Jdi na obsah Jdi na menu
 


Líbí se vám VoiceOver od Applu? vyzkoušejte novinku ShinePlus

10. 8. 2015

Vážení čtenáři,

Myslím, že právě v těchto dnech nastal čas, aby se o vaši přízeň začal oficiálně ucházet ShinePlus, což je nový a v mnoha ohledech revoluční odečítací/zvětšovací software pro operační systém Google Android, jenž je vyvíjen jihokorejskou společností AtLab, INC.

Je tomu již několik měsíců, kdy se tato horká novinka objevila na scéně a já spolu s mnoha dalšími testery napříč celým světem s vývojáři pravidelně spolupracujeme, abychom mohli koncovým uživatelům nabídnout plně funkční a výborně odladěný produkt, což se myslím daří už nyní, ačkoli ShinePlus stále nedostal status oficiálního vydání.

Na portálu Google Play je však k dispozici již dlouhou dobu a vzhledem k tomu, že před několika dny Jihokorejci „shodili“ server, na kterém se pravidelně objevovaly nové beta verze, je důvod se domnívat, že testovací fáze je víceméně ukončena.

Sami vývojáři tvrdí, že chtějí společně s testery nabídnout světu plně funkční řešení, které k mnoha věcem přistupuje daleko lépe, než jak je tomu v případě konkurence v podobě TalkBacku od Googlu.

Jakmile se tedy dočkáme verze, která bude konečně vývojáři označena jako netestovací, máme přislíbeno, že zašlou soubory nutné pro překlad aplikace, a my tak budeme moci pracovat na lokalizaci ShinePlus do naší mateřštiny.

Jak jste si možná někteří všimli, nové aktualizace vycházejí pravidelně každý týden, z čehož by se mnozí vývojáři mohli učit.

Na rovinu přiznávám, že do doby, než se ShinePlus objevil, jsem si naivně myslel, že TalkBack je to nejlepší možné řešení a díky limitům Androidu prostě spoustu věcí ani nelze vyřešit jiným způsobem. Těch několik zásadních neduhů, kterými TB v poslední době trpí, jsem velkoryse přehlížel.

Nutno však podotknout, že Google ač si je problémů vědom, stále s nimi nic nedělá, což rozhodně o AtLabu neplatí.

Nebudu se zde podrobněji rozepisovat o tom, jak se ShinePlus používá, neboť už je k dispozici alespoň stručná česká dokumentace, ve které naleznete vše potřebné.

Některá gesta a funkce se lehce podobají řešení od společnosti Apple, takže mnozí uživatelé ShinePlus s nadsázkou označují jako „VoiceOver pro Android“.

Aktuální verzi odečítače si můžete nainstalovat skrze následující

odkaz.

Aktualizovaný český manuál je pak k dispozici

zde.

A pokud byste před samotnou instalací rádi vyslechli krátkou prezentaci, níže můžete stahovat

soubor ve formátu mp3.


 

Aktuálně dostupná verze nese číselné označení 4.0.0 a provedené změny jsou tyto:

•Rozšířena použitelnost v dalších aplikacích, nově je ozvučen například Kiosek Google Play

•Opraveny problémy s vyčítáním některých notifikací

•Výrazně vylepšena stabilita během psaní

•Odstraněn problém s přejmenováním dříve pojmenovaného grafického prvku

•Opraven problém v aplikaci Type Mail

•Opraven problém s funkcemi Web-List/Web-Text search na některých zařízeních

V poslední části dnešního příspěvku se pokusím o přímé srovnání ShinePlus se screen readerem TalkBack, který je v současné době jediným vážným konkurentem.

Proč si ShinePlus nenainstalovat

•Odečítač prozatím neumí česky

Ano, toto je asi největším problémem této nové aplikace, jelikož její rozhraní je prozatím pouze v anglickém jazyce, o případné lokalizaci jsem se zmiňoval výše.

Nutno však podotknout, že s českým manuálem po ruce není Angličtina zase až takový problém.

Jediným místem, kde se mohou vyskytnout potíže, je zapisování různých symbolů na klávesnici, neboť té se anglické výrazy týkají rovněž.

Občas proto asi nebudete vědět, jakou má vlastně daný symbol interpretaci v Češtině, což může mnohdy být dosti frustrující.

•Práce s textem není zatím tak efektivní, jako v případě TalkBacku

Toto se nevztahuje na pohyb v textu, ten je bezproblémový, spíše jsou tím míněny ne úplně komfortní možnosti jeho úprav.

Samozřejmě i ShinePlus nabízí volby pro kopírování/vkládání, nicméně je prozatím možné pracovat jen s celým textem, nikoli s jeho jednotlivými částmi.

•Možnosti navigace na webu jsou chudší

ShinePlus k tomuto přistupuje poněkud jinak a navigaci jako takovou prozatím nenabízí, nicméně si lze pohyb na webu taktéž ulehčit.

Vše potřebné lze nalézt v rámci „Command panelu“ (viz návod), kde se pod položkou „search“ ukrývají potřebné volby.

Jmenovitě jde o položky Web-List, Web-Text a Web-EditBox.

Jestliže jakoukoli z těchto voleb vyvoláte na nějaké webové stránce, ShinePlus automaticky skočí na požadovanou oblast.

V rámci funkce Web-List tedy nalezne první dostupný seznam položek, položka Web-Text vás přesune na první oblast s větším množstvím textu a konečně volba Web-EditBox najde první dostupné editační pole.

Není to sice tak komfortní jako v případě navigace po nadpisech, seznamech nebo odkazech, nicméně práci s webem to rozhodně zjednoduší.

Proč si ShinePlus nainstalovat

•Výborná optimalizace a skvělá rychlost

Jedním z prvních důvodů, které by vás mohly přesvědčit, je vysoká odladěnost celé aplikace.

Reakce jsou bleskové se všemi dostupnými syntézami a výrazně se to projeví i na slabších strojích.

Hodně se mluví o tom, že optimalizovat je nutné především samotný Android, ale na reakční čas mají samozřejmě vliv také aplikace.

Lepší optimalizace je znát nejen při pohybu v rámci prostředí, ale například také během rolování v delších seznamech nebo při psaní na dotykové klávesnici.

K lepší použitelnosti se váží i mnohem méně obtěžující a diskrétnější zvuky, jimiž je ShinePlus opatřen.

•Komfortnější manipulace s posuvníky

Toto je další věc, na kterou si velmi rychle zvyknete.

ShinePlus k nim totiž přistupuje velice jednoduše.

Stačí se na daný posuvník došvihat standardním způsobem a pak už jej můžete posunout na libovolnou hodnotu a to rychlým šviháním prstu zdola nahoru nebo obráceně.

Odečítač vám bude jeho úroveň ohlašovat v procentech, takže máte přesný přehled o tom, jakým směrem a na jakou hodnotu jste jej nastavili.

•Rychlejší práce s notifikacemi

Jak jste si možná povšimli, ShinePlus přistupuje k oznámením jednotlivě a nečte je tedy jako celek, což je případ konkurenčního TalkBacku.

Jinými slovy to znamená, že si můžete okamžitě dohledat jen tu informaci, která vás právě zajímá a ty ostatní vesele ignorovat.

Notifikační lištu zkrátka jen procházíte jedním prstem a ShinePlus vám předčítá jednotlivá oznámení.

Na občasné uskakování fokusu nebo otevření jiné notifikace, můžete rovnou zapomenout.

Navíc, úplně na levé straně panelu se nachází tlačítko „start“, které vám odkudkoli zpřístupní abecední seznam všech instalovaných aplikací, takže nemusíte vůbec používat standardní aplikační menu v rámci vaší domovské obrazovky.

Stejně tak se zase vpravo nachází tlačítko „quick setting“, jímž se okamžitě dostanete k rychlým přepínačům bezdrátových technologií, mobilních dat, otáčení displeje atd.

•Situační gesto

Je jím míněno rychlé švihnutí zdola nahoru, přičemž jeho význam se mění v závislosti na otevřené aplikaci či části systému, ve které se aktuálně nacházíte.

Při uzamknutém displeji vám jej toto gesto okamžitě odemkne, při aktivaci jakéhokoli editačního pole ihned spustí možnost hlasového zadávání textu, přičemž po ukončení diktování se proces rozpoznávání automaticky ukončí.

Dále je pomocí tohoto gesta možné například rychle přijmout hovor, totéž platí i během probíhajícího telefonátu, kdy jej můžete takto jednoduše ukončit.

Jestliže se nacházíte v oblasti s nějakým textem, situační gesto spustí plynulé čtení, švihnutím v opačném směru jej pak pozastavíte. Pokračovat dále v něm můžete obdobným způsobem, ShinePlus začne předčítat od místa, kde naposledy skončil.

V hudebním přehrávači lze takto efektivně pozastavit přehrávání a je toho samozřejmě mnohem více.

Takto bych mohl pokračovat, ale mám pocit, že obsáhlé rozepisování by bylo v tomto případě zbytečné.

Stačí nahlédnout do návodu a dozvíte se podrobnosti i o dalších zajímavých funkcích.

Doufám, že vás tento text přiměje ShinePlus alespoň vyzkoušet, případně u něj zůstat už natrvalo.

Sám za sebe mohu říci, že jsem tak učinil a rozhodně nelituji.

V mnohých oblastech mi nabízí větší komfort užívání, než TB od Googlu a navíc obsahuje mnohem více užitečných vychytávek.

V některých věcech sice musí ještě zabrat, ale rozhodně má nakročeno k tomu, aby se stal světově nejpoužívanějším odečítacím softwarem pro Android.

A jakmile dojde i k zahájení lokalizačního procesu, nebude už jeho masovějšímu rozšíření bránit vůbec nic.