Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gboard 6.0: přivítejte inovovanou klávesnici od Googlu

14. 12. 2016

Nutno s mírnou nadsázkou poznamenat, že Google si v poslední době dost troufá, když stále častěji přikračuje ke změnám již dávno zaběhnutých služeb či produktů.

Nemusím zacházet nikterak daleko do historie, abych připomněl nedávné zrušení kultovního označení Google zařízení Nexus, kdy je americká firma po letech nahradila novým názvem Pixel, jenž má zaštiťovat mnohem prémiovější, ale také cenově dražší produkty.

Posledním obdobným počinem, o kterém bych vás dnes rád informoval, je zcela nový název pro Google klávesnici, která se však dočkala mnohem výraznějšího faceliftu, než je pouhé přejmenování.

Americký gigant s touto proměnou v tichosti začal již před několika měsíci a to na místě, které byste vůbec nehádali!

Dějištěm transformace se totiž nečekaně stala platforma iOS, pro kterou byla Gboard poprvé uvolněna.

Android tak lidově řečeno ostrouhal a musel si počkat až do dnešních dní.

Nicméně i platforma se zeleným robotem ve znaku se konečně dočkala. Kromě změněného názvu povyšuje klávesnice na verzi 6.0 a přidává mnoho nových funkcí, po kterých její uživatelé lačnili již drahnou dobu.

Tentokrát jsou informace těžce oficiální, jelikož vše potvrzují i renomované zahraniční zdroje, jakým je například server Android Police.

Update by se měl v těchto dnech začít pomalu šířit i skrze distribuční kanál Google Play, nicméně je nutné počítat s tím, že ne pro všechny regiony bude dostupný okamžitě.

Na konci článku proto samozřejmě naleznete i odkaz pro stažení certifikovaného instalačního apk balíčku, díky kterému můžete na nejnovější verzi klávesnice aktualizovat ihned.

Není nutné tu původní odinstalovávat, název se automaticky změní na Gboard a veškerá vaše nastavení zůstanou zachována.

Pojďme se nyní společně podívat na seznam změn, které nová verze přináší.

•Nové tlačítko „G“.

Díky této vychytávce můžete nově přistupovat k funkci vyhledávání přímo během psaní, rychle změnit motiv, aktivovat režim jedné ruky nebo přejít do nastavení klávesnice.

•Nyní lze v nastavení zapnout neustálé zobrazení dedikovaného řádku s čísly, což jistě ocení nemálo uživatelů.

•Aktivace až tří jazyků najednou.

Během psaní můžete mít aktivované až tři jazyky současně, přičemž jeden z nich se upřednostní a podle něj se pak automaticky upraví rozložení klávesnice.

Dříve bylo nutné přepínat jazyky manuálně.

•Redesignu se dočkal i panel Emodži, nejen, že se nově dají ikonky vyhledávat, ale došlo navíc i k celkovému zpřehlednění rozhraní.

•Jestliže komponujete text v aplikaci, která podporuje zobrazování obrázků s příponou GIF, mohou být tyto vkládány přímo během psaní.

Stažení a instalace

Pozitivních zpráv není nikdy dost, takže i co se instalace/použitelnosti týče, potěší nová klávesnice i nejednoho uživatele staršího železa!

Jistě jste si všimli, že v poslední době se veškeré dílčí aktualizace nesly pouze ve znamení podpory 64-bitových procesorů.

Toto naštěstí tentokrát neplatí a Google uvolnil i verzi pro starší 32-bitovou platformu.

Zjednodušeně to znamená, že by nová klávesnice měla bez potíží běžet všude a všem!

Podporován je Android 4.2 a vyšší.

Aktualizováno 10.3.2017

Před dvěma dny jsem prostřednictvím krátké upoutávky informoval o dostupnosti nové testovací verze klávesnice Gboard, která je po delší době majoritní aktualizací, takže přináší celkem podstatné změny.

Nejen, že došlo k vylepšení stávajících funkcí, ale navíc byly přidány mnohé nové a troufám si tvrdit, že i velice užitečné, ostatně posuďte sami z textu níže.

V této chvíli se již nejedná o testovací beta verzi, ale jde o oficiálně vypuštěný release, který by vám měl zanedlouho nabídnout ke stažení i obchod Google Play (u mě se tak dosud nestalo).

Pojďme se tedy podívat, na co nového se vlastně můžeme těšit.

Pro nás asi nejpodstatnější novinkou, nebo spíše vylepšením, je změna chování klávesnice během diktování hlasem.

Gboard 6.1 konečně upustila od neoptimalizovaného rozhraní hlasového zadávání, které se vždy v předchozích verzích objevilo po kliknutí na ikonku mikrofonu, čímž se klávesnice schovala.

Nejen, že bylo nutné se po dokončení diktování specifickým tlačítkem přepnout zpět do prostředí pro psaní, ale navíc slabší telefony často bojovaly s poměrně náročnou animací, která přepínání mezi oběma rozhraními doprovázela.

Je pravdou, že značnou čekací dobu jsem při této činnosti registroval i já a to mám mobil spadající svou výbavou do střední třídy, takže úplné ořezávátko to není:-)

Google se naštěstí konečně rozhodl tento model přepracovat a výsledkem je neustále viditelná klávesnice, kdy je hlasové diktování indikováno pouze minimalistickou animací v pravém horním rohu. Můžeme tak zapomenout na nutnost neustále se po dokončení diktování manuálně přepínat zpět do psacího rozhraní, což používání velmi zjednoduší a hlavně urychlí.

I ukončení procesu diktování je nyní mnohem intuitivnější – stačí pouze poklepat (uživatelé odečítačů dvakrát) kamkoli do prostoru klávesnice a zadávání hlasem se ihned deaktivuje.

Další novinkou jsou pak návrhy animovaných GIF obrázků, kterými můžete svůj text vhodně doplnit. Tato funkce byla uvedena již v první verzi Gboard klávesnice, avšak aktualizace 6.1 ji posouvá o úroveň výše. Nově vám klávesnice sama předkládá návrhy obrázků na základě klíčových slov a to v téže liště, kde se primárně objevují návrhy slov během psaní.

Posledním výrazným vylepšením je přidání funkce pro automatický překlad textu, která je dostupná pod tlačítkem „G“, jež bylo popsáno výše v tomto článku. Po klepnutí na toto tlačítko se v liště pro návrhy objeví ikonka Google překladače. Ťuknutím na ni se zobrazí políčko pro vložení textu a také přepínače umístěné nad ním, kterými si navolíte zdrojový a cílový jazyk překladu.

Aktualizováno 13.6.2017

Google dnes po měsíci a půl testování uvolnil další update své populární klávesnice, tentokrát s číselným označením 6.3.23. Update je úplně nový, skrze portál Google Play se prozatím u nás nešíří, vy si jej však můžete stáhnout a nainstalovat již nyní.

Zásadní novinkou by mělo být snadnější označování, kopírování a vkládání textu, více se dočtete v seznamu změn.

Co je tedy nového?

•Nové vyhledávací rozhraní s kartami

•Vyhledávání emodži kreslením

•Rychlejší vyhledávání GIF obrázků

•Zakomponována tlačítka pro rychlejší práci s textem (kopírování, vyjímání, vkládání).

Prozatím nemám ověřeno, zda je tato funkcionalita přístupná i s TalkBackem, stejně takže netuším, zda se udály i jiné změny v oblasti přístupnosti.

Nový update se chystám teprve otestovat.

Poprvé se v informaci o podporovaných verzích OS můžeme setkat i s Androidem 8.0 Oreo.

Budu rád, když se prostřednictvím našich konferencí podělíte o své dojmy a postřehy z používání.

Happy keyboarding!