Jdi na obsah Jdi na menu
 


Google se rozhodně k zimnímu spánku nechystá, představil novou testovací verzi svého odečítače!

13. 11. 2016

Vážení příznivci mého blogu,

Jsem velmi potěšen, že vám po čtyřech měsících opět mohu pootevřít okénko do světa Googlu a zpřístupnit tak nejnovější informace, které se týkají dvou verzí odečítače obrazovky TalkBack, jež byly vypuštěny před dvěma dny.

Dnes i já mohu prohlásit, že mám pro vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou.

V úvodu jsem zmínil, že byly uvolněny dvě verze a hned vám nastíním proč, má to totiž svoje opodstatnění.

První, o které budu mluvit, má číselné označení 5.0.7 a je úplně posledním, chyby opravujícím vydáním, které obdrží uživatelé Androidu Jelly Bean a Kitkat.

Ano, je to opravdu tak, Google po letech přikročil k odstřižení těchto již poměrně zastaralých verzí systému a dále se bude soustředit jen na sestavení 5.0 Lollipop a vyšší.

Není tak žádným překvapením, že konečný release 5.0.7 přináší pouze opravy různých chyb, které bylo ještě v rámci limitů API rozhraní možné odstranit.

Předpokládám, že stařičký Android Jelly Bean už v naší komunitě snad nikdo nevlastní, nicméně „čokoládová tyčinka“ od Nestlé stále ještě může být u někoho v kurzu.

Pokud tomu tak skutečně je, nechť tento jedinec uzavře svou kapitolu dějin přístupnosti skrze následující odkaz:

Poznámka: Odkaz byl odstraněn z důvodu uvolnění oficiální verze.

Nyní se pojďme věnovat zprávě mnohem pozitivnější a tou je nová beta verze odečítače s označením 5.1.0 beta3, kterou nainstalujete pouze na zařízení s Androidem 5.0 a vyšším, stejně tak je nutné podotknout, že výše popisované vydání 5.0.7 spustíte opravdu jen na verzích Jelly Bean a Kitkat.

Novinek rozhodně není málo, ačkoli jsou spíše kosmetického charakteru. V konečném důsledku jde ale o soubor vylepšení, který velkou měrou přispívá ke komfortnějšímu používání talkBacku, což ostatně budete moci posoudit o několik řádků níže.

Americký gigant samozřejmě opět varuje, že jde o testovací verzi, takže nedoporučuje její používání na vašich primárních zařízeních denní potřeby, nicméně je možné konstatovat, že žádné závažnější neduhy prozatím nejsou hlášeny, spíše jen drobné chybky a lehké nedodělky.

Na běžné používání to ale rozhodně je.

Seznam změn pro verzi 5.1.0 beta3

Web

•TalkBack nově v procentech ohlašuje, kolik webové stránky je aktuálně načteno. Funguje jen v prohlížeči Google Chrome (verze 52 a vyšší).

Editace textu

•Jestliže označíte text pomocí fyzické klávesnice, bude tento nově TalkBackem ohlášen.

•Dvojité poklepání na editační pole nově umístí kurzor vždy až na konec napsaného textu, nikoli kamsi doprostřed, jak tomu bylo dříve. Toto je velmi užitečná věc, která editaci rozhodně hodně urychlí.

Další opravy a vylepšení

•Pokud nyní s TalkBackem budete číst delší úsek textu, nová verze automaticky zabrání uzamčení obrazovky zařízení, takže vždy dočtete až do konce to, co potřebujete.

Je skvělé, že tohle je nově aplikováno i na zamykací obrazovce, takže si teď můžete bez problému přečíst celou SMS zprávu jen z výčtu oznámení a obrazovka prostě nezhasne!

•TalkBack se nově snaží přizpůsobit hlasitost řeči hlasitosti telefonního hovoru, tak aby obě byly na totožné úrovni.

Toto je velmi užitečné například při ovládání automatizovaných telefonních linek, neboť by nově měl být hlasový výstup dobře slyšitelný.

Dříve byla totiž upřednostňována hlasitost hovoru na úkor hlasitosti řeči.

•Funkcionalita voleb „číst shora“ a „číst od další položky“ byla výrazně vylepšena.

•TalkBack a hlasové vyhledávání Google nově nekolidují během diktování.

•Ochranné překryvné vrstvy obrazovky nově spolupracují s TalkBackem, takže je například možné odklepnout souhlas/nesouhlas s oprávněním i s aktivovaným ztlumením displeje.

•Výrazně bylo vylepšeno automatické rolování v dlouhých seznamech položek, zvláště patrné je to v aplikacích třetích stran, poznáte to například u sociálních sítí Twitter nebo Facebook.

•Nově dochází k dočasnému přepnutí úrovně navigace na výchozí a to za předpokladu, že se otevře nové okno, menu či dialog.

Gesta a klávesové zkratky

•Pro nové uživatele je jako aktuální schéma nastaveno to výchozí, u již existujících uživatelů je respektováno jejich aktuální nastavení.

•Nově můžete přiřadit gesto i otevření panelu rychlého nastavení, který je jinak možné vyvolat opětovným tažením dvou prstů shora dolů za předpokladu, že se nacházíte v prostředí notifikační lišty.

•TalkBack nově provede jen tu klávesovou kombinaci, která je nadefinována v rámci mapování kláves. Všechny ostatní klávesové zkratky budou přímo předávány konkrétní aplikaci nebo operačnímu systému.

Komu se ještě aktualizace v obchodě Google Play neobjevila, či nechce nebo z nějakého důvodu nemůže následovat beta program Googlu, může si apk balíček s aktuální testovací verzí stáhnout zde:

Poznámka: Odkaz byl odstraněn z důvodu uvolnění oficiální verze.

Co na výčet novinek říkáte vy?

Happy TalkBacking!

Aktualizováno 4.12.2016

Google po třech týdnech uvolnil novou testovací verzi, tentokrát se jedná o ryze opravné vydání, které řeší několik problémů, jež reportovali samotní uživatelé.

Odkaz pro stažení instalačního apk balíčku výše vám tak nyní zprostředkuje nejaktuálnější verzi.

Seznam oprav je následující:

1. Při připojení/odpojení nabíječky je opětovně korektně ohlašován stav nabíjení baterie.

2. Rozdíl mezi hlasitostí TalkBacku a telefonního hovoru byl poupraven, tak aby bylo zajištěno lepší fungování na zařízeních s Androidem Lollipop a Marshmallow.

U Androidu 7.0 Nougat k žádným úpravám nedošlo.

3. Přepínání úrovní navigace při práci s externí klávesnicí a využití klasického mapování kláves bylo opraveno.

Aktualizováno 10.12.2016

Dle přístupnostního konzultanta Googlu, Victora Tsarana, jdeme přátelé do finále!

Vypadá to, že včera byla uvolněna poslední testovací verze s pořadovým číslem 10, která by měla řešit již jen drobné nedostatky, až na jeden, kterým jsem Googlu pěkně zamotal hlavu!

Přišel jsem totiž na chybu, které si všimnul asi jen málokdo a to díky tomu, že pro navigaci v textu primárně využívám gesto švihání.

Jak jistě většina z vás ví, pro samotný pohyb se dají použít i tlačítka regulace hlasitosti, což pro mnoho uživatelů představuje mnohem komfortnější způsob.

Zůstala jim tak ale skryta chyba, která je dle mého soudu velmi zásadní a dokonce reálně hrozilo, že ji Google prozatím nebude schopen eliminovat.

Naštěstí mi dnes ve dvě hodiny ráno Victor vítězoslavně oznámil, že se jim konečně podařilo chybu reprodukovat a problém odhalit, takže mohu počítat s opravou v rámci konečného vydání verze 5.1.0, které se nám blíží mílovými kroky.

Ve zkratce jde o to, že pokud například během psaní uděláte chybu, vrátíte se na inkriminované místo pomocí navigace, odstraníte chybně napsaný znak a následně vepíšete ten správný, TalkBack v tom okamžiku bez jakéhokoli upozornění nesmyslně přemístí focus mimo editační pole.

Vy potom v dobré víře dále chcete revidovat zbytek textu a najednou zjistíte, že jsou vám hláskovány objekty kolem editačního pole, nikoli text samotný.

Musíte pak na něj opětovně dvojitě poklepat, aby políčko znovu získalo focus a navíc ještě doufat, že se vám kurzor automaticky vrátí na původní místo editace.

V poslední ostré verzi 5.0.4 bylo vše v pořádku, takže je evidentní, že tento neduh se objevil teprve v testovacích sestaveních verze nadcházející.

Upřímně řečeno to pro mě bylo dost nekomfortní a prozatím jsem tak byl nucen zůstat u aktuální ostré verze.

Jsem proto opravdu rád, že Google nakonec zapracoval a chyba bude díky bohu odstraněna.

Myslím, že už se tedy můžeme pomalu začít těšit na finální produkt!

Aby to nebylo příliš zmatečné, tak aktuální a doufám, že už poslední beta verzi najdete ke stažení pod původním odkazem výše, tedy bezprostředně za popisem prvotních stěžejních novinek.