přístupnosti týče.

Ostatně posuďte sami, novou verzi si můžete stáhnout prostřednictvím obchodu Google Play, ve kterém je již k dispozici.

Věřím, že budete s novou aktualizací spokojení.