Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mobilní Firefox: Portfolio přístupných prohlížečů se rozšiřuje?

9. 5. 2012

Posledních několik dní se v organizaci Mozilla Foundation děje spousta zajímavých věcí, tou pro nás bezpochyby nejvýznamnější je první krok v implementaci asistivních technologií do mobilní verze webového prohlížeče Firefox, který je dostupný i pro systém Google Android.

Německý pracovník Mozilly Marco Zehe dnes na svém blogu informoval, že je v nightly buildech mobilního Firefoxu s kódovým označením Fennec dostupná základní implementace přístupnosti, takže je nyní možné prohlížeč používat v kombinaci s odečítačem TalkBack. Podpora asistivních technologií je zatím teprve na začátku a v žádném případě se tedy nejedná o finální a skvěle odladěný produkt. Na druhou stranu to zatím vypadá, že jediným nejvýraznějším nedostatkem je nemožnost prohlížeč ovládat prostřednictvím režimu Explore by Touch v operačním systému Android Ice Cream Sandwich. Jeden z členů accessibility teamu společnosti Mozilla se ale před několika hodinami zaregistroval do Eyes-Free konference a podporu dotykového ovládání ihned přislíbil v nadcházejících verzích browseru.

V současné době je možné prohlížeč ovládat jen skrze hardwarovou klávesnici zařízení, která jí disponují, případně lze k navigaci kurzoru využít virtuální D-Pad, který je součástí Eyes-Free klávesnice.

Stažení a instalace

Nejprve se ujistěte, že máte povolenu instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Jestliže tomu tak není, pak nemáte oprávnění k instalaci softwaru, který nebyl stažen skrze službu Google Play Store.

Následně si stáhněte aktuální nightly build mobilního Firefoxu, který naleznete na následujícím odkazu:

ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/mobile/nightly/latest-mozilla-central-android/fennec-15.0a1.multi.android-arm.apk

 

Musím se přiznat, že sám to ještě odzkoušeno nemám a proto doufám, že odkaz na instalační APK soubor bude ten správný. Bohužel stránky, které jsou uvedeny v oficiální zprávě na blogu Mozilly z nějakého důvodu nefungují. Vyhledal jsem tedy poslední noční sestavení Firefoxu ručně a link tak přímo odkazuje na instalační balíček aplikace. Z názvu instalačního souboru je patrné, že mobilní Firefox je zatím dostupný pouze pro procesory založené na běžně používané ARM architektuře, uvidíme zda se to v budoucích verzích změní. Doufám, že vývojáři brzy vypustí i sestavení pro MIPS platformu. Pozitivní skutečností je naopak fakt, že Firefox jako první přístupný prohlížeč přináší i zrakově handicapovaným uživatelům podporu přehrávání flash videí, což až do této doby žádný s dostupných browserů neumožňoval.

Plugin je sice defaultně vypnutý, nic však nebrání tomu jej v nastavení Firefoxu jednoduše aktivovat.

Ovládání aplikace

Jakmile prohlížeč spustíte, ocitnete se na domovské stránce společnosti Mozilla, odkud máte okamžitý přístup k mnoha zdrojům, které nějak souvisejí s činností této organizace. Jestliže chcete procházet obsah webové stránky, použijte kurzorové klávesy nahoru/dolů, případně si dlouhým stiskem tlačítka pro regulaci hlasitosti aktivujte navigační režim Eyes-Free klávesnice. Šviháním prstu ve spodní třetině displeje pak budete ovládat virtuální directional Pad, který emuluje klasické kurzorové šipky a vy tedy můžete Firefox používat i na zařízeních, která HW klávesnicí nedisponují. Jedno klepnutí ve výše zmiňované oblasti pak emuluje stisk klávesy enter, takže je tímto způsobem možné vybranou položku jednoduše potvrdit. V případě fyzické klávesnice tuto funkci zastupuje klasický enter.

Jestliže se v průběhu navigace dostanete v prohlížeči do jeho nejvrchnější části, setkáte se s uživatelským rozhraním, které mobilní verze převzala od svého desktopového sourozence. Dominantním prvkem je oblíbená funkční lišta, která nabízí přístup k mnoha užitečným položkám. Při navigaci v oblasti s webovým obsahem jsou odečítačem korektně ohlašovány informace o odkazech, nadpisech, grafice, editačních polích a mnoha dalších prvcích, které jsou běžně indikovány screen readery u plnohodnotně ozvučených prohlížečů.

Menu Firefoxu je na většině Android zařízení přístupné skrze standardní tlačítko, jehož prostřednictvím se do těchto voleb primárně vstupuje. Nabídka je rovněž kompletně ozvučena a způsob pohybu je totožný s navigací na webových stránkách.

Bohužel, současná implementace asistivních technologií zatím neumožňuje pokročilejší stupeň navigace na webu, zapomenout tedy prozatím musíme na rychlé přechody mezi nadpisy, odkazy nebo rozbalovacími seznamy.

Sledujte aktuální vývoj

Noční sestavení prohlížeče jsou uvolňována každý den a vývojářský accessibility team Mozilly slibuje, že přístupnost mobilní verze Firefoxu se bude rychle zlepšovat a mnohé současné mechanismy budou ještě přepracovány nebo optimalizovány.

Pro zajištění aktualizací nightly builds učiňte následující:

Otevřete menu prohlížeče.

Poklepejte na položku settings.

Vyberte volbu about nightly.

Najděte odkaz s názvem „check for update“ a potvrďte.

Pokud se zobrazí informace o dostupnosti nové verze, povolte její instalaci a následně restartujte prohlížeč.

Pomozte společnosti Mozilla s vylepšováním prohlížeče

Na výše zmiňovaném blogu se také píše, že vývojáři z Mozilly jsou velmi nadšeni možností implementovat tyto nové funkce, které pomáhají zpřístupnit jejich webový prohlížeč mnohem širšímu spektru uživatelů. Proto žádají testery, aby co nejdříve  reportovali chyby/nedostatky, na které při testování Firefoxu narazí.

Učinit tak mohou buďto přímo prostřednictvím komentářů pod článkem na oficiálním blogu nebo v systému chybových hlášení, jehož odkaz je součástí originálního příspěvku.

Kompletní zprávu v původním znění si můžete přečíst zde:

http://www.marcozehe.de/2012/05/08/first-round-of-accessibility-support-for-android-in-mobile-firefox/