Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klávesnice Gboard v problémech, řešení už ale existuje!

19. 7. 2017

Ti z vás, kteří jako primární vstupní metodu používají klávesnici od Googlu si po poslední aktualizaci jistě všimli, že je něco špatně..

S odečítačem TalkBack se totiž nedá téměř vůbec používat a psaní se tak stalo doslova utrpením.

Nejen, že se v drtivé většině případů zapíše znak sousední a ne ten, který máte aktuálně pod prstem, ale navíc se objevují i časté lagy při rychlém přepínání úrovní navigace a také během svižného posouvání textu pomocí vodorovného švihání.

Problém dokonce dospěl tak daleko, že jeden ze zahraničních uživatelů raději sáhnul po svém záložním iPhonu, než aby se nervoval s takto nepoužitelným kusem softwaru.

Patrně všichni taktéž zaregistrovali, že jsme okamžitě začali tlačit na Google, aby se tímto problémem urychleně zabýval a co nejdříve přispěchal s nápravou.

Na nátlak mnoha uživatelů se tak skutečně stalo a včera byla uvolněna nová beta verze aplikace Gboard, která opět vrací komfort používání na původní standard.

Nedělám to často, ale nyní vás nabádám ke stažení a instalaci této testovací verze, jelikož je pro nás zase plně použitelná.

Apeluji i na uživatele váhavější, kteří si vždy raději počkají na finální produkt.

Prozatím vůbec nevíme, kdy by se nová verze měla objevit v obchodě Google Play a potíže jsou natolik nepříjemné, že v tomto případě nemá smysl dále vyčkávat.

Ano, můžete samozřejmě sáhnout po dalších alternativách, ale věřte mi, žádná z nich vám v současné době nenabídne kombinaci kvalitně řešeného hlasového diktování (pominu-li interpunkce) a možnost rychlého dotykového psaní.

Také jsem se bláhově domníval, že než se situace vyřeší, uchýlím se prozatím třeba ke klávesnici Swiftkey nebo Swype, nicméně jsem záhy narazil na limity.

Swype co se hlasového diktování týče jednička s hvězdičkou, avšak na standardní psaní je dosti pomalá.

Swiftkey zase dostává podtrženou jedničku co se odezvy při psaní týče, hlasové diktování je však vyřešeno dosti krkolomně.

Jako třetí variantu jsem zvolil odinstalaci všech aktualizací Gboard klávesnice a ponechání si rychlé tovární verze, nicméně i zde jsem brzy narazil s hlasovým diktováním.

Opět stará a nepříliš použitelná metoda interakce.

No a co nám z toho tedy vyplývá? Poslední verze klávesnice od amerického giganta (pokud jsou funkční), nabídnou svým uživatelům jak rychlé dotykové psaní, tak i dobře vyřešené diktování hlasem, které je možné velmi pohodlně ovládat.

Proto jsem rád a jistě nejen já, že Google si v tomto případě opravdu pospíšil a s řešením přišel takhle brzy.

Mám osobně odzkoušeno na svém Nexu 5X a vše šlape zase tak jak má, takže se nebojte níže přiložené verze nainstalovat.

Poznámka: Odkazy byly obměněny a přesunuty níže, čtěte pozorně sekci "aktualizováno"!

I klávesnice Gboard disponuje svým testovacím kanálem, do kterého je však velmi obtížné proniknout.

Počet testerů je výrazně omezen a když jsem se nedávno pokoušel o registraci, bylo mi serverem sděleno, že kapacita je již naplněna.

Z tohoto důvodu jsem opatřil tyto ocertifikované apk balíčky, které mohou instalovat úplně všichni. Jen připomínám, že podporován je Android 4.2 a vyšší, včetně preview verzí 8.0.

Jsem rád, že se nám podařilo tak rychle vybojovat opravný update, díky kterému můžeme zase klidně spát a rychle psát:-)

Happy typing!

Aktualizováno 24.7.2017

Inu jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí.

Ano, právě tak bych mohl uvést následující text, jelikož se po několika dnech testování ukázalo, že ani poslední beta prostě není to pravé.

Jistě, posun v rychlosti odezvy je patrný, nicméně alespoň u mě se stále projevuje neduh v podobě psaní sousedních znaků, namísto těch, které mám aktuálně pod prstem.

Nechal jsem se ukolébat informacemi ze zahraničí a to byla velká chyba.

Důkladně jsem celou věc prověřil teprve nyní a nutno podotknout, že dvakrát nadšený nejsem.

Navíc mám pocit, že se dost často z neznámého důvodu na klávesnici neobjevuje tlačítko pro hlasové zadávání.

Vzhledem ke skutečnostem jsem se rozhodl pro radikální řešení, jež vám chci nyní nabídnout, tedy za předpokladu, že stále nejste spokojeni, tak jako já.

Nejde o nic jiného, než návrat k poslední plně funkční oficiální verzi, která je datována k čtvrtému květnu tohoto roku.

Zde vše funguje jak má a navíc je již zakomponováno i přepracované diktování hlasem, takže této klávesnici vůbec nic nechybí.

Jak na to?

1. Odinstalujte veškeré aktualizace Gboard klávesnice.

2. Vstupte do aplikace Obchod Play a klepněte na volbu zobrazit vysouvací panel navigace.

3. Poklepejte na záložku moje aplikace a hry.

4. Zde klepněte na aktualizace a poté na aplikaci Gboard.

5. Dohledejte položku další možnosti a rozklikněte ji.

6. Zde odškrtněte volbu automatická aktualizace, což zajistí, že se vám nebude svévolně klávesnice upgradovat na nejnovější, špatně fungující verzi.

7. Nainstalujte odpovídající verzi z níže přiložených apk balíčků.

I když později při hromadném výskytu aktualizací klepnete na volbu aktualizovat vše, Google Play se vás zeptá, zda má klávesnici aktualizovat i navzdory vašemu nastavení a nebo ji přeskočit, bez udělení souhlasu ji nikdy sám neupdatuje.

Pro 64-bitová Cpu stahujte

zde,

pro 32-bitová pak

tady.

To je vše, nic sofistikovanějšího v tom nehledejte.

Naprosto jednoduché, ale účelné.

Věřím, že se vám bude s klávesnicí opět dobře pracovat.