Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konkurenci dochází dech: Firefox ji likviduje na všech frontách

23. 12. 2012

 

Je sice teprve třiadvacátého prosince, ale softwarový ježíšek se zřejmě letos rozhodl, že bude nadělovat o den dřív.

Dáreček nám přináší vývojáři ze společnosti Mozilla Corporation, kteří se v tento vánoční čas rozhodli posunout přístupnost Firefoxu do další fáze a nutno poznamenat, že se jedná o změny více než vítané. Celou věc ještě umocňuje skutečnost, že ačkoli se jedná o zapracování nových dotykových gest, nepostihne toto vylepšení pouze majitele nejnovějšího Androidu Jelly Bean. Pamatováno bylo rovněž na uživatele staršího Ice Cream Sandwiche a v lehce omezeném měřítku i na již poměrně zastaralý Gingerbread, ve kterém je implementace dotykového ovládání možná jen v rámci dané aplikace a představuje dosti komplikovanou záležitost.

Zatím pouze vývojová sestavení

Jak už to tak u implementací novinek bývá, tyto funkce jsou prozatím dostupné jen v experimentálních verzích TZV. nightly buildech, které jsou uvolňovány prakticky každý den.

S touto skutečností souvisí i malé zdržení před uveřejněním tohoto článku, neboť se při počátečním testování narazilo na několik významných problémů, které bylo nejdříve nutné odstranit.

Nesmírně si cením skutečnosti, že jsem tentokrát i já mohl vývojářskému týmu Mozilly pomoci s odhalením poměrně závažné chyby, která spočívala v nemožnosti aktivovat jakýkoli prvek na webové stránce. Tento problém se týkal výhradně Androidu Jelly Bean, konkrétně gesta v podobě dvojitého klepnutí, které má na starost právě aktivaci prvku, jenž je aktuálně pod fokusem.

Druhý nedostatek pak prezentoval jeden zahraniční uživatel, který si stěžoval na zamrznutí aplikace v případě, kdy prováděl ona tříprstá gesta rychle za sebou a Firefox to zřejmě nějak nepobral. Celý se zaseknul a bylo dokonce nutné vyjmout baterii, aby se telefon vůbec vypnul.

Proto je to zhruba 10 dní, kdy Mozilla tato nová gesta poprvé inzerovala. Bohužel se tak stalo pouze na sociální síti Twitter, takže tato zpráva mnoha lidem unikla. Řadím se mezi ně také, jelikož jsem až do onoho dne tweety od Mozilly neodebíral.

Naštěstí na tuto novinku pak někdo náhodou upozornil v Eyes-free konferenci a vývojáři pak zaslali důležité informace i tam.

A o co že se vlastně jedná?

Konečně vás přestanu napínat a takzvaně to vyklopím. Jde totiž o doslova průlomovou novinku, která přináší možnost rychlé navigace na webových stránkách i pro čistě dotyková zařízení. Mnozí z vás určitě vědí, že Firefox tuto možnost podporuje již poměrně dlouho, avšak vždy byla zapotřebí přítomnost hardwarové klávesnice, díky níž mohl uživatel pomocí obdobných kláves jako na počítači procházet stránku po odkazech, nadpisech, seznamech, editačních polích ATD. Náruživí surfaři mi jistě dají zapravdu v tom, že tento způsob navigace pohyb na webové stránce velmi urychluje a zefektivňuje. Donedávna byla Tato metoda práce s webem plně dotykovým Androidům buď zcela zapovězena, nebo byla realizovatelná poměrně zdlouhavým a nekomfortním způsobem. To se díky novým testovacím verzím Firefoxu naštěstí mění a konečně si tak plnohodnotnou práci s webovými stránkami mohou vychutnat i majitelé přístrojů bez hardwarových klávesnic.

Od dnešního dne tedy můžete bez obav stahovat nightly buildy nového prohlížeče a užít si tak skvělá vylepšení napříč všemi nejrozšířenějšími verzemi systému.

Použijte následující odkaz pro přímé stažení instalačního APK souboru:

ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/mobile/nightly/latest-mozilla-central-android/fennec-20.0a1.multi.android-arm.apk

 

Instalační balíček je nutné zkopírovat do vašeho zařízení a poté provést jeho manuální instalaci. Příjemnou skutečností je fakt, že aktualizace pak probíhají zcela automaticky, respektive je nutné jejich odklepnutí v rámci notifikační lišty, jakmile se oznámení o dostupnosti nové verze objeví.

Přehled nových funkcí

V závěru tohoto příspěvku se konečně dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu, tedy popisu nových gest a jejich provedení.

Nové možnosti si probereme sestupně, začneme tedy u Androidu Jelly Bean, následovat bude Ice cream Sandwich a jako poslední nás čeká verze 2.3 Gingerbread.

Jelly Bean:

* Švihání třemi prsty nahoru/dolů – přepíná prvky rychlé navigace.

Aktuálně je dostupný pohyb po odkazech, nadpisech, položkách seznamu a formulářových prvcích. Je otázkou, zda se v dalších verzích dočkáme rozšíření dostupné nabídky – tato informace zatím není k dispozici.

* Švihání třemi prsty vlevo/vpravo – zajišťuje pohyb po vybraných elementech webové stránky, pochopitelně s možností procházení v obou směrech.

Ice cream Sandwich:

Android 4.0 je na tom obdobně jako jeho novější bráška, navíc ale dostal i následující vychytávky, které jej alespoň v rámci Firefoxu povyšují na stejnou úroveň ovládání, na níž je v současnosti Jelly Bean. Implementována byla totiž možnost objektové navigace pomocí švihání, tak jak je tomu v případě celého prostředí Androidu 4.1/4.2.

* Švihání vlevo/vpravo/nahoru/dolů – zajišťuje jednoduchou objektovou navigaci v rámci prohlížeče.

* Dvojité poklepání kamkoli na displej - provede aktivaci vybrané položky.

Gingerbread:

Pro verzi 2.3 by měla rovněž být k dispozici všechna výše uvedená gesta, avšak nutností je v tomto případě vlastnit zařízení, které podporuje dotyk tří prstů současně, což u těchto přístrojů bohužel nebývá příliš častým jevem.

Něco málo závěrem

Musím se upřímně přiznat, že novými gesty aktuálního Firefoxu jsem doslova nadšen. Používám jej na svém Tabletu s Androidem 4.2 a nemohu si komfort při prohlížení webu vynachválit. Mnozí z vás jistě mohou namítnout, že množství prvků využitelných pro rychlou navigaci je zatím poměrně malé. Nepochybně máte pravdu, avšak je nutné přihlédnout k faktu, že se jedná o rané experimentální verze, které ještě dozajista projdou bouřlivým vývojem a případná rozšíření v této oblasti rozhodně nemůžeme vyloučit.

Na druhou stranu je přístup Mozilly příkladný a může být inspirací pro ostatní vývojáře. Je vidět, že při návrhu implementace asistivních technologií někdo opravdu přemýšlel a velkou váhu pro accessibility team Mozilly mají také podněty samotných uživatelů.

Dovolím si připojit ještě svůj osobní pohled na věčné téma Android versus iOS.

Myslím si, že když objektivně porovnáme možnosti přístupnosti obou platforem, tak dospějeme k závěru, že největším nedostatkem současné verze Androidu byla především absence webového prohlížeče, který by uživateli mohl nabídnout intuitivní gesta pro rychlou navigaci na čistě dotykových zařízeních. Zde měl Apple vždy navrch, protože jeho prohlížeč již dost dlouhou dobu disponuje propracovanou přístupností, včetně zmiňované rychlé navigace.

Nový Firefox však odstraňuje i tuto poslední výraznou bariéru a Android tak konečně snese přímé srovnání se svou největší konkurencí.

Aktualizováno 29.1.2013

Přináším dobrou zprávu pro všechny nadšence, kteří stejně tak jako já neodolali vábení nových funkcí a nebáli se testovat noční sestavení prohlížeče takříkajíc za plného provozu. Jistě jste taktéž v nedávné době zaznamenali skutečnost, že se v několika starších vydáních objevily problémy s nově implementovanou webovou navigací. Toto je však zřejmě minulostí, neboť se nám dvacítková verze posunula do další vývojové fáze, kterou Mozilla označuje přídomkem Aurora.

Tato sestavení by již měla být mnohem stabilnější, avšak stále zde platí, že před sebou máme vývojové verze Firefoxu, které musí k cíli urazit ještě hezký kus cesty. Na druhou stranu už ale patrně není daleko doba, kdy se nám Aurora přetvoří do první Beta verze, která většinou bývá již velmi dobře odladěná pro každodenní užívání.

Aktuální Aurora sestavení si můžete stáhnout z následujícího umístění:

ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/mobile/nightly/latest-mozilla-aurora-android/fennec-20.0a2.multi.android-arm.apk