Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ice Cream Sandwich na vzestupu: TalkBack výrazně vylepšuje kompatibilitu s českým hlasem Iveta

1. 3. 2012

Dnešním článkem bych rád navázal na veskrze pozitivní informace ohledně podpory českých hlasových výstupů, které zde byly prezentovány v nedávné době. Google přispěchal s dalším vylepšením v podobě nové testovací verze svého odečítače TalkBack, který je však určen výhradně majitelům nejnovějšího Androidu. Vývojářský accessibility tým to zřejmě s implementací nových funkcí a odlaďováním těch stávajících myslí opravdu vážně, neboť jsme se v průběhu dvou dnů dočkali dvou betaverzí, které kromě mnoha dalších oprav přinášejí také mnohem lepší podporu až dosud tolik problematického českého hlasu Iveta.

Z toho vyplývá, že problémy s kompatibilitou zřejmě byly někde na půli cesty mezi Googlem a vývojáři ze společnosti Svox Mobile Voices. Ti sice zatím žádné preventivní kroky nepodnikli, ale ujal se toho díky bohu samotný Google. A dle prvních testů to vypadá, že pro stabilnější běh TTS enginu od Svoxu se tentokrát snažil udělat naprosté maximum. Po dvoudenním intenzivním testování nové verze TalkBacku usuzuji, že ze strany společnosti Google již nemůžeme očekávat žádný další výrazný posun v odladění odečítače, jelikož lze konstatovat, že až na drobný zádrhel v podobě delší časové prodlevy při spouštění enginu je nyní možné TalkBack v kombinaci shlasem Iveta plnohodnotně používat.

Dříve se objevující pády hlasu, které souvisely s rychlejším psaním na virtuální klávesnici, jsem až do těchto chvil nezaznamenal. Rovněž se zdá, že byl odstraněn problém se stabilitou aplikace při přehrávání vyzváněcích tónů. Jediným nedostatkem je tak pouze fakt, že po nabootování systému musí uživatel občas na „slečnu Ivetu“ počkat trošku déle. Jakmile se ale hlas rozmluví, pracuje poté již spolehlivě a bez zaváhání. U první betaverze odečítače se mi v několika případech stalo, že po nastartování přístroje začal TalkBack mluvit v kombinaci s defaultním hlasovým enginem od Googlu. Po restartu telefonu bylo ale vše OK. U betaverze s pořadovým číslem dvě jsem zatím podobný problém nezaznamenal.

Samozřejmě jsem tento drobný nedostatek Googlu ihned reportoval, takže se nechme překvapit, zda se mu i s tímto podaří něco udělat. Každopádně je ale vidět, že se vývojáři hodně snažili na našem problému zapracovat.

Jaké změny tedy obě zmiňované betaverze přinášejí?

*Snížena frekvence vibrací, kterými TalkBack indikuje průběh stahování souborů

*TalkBack nyní korektně vyčítá typ položky i u nepojmenovaných prvků

*Přidána funkce zvýšení hlasu při čtení velkých písmen

*Opraven problém, kdy TalkBack při oznámení čísla volajícího snížil úroveň hlasitosti vyzvánění na 25 procent

*Opraveno několik chyb, které způsobovaly časté pády aplikace

*Přidány nové překlady

*Opraveny časové prodlevy při práci s aplikací na emulátoru

*Odstraněn zvuk indikující začátek/konec práce s režimem „explore by touch“

Stažení a instalace

Jak jsem napsal výše, tato verze je určena výhradně pro zařízení na kterých běží nejnovější Android Ice Cream Sandwich. Jelikož se zatím jedná o testovací verzi, není aplikace v současné době dostupná skrze službu Android Market.

Odečítač je nutné stáhnout nejprve do počítače a následně soubor zkopírovat do vašeho zařízení.

Manuální instalaci je pak možné realizovat pomocí libovolného správce souborů, z hlediska přístupnosti doporučuji aplikaci ES File Explorer.

Nesmím rovněž opomenout fakt, že je nutné mít aktivovanou volbu, která umožňuje instalovat aplikace z neznámých zdrojů. U Ice Cream Sandwiche se tato možnost nachází pod položkou „nastavení/“zabezpečení/neznámé zdroje.

TalkBack nemusí být vypnut ani odinstalován. Update aplikace je možné provádět za chodu odečítače, což je skvělá zpráva.

Přímý odkaz ke stažení naleznete zde:

http://eyes-free.googlecode.com/files/com.google.android.marvin.talkback-v3.0.6_b2.apk

Málem bych při té záplavě pozitivních informací zapomněl na jednu velmi důležitou věc.

Při prvotním spuštění aktualizovaného odečítače měla Iveta mírně zpomalenou odezvu, hlasový projev nebyl úplně plynulý a občas se hlas korektně nespustil.

Provedl jsem tedy úplné odinstalování všech komponent hlasového výstupu tj. modulu Classic TTS Engine a také samotné aplikace Svox Czech Iveta Voice.

Následně jsem ještě odstranil zbytková data v podobě složky Svox, která se nachází buďto na paměťové kartě nebo přímo v interní paměti telefonu. Umístění složky je odlišné v závislosti na výbavě přístroje. Některé současné modely již totiž vzhledem k vysokým kapacitám interního úložiště začínají upouštět od integrace slotu na Micro SD karty. Do této kategorie spadá rovněž přístroj Galaxy Nexus.

Po opětovné instalaci hlasového výstupu již vše fungovalo tak jak je popsáno výše.

Jestliže se i ve vašem případě po aktualizaci odečítače objeví výše popsané problémy, důrazně doporučuji řešení od společnosti Svox odinstalovat, odstranit zbytková data a následně provést čistou instalaci.

Nyní nezbývá než věřit skutečnosti, že se Ice Cream Sandwichi začíná konečně i mezi českými uživateli blýskat na lepší časy. Přeji vám všem ať můžete výbornou „ruskou zmrzlinu“ okusit co nejdříve.

Měsíc březen by měl totiž přinést první vlnu aktualizací pro několik loňských modelů řady Xperia od společnosti Sony Ericsson.

Zastoupeny budou i modely s velmi příjemnou cenovkou, která se pohybuje kolem hranice sedmi tisíc korun. Dle mého soudu se jedná o velmi přijatelnou cenu za nový systém s výrazně vylepšenou přístupností a přímou integrací drtivé většiny potřebných technologií.

V blízké budoucnosti se chystám uveřejnit pojednání, které by mělo potencionálnímu uživateli jasně vymezit důvody, proč při pořízení nového Smartphonu sáhnout rovnou po zařízení s ICS.

Na úplný závěr opět přikládám audio ukázku čtení textu ve formátu MP3. Ivetu již sice asi většina z vás slyšela, v poslední době si však stále více členů konference žádá nový soubor s delším přednesem pro lepší posouzení kvality hlasu. Těmto žádostem tedy vycházím vstříc a tentokrát je čtený text o něco delší. Rovněž tempo předčítání bylo nastaveno na hodnotu „normální“, která je sice v podání Ivety o něco pomalejší než běžná rychlost lidské řeči, na druhou stranu tak mají možnost porozumět čtenému textu i lidé, kteří nejsou zvyklí na příliš rychlý přednes umělých hlasových syntéz.

Doufám, že nyní již budete s délkou testovacího textu spokojeni.

Odkaz je následující:

http://dl.dropbox.com/u/15992542/Hlas%20Iveta%20na%20ICS.MP3