Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mozilla inovuje! Firefox chce svou pozici jedničky zpět

16. 9. 2015

Je to už dost dávno, kdy nám společnost Mozilla přinesla poslední vylepšení v oblasti přístupnosti svého webového prohlížeče a proto byl důvod se domnívat, že Firefox díky sílící konkurenci v podobě Chromu od Googlu pomalu upadne v zapomnění.

Ne všechny špatné předtuchy se ale naplní, díky čemuž vám v dnešním článku mohu představit úplně novou vývojovou větev prohlížeče, která právě v těchto dnech vzniká.

Pro dnešní článek jsem se inspiroval na blogu jednoho z předních vývojářů Mozilly, Eitana Isaacsona, který má na starost vývojový tým zabývající se přístupností Firefoxu.

Jeho příspěvek jasně ukazuje v čem a jakým způsobem se uživatelský komfort pro práci se screen readery vylepšuje.

Nutno ještě dodat, že aktuální vývojový stupeň nese označení „nightly“, což znamená, že se jedná o nejranější testovací fázi vývoje.

Taktéž se musíte smířit s faktem, že tyto testovací buildy nenajdete v oficiálním obchodě s aplikacemi a je proto nutné si je stáhnout přímo z webu Mozilly.

Do programu beta by měly přejít v měsíci listopadu a finální verze s číslovkou 43 se pak dočkáme v prosinci.

Trocha historie

Když jsme začínali řešit přístupnost našeho prohlížeče v rámci operačního systému Android, drtivá většina uživatelů v té době používala verzi 2.3 Gingerbread, ve které byly Googlem položeny základní kameny přístupnosti a s tím, co máme k dispozici dnes, se to absolutně nedá srovnávat.

Díky absenci dotykového ovládání spousta věcí nebyla vůbec technicky proveditelných a my tak museli hledat složité cestičky, jak i na takto nízké úrovni přístupnosti přinést nevidomým uživatelům prohlížeč, který by mohli používat.

K dispozici nebyl jak režim průzkumu dotykem, tak ani možnost švihání, zařízení šlo tehdy ovládat jen použitím hardwarové klávesnice nebo čtyřsměrného navigačního tlačítka, které můžete znát pod názvem „directional pad“.

Mozilla při vývoji uplatňuje dva základní principy:

1. Snahu o co nejvyšší možnou míru integrace s prostředím systému a to i za cenu toho, že uživatelský komfort nebude úplně perfektní.

Cílem je maximálně vycházet z možností, které může nabídnout platforma společně s odečítačem obrazovky, tak aby byla minimalizována nutnost se učit další dovednosti navíc.

Žádná nová gesta, žádné doplňky nebo přídavné nástroje.

2. Uvádět nové režimy interakce s prohlížečem, skrze progresivně se vyvíjející vylepšení.

Naší prioritou je přinášet neustále nová řešení a to i v případě, že ta stávající jsou plně funkční a teoreticky by mohla všem dostačovat.

Chceme však neustále uživatelský komfort navyšovat, takže postupně zavádíme nové možnosti.

•Když jsme uvedli podporu pro Android Gingerbread, kromě jiného přišla také rychlá klávesová navigace.

Jestliže jste vlastnili telefon s hardwarovou klávesnicí, bylo možné se rychle pohybovat v rámci webu po různých elementech.

Mohli jste například stiskem písmene „h“ okamžitě přeskočit na další nadpis, aniž by bylo nutné rolovat celou stránku pomocí navigačního tlačítka.

•Když přišel Android 4.0 Ice Cream Sandwich a Google společně s ním představil i dotykové ovládání, implementovali jsme navigaci formou švihání (vlevo/vpravo), čímž byl zajištěn rychlý způsob přecházení mezi jednotlivými položkami webu.

•Přidána byla také lehce kontroverzní možnost skokové navigace po nadpisech, odkazech, seznamech a tabulkách.

Protože jsme v té době byli omezeni „accessibility frameworkem“ systému, stejně tak jako Google, museli jsme vymyslet gesta, která by nekolidovala s těmi, jež používá TalkBack.

Volba proto padla na tříprsté varianty, bohužel, jak se později ukázalo, na velmi malých obrazovkách nebylo téměř možné je provádět.

Jelikož se ale od té doby mnohé změnilo a Google s implementací přístupnosti značně pokročil, rozhodli jsme se na základě pozitivních zkušeností s modelem navigace, jenž nyní využívá Google Chrome, nabídnout uživatelům tento způsob ovládání i v rámci našeho prohlížeče.

V současné době je již přístupnost webu na dosti pokročilé úrovni a tak je ten správný čas na restartování vývoje, abychom s konkurencí udrželi krok.

Počínaje dnešním dnem jsou tak k dispozici noční sestavení, ve kterých si můžete novou implementaci ovládání sami vyzkoušet a případně nám pomoci s její optimalizací.

Seznam nově zapracovaných vylepšení

•Uživatelé odečítače TalkBack mohou nyní stejně jako v prohlížeči Chrome obsah webu zmenšovat/zvětšovat pomocí tří prstů.

•Lokální kontextová nabídka screen readeru nově obsahuje položky přímo související s navigací na webu, stejně jako je tomu v případě konkurenčního browseru.

Můžete si tak snadno navolit, po jakých prvcích se budete v rámci dané stránky pohybovat.

Tato funkce je k dispozici jak ve standardním kruhovém rozložení nabídky, tak i v tom novějším, které se prezentuje jako klasický seznam.

•Došlo k implementaci lepší podpory sledování systémového kurzoru pomocí zvýrazněného obdélníčku.

•Nyní korektně funguje klasické rolování dvěma prsty, totéž gesto lze nově použít i pro uspořádání widgetů.

•Vylepšena podpora práce s braillskými řádky (aplikace BrailleBack).

A to je pro tuto chvíli vše.

Společně věřme tomu, že tímto Mozilla ještě ani zdaleka nekončí.

Jak stáhnout a nainstalovat

Stačí otevřít webovou stránku níže, ze které si každý den můžete stáhnout aktuální testovací sestavení.

Jestliže jej stáhnete přímo do zařízení, měla by se instalace spustit automaticky.

Druhou možností je pak stažení APK balíčku do počítače a poté jeho přesunutí do telefonu/tabletu.

Nezapomeňte si před spuštěním souboru povolit instalaci z neznámých zdrojů, jinak bude proces zablokován.

Odkaz:

https://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/mobile/nightly/latest-mozilla-central-android-api-11/

 

Text v původním znění najdete zde:

http://blog.monotonous.org/2015/09/15/firefox-for-android-accessibility-refresh/

 

Happy browsing!

Aktualizováno 26.9.2015

Do vývojové fáze nightly se místo verze 43, která nás aktuálně zajímá, posunula již větev 44, čímž mi Mozilla udělala tak trošku čáru přes rozpočet:-)

Tím pádem totiž mnou uveřejněný odkaz pozbyl nejen své univerzálnosti, ale i platnosti.

Proto ti z vás, kteří nové asistivní funkce Firefoxu ještě nevyzkoušeli a chtěli by tak v dohledné době učinit, nechť stahují noční sestavení verze 43 prostřednictvím následujícího odkazu:

https://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/mobile/nightly/2015-09-21-03-02-04-mozilla-central-android-api-11/fennec-43.0a1.multi.android-arm.apk

 

Soubor je datován k 21. září, pak už následují nová sestavení s číslovkou 44.