Jdi na obsah Jdi na menu
 


MySmartEye: vyzkoušejte obdobu TapTapSee pro Android

5. 9. 2013

 

Mnozí uživatelé jablečných zařízení jistě vědí, že mají k dispozici velmi užitečnou aplikaci, která jim je schopna po vyfocení jakéhokoli předmětu téměř obratem sdělit, jakou věc mají před sebou. Řeč je pochopitelně o aplikaci TapTapSee, která se mezi nevidomými uživateli těší značné oblibě. A není divu. Sám jsem měl možnost si její funkčnost na iPhonu vyzkoušet a musím zcela upřímně přiznat, že v drtivé většině případů je popis vyfocených předmětů velmi výstižný.

V případě vyfotografování člověka se aplikace dokonce snaží určit i jeho pohlaví a přidá i informaci o oblečení, které má daný jedinec na sobě. Není proto žádným tajemstvím, že po takovémto typu aplikace již dlouho volali i uživatelé konkurenční platformy od Googlu. Přesně 30. srpna byly jejich prosby konečně vyslyšeny a společnost vystupující pod názvem StarHub Ltd uvolnila obdobnou aplikaci také pro operační systém Android. Aplikace MySmartEye je od tohoto data k dispozici na portálu Google Play a stáhnout si ji můžete zcela zdarma. Zde ale celá podobnost s oblíbeným TapTapSee končí. Domnívám se totiž, že vzhledem k rychlosti rozpoznání obrázku a poskytnutí odpovídajícího výsledku, využívá TapTapSee nejspíš služeb rozličných serverů, které jsou schopny daný obrázek rozpoznat a poté zprostředkovat odpovídající popis předmětu. Pokud je tomu jinak, nechť prosím „jableční“ uživatelé uvedou sami věci na pravou míru, rád se nechám poučit.

Aplikace MySmartEye na to jde poněkud odlišnou a řekl bych, že i komplikovanější cestou. To, zda vůbec, případně za jakou dobu obdržíte požadovanou odpověď, je zde totiž závislé na lidských zdrojích. Aplikace kolem sebe totiž soustřeďuje okruh dobrovolníků, kteří se mohou ke službě přihlásit skrze sociální síť Facebook a být tak nápomocni s identifikací vyfotografovaných předmětů. To s sebou sice přináší výhodu v tom, že popis může být mnohdy detailnější, na druhou stranu je ale vyhodnocování obrázků mnohem pomalejší a odpovědi se tak můžete dočkat třeba až za pět minut. To byl zatím můj nejdelší čas. Navíc si v uživatelských recenzích lidé často stěžují na nutnost vlastnit FaceBook. Rádi by se stali dobrovolníky a s vyhodnocováním pomáhali, ale nehodlají si kvůli tomu FB zakládat. Doufejme tedy, že v budoucnu to půjde i jinak.

Pojďme se ale konečně podívat na rozhraní aplikace.

Aby těch kontroverzí nebylo málo, tak ačkoli je MySmartEye určen výhradně pro osoby se zrakovým postižením, jsou jeho dvě základní ovládací tlačítka bohužel nepojmenovaná.

První z nich vás ihned přenese do fotografického režimu aplikace, druhé pak slouží pro možnost přihlásit se ke službě jako dobrovolný analyzátor obrázků. Na druhé tlačítko je nutné dát si pozor, neboť se mi po vstupu do režimu přihlášení ke službě MySmartEye již nepodařilo vrátit se na výchozí dvě tlačítka a nebyl jsem tak schopen aplikaci přepnout do režimu fotografování. Pomohlo až vymazání uložených dat aplikace.

Stiskněme tedy první tlačítko a přenesme se do fotografického režimu. Aplikace by měla zahlásit „double tap to take a picture“, pokud se tak nestane, dvakrát poklepejte na displej telefonu. Přepnutí do režimu fotografování poznáte rovněž tak, že se obraz automaticky překlopí na šířku, což je režim držení mobilního telefonu při focení. TalkBack tuto skutečnost samozřejmě ohlásí.

Protože ovládání lehce koliduje s poklepy/gesty, které využívá Android Jelly Bean, je nutné ovládací gesta zdvojovat. To znamená, že místo dvou klepnutí pro zahájení fotografování musíte na displej poklepat čtyřikrát za sebou a to dost rychle, aby aplikace doteky správně interpretovala.

Jakmile tedy čočku fotoaparátu namíříte na požadovaný předmět, můžete spustit samotný proces focení a následného rozpoznání. MySmartEye vás bude o průběhu celé operace informovat a po jejím dokončení budete vyzváni k zatřesení telefonem pro přečtení zobrazených výsledků. Prvních několik desítek vteřin se nejspíš budete setkávat s hláškou „no new reply yet“, což znamená, že obrázek ještě nebyl rozpoznán. Jak jsem již nastínil výše, díky nutnosti vyhodnocování fotografií lidmi může celá operace trvat i několik minut. Jakmile se dočkáte požadovaného výsledku, můžete si jej opětovným zatřesením nechat znovu přečíst a nebo se švihnutím dvěma prsty ve vodorovném směru vrátit do režimu focení a pořídit další snímek.

Co říci závěrem?

Je rozhodně potěšující, že jsme se tohoto typu aplikace dočkali také na platformě Androidu, zároveň si však myslím, že využívání lidských zdrojů pro rozpoznávání fotografií je lehce kontraproduktivní. Na jednu stranu může být popis daného předmětu mnohem přesnější, na stranu druhou je ale nutno počítat s delším vyhodnocovacím časem. Přístupnost aplikace je pak mírně kontroverzním tématem, jelikož zalogování do služby pro dobrovolníky (analyzátory) není přístupné vůbec a dvě základní ovládací tlačítka jsou taktéž nepojmenovaná.

Po vstupu do režimu focení je ale již naštěstí vše ozvučené a plně přístupné.

Dlužen jsem vám ještě přímý odkaz do Google Play, který přikládám níže:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.starhub.mysmarteye