Jdi na obsah Jdi na menu
 


NotNav Accessibility: šikovný pomocník pro hlasovou navigaci

30. 6. 2014

 

Aktuální novinka nám tak trochu pomůže vzpomenout na staré časy, myšleno v oblasti hlasové navigace.

V dnešní době sice nejspíš drtivá většina z vás používá k navigaci aplikaci DotWalker české firmy Ace design, nicméně jsou možná mezi vámi i tací, kteří stále dávají přednost mapám od Googlu. V takovém případě tito uživatelé musí velmi postrádat aplikaci Talking Compass, která byla vyvíjena samotným Googlem, avšak ten z nepochopitelných důvodů již před nějakým časem na vývoj rezignoval a tak se stalo, že od Androidu Jelly Bean je jejich mluvící kompas nepoužitelný.

Jeden z nevidomých uživatelů zahraniční Eyes-Free konference, Les Smithson, se však rozhodl této nepříznivé situaci čelit vlastní aplikací, která je jak on sám říká „vyvinuta nevidomým pro nevidomé“. Z tohoto tvrzení vyplývá, že je na obsluhu velmi jednoduchá a samozřejmě stoprocentně přístupná.

Provozovat ji pak můžete na Androidu Jelly Bean a vyšším.

Já sám patřím mezi právě tu menšinu, která k navigaci využívá mapy od Googlu v kombinaci s externím doplňkem, který vám hlasově zprostředkuje údaje z kompasu a přitom ohlašuje název ulice a číslo popisné. Google Mapy jsou i během hlasové navigace hodně orientovány na údaje související se světovými stranami, takže asistence mluvícího kompasu je v tomto případě zcela nezbytná.

Pojďme se nyní podívat na to, co aplikace nabízí, skrze její popis na portálu Google Play.

NotNav je orientační aplikace, vyvinutá s ohledem na specifické potřeby zrakově hendikepovaných uživatelů. Nejedná se však o plnohodnotnou hlasovou navigaci, jde spíše o doplňkový produkt k dostupným navigačním aplikacím. Poskytován je zcela zdarma.

Aplikace v reálném čase ohlašuje popisná čísla domů a názvy ulic, k čemuž využívá služeb libovolné hlasové syntézy, kterou musíte mít ve svém přístroji nainstalovanou. Aplikace NotNav je na ovládání velice jednoduchá a její výhodou je skutečnost, že pracuje neustále tj. i se zhasnutým displejem nebo i tehdy, je-li v popředí jiná aplikace (hodí se právě pro kombinaci s mapami od Googlu). Telefon tak můžete mít uzamčený ve své kapse a i přesto budete dostávat aktuální informace o směru, názvu ulice a čísle popisném.

Použití:

Nejlepší funkčnosti aplikace dosáhnete při držení telefonu na výšku, displejem směrem k vám. Dobrým místem tak může být třeba kapsa vaší košile. Hlavní obrazovka obsahuje tři velká tlačítka – „start/pause“ (spustí nebo zastaví ohlašování dostupných údajů), „speak last“ (znovu ohlásí poslední známou polohu), „settings“ (zpřístupní základní nastavení aplikace, kde si volíte, jaké údaje mají být předčítány).

Jestliže chcete ohlašování ukončit, můžete to provést dvojím způsobem. Buďto využijete tlačítko „pause“ a nebo na hlavní obrazovce aplikace stisknete systémové tlačítko „zpět“. Autor přislíbil i další aktualizace, ve kterých by mělo dojít k rozšíření ohlašovaných informací například o ulicích, které křižují vaši trasu. Nechme se překvapit, toto je první oficiální release.

Odkaz do Google Play:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smithson.notnav

 

Ať jsem ale ve svém telefonu vyhledával podle jména autora nebo názvu aplikace, nemohl jsem se dobrat relevantních výsledků. Proto mi autor zaslal i APK soubor, který zde taktéž přikládám.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/15992542/Apps/NotNav-release.apk

 

Původně jsem si myslel, že je to způsobeno nedostupností aplikace pro ČR, autor mě však ujistil, že aplikace je pro naši zemi zpřístupněna. Pokud ale vyhledáte aplikaci skrze webové rozhraní obchodu, tak budete při instalaci úspěšní. Tolik alespoň mé postřehy. Hodně štěstí!