Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový hlasový výstup pro Android: Blýská se nám na lepší časy?

29. 8. 2012

 

Dnešní den se do historie přístupnosti operačního systému Android zapíše jako další významný milník. Na portálu Google Play se totiž konečně objevila nová hlasová syntéza od společnosti Acapela. Mezi nevidomými uživateli je tato firma známá zejména díky hlasovému výstupu Eliška, který se může kromě desktopové verze pochlubit také portací pro operační systém Symbian. Dnešek tak učinil přítrž všem spekulacím, které se kolem hlasů pro Android vyrojily již před dvěma měsíci. Původně se předpokládalo, že hlasová syntéza pro Android bude vydána v červenci, nakonec se oním významným měsícem stal srpen.

Asi tím nejdůležitějším údajem na úplný začátek je skutečnost, že Acapela přichází i s českým hlasem, takže má konečně i náš malý národ zase z čeho vybírat.

Nejprve pár postřehů od jednoho z uživatelů Eyes-Free konference, který na dostupnost nové syntézy od Acapely upozornil. Aplikace, skrze kterou je možné jednotlivé hlasy zakoupit, je přístupná tak napůl. V seznamu dostupných hlasů se lze bez potíží pohybovat, avšak jednotlivé jazykové varianty jsou prozatím bohužel prezentovány jako nepojmenované obrázky, takže je nutné na ně nejprve kliknout, aby vám odečítač oznámil o jaký jazyk se vlastně jedná. Aplikace je zatím ve stádiu Beta a zpětná vazba je vývojáři rozhodně vítána. Jeden z prvních uživatelů již tento nedostatek reportoval a obratem obdržel odpověď, že v příští verzi bude problém s nepojmenovanými položkami vyřešen. Tomu říkám příkladná podpora.

Hlasy jsou kompatibilní jak s odečítačem TalkBack od společnosti Google, tak i s produktem Mobile Accessibility španělské firmy Code Factory.

Sluší se ještě zmínit použitelnost napříč verzemi operačního systému. Nuže věste tedy, že jsou podporovány verze 2.2, 2.3 a kompletní čtyřková řada, takže můžeme počítat s plnohodnotnou funkčností na Androidu Ice Cream Sandwich i Jelly Bean.

Skvělá zpráva, konečně můžeme Ivetu společnosti Svox poslat definitivně do věčných lovišť.

Důležité! Aplikace Acapela TTS Voices je k dispozici zcela zdarma, uživatel platí až v případě, kdy si skrze její rozhraní zakoupí některý z dostupných hlasů. Platba probíhá standardním způsobem, tedy pomocí vašeho účtu Google. To s sebou pochopitelně přináší možnost používat hlasový výstup na mnoha zařízeních, kdy podmínkou je pouze přihlášení k účtu, na němž byl realizován nákup hlasu.

Za jeden hlas si Acapela účtuje částku 3,99 EUR, což je v přepočtu zhruba 100 Kč. Je tedy sice o něco dražší než syntéza společnosti Svox, na druhou stranu by hlasy měly být mnohem rychlejší a především pak bezproblémově kompatibilní i s novějšími verzemi operačního systému.

V současnosti je podporováno 28 jazyků, jejich výčet následuje níže:

Arabština, katalánština, čeština, dánština, němčina, řečtina, angličtina (USA/UK/Austrálie), hindština, španělština (evropská/americká), finština, francouzština (Francie/Kanada), švédština (spousta dialektů), italština, holandština (Nizozemí/Belgie), norština, polština, portugalština (evropská/brazilská), ruština a turečtina.

Stažení a instalace

Jak jsem již napsal výše, podmínkou pro nákup všech dostupných hlasů je základní aplikace Acapela TTS Voices, která uživateli nabízí pohodlné rozhraní pro nákup/stažení požadovaného hlasového výstupu.

Tu lze stáhnout klasickým způsobem z obchodu Google Play, odkaz je následující:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acapelagroup.android.tts&feature=search_result

 

Po úspěšné instalaci této aplikace je potřeba ji spustit standardním způsobem a řídit se následujícími pokyny pro stažení hlasových dat:

1. Nejprve se přesvědčte, že máte k dispozici připojení k internetu, jelikož aplikace si musí na serverech výrobce ověřit aktuálně dostupné hlasy. Následně ji spusťte a pokračujte dalšími kroky.

2. Pokud vlastníte více než jeden Google účet, vyberte ten, který máte asociován se službou Google Play.

Upozornění: V budoucnosti již nebudete mít možnost toto nastavení změnit. Jestliže se vyskytnou nějaké problémy, aplikaci odinstalujte a proveďte opětovnou instalaci.

3. Prohlédněte si seznam dostupných hlasů a zvolte ten vámi preferovaný.

4. Klepněte na vámi požadovaný hlas a zobrazí se menu s několika volbami.

*Listen to the voice – přehraje krátkou ukázku hlasové syntézy

*Buy – otevře okno s informacemi potřebnými k nákupu a zároveň budete vyzváni k potvrzení objednávky daného hlasu

5. Po úspěšném dokončení objednávky se u vámi zakoupeného hlasu objeví zelená šipka, na kterou je nutné kliknout. Tím se zahájí proces stahování hlasových dat ze serveru výrobce.

6. Objem stahovaných dat se pohybuje zhruba mezi dvaceti až třiceti megabajty, proto pokud nevlastníte datový tarif s mobilním internetem, proveďte tuto operaci až po přihlášení k dostupné WI-FI síti.

7. V případě výskytu potíží postupujte dle následujících kroků:

*Zkontrolujte, zda je vaše zařízení korektně připojeno k síti internet

*Ujistěte se, že máte ve svém přístroji vloženu paměťovou kartu a že není právě připojena jako datové úložiště k osobnímu počítači

*Ověřte, zda vaše zařízení neztratilo datové spojení během stahování hlasových dat

Jestliže se vám nepodaří odhalit příčinu vzniklých potíží, restartujte aplikaci a zkuste proces opakovat.

Pokud ani v tomto případě nebudete úspěšní, otevřete v aplikaci volbu „settings/LOG“ a zašlete e-mail s chybou vývojářům.

Konfigurace hlasového výstupu

Jestliže jste tedy ve všech výše popsaných bodech byli úspěšní, máte v této chvíli nový hlasový výstup korektně nainstalován a čeká vás poslední krok v podobě jeho správné aktivace.

Postup pro Android 2.2/2.3:

1. Otevřete sekci „nastavení/hlasový vstup a výstup/nastavení převodu textu na řeč“

2. Odrolujte nabídkou úplně dolů na seznam dostupných hlasových enginů a zatrhněte položku Acapela TTS.

3. Vraťte se nabídkou úplně nahoru a otevřete volbu „výchozí modul“.

4. Zde opět zatrhněte položku Acapela TTS.

5. vraťte se zpět do předchozí nabídky a klikněte na položku „poslechnout příklad“. Tím dojde k aktivaci zvoleného hlasového výstupu.

Postup pro Android 4.0:

1. Otevřete sekci „nastavení/jazyk a vstup/výstup převodu textu na řeč“.

2. V seznamu dostupných hlasových enginů klepněte na položku Acapela TTS.

3. Zobrazený dialog potvrďte tlačítkem OK.

4. Klepněte na volbu „poslechnout příklad“ a přesvědčte se, že je hlas korektně nastaven.

Tímto by měla být konfigurace dokončena.

Nezbývá než doufat, že český hlas bude přinejmenším stejně kvalitní jako syntéza společnosti Svox a navíc svým uživatelům nabídne bonus v podobě lepší optimalizace a svižnějších reakcí.

Zatím jsem neměl možnost hlas přímo otestovat, proto nezbytnou audio ukázku připojím o něco později.

Jestliže bude český hlasový výstup na úrovni již zaběhnuté Elišky, tak se silně obávám skutečnosti, že pan inženýr Sáček přijde se svým Wintalkerem trochu pozdě. I vzhledem k nižší pořizovací ceně dá totiž možná spousta uživatelů raději přednost hlasu od Acapely.

Uvidíme, jak to nakonec dopadne.