Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový Facebook a messenger - přístupnost o míle zpátky

16. 4. 2017

V posledních dnech se vývojáři Facebooku činí a vydávají jednu aktualizaci za druhou. Nejenže porušují pravidla tím, že neudávají změny v aktualizacích, ale teď dokonce významně zhoršili přístupnost svých aplikací. Asi nejvíc na zadek dostali uživatelé Messengeru.

Facebook má již dva roky novou strategii, kromě své nesmyslně obří a k systému dost mafiánsky se chovající aplikace Facebooku, má na každou další věc podobně robustní aplikaci. Messenger na zprávy, Pages na stránky na FB, ale třeba speciální aplikaci na správu skupin, či fotografií apod. Poslední dobou začali být vývojáři bohužel velice aktivní. Bohužel proto, že s vaničkou vylili i dítě - tedy spíš s aktualizací vylili i přístupnost.

Asi nejvíc je to znát na poslední aktualizaci Messengeru, což je aplikace na diskuse, telefonování a videohovory v síti Facebooku. Poslední aktualizace možná přinesla nové funkce, ale především nám - tedy uživatelům odečítačů - přináší řadu problémů.

Přístupnost: Dozadu pravá, vpřed ni krok

Poslední aktualizace Messengeru ukazuje pravdivost šeptandy, že totiž Facebook na accessibility zase úplně kašle. Po automatických nezavřitelných videích na velkém Facebooku a dynamických oblastech na webu i v aplikaci, se problémů dočkal i Messenger. Těmi nejzávažnějšími problémy se zabýváme níže i s popisem, jak na to:

  • Spousta nepopsaných prvků: V aplikaci, jejíž samotné rozhraní bylo docela dost přepracováno najdete mnoho nepopsaných, a někdy dokonce i nepopsatelných prvků. Vývojáři zešíleli už i natolik, že v některých případech používají dynamická tlačítka, která nelze označit štítkem v odečítači. Naštěstí to nejsou všechna, ale pár se jich najde, a pak vám nezbývá nic jiného, než metodou pokus omyl zjišťovat, a hlavně si pamatovat, co k čemu je.
  • Prostředí se mění pod rukama: Bohužel předchozí rada nezabere vždy, protože prostředí, a tedy i pořadí nepopsaných ovládacích prvků se mění podle kontextu, takže sem tam vám zapamatování, co co dělá, prostě nebude stačit.
  • Už zase nejde scrollování: Přestože se vývojářům Talkbacku v poslední beta verzi podařilo opravit obecnou chybu ve scrollování některými druhy seznamů, Facebook jako by to tušil, změnil způsob zobrazováni seznamů a máme po scrollování. V tuto chvíli, pokud nemáte doslova božskou trpělivost a dobrou ruku, je scrollování v seznamu konverzací takřka nemožné.
  • Úplně předělané prostředí konverzace: V samotné konverzaci se změnilo snad úplně všechno. Různé dynamicky se rozbalující panely s různými nástroji jsou novou představou vývojářů.
  • Tlačítko pro odeslání zprávy je nepopsané: Dokonce ani tlačítko pro samotné poslání zprávy není popsané. Naštěstí mu jde přidělit štítek v odečítači. Existuje jeden tip, je to vždy to poslední tlačítko, respektive ten poslední prvek na obrazovce (fyzicky je vpravo dole vedle pole se zprávou), takže  se k němu dostanete přes gesto přejít na poslední prvek.
  • Zmatené editační pole pro zprávu: Jeden kousek, co se opravdu hned tak nepovede. Editační pole je graficky popsáno shlukem “Aa” - asi je to pro vidící vtipné, a jinak by asi nepoznali, že jediné obří editační pole v konverzaci slouží překvapivě pro napsání zprávy. Bohužel s odečítačem to vypadá, jako kdybyste ta písmena Aa měli v editačním poli vždycky napsána. I mně trvalo pár chvil pokusů o smazání nesmyslných áček (která tam nebyla), než mi došlo, že to je velice dementní pokus o popisek toho pole. Daleko lepší by bývalo bylo, kdyby to nechali být. Takže při “Aa editační pole” se nelekejte.
  • Přístupných jen pár funkcí konverzace: Nově se doplňkové funkce, jako jsou různé smajlíky, emotikony, plánování, fotografie a tak schovaly do dynamických nástrojových lišt. Překvapivě po jejich rozbalení zjistíte, že je dost rozdíl mezi tím, co vidí vidící a co slyší nevidomý přes odečítač. Ano, některé objekty nejsou takzvaně focusovatelné a šviháním prstem po prvcích se na ně prostě nedostanete. Taky slušná práce.
  • Samovolné refreshování a ztráta focusu: Tenhle problém se sem tam objevoval už v předchozích verzích Messengeru, ale tady doznává obludných rozměrů. Doslova pokaždé, když druhá strana udělá jakoukoliv interakci, tak se sice zobrazí příslušná informace i vám, nicméně tím se změní pořadí prvků a vy tak ztratíte focus, pokud jste v seznamu zpráv. Docela nepříjemné zejména u skupinových konverzací.

On celkově ten přístup…

Celkově přístup Facebooku k mobilním aplikacím začíná být trochu zvláštní. Dlouhodobě a soustavně Facebook porušuje pravidla vývojářů třeba tím, že nesplňuje jasnou povinnost informovat v changelogu o změnách pro každou aktualizaci. Přes několik desítek hlášení od uživatelů si Google strachy nedovolí proti Facebooku zasáhnout, a ten si tak může v Androidu a obchodě dělat, co chce. Jistě si dokážete představit ten rozdíl, když Google mnohdy pro daleko menší prohřešek stáhne aplikaci z obchodu či zneaktivní účet vývojáři. Hezký dvojí metr, že?

A nejde jen o changelog, aplikace Facebooku jsou plné různých tajných kusů, o kterých nikdo neví, co dělají. Google takovéto aplikace rád zatracuje, u Facebooku si to pochopitelně také nedovolí. To bohužel vede ke stále rostoucímu objemu aplikací a stále se zhoršující reakci prostředí, což znají především uživatelé telefonů low-endové a střední třídy již léta.

Aby těch negativních zpráv nebylo málo, tak vězte, že Facebook hodlá uzavřít svoje rozhraní pro služby třetích stran právě pro Messenger. Již teď většina kecálků s Messengerem nefunguje, ale stále existují dvě cesty, jak to mohou vývojáři alternativních aplikací řešit. Tyto cesty se zdá letos v létě zavřou a asi máme po alternativách definitivně.

Samozřejmě se pokusíme…

Negativních ohlasů na novou verzi aplikace přibývá odevšud. Těch zmiňujících přístupnost je zatím málo, protože aktualizace je dost nová. Samozřejmě se i my přidáme ke kritice a kontaktujeme vývojáře ve Facebooku. Uvidíme, jak uspějeme.

Přes dost beznadějný tón dnešního článku chceme říct, že základní funkce aplikace se stále dají použít, pouze si musíte zvyknout na jiné pořadí prvků a naučit se ignorovat chyby (viz ona “Aa” v editačním poli pro zprávu), ale k dokonalosti to má daleko a ve srovnání s předchozí verzí se to moc srovnávat nedá.