Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová betaverze odečítače TalkBack: Oprava kritických chyb a spousta dalších vylepšení?

9. 4. 2012

Ačkoli jsou velikonoce v plném proudu, Google rozhodně neusíná na vavřínech a před dvěma dny uvolnil další testovací verzi svého odečítače TalkBack.

Kromě běžného jevu v podobě oprav nejrůznějších chyb se tentokrát můžeme těšit i na mnohá vylepšení. Dobrou zprávou je fakt, že je nová beta použitelná na všech verzích systému Android, takže si ji mohou bez obav nainstalovat i majitelé starších zařízení.

I když se nejedná o finální vydání, nezaznamenal jsem během používání žádné výraznější nedostatky. Pojďme se nyní společně podívat na nejpodstatnější změny a vylepšení, která nám může aktuální verze nabídnout.

První překvapení na vás čeká během nastavování úrovně hlasitosti. TalkBack nyní umí korektně ohlašovat procentuální hodnotu ukazatele a především je schopen rozlišit, zda je měněna hlasitost vyzvánění nebo jestli uživatel reguluje hlasitost zvuků v prostředí systému. Další vylepšení spočívá v detailnějším oznamování určitých prvků nebo událostí. Změn si lze povšimnout například při rozbalení notifikační lišty, kdy je toto TalkBackem korektně ohlášeno. Další změnu můžeme registrovat při zobrazení většího počtu položek, které jsou řazeny v seznamu. Odečítač je nyní schopen na tuto skutečnost automaticky upozornit, takže si uživatel může okamžitě udělat představu o prvcích, se kterými bude pracovat. Toto se dotýká i prvků, které nejsou nijak pojmenovány. Mezi ně lze zařadit zejména grafická tlačítka či obrázky.

Vzhledem k tomu, že se jedná o testovací verzi, je nutné její instalaci provést ručně. Ta zahrnuje stažení APK souboru ze stránek výrobce a následné nahrání do zařízení skrze libovolný souborový manažer.

Oficiální seznam změn je následující:

*Během hovoru již není ohlašována úroveň hlasitosti

*Opraven problém, kdy si TalkBack občas ponechal audio focus ukončené aplikace

*Opraveny občasné pády odečítače během startu systému

*Zvýšena hlasitost řeči v Androidu Ice Cream Sandwich

*Vylepšena specifická aplikační pravidla řeči na starších verzích systému

*Do nastavení byla přidána volba pro vypnutí zvýšené intonace při psaní velkých písmen

*Opraveny pády aplikace na zařízení Eclair, Google TV

*Snížena intenzita zvukové odezvy indikátoru průběhu

*Přidána funkce jednoduché zvětšovací lupy

*Opraveny pády modulu screen magnifier na Androidu 4.0.4

*Opraven problém, kdy se po restartu zařízení obnovila výchozí konfigurace odečítače

Aktuální betaverzi můžete stahovat zde:

http://eyes-free.googlecode.com/files/com.google.android.marvin.talkback-v3.0.8_b2_r45.apk

 

Užijte si nové funkce!