Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konkurenční boj opět sílí, ShinePlus má nový update!

22. 6. 2016

V poslední době se na vývojáře z jihokorejského AtLabu snášela značná kritika ohledně pomalého vývoje a nutno upřímně poznamenat, že i já na ShinePlus malinko zanevřel.

Jsem proto velmi rád, že mohu tímto článkem uvést novou verzi odečítače, která se v obchodě Google Play objevila 20. června a nese číselné označení 5.5.3.

Nutno konstatovat, že chlapci z AtLabu tentokrát odvedli prvotřídní práci a dle mého subjektivního názoru se jedná o zatím nejlépe fungující verzi, která kdy byla uvolněna.

Hodně se opravovalo, inovovalo a také byly přidány nějaké nové funkce.

Ti bystřejší si možná všimli, že 19. června se objevil update s pořadovým číslem 1, konkrétně verze 5.5.1, nicméně hned druhý den vývojáři na své Facebookové stránce avizovali, že přijde minoritní update 2, jenž odstraní několik nedostatků, které se hned po uvedení objevily.

Jistě si vzpomínáte, že jsem před nějakým časem anoncoval testovací verzi 5.4.5, v níž byly započaty práce na asi nejpalčivějším problému screen readeru, kterým je nedobře fungující automatické rolování.

Hlavním lákadlem byl ale tehdy přepracovaný český překlad, kterého se tak nyní dočkáváme i ve verzi oficiální.

Proto ti z vás, kteří z nějakého důvodu nechtěli přijmout instalační APK balíček mají nyní možnost užít si veškerá vylepšení skrze standardní distribuční kanál Googlu, viz odkaz:

https://play.google.com/store/apps/details?id=atlab.shineplus

 

Jak jsem již nastínil výše, hlavním bodem vývoje bylo ono automatické rolování, které možná někde nebude úplně stoprocentní, avšak celkově došlo k razantnímu zlepšení.

Poznat to můžete například během práce se seznamem kontaktů nebo v aplikaci Gmail.

Nejen, že již téměř vždy dojde ke korektnímu automatickému posunu, ale navíc se ShinePlus nově snaží rovnou pokračovat následujícími položkami seznamu a neohlašovat nejprve prvky z horní části obrazovky, tak jak tomu až doposud bylo.

AtLab se celou dobu dušoval, že o problému pochopitelně ví, ale je pro něj velmi těžké jej vyřešit tak, aby neutrpěl výkon samotného odečítače.

Vypadá to, že se začíná blýskat na lepší časy, což je rozhodně výrazný posun vpřed.

Další věcí, které si jistě okamžitě všimnete je skutečnost, že ShinePlus je nyní o něco výřečnější, což je v tomto konkrétním případě jedině dobře.

Nově vám totiž slovně ohlásí například otevření notifikační lišty nebo zahájení/ukončení instalace aplikace z obchodu Google Play.

Jistě, u TalkBacku je to běžné již léta, ale vy, kteří Shine používáte určitě víte, že až do této verze byly tyto činnosti indikovány pouze zvukovou signalizací.

Abych pouze nechválil, tak problém, kdy po přečtení určité části textu dojde k zastavení plynulého čtení v prohlížeči Google Chrome neustále přetrvává, co se naopak podařilo vyřešit je korektní automatické posouvání obsahu stránky při rolování.

Během psaní tohoto článku jsem ale přišel na docela závažný nedostatek, tedy pokud to není problém čistě mého zařízení.

Proto bych vás rád poprosil, zda můžete taktéž ověřit a dát mi vědět na FB do komentářů, případně do našich mobilních konferencí.

Jestliže spustíte Chrome a ťuknete na políčko „vyhledávejte či zadejte URL“, nemůžete začít psát.

Nevím, zda se klávesnice vůbec na displeji neobjeví a nebo je z nějakého důvodu v té chvíli neviditelná jen pro ShinePlus.

Otestuji toto chování ještě s TalkBackem, abych si ověřil, že není problém třeba v samotném Chromu, mimochodem, verze 51.0.2704.81.

Tak úspěšně odzkoušeno a vše funguje!

Ihned budu psát vývojářům, ať tuto chybu opraví, bez hlasového diktování či externí klávesnice tak v Chromu nic neotevřete!

Dost už bylo omáčky kolem, teď je načase podívat se na zoubek implementovaným novinkám.

Seznam změn pro verzi 5.5.3

•Přidána nová funkce „cell-board“

Nechť mi čtenáři prominou, ale bohužel mě v naší mateřštině prozatím nenapadl nějaký rozumný výraz, proto název ponechávám v Angličtině.

O co jde?

Cell-board je funkcionalita, která vám umožní znakovou kontrolu libovolného aktuálně zaměřeného prvku nebo části textu.

Vhodné to například může být v okamžiku, kdy si potřebujete po znacích projít telefonní číslo nebo došlý kód z banky.

Ano, je to tak, tahle nová funkce je aplikovatelná i mimo editovatelné oblasti.

Jak to funguje?

1. Dohledáte si požadovaný prvek a to buď klasickým šviháním nebo režimem průzkumu dotykem.

2. Švihnete jedním prstem shora dolů a ihned po tomto gestu jej položíte do spodní části displeje a začnete jím pomalu přejíždět ve vodorovném směru (vpravo posun vpřed, vlevo posun vzad).

3. Odečítač by vám měl začít hláskovat zaměřený objekt, v případě delšího textu se po jeho skončení dostanete opět na začátek, takže obsah v tomto prohlížecím režimu rotuje.

Můžete hláskovat jen po znacích, přesto si myslím, že to může být fičurka velice užitečná, zvláště v případě, kdy nelze využít standardní způsob navigace pomocí tlačítek pro regulaci hlasitosti. Navíc, tu nelze použít mimo editační políčka, kdežto funkci cell-board ano.

•Vylepšeno automatické rolování, včetně posunu obrazovky během čtení textu

•Odstraněn problém, kdy v některých případech nedocházelo k přehrávání zvukové signalizace při ručním rolování dvěma prsty

•Přidána funkce „najít editační pole“

Umožňuje přímý odskok do editovatelné oblasti a to kdekoli v systému

Podmínkou je přítomnost nějakého editačního políčka na obrazovce, jeho vyhledání můžete zahájit švihnutím jednoho prstu nahoru a doprava.

•Aktualizován český překlad

•Opraveno několik dříve reportovaných chyb

Je vidět, že vývojáři na vylepšování svého screen readeru neustále pracují a se Shinem se opět musí počítat!

TalkBack je pochopitelně mnohem dále a disponuje daleko sofistikovanějšími funkcemi, nicméně na zařízeních nižší třídy hledá jihokorejský odečítač konkurenci jen těžko.

Happy Shining!