Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová beta TalkBacku je venku, Google si napravil reputaci

24. 4. 2015

Není to tak dávno, kdy Google vypustil ostrou verzi svého odečítače, která díky mnoha nedodělkům vzbudila velice kritické ohlasy a to nejen v zahraničí, ale i u nás.

Vývojáři ze Silicon Valley šli ale evidentně do sebe a včera představili nový vývojový cyklus, ze kterého by měla vzejít finální verze s číslovkou 4.2.0.

Samozřejmě se opravovalo, ale toto tentokrát hlavní prim nehraje. Přístupnostní tým Googlu totiž asi před dvěma týdny požádal uživatele TalkBacku, aby se prostřednictvím jednoduchého dotazníku vyjádřili, jaké změny a nové funkce si v odečítači přejí.

Mohu konstatovat, že již v této první beta verzi se mnohé z nich objevují a to není vše. Kromě toho, že přibylo mnoho nových funkcí, došlo taktéž k výraznému zjednodušení navigačních gest, což by mělo přispět k intuitivnějšímu ovládání screen readeru.

Dnes budu, až na jeden nedostatek, pouze chválit a jsem moc rád, že Google se poučil a je za ním vidět opravdu velký kus práce.

Nově s námi opět komunikuje vývojář Kristian Monsen, za jehož „vlády“ byly reakce Googlu na velmi dobré úrovni.

Dnes jsem si pro vás nachystal dva způsoby, kterými můžete novou betu odečítače získat.

První je ten oficiální, tedy nutnost zapojit se do testovacího programu, což bude mít za následek objevení se nového TalkBacku v rámci aktualizace aplikací na Google Play.

Je ale důležité zmínit skutečnost, že jestliže se do testovací skupiny přihlásíte, budete dostávat jen beta aktualizace a ostrý release vás tak mine.

Není ale samozřejmě problém se kdykoli odhlásit, čímž pak obdržíte oficiální vydání.

Podmínkou pro úspěšné přihlášení je vlastnit účet Google, který je provázán s vaším zařízením a dále musíte být členem zahraniční Eyes-free konference.

Do této diskusní skupiny se můžete přihlásit na následující webové adrese:

https://groups.google.com/forum/#!forum/eyes-free

 

Do testovacího programu se zapojíte zde:

https://play.google.com/apps/testing/com.google.android.marvin.talkback

 

Jestliže budete chtít reportovat vývojářům nalezené chyby, můžete tak učinit prostřednictvím těchto stránek:

https://code.google.com/p/eyes-free/issues/list

 

Upozorňuji, že komunikace probíhá výhradně v anglickém jazyce.

Ti z vás, kteří se z jakéhokoli důvodu nechtějí do oficiálního testování zapojit, si nový TalkBack mohou otestovat rovněž a to pomocí stažení a následné manuální instalace APK balíčku, který najdete tady:

Poznámka: Odkaz byl odstraněn z důvodu uvolnění oficiální verze.

A nyní již pojďme k avizovaným novinkám.

Některé změny jsou významnějšího charakteru, proto se o nich rozepíši poněkud obšírněji.

ChangeLog pro verzi 4.2.0 Beta1

Nové funkce:

•Možnost nadefinovat si vlastní gesta a to i pro pohyb v systému (švihání)

Jinými slovy to znamená, že si můžete ovládání téměř úplně předělat k obrazu svému, takže místo klasického švihnutí zleva doprava nebo obráceně si nyní klidně pro skok na další/předchozí prvek můžete zvolit třeba gesto, které primárně slouží pro přepínání úrovní podrobností čtení.

Vše je již nyní plně lokalizováno, takže ať si každý pozmění dle svých potřeb, případně nechá výchozí stav.

Já se musím přiznat, že jsem si okamžitě nadefinoval otevírání místní/globální kontextové nabídky a to na švihnutí nahoru/dolů.

Opravdu úžasná vychytávka a díky ní tak zcela odbouráte to vlnovkové gesto, kterým bylo dříve nutné tyto nabídky otevírat a ne každému se jeho provedení podařilo.

Konfigurovatelná gesta nově naleznete v nastavení TalkBacku, sekce „správa gest/gesta pro zkratky“.

•Nově je možné nechat si zobrazovat obě kontextové nabídky jako seznam, takže se můžete zcela vyhnout jejich bývalé kruhové formě

Toto zaškrtávátko naleznete opět v nastavení odečítače, spíše v jeho spodní části.

Po aktivaci této volby můžete rovněž zapomenout na aktivaci prvků v rámci nabídek pomocí zvednutí prstu. Kontextová menu se totiž chovají úplně stejně jako zbylé prostředí systému Android, takže se v nich můžete pohybovat šviháním nebo klouzáním prstu po obrazovce.

Aktivaci vybrané funkce pak provedete klasickým dvojitým klepnutím.

•Správa klávesových zkratek

Toto nastavení se týká uživatelů, kteří pro práci s Androidem využívají služeb hardwarové klávesnice. Nová fičura vám přináší možnost kompletně si nadefinovat jakými klávesovými kombinacemi budete systém ovládat, takže si klávesové zkratky můžete kompletně reorganizovat.

Tuto funkci opět najdete v nastavení screen readeru, pod záložkou „různé/spravovat klávesové zkratky“.

Upozornění: Následující výčet nových funkcí hledejte opět pod záložkou „různé“.

•Možnost pozastavit/obnovit fungování odečítače pomocí dlouhého stisku obou tlačítek pro ovládání hlasitosti

Týká se rychlé a efektivní možnosti, jak pozastavit a zase obnovit zpětnou vazbu TalkBacku za jakýchkoli okolností.

•Ztlumení obrazovky, když je TalkBack aktivní

Po této možnosti již uživatelé Androidu dlouho volali a funkce by se dala připodobnit k cloně obrazovky na iOS.

Po aktivaci této volby se zahájí tříminutový odpočet, během něhož je ještě možné ztmavení displeje zabránit a to opět využitím obou tlačítek pro regulaci hlasitosti, kdy je nutné je stisknout třikrát rychle za sebou.

Během odpočtu se na displeji zobrazují informace o možnosti jak ztlumení obrazovky deaktivovat, což je určeno pro uživatele, kteří TalkBack nevyužívají.

Poznámka: Jestliže si tuto volbu v nastavení odečítače aktivujete, ztmavení obrazovky zůstává aktivní i po restartu nebo vypnutí zařízení.

Seznam drobných oprav:

•Posuvníky/přepínače mohou být nově ovládány pomocí tlačítek hlasitosti, stejně jako je tomu v případě čtení textu po různých úsecích v rámci editačních polí

•Pohyb při editaci textu pomocí tlačítek hlasitosti byl výrazně vylepšen

•Zatrhávací tlačítka v nastavení TalkBacku jsou nyní korektně ohlašována (Android Lollipop)

•Přepracována funkce automatického skrolování

•Do globální kontextové nabídky byl přidán přímý vstup do nastavení převodu textu na řeč

Mé vlastní postřehy:

•Skrolování je nyní mnohem svižnější (Android 5.01)

•Vylepšená detekce navigačních tlačítek „domů“, „zpět“ a „poslední obrazovky“ (Android 5.01)

Poznámka: Prozatím to vypadá, že se na zařízeních od LG potýkáme s jedním neduhem, kterým je nefunkčnost některých položek v rámci globální kontextové nabídky. Vše jsem již hlásil a na vyřešení se pracuje, například uživatelé Nexů ale tyto potíže nemají.

Slovo závěrem

Je vidět, že Google si vzal kritiku svých uživatelů k srdci a na aktuální vývojové verzi odvedl obrovské penzum práce. Pár mušek se sice stále najde, ale ty by měly být brzy odstraněny. Bohužel, co pořád zůstává a není jisté, zda se někdy dočkáme nápravy, je neustálá interpretace tečky jako „období“.

Nicméně pozitiv je tentokráte tolik, že drobné nedostatky zcela zastiňují.

Prosím vás tedy, testujte a hlaste chyby, klidně přímo mně nebo i do mobilních konferencí. Jedině tak se dočkáme odladěného a plně fungujícího produktu, se kterým budeme moci být spokojeni.

Happy testing!

Aktualizováno 9.5.2015

Ve včerejších večerních hodinách Google uvolnil druhou beta verzi vývojového cyklu 4.2.0 a jak jsme všichni předpokládali, tato aktualizace se nese především v opravném duchu.

Jeden z vývojových inženýrů, Maxim Bogatov, se s námi podělil o provedené změny a já je nyní předkládám i vám.

Následuje seznam oprav ve verzi 4.2.0 beta2:

•Opraven problém s nekorektním fungováním pohybu po znacích v editačních polích prostřednictvím tlačítek pro ovládání hlasitosti

•Opraveny chyby v anglickém překladu

•Nově jsou dostupná nastavení odečítače zobrazována v závislosti na verzi systému Android, takže v jeho starších vydáních (4.2 a nižších) se uživateli nezobrazí nejnovější dostupné funkce, limitováno API rozhraním

•Opraven problém s ohlašováním změn textu během psaní na klávesnici

•Opraven problém s aktivací funkce ztlumení obrazovky, kdy bylo zařízení automaticky nastaveno do režimu na výšku, i když měl uživatel aktivováno otáčení displeje

•Opraven problém s globální kontextovou nabídkou, kdy korektně nefungovala aktivace většiny položek v režimu „seznam“ (týká se pouze některých verzí Androidu)

•Implementovány nejnovější verze všech jazykových překladů

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že česká lokalizace je nyní stoprocentní a práce s globální kontextovou nabídkou již funguje korektně i mně, za což jsem opravdu rád.

Bohužel, tentokrát již instalační APK balíček nepřikládám, jelikož Google si toto od minula pohlídal a k jeho uveřejnění tak již nedošlo.

Proto, jestliže chcete mít nejnovější vymoženosti TalkBacku k dispozici, je nutné se přihlásit do testovacího programu, viz výše v tomto článku.