Jdi na obsah Jdi na menu
 


Google Klávesnice 5.0: Chci zpět své místo jedničky!

5. 5. 2016

V posledních několika dnech se v naší Android konferenci čile diskutuje o různých možnostech psaní na dotykových zařízeních.

Začalo to novinkou v podobě zpřístupněné klávesnice SwiftKey Keyboard, dnes přišla na přetřes i zajímavá externí klávesnice od Microsoftu a já to završím další neméně zajímavou novinkou, kterou je masivní update virtuální klávesnice od Googlu, tedy samotného tvůrce „zelené“ platformy.

Verze, kterou americký gigant počínaje druhým květnem začíná postupně uvolňovat, povýšila po dlouhé době majoritně, to znamená z čtyřkového číselného značení na nové pětkové.

Aktualizace je patrně nejmasivnější od doby, kdy Google se svojí klávesnicí na Android přišel.

Výrazných změn se tak dočkal nejen samotný vzhled, ale například i způsob automatických oprav, možnosti přizpůsobení a v neposlední řadě také přístupnost, o které bude v tomto článku řeč především.

Pojďme si nejprve zrekapitulovat co je nového očima běžných uživatelů a poté se již vrhneme na novinky, které zvyšují komfort psaní i lidem s vadami zraku.

Nutno říci, že Google jakoby vycítil narůstající konkurenci a i on tak přispěchal s novinkami nabitou verzí, která má rozhodně ambice na opětovné získání top pozice i mezi nevidomými.

Výčet stěžejních vylepšení ve verzi 5.0

•Jednoruční režim

Všichni to jistě znáte – dnešní smartphony neustále zvětšují své rozměry a proto doby, kdy bylo možné psát pohodlně jednou rukou, jsou dávno ty tam.

Naštěstí to vypadá, že Google si je stále vědom skutečnosti, že mnoho uživatelů po této možnosti prahne. Není nad to držet chytrý telefon v jedné ruce a palcem obsáhnout celou plochu klávesnice, čímž odpadne nutnost asistence ruky druhé.

Funguje to tak, že klávesnice částečně ubere na rozměrech a můžete si určit její tzv. přilepení k levému či pravému okraji obrazovky.

Tímto je dosaženo kýženého efektu a sice obsáhnutí celé funkční oblasti klávesnice pouze jednou rukou.

•Nastavitelná výška klávesnice

Dalším vylepšením, které může zajistit pohodlnější psaní, je možnost vybrat si z několika předdefinovaných velikostí klávesnice, stačí si tedy jen zvolit tu, která bude nejlépe korespondovat s velikostí vašich prstů.

•Nastavitelné okraje kláves

Jak asi někteří víte, předchozí verze Google klávesnice měly tlačítka takřka bez viditelných mezer, tj. s minimálními rozestupy.

I na toto Google konečně pamatoval a svým uživatelům dává volné ruce i v této oblasti.

•Nová swipovací gesta pro komfortnější editaci

Po přidržení prstu na mezerníku a následném pohybu požadovaným směrem (vlevo/vpravo), můžete nyní ovládat kurzor, tak jako je tomu například u funkce 3D Touch od konkurenčního Applu.

Bylo pamatováno i na rychlejší mazání textu a tak je nyní možné jednoduchým swipe gestem z klávesy backspace (směrem doleva), odmazávat rovnou celá slova.

Jak je to s přístupností?

Ta zůstala pochopitelně na stejně kvalitní úrovni, jako tomu bylo u předchozích verzí, tato nová ale navíc přidává některá nenápadná vylepšení, jež jsou ale velmi návyková.

Předně je to nový způsob ohlašování provedení automatických oprav.

TalkBack totiž už během rozepsané části slova oznámí, jakým způsobem by je klávesnice doplnila, takže můžete okamžitě reagovat a případné opravě zabránit, pokud je nesprávná.

Nutno ale říci, že i predikce toho, co hodláte patrně napsat, se výrazně posunula směrem vpřed.

Nemusíte tak už dopisovat celé slovo, najet prstem na klávesu mezerníku a teprve si nechat přečíst, jakže to vlastně klávesnice hodlá vámi napsané slovo předělat.

Vylepšení je to velmi praktické a hlavně výrazně urychlující celý proces zadávání textu se zapnutými autokorekcemi.

Dříve jsem je kvůli nekomfortní práci s nimi vypínal, nyní je mám aktivované a nemohu si predikci vynachválit.

Subjektivně bych řekl, že se výrazně zlepšila i odezva na Androidu 5.1 a 6.0, takže o důvod víc, proč aktualizovat na novou verzi.

Musíte ale počítat s tím, že výše popisovaná swipovací gesta s odečítačem pochopitelně nefungují, nicméně my již v současné době máme komfortní možnosti stran editace textu, takže nás toto až tolik trápit nemusí.

Došlo i k mírné úpravě některého názvosloví, takže se nově setkáte s pojmy jako klávesnice se symboly nebo hlavní klávesnice.

Při zadávání alternativních znaků se tato funkce nově prezentuje jako další možnosti a mám pocit, že řádek s výběrem možností k danému znaku je o něco větší, než tomu bylo dosud, takže se už tak často nestává, že se velmi jednoduše dostanete mimo jeho oblast, čímž dojde k jeho skrytí.

Jak novou klávesnici získat?

Jak jsem nastínil v úvodu, update je uvolňován ve vlnách, takže může chvíli trvat, než dorazí i na vaše zařízení.

Jestliže nechcete čekat a rádi byste si užívali novinek okamžitě, dávám k dispozici odkaz pro stažení APK souboru, skrze který můžete provést manuální instalaci..

Poznámka: Odkaz byl odstraněn z důvodu novější verze klávesnice, která je nyní k dispozici na portálu Google Play.