Jdi na obsah Jdi na menu
 


Google představil Android 4.3: přístupnost vylepšena jen minimálně?

26. 7. 2013

 

Ve středu 24. července proběhla ve večerních hodinách našeho času tisková konference společnosti Google, na které šéf vývoje Androidu Sundar Pichai představil společně s několika dalšími produkty i novou verzi systému s číselným označením 4.3. Z číslovky aktuálního vydání je tedy jasné, že se nejedná o nijak výrazný update a změn je nakonec méně, než se čekalo. Navíc se drtivá většina udála takříkajíc pod kapotou, takže běžný uživatel narazí jen na minimum odlišností. Možná vám stejně jako mně bylo divné, že jsme se nedozvěděli nic podstatného z oblasti přístupnosti, pokud se tedy vůbec v tomto odvětví něco událo. Nebudu se zde rozepisovat o věcech, které již dávno uveřejnily servery zabývající se novinkami v oblasti mobilních technologií. Dnešní malý článeček bude zaměřen především na to málo, co se podařilo jednomu všímavému uživateli objevit po aktualizaci jeho Nexu 4. Ačkoli byl původní předpoklad takový, že tato minoritní aktualizace nám nic nového nepřinese, přeci jen se pár drobností nakonec našlo.

1. Do nabídky „výstup převodu textu na řeč“ byly implementovány další varianty nastavení rychlosti hlasu, konkrétně se nově setkáme s volbami velmi pomalá, pomalá, běžná, rychlá, rychlejší, velmi rychlá, rapidní, ultrarychlá a nejrychlejší.

2. Aktivace a deaktivace zatrhávacích tlačítek již automaticky nepřesouvá fokus na začátek nabídek. Tohoto jevu si můžete v dřívějších verzích systému povšimnout zejména během lineární navigace.

3. Při čtení po znacích je nyní možné korektně vyčíst i první znak prohlíženého textu.

Pokud se objeví nějaké další novinky, příspěvek budu co nejdříve aktualizovat.

No a na závěr ještě pár slov k dostupnosti aktualizace.

Asi nikoho nepřekvapím, když řeknu, že jako první se dočká rodinka přístrojů řady Nexus, konkrétně tedy tablet Nexus 7, dále pak telefony LG Nexus 4 a Samsung Galaxy Nexus. V těsném závěsu by měly následovat Google edice zařízení HTC One a Samsung Galaxy S4. Jak to bude s aktualizacemi u dalších výrobců zatím těžko soudit.

Každopádně převratnějších novinek (a já pevně věřím, že i v oblasti přístupnosti) bychom se měli dočkat až s příchodem Androidu 5.0 s kódovým označením Key Lime Pie, který bude pravděpodobně představen v říjnu. Nyní s napětím očekávejme, kdy nám dorazí aktualizace na verzi 4.3.

Aktualizováno 31.7.2013

Musím uznat, že nadpis tohoto článku bude postupem času možná poněkud zavádějící, ale co se dá dělat. Z postupného odkrývání dalších vylepšení je totiž patrné, že změn je nakonec poměrně hodně a to dokonce z kategorie zásadních.

Bohužel, Google stále nezveřejnil oficiální changelog, který by detailně mapoval změny v oblasti přístupnosti a tak na nová vylepšení musejí přicházet uživatelé samotní. Nicméně díky jejich výstižným postřehům si můžeme do mozaiky přidat další dílky.

Nebudu vás dlouho napínat a rovnou prozradím, že následující novinky se týkají zejména možností práce s textem, respektive jeho editace.

To, po čem dlouhou dobu uživatelé systému Android marně volali se konečně stalo skutečností a Google přímo do systému implementoval funkce, které majitelé zařízení konkurenční platformy s nakousnutým jablkem ve znaku vesele využívají již poměrně dlouhou dobu.

Vezměme to ale hezky po pořádku.

•Do odečítače TalkBack byly přidány funkce pro výběr, kopírování, vyjmutí a vkládání textu

Vše by mělo být přístupné skrze lokální kontextovou nabídku, samozřejmě za předpokladu, že se nacházíte v místě, kde je možné text editovat.

Funkce pro práci s textem by měly být k dispozici pod volbou „cursor control menu“ (zatím nevím, zda a jak je toto přeloženo do naší mateřštiny).

•Nově je nyní možné editovat text po znacích pomocí tlačítek pro regulaci hlasitosti

Ovšem má to jeden háček. V okamžiku, kdy se dostanete na konec editovaného textu, přejímají tlačítka pro ovládání hlasitosti opět svou původní funkčnost, takže se můžete dočkat nepříjemného zesílení celého zařízení, proto tuto funkci používejte obezřetně.

Na závěr ještě jedna poznámka pro uživatele, kteří používají hlasový výstup eSpeak. Z diskuse na zahraniční konferenci je zřejmé, že ten klasický port od Eyes-Free je na Androidu 4.3 z nějakého důvodu nefunkční.

Jistě ale většina z vás zaznamenala, že existuje také placená varianta této hlasové syntézy, která se vyznačuje vysokou stabilitou a mnoha přidanými úpravami/funkcemi. Před dvěma dny uvolnil autor vystupující pod přezdívkou Reece další update této placené verze, která mimo jiné přináší i podporu Androidu 4.3. Proto ti z vás, kteří eSpeak používají a chystají se na nejnovější update systému, nechť také přejdou na tento funkční engine. Jeho pořizovací cena je velmi nízká, takže investici rozhodně doporučuji.

Odkaz do Google Play:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.reecedunn.espeak&hl=cs