Jdi na obsah Jdi na menu
 


Informační ticho prolomeno: změny ve Firefoxu odhaleny

2. 5. 2014

 

V dnešních dopoledních hodinách se po dlouhé době na zahraniční Eyes-Free konferenci objevil vývojář Mozilly Marco Zehe, který se vyjádřil k aktuálním vylepšením Firefoxu a rovněž uvedl na pravou míru některé spekulace.

Nejprve si pojďme něco říci o možnosti zrušení trojprstých gest, která jak víme, způsobují mnohým uživatelům značné problémy. Spekulace, že by je Mozilla nahradila jiným způsobem ovládání se bohužel ukázaly jako zcela mylné. Marco Zehe se k tomuto tématu vyjádřil takto: „Současné API rozhraní systému Android nám bohužel neumožňuje implementovat jednodušší způsob rychlé navigace, což nás velice mrzí.

Prozatím tak nemůžeme aktuální koncepci změnit.“

Neklesejte však na mysli, jelikož dnešní zpráva v sobě ukrývá i pozitivní informaci.

Trojprstá gesta nám sice zůstávají, avšak Mozilla výrazně vylepšila způsob jejich provádění, takže by nově mělo být ovládání mnohem přesnější a citlivější. Toho bylo dosaženo vyladěním podpory funkce „explore by touch“, což by mělo přinést preciznější rozpoznávání dotykových gest. Ze zahraničí již začínají prosakovat informace, že tomu tak skutečně je a mnozí uživatelé se po tomto vylepšení z prohlížeče Google Chrome houfně vracejí zpět k Firefoxu.

Vylepšenou detekci gest si můžete otestovat i vy, tato funkce je k dispozici v nočních sestaveních verze 32 a brzy se objeví také ve vývojové verzi 31 s kódovým označením Aurora.

První oficiální Beta verze s tímto vylepšením by se pak měla v Google Play objevit během měsíce června.

Aktuální noční sestavení si můžete stáhnout z následujícího odkazu:

ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/mobile/nightly/latest-mozilla-central-android/fennec-32.0a1.multi.android-arm.apk

 

Marco dále podotýká, že se snažili vylepšenou citlivost ovládání podrobně otestovat, avšak varuje před možnými nedostatky. Jestliže budete po updatu pozorovat nějaké nestandardní chování prohlížeče, bude vám Mozilla vděčná, když ji na chyby upozorníte. Před manuální instalací APK balíčku si nezapomeňte zatrhnout volbu „neznámé zdroje“, kterou naleznete v sekci „nastavení/zabezpečení“. Taktéž budete potřebovat nějaký souborový manažer.

Uživatelé, kteří se pustí do otestování této rané vývojové verze, nechť se v naší Android konferenci podělí o své dojmy z používání.